[ stefanpn @ 17.02.2008. 14:42 ] @
Molio bih sve zainteresovane za FreeBASIC da se ovde zapocne diskusija o istom.

FreeBASIC se moze preuzeti sa http://www.freebasic.net

FB moze napraviti izvrsne datoteke za Windows, Linux, DOS a verzije pre 0.15 su pravile i X-BOX izvrsne datoteke.

Evo za pocetak mene interesuje sledece:

Kako da mi zauzece procesora ne bude konstantno 100%, kada se moj program aktivira tajmerom na svakih 33ms (nije zahtevan program sto znaci da se kada stavim da se pokrece najbrze moguce on izvrsi 400 x u sekundi). P.S. Posto se radi o igrici ne mogu da koristim naredbu SLEEP jer se njeno izvrsavanje prekida na pritisak bilo kog tastera, sto znaci da ako se drzi SPACE program ubrzava. Ne mogu da koristim ni API funkciju SLEEP iz kernel32.dll jer onda mi odziv komandi jako kasni a ponekad program u opste i ne vidi da je neki taster bio pritisnut.

Ima li nekog resenja za ovo.

P.S.
Probao sam sa multithread da postavim da jedna nit radi ovaj deo sa grafikom u kome je taj tajmer potreban, a druga nit da ocitava tastere i to radi ali je onda zauzece memorije svakim sekundom sve vece...
[ Aleksandar Ružičić @ 18.02.2008. 12:32 ] @
kad vec radis igre ja ti savetujem da pogledas Allegro biblioteku, pisana je u c-u ali postoji api za freebasic, istina da je verzija tog apija malo zastarela ali mogu da se naprave dobre igre i sa starim apijem (mada ja sam poslednji put to gledao pre par meseci, moguce je da su do sad sredili hedere za najnoviju verziju)

ako ti nije prob daj kod koji koristis za timing, da vidimo sta je problem (pominjes tajmer ali nisi rekao kakav je to timer)
[ stefanpn @ 18.02.2008. 15:08 ] @
Nije problem za kod i onako mi niko ne placa da to radim( to radim zato sto volim ).

Da sad ne ubacim ceo kod, jer je predug, a ko razume dovoljno je i ovo .

Code:

.
.
.
tmr = TIMER
DO WHILE NOT MULTIKEY(1)
        IF tmr + 0.03 <= TIMER THEN 
                tmr = TIMER
                ' e ovde ide kod za iscrtavanje grafike
        END IF
        ' A ovde ide hvatanje tastera sa tastature
        ' Klasika sa IF MULTIKEY(&hXXX) THEN ...
LOOP
.
.
.


Ja nisam citao neku knjigu ili video negde kako se pravi MAIN LOOP za neku igru, pa ako neko zna kako to rade pravi majstori neka pomogne malo...

Inace oko te igre ima na:
http://www.elitesecurity.org/t...estije-pomoc-oko-grafike-zvuka

Pa dajte sugestije...

@Ruza: Mogao bi da mi preporucis neki editor za "D" posto na sajtu ima raznih a ja sam neodlucan


[Ovu poruku je menjao stefanpn dana 18.02.2008. u 17:48 GMT+1]
[ Aleksandar Ružičić @ 18.02.2008. 20:07 ] @
pa mozes da pokusas da implementiras DoEvents, evo kod, mada nisam testirao ("napamet" prevodim iz d koda):
Code:

#include "windows.bi"

Sub DoEvents
   
    Dim msg As MSG
   
    While PeekMessage(VarPtr(msg),NULL,0,0,PM_REMOVE)
    
       TranslateMessage VarPtr(msg)
       DispatchMessage VarPtr(msg)

    Wend

End Sub

mada ti savetujem da pogledas malo allegro, jer je u pitanju odlicna biblioteka za 2d igre.


sto se tice editora za D, ja koristim EditPlus (njega koristim za sve osim za vb :D) ako hoces mogu da ti posaljem sintaxne i acp fajlove koje sam napisao...
[ stefanpn @ 18.02.2008. 20:30 ] @
Hvala na odgovoru, samo mislim da mi DoEvents nece mnogo pomoci jer ce i dalje zauzece biti 100% a to je bas ono sto mi smeta, ali hvala puno na pomoci u svakom slucaju, ali evo skacem odmah na google da potrazim allegro i info o njemu...

Ali mislim cak da i neki primeri za allegro dolaze uz FB.

Sto se tice sintaxnih i acp datoteka, bio bih ti vrlo zahvalan ako mi posaljes. Posto mislim da ne mogu da koristim PP i email jer sam na ES tek 7 dana registrovan, mozda bi mogao da mi ih posaljes na mail.

