[ somicom @ 12.02.2008. 07:34 ] @
Imam Samsung 720N i stampac PIXMA 4300. Kada u Photoshopu uradim neku pripremu, na pomenuti stampac mi izadju drugacije boje
nego sto ih vidim na monitoru. Jel moze neko da mi pomogde da uskladim ove dve stvari, dakle, da ono sto vidim na monitoru iz Photoshopa odstampam takvo kakvo jeste. Hvala unapred.
[ Skandy @ 12.02.2008. 09:29 ] @
Ok, ti zelis da kalibrises monitor ili to je ono sto je tebi potrebno. Ne znam koliko su, uredjaji koje si pomenuo, podlozni kalibraciji, ali postoji par stvari, koje mozes sam odradii kako bi tvoj problem bio manje izrazen. Kazem manje izrazen, jer bez profesionalne opreme za kalibraciju i bez profi monitora i stampaca, neces moci postici neke idealne rezultate.

Prvo sta mozes da uradis, bez da diras pomenute uredjaje, jeste da pokusas da promenom kolor profila u Photosopu, vidis koji ce dati najpribliznije rezultate.
Vazna napomena je, da fajl koji ce ti sluziti za "kalibraciju" ne bude fotografija, vec fajl sa punim tonovima Magente, Cijana i Zute.

Drugo sta mozes da uradis je da menjas sama podesavanja na monitoru u vidu Saturacije, Kontrasta i Brithnesa.

I trece sta mi pada na pamet, je da pokusas preko Adobe Game. Ovaj dodatak Adobeovim programima je isao zajedno u paketu sa ranijim verzijama Photoshopa i Ilustratora, mislim da su poslednje verzije PS-7 i Ai-10. Znaci morao bi da instaliras neki od ovih programa, a potom d aih deinstaliras, ali d azadrzis Gamu.

Ne ocekuj previse od pomenutih predloga. Ako zelis zaista prave rezultate, moraces posao prepustiti nekom specijalizovanom za taj posao, a to ima i svoju cenu.
[ somicom @ 12.02.2008. 10:31 ] @
Ok, pokusacu tako. Hvala ti Skandy.
[ sheep @ 12.02.2008. 12:35 ] @
i dakako promjeniti iz rgb-a u cmyk mod posto se rgb ne moze reproducirat
[ Skandy @ 12.02.2008. 14:41 ] @
Citat:
sheep: i dakako promjeniti iz rgb-a u cmyk mod posto se rgb ne moze reproducirat

Ovo sto je Sheep naveo, je veoma bitno, to sam prevideo i to je prva stvar na koju treba da obratis paznju.
[ somicom @ 12.02.2008. 20:16 ] @
Da, ali kad predjem u CMYK mod, onda mi se ne poklapa boja izabrana iz palete sa istom primenjenom na neki layer.
Npr. Uzmem iz palete svetlo zelenu, ali bas svetlo, i kad je primenim na layer ona nije ista, tamnija. Jel to tako normalno?
[ sheep @ 12.02.2008. 20:31 ] @
to ti je apsolutno normalno zato sto je rbg aditivna metoda mjesanja boja - dodavanje bijele, a cmyk je suptraktivna jer se boje oduzimaju...
[ somicom @ 12.02.2008. 20:53 ] @
Au, to je bas slozena prica. Jos nesto vezano ja Photoshop me zanima: Edit/Color setings - kako podesiti?

NPR. U listi Working spaces/rgb imam mogucnost izbora stampaca na kojem stampam - PIXMA4300 MP2, PIXMA4300 PR1, PIXMA4300 PR2... Da li to ima neke veze ili nema nikakve posto je RGB?
[ sheep @ 12.02.2008. 21:32 ] @
iskreno nemam pojma volio bi i ja znat
[ Skandy @ 12.02.2008. 21:46 ] @
Ne moras se smarati sa kolor profilima. Bitno je da smo ustanovili srz tvog problema, zeleo si da stampas RGB dokument. Ako ti je slozena prica ono sto ti je Seep objasnio, onda cu ti reci jednostavno: Tvoj stampac NE MOZE da stampa boje iz RGB palete, moze da stampa samo CMYK. Ako zelis priblizne rezultate svog rada na monitoru i stampacu, radi od samog pocetka u CMYK. ( image/ mode/ CMYK color).
[ somicom @ 12.02.2008. 21:47 ] @
Ok, u svakom slucaju, hvala svima.
Hvala Sheep. Ako saznam nesto u vezi ovih poslednjih podesavanja, javicu ti. Pozdrav.
[ somicom @ 12.02.2008. 21:50 ] @
Aha, kasno sam video poruku od Skandy. Da, mislim da smo razjasnili sve. Sad znam sta NE MOZE.
Hvala Skandy.
[ sheep @ 13.02.2008. 16:45 ] @
...i drugi put ;)