[ Paramecijum @ 08.02.2008. 00:22 ] @
Ja nisam ljubitelj crno-belih fotografija, ali mnogo puta se javlja potreba da se kolorna slika konvertuje u CB, posebno u CB štampi kada pristignu kolori.
To se može raditi na mnogo načina, mada verujem da najviše ljudi koristi prosto pretvaranje RGB u Greyscale.

Ovde ću vam predstaviti jednu metodu koju koristim kad god mi je nešto posebno važno da ispadne dobro kao CB.
Potpuno je jednostavno, koristi se Calculation opcija iz PS-a, u meniju Image.
Svakome ko voli CB fotografiju a nije dosad bio upoznat sa ovom opcijom preporučujem da je dobro istrži jer pruža jednostavne i gotovo beskrajne mogučnosti za dobijanje svih zamislivih i mnogih nepojmljivih kombinacija. Nema potrebe za posebnim objašnjenjem, postoje tri osnovna podešavanja koja bitno utiču na rezultat, to je izbor Blendinga (darknes, multiplay, overlay... cela PS paleta poznata iz lejera), zatim biranje ulaznog i izlaznog kanala (RGB i Grey s jedne i RGB i Grey s druge strane, sve kombinacije su u igri, dakle 16 njih), na kraju dosta utiče i prost Opacity koji može klizati od 1 do 100%. E, sad, to nije sve, ako sliku prebacite u CMYK dobijate sve ono gore puta 25 sa sasvim drugačijim rezultatima u svakoj kombinaciji. Vrlo zanimljive i neočekivane stvari se dobijaju prelaskom na Lab kolor.
Ovom metodom, jedna ista kolorna fotka može imati stotinjak različitih i upotrebljivih rezultata. Evo jednog prostog primera dole, napravljenog na brzinu: prva desno od kolora je verzija nastala prostim pretvaranjem u CB... ostale su ponešto nasumice odabrano.
Ima i dalje. Recimo, svrsishodno je uzeti dve varijante, preklopiti ih u lejerima i međuvarijantama dobiti nešto treće.
Takođe, moguće je rezltat preklopiti sa početnom kolornom verzijom u lejerima i recimo propustiti 10% kolora da samo dotakne CB... ili 20%, to ume da da čudesne rezultate.
Ima i dalje, ali zasad od mene dosta ovoliko. Ne trebe u ovo savremeno digitalno doba fotku jednostavno samo puknuti u CB. Šteta je ne poigrati se malo.

Klikom na ovu slikicu dobijate malo veću. Pogledajte je pažljivo, ne brzajte u proceni šta se sve desilo, pratite kako se osnovne boje menjaju svaka na svoj način i često potpuno neočekivano:

[ Backy @ 08.02.2008. 08:45 ] @
baš sam i ja hteo da otvorim neku ovakvu temu... ja sam do sad za konverziju koristio channel mixer, al moram ovo da probam :)

a ako nekom nije jasno zašto sve ovo kad aparat ima b/w mod, neka otvori temu "konverzija iz b/w u color" ;)

ps. da od ovih biram sliq za uspomenu (ono što ljudima uopšteno najviše treba), bila bi to neka iz prve kolone osim one koja je skroz b/w
[ Paramecijum @ 08.02.2008. 10:09 ] @
Čujem da je opcija iz CS3 "BW adjustment layer" praktično kompatibilna sa ovom Calculation.
Ali nema veze, nismo svi još prešli na CS3.

Takođe, ključna stvar je davanje ideje o proširenju mogućnosti, tj, da ne mora da se obrađuje slika kao RGB, već može privremeno da se prebaci u CMYK ili LAB kolor ukoliko će to da pruži upotrebljive dodatne mogućnosti.
[ beske @ 09.02.2008. 06:15 ] @
Scott Kelby je napisao sjajnu knjigu, ima da se kupi i kod nas... zove se "Photoshop CS2 za digitalne fotografe" i u njoj sjajno objasnio par razlicitih nacina konverzije sirove fotografije u B&W

http://www.kombib.co.yu/knjiga.php?kid=329&o=31

da ne pominjem koliko knjiga ima koje se bave samo i iskljucivo B&W tehnikom, i koje se mogu naci, skinuti s neta...

konkretno ova knjiga kosta oko 2.000 dinara, i mnogo je prakticnije kupiti nesto ovako i citati (citati, citati...), nego lutati sirokim prostranstvima punim bespuca...

Inace, za sve ljubitelje B&W fotografije, ima i deo koji se zove Tehnika Ansell Adamsa...

Svako ko zeli da se bavi ozbiljno ovom tematikom, trebao bi prvo dobro da potrazi, procita i pokusa da ukapira njegove tehnike stvaranja dobre crno bele fotografije (kontrastna, impresivna u svakom pogledu, puna tonova, nijansi, prelaza...), pre nego sto se uopste uputi u bilo kakvo eksperimentisanje (jos i u pogresnom smeru) po ovom pitanju. Pogotovo jos ako pokusava sebe da predstavlja kao vrhunskog znalca ove oblasti, a i sam lutaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....

tesko da ce Paramecijum, ali isto tako i bilo ko od nas izmisliti nesto novo, "ubitacno", neki novi izvor "tople vode"...

sve je to vec neko napisao, opisao na hiljade nacina... ova knjiga je jako dobra (sto je najvaznije ovde nam je i pristupacna), ja je imam, i, iako dosta toga znam (ucio, citao, vezbao godinama, a i kacio...) mogu reci za nju da je i dan danas rado pogledam jer se u njoj ima sta procitati... i to pametno.

[Ovu poruku je menjao beske dana 09.02.2008. u 10:13 GMT+1]
[ Paramecijum @ 09.02.2008. 12:55 ] @
Mislim da je ovde nastao nesporazum oko smisla i svrhe mog posta. Nijednog trenutka nisam imao utisak da sam izmislio nešto novo, niti sam imao naum da se pravim pametan, samo sam zapazio da ogromna većina crnobelih fotografija nastaje prostim ukidanjem kolora. Dalje, nisam imao na umu umetničku fotografiju, jer verujem da oni koji se time bave već imaju neke svoje načine i metode, već upotrebnu za recimo potrebe crno-bele štampe kada pristigne mnogo kolora a treba da bude crno-belo. Mnogi ljudi jednostavno to ostave u Quarku ili ID kao kolor i puste da sami programi za generisanje postskripta ili PDF-a urade sve konverzije.

Calculation daje često neispravnu konverziju, ali može biti vrlo korisno za štampu u slučaju da npr imate tri osobe koje stoje jedna pored druge u npr. plavom, zelenom i crvenom kompletu ispred zelenog zida... desi se da se sve to stopi u sivu masu i da u crno-beloj štampi dobijemo vrlo neugledan rezultat; onda je Calculation spas da se sve četiri boje razdvoje i to na takav način da sva tri odela budu za nijansu različita i da odskoče od pozadine.

Dakle, Calculation je brza, laka, praktična varijanta da se dobije upotrebljiv rezultat. Onima koji su zainteresovani za eksperimentisanje takođe može pružiti dovoljno motiva i radosti.
[ dzura @ 09.02.2008. 13:41 ] @
Mnogo brzi rezultat se postize sa Channel mixer.
Jeste da je nekad potrebno da bas neku osrednju fotku pretvoris u CB, ali ako je taj neko, ko je narucio posao, dao takvu fotku i sa njom je zadovoljan, sto bi se mucio da postignes spektakularne rezultate sa osrednjom slikom. To bas i nema nekog smisla!
[ Backy @ 09.02.2008. 14:17 ] @
http://www.elitesecurity.org/p1853376

u tom postu su izvorne fotke i rezultati konverzije
[ Paramecijum @ 09.02.2008. 15:24 ] @
Chanal mixer radi nešto sasvim različito od Caculation.
Ne znam zašto ljudi tako olako pljuju na jednu opciju koja da je ista kao neke druge ne bi ni postojala, jer sigurno gospoda iz PS-a nisu budale da prave duple stvari.
Calculation ima, po meni, prednost u odnosu na neke druge slične opcije jer se rezultat automatski dobija u zasebnom kanalu koji prekriva originalnu sliku i moguće je u istoj slici napraviti veliki broj kanala sa različitim parametrima i onda ih jednostavnim listanjem upoređivati da bi se odabrao onaj koji u tom trenutku zadovoljava potrebe.