Puno hvala na pomoci.
[ Aleksandar Ružičić @ 19.02.2008. 06:30 ] @
da, uz fb dolaze hederi i primeri za allegro, ali kao sto sam rekao za neku stariju verziju (ali opet kazem ja sam to gledao pre par meseci) pored hedera i primera treba ti jos i allegro dll koji mozes da skines odavde.

a sto se tice fajlova za editplus kacim ih uz ovu poruku (takodje sam okacio moja podesavanja "u slici" cisto ako ti zatreba)


poz


p.s. inace sintaxni fajl sam skinuo sa nekog sajta ali sam ga posle dopunio sa stvarima koje su nedostajale, pa ne mogu da kazem da sam ja pravi autor ovog stx-a

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Ružičić dana 19.02.2008. u 07:41 GMT+1]
[ stefanpn @ 19.02.2008. 12:10 ] @
Uh odusevio sam ali stvarno, se sila je ovaj ALLEGRO...

Hvala za datoteke!
[ Aleksandar Ružičić @ 19.02.2008. 13:47 ] @
kazem ti ja :)
ja sam malo doduse radio u njemu tj nista konkretno nisam napravio (sem nekih malih igara da testiram mogucnosti allegra) posle sam presao na popcap sexyapp framework (i c++) ali nikako da zavrsim tu igru sto pravim, nemam vremena a ni volje da pisem u c++u :)
[ stefanpn @ 23.02.2008. 22:44 ] @
Uh, evo i mene, najzad kod kuće, za mojom masinom...

Ti si bre uvek korak ispred...

Sta je sad taj "popcap sexyapp framework"?

Vec predpostavljam da je uz pomoc njega pravljeno ono brdo malih bezlicnih kopija i klonova, sa par izuzetaka naravno... Nemam nista protiv tog framework-a samo je ovo prvo sto mi pade napamet kad cujem "popcap".


Izvini sto te pitam ovako nesto ali koliko ti programskih i skript jezika poznajes? Inace, svaka cast...
[ Aleksandar Ružičić @ 24.02.2008. 10:00 ] @
pa dobro, jeste da popcap ima dosta rimejkova i klonova (ili kopija kako ti kazes) ali da, taj framework, koji oni nude besplatno (developer.popcap.com) je koriscen za izradu svih tih igara.

framework je odlican (za izradu takvih igara, kakve ja i hocu da pravim) jedino sto je u c++u :) a ja ne volim c++ zbog toga sto je preglomazan, ima odvratnu sintaxu i jednostavno mi je nekako odbojan kao jezik... mozda zato nikako da zavrsim ovu igru koju pravim :D

Citat:
Izvini sto te pitam ovako nesto ali koliko ti programskih i skript jezika poznajes? Inace, svaka cast...

pa ovako, poceo sam sa VB6, zatim samo morao da naucim Pascal da bih mogao da idem na takmicenja u srednjoj, onda sam uzeo C da ucim, mada sam malo samo radio u njemu, onda sam prvi put uze C++ i nije mi se bas svideo, onda sam uzeo FreeBASIC i radio malo u njemu, onda C++ opet (terbao mi za jedan projekat) malo nesto kao ucio, pa onda D (sa kojim sam odusevljen) koga koristim danas (ali napisem po neki vb6 program, kad se uzelim RAD-a :p)
sto se tice skript jezika odlicno poznajem i vladam sa: vbscript, javascript, php i maki.


toliko, za sada :)
[ stefanpn @ 02.03.2008. 17:34 ] @
E sad sam shvatio zasto FreeBasic nema svoju sekciju, pa 7 dana niko nije ni otvorio stranu...
[ Aleksandar Ružičić @ 02.03.2008. 17:40 ] @
ma tesko ces da privolis nekoga ko je navikao da radi u vb6 da predje na neki jezik bez okruzenja kakvo je visual studio. meni je isto to bio problem u pocetku, vb me je previse navikao na gotove stvari i RAD okruzenje, ali sam uspeo da se nekako "otrgnem" blagodetima koje pruza RAD alat :)

a ionako, vidis da ovaj forum (VB & ASP) obilazi nas 5-6 najvise...
[ stefanpn @ 02.03.2008. 18:33 ] @
Nisam zeleo da nekog privolim na FreeBasic, samo mi je jako cudno da to kod nas cak da nikog i ne interesuje...

Kuda vodi sve ovo, pa ako sve bude ovako mi(5-6 sa foruma) cemo umreti od posla(udavicemo se parama)
[ Aleksandar Ružičić @ 02.03.2008. 19:18 ] @
tesko :)

ja evo vec 5 godina programiram u vb-u i do sad sam od toga zaradio oko 50 evra sve ukupno... :|


dok sam sa html/css/js/php/mysql zaradio poprilicno a tek sam nekih godinu dana u toj prici...

vb6 izumire polako ali sigurno, ai desktop kao platforma se sve vise zanemaruje a kad vidis nesto tipa www.extjs.com onda ti postane jasno i zasto...
[ stefanpn @ 03.03.2008. 01:23 ] @
Au, video sam ovo extjs i umalo nisam pao sa stolice: "PA OVO BRE K'O PRAVO!!!"

Samo ne moze se napisati nesto kao sto je ovaj attachment pa da radi iz browser-a...

Ne boj se nije nista maliciozno, to je full 3D igra spakovana u manje od 96Kb.

Da bi je pokrenuo treba ti PixelShader 1.3 i 128MB VRam, 1.5 GHz i 512 MB Ram Minimum

[Ovu poruku je menjao stefanpn dana 03.03.2008. u 02:35 GMT+1]
[ Aleksandar Ružičić @ 03.03.2008. 02:54 ] @
veruj mi, nismo daleko od vremena kada ce velike kuce kao sto su recimo EA games izbacivati naslove za novu platformu: WEB!
za nekih 10ak godina igraces ti doom7 iz internet explorera, paz' sta ti kazem :)

samo da ovaj silverlight malo zazivi, da flash dobije pravi 3d render engine i ima da pretrazujemo net u 3 dimenzije :D
[ Shadowed @ 03.03.2008. 07:40 ] @
Shockweave ima podrsku za DirectX. Jedan manji primer - www.shockwave.com/gamelanding/redline_rumble.jsp
Sad, to nisu prava web programiranja kao html/js/serverside sta vec, vec koriste plugin i prakticno download-uju program. Medjutim, to je nekoliko plugin-ova koji su prakticno standardni deo browser-a, tako da je krajnjem korsniku ista stvar.
[ stefanpn @ 03.03.2008. 20:20 ] @
Ma koliko ja vidim igracemo mi igre na C64, ("The old is not necessarily outdated and the new is not necessarily better.") zamislite sta ce tek oni zlonamerni da izmisle i kako ce nam se ponasati prema nasem hardveru kad dobiju toliko direktan pristup preko net-a.
[ Aleksandar Ružičić @ 03.03.2008. 23:46 ] @
to za "The old is not necessarily outdated and the new is not necessarily better." si u pravu (mada sam ja time hteo da aludiram na VB6 vs VB.NET :D) ali mislim da se ipak necemo vracati n C64 :)
[ Eurora3D Team @ 04.03.2008. 00:33 ] @

Ovaj FreeBASIC je odlicna stvar. Pravi male i brze programe i lak je za ucenje. Po brzini moze da se poredi sa c-om (koji isto nije objektno orjentisan).
Nazalost (ili na srecu) svaki programski jezik je jak onoliko koliko je prihvacen. Ako ga vise ljudi koristi stvorice se veca baza koda i raznih frameworka.
Pozdrav




[Ovu poruku je menjao Eurora3D Team dana 05.03.2008. u 20:41 GMT+1]
[ stefanpn @ 04.03.2008. 00:38 ] @
Nazalost necemo... Tu sam nekada bio kao kod kuce...

Sve sto mi je trebalo je MONITOR 49251 i pisi...

Gledao sam ove 3d igre sa www.shockwave.com i to sto ti rece za doom7 i za 10 godina, izgleda da je sada samo ja toga jos nisam svestan...

DirectX i OpenGL iz browsera!? Pa za onakve igre sam morao nekad da prvo pogasim sve procese da mi ne bi mnogo seckalo (32Mb ram bese nekad, a pre toga bese 8Mb ram). Mada lako je danas sa 1GB, ali 3D Aplikacija u browseru koji sa cetiri fancy html strane u memoriji pojede 150Mb rama...

Au, koliko sam ja zaostao za svetom...
[ Shadowed @ 04.03.2008. 01:26 ] @
To sto je u browser-u zapravo nije bitno :)
To je native aplikacija (COM komponenta) koja radi po instrukcijama iz nekog fajla. Upste ne mora da bude u browser-u, mozes (osim ako nije namerno spreceno) da je ucitas i iz vb-a.
[ Eurora3D Team @ 04.03.2008. 13:33 ] @
Steta sto freeBasic nema neki automatizovani pristup za pravljenje ActiveX kontrola kao npr MASM (macro assembler).



[Ovu poruku je menjao Eurora3D Team dana 05.03.2008. u 20:47 GMT+1]
[ Eurora3D Team @ 04.03.2008. 14:17 ] @
@stefanpn
Zakacio sam commodore emulator source fajl za freeBasic koji sam nasao kod njih na sajtu. Kompajluje se kao WindowsGUI
Ja sam se odusevio kad sam ponovo ukucao program u "poznatom okruzenju"
Code:

10 DIM A
20 DIM B
30 A=10
40 B=20
50 PRINT A+B
RUN
[ stefanpn @ 04.03.2008. 17:25 ] @
Meni je dovoljno da vidim:
READY.
PRINT " I ja sam se odusevio, pogotovu sto su dali i gotovo ceo ROM C64. Samo rekao bih da ovde nikakav POKE ne dolazi u obzir... :(
U svakom slucaju jako lep primer kako moze da se iskoristi jednostavnost FB-a.

Evo i mog secanja na C64... U vidu demoa, hteo sam da posaljem rad na RETROREMAKES takmicenje, ali ga jednostavno nisam zavrsio na vreme(trebala je biti cela igrica, ali evo samo demo).

Ne stiskajte "ESC" kada se pojavi poznati ekran, izbacice vas iz programa, sacekajte malo da vidite sta sam hteo da kazem...

Mozda vam izgleda smesno ali tako ja danas dozivljavam nekadasnje demoe za debeljka, samo nema zvuka(e to je bio poseban uzitak zad zasvira SID...) a i da ima bio bi to neki .mod fajl sa neta. Jer ja nisam muzicar. "


[Ovu poruku je menjao stefanpn dana 04.03.2008. u 18:56 GMT+1]
[ Eurora3D Team @ 04.03.2008. 20:11 ] @
Dobar program ... u cemu je pisan ? Vidim da nije linkovan kao VB6 (ili nedaj boze .net :) )
Jel freeBasic ?
[ stefanpn @ 04.03.2008. 22:32 ] @
FreeBasic je...
Ali je totalno ne optimizovan :( . Tako da bi mi jako znacilo ako bi mi rekli da na koliko FPS radi i na kojoj masini (inace je limitiran na 33FPS, i na bilo kojoj nVidia grafickoj karti jacoj od/i ukljucujuci GF2 MX400(Na kojoj je i napisan) radi super. Ali mi bitno usporava na Via Chrome 9, i na po nekom Radeonu. Dok na Intel Graphics Media Acc. radi ko lud... Bes FPS limitiranog cepa > 120 FPS... Ali ako se uzme u obzir da sam koristio standardne FB graficke funkcije, i nije mnogo do mene...

Malo smara onaj deo dok masina ne pocne da "kuca"...

[Ovu poruku je menjao stefanpn dana 05.03.2008. u 01:52 GMT+1]
[ Eurora3D Team @ 04.03.2008. 23:20 ] @
Ja sam probao bas na VIA Chrome9 (HC IGP) sa 64 MB rama i nije mi uoste seckao. Radio je na 30 i nesto fps (ne secam se tacno)
Inace na ovom laptopu mi je Intel Dual Core na ukupno 3,2 GHz i nemam neki besan RAM
Sve u svemu radi dobro ...
Probaj i DX 3D , tu ces bolje da vidis performanse jer je zahtevnije.
Usput , u vezi ove kartice . Ja sam kupio blank laptop i instalirao sam mu WinXP. Cela grafika je isla sporo dok nisam instalirao grficke drajvere sa CD-a koji dolazi uz laptop.
Tako da je mozda to usporavanje kod tebe na VIA Chrome9 zbog toga (koliko sam shvatio problem nastaje zbog proporcija ekrana 16:9) ...
[ stefanpn @ 05.03.2008. 00:48 ] @
Ma ja imam dve masine jedna je intelova sa 3Ghz i 1Gb Ram i tom Intelovom grafickom 945 integrisanom (128mb krade od ram-a), i drugu AMD 1.2 GHz i 384Mb Ram i NV GF2 MX400(64mb). Pa mi na obe masine radi super, naravno intel je brzi ali ja to pripisujem taktu od 3ghz i ddr-u na 800Mhz i novijem gfx-u. E sad jedan ortak ima taj NoteBook Fujicu Siemens d. core 2*1.6Ghz i 1.5Gb(bilo 512) ram sa bas tom integrisanom Via Chrome 9 HC IGP grafikom(128mb krade od ram-a). E on se sa njom grdno napatio. Koci mu svaki alpha blending, za ubuntu 7.10 trazi gfx drivere vec mesec dana, a na 3d benchmarku ga kida moj amd(sto je i meni u pocetku izgledalo neverovatno). Jeste da mi je windows "malo ogoljen" ali ovde je pre nesto drugo u pitanju. A sto se tice Ati-ja tu mi se ovaj programcic ponasa nekako sasvim OK, s' tim da po nekad spusti fps na 20 bez nekog vidljivog razloga.

U sustini meni i nije jako stalo do toga kako se ovaj programcic ponasa, vec me zabrinjavaju takva odstupanja od masine do masine... Po gotovu sto recimo ta