[ duskosp @ 10.02.2008. 08:04 ] @
Pozdrav svima,

ovih dana se intenzivno raspitujem oko uvodjenja ADSL interneta. Nakon pretrage na ovom forumu (a u poslednje vreme nismo bas puno o ovome pricali), prva dva pitanja za svih desetak provajdera koje sam uspeo da lociram (Beograd) su bila:
1. Da li oprema radi sa Mac racunarima (kod mene je OS X Tiger)?
2. Da li nude wireless varijantu?
Odgovori su veoma sareni (1- imamo opcione drajvere; Mac korisnicima po pravilu dajemo routere; nemamo iskustva; nema tu nikakvih problema... 2- ne nudimo; nudimo uz doplatu; dozvoljavamo da stavite svoj wireless ADSL router ako ga imate...).

Kakvo je vase iskustvo, sta preporucujete (koji provider, koji wireless router, da li gledati kvalitet tehnicke podrske i da li ce ona biti znacajnije potrebna obzirom da je Mac u pitanju, itd...)

Posebno me zanima ona bitsyu ponuda sa adsl.beograd.com . Sta mislite o njoj?

Unapred hvala,
Dusko


[ MMX @ 10.02.2008. 09:03 ] @
1. Zavisi od modema. Sagem f@ast 800 koje je EUnet delio (ne znam da li još uvek) su odlično radili na PPC-u, ali ne i na Intelu. Najbolje da vidiš šta koji provider nudi od opreme, pa onda da proveriš kompatibilnost sa OS X-om.

2. Nisam čuo da iko daje wireless aDSL rutere. Mislim da je to oprema koju ćeš morati naknadno da kupiš.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.02.2008. 11:23 ] @
Citat:
MMX: 2. Nisam čuo da iko daje wireless aDSL rutere. Mislim da je to oprema koju ćeš morati naknadno da kupiš.


Što ti ja i savetujem. Uopšte se ne oslanjaj na uredjaje dobijene od strane provajdera, nego ih izaberi po nekim drugim kriterijumima, a sebi uzmi Wi-Fi router i budi miran :)
[ Džeronimo @ 10.02.2008. 18:48 ] @
Citat:
duskosp: koji provider

Bitno je samo da daju ruter koji se kači na Ethernet port.

Citat:
duskosp: koji wireless router

Ja bih kupio AirPort Express za to.

Citat:
duskosp: da li gledati kvalitet tehnicke podrske i da li ce ona biti znacajnije potrebna obzirom da je Mac u pitanju

Ne verujem da neki domaći provajder ima jaku tehničku podršku za Mac... kolko sam čuo (nisam imao potrebe da zovem tehničku podršku nekad), domaći provajderi uglavnom imaju tehničku podršku samo za Win... a ako je tako, onda ti je svejedno kod kog ćeš, pa zato gledaj ko daje ruter i ko je jeftiniji.
[ NastyBoy @ 10.02.2008. 22:50 ] @
USB routere izbegavaj u shirokom luku (ne samo na Mac-u, nego i inache).

Uzmi bilo koji ADSL/wireless router i vrati im to shto ti daju dzhabe (toliko i vredi).
[ duskosp @ 11.02.2008. 18:23 ] @
Hvala na savetima i informacijama, veliki deo ste mi razjasnili.

E sad, covek iz podrske jednog od ovih provajdera mi je savetovao ovako: ako zelim wireless, moram sam da kupim uredjaj. Ali bolje je da kupim samo Access point, a da od njih dobijem ruter i da taj AP nakacim na ruter, jer ako nekad u buducnosti bude nesto bolje od ADSL, meni ostaje i dalje upotrebljivi AP, a ne nepotrebni adsl wireless ruter. Ima poente, zar ne?

Dakle, stvorio mi je sledecu dilemu: koji i kakav access point da nadjem, sa kakvim povezivanjem na taj ruter (mozda pitam gluposti, ali nisam ovome bas vican...), i da li preporucujete neki model sa dobrim cena/performanse skorom?

Dusko
[ Džeronimo @ 13.02.2008. 04:37 ] @
Citat:
duskosp: Ali bolje je da kupim samo Access point, a da od njih dobijem ruter i da taj AP nakacim na ruter, jer ako nekad u buducnosti bude nesto bolje od ADSL, meni ostaje i dalje upotrebljivi AP, a ne nepotrebni adsl wireless ruter.

Zato sam i napisao da bih ja za to kupio AirPort Express.

A AirPort Express ima i USB (za štampač ili eksterni hard disk) i izlaz za dodatne zvučnike, tako da preko njega može i da se štampa bežično i da se sluša muzika bežično :)

Citat:
duskosp: sa kakvim povezivanjem na taj ruter (mozda pitam gluposti, ali nisam ovome bas vican...)

Uz ADSL ruter bi trebali da ti daju kabl za Ethernet. Jedan kraj ide u ruter, a drugi u AP.