[ Arnold Layne @ 15.02.2008. 17:23 ] @
| Trebala bi mi sema za brojac koji ima 24 ili 30 izlaza. Ceo sklop trebao da se kontrolise sa dva tastera (napred i nazad) i da aktivira samo jedan od tih izlaza (tu bi bio relej sa signalnom diodom, naravo preko traznistora).
znaci krene od 1 - izlaz 1 je high, taster napred aktivira 2 (2 je high, svi ostali low).. itd
Otprilike nesto ovako ali sa vise izlaza i da moze da ide i u nazad:
http://www.geocities.com/tjacodesign/touch/touch.html
Hvala
Poz |
[ Arnold Layne @ 16.02.2008. 22:15 ] @
Izgleda da je najbolje kada niko ne odgovori :) Najvise naucim tako. Uopste nisam upucen u ovaj tip elektronike, ali citajuci danas raznorazne datasheetove dosao sam do sledeceg: (izvinite na frljanju sa pojmovima:) )
tasteri na ulazu (gore i dole) aktiviraju oscilator i daju stanje (gore ili dole u zavisnosti od tastera) binarnom up/down 8 bitnom brojacu. tako dobijam brojanje - malo vise nego sto mi treba *treba mi 5 bitni brojac, ali mislim da takav ne postoji.
Dakle, izlaz tog brojaca (samo 5 bitova) ide na 5:32 binarni dekoder (napravljen od cetiri 3:8 binarnih dekodera i jednog 2:4 binarnog dekodera). tako dobijam 32 dekodirana izlaza da teram sa njima releje.
Ima jos jedna caka koju sam smislio :) taster "gore" da bude povezan na nand gate zajedno sa poslednjim izlazom, tako da sprecava dalje napredovanje brojaca kada se stigne do 32, isto tako izlaz 1 je sa tasterom "dole" povezan na drugi nand gate, tako da sprecava brojac da ide unazad od jedinice. Mislim da sam se tako obzbedio da brojac ne moze otici ispod 1 ili iznad 32, sto mi tacno i treba (ne treba mi reset, pa brojanje iz pocetka).
Sta mislite o svemu ovome? U simulatoru mi deluje kao da ce da radi, mada nisam 100% siguran jer nemam model za 8 bitni up/down brojac, a ni za 4 bitni up/down, samo up, pa ne mogu da isimuliram celokupno kolo. Ali ovako u segmentima deluje ok.
Imajte na umu da je ovo prvi "upliv" u ovo polje elektronike.
poz
[ nebko @ 17.02.2008. 06:21 ] @
Mislim da ti je resenje sasvim ok.
[ branko_g @ 18.02.2008. 11:18 ] @
Pazi, sa tasterima ne možeš da ideš direktno na ulaze brojača,
neko preko jednog RC kola i šmit-trigera.
Inače ćeš doživeti da pri svakom pritisku tastera brojač broji nekoliko impulsa a ne jedan.
[ Arnold Layne @ 18.02.2008. 12:20 ] @
Napisao sam da tasteri aktiviraju oscilator, tj pulse generator (tu sam mislio da iskoristim unijunction vezu dva tranzistora jer mi treba frekvencija ~1Hz sa kratkim pulsevima). Tj, generator stalno radi, a postoji and gate sa 3 ulaza, na koji ide taster, generator i onaj uslov koji sam pomenuo o ogranicavanju brojenja kada se dodje do 32 odnosno 1.
Poenta je da brojac radi dok god se drzi taster, bilo taster gore bilo taster dole ako nije dospeo da kraja, u kom slucaju ostaje na krajnejm polozaju bez obzira na pritiskanje/drzanje tastera).
Znam da mi je tu problem pauza koja nece biti ista svaki put kada se pritisne taster, nego ce zavisiti od stanja u kome se nalazi generator (koliko mu fali do sledeceg pulsa). Ali mislim da sa time mogu da zivim. Ako neko ima jednostavno resenje, vise je nego dobrodoslo :) Mislim da ce mi veci problem nastati ako se generator pali gasi na pritisak tastera, nego ovako. nisam siguran.
Hvala na sugestijama
Pozdrav
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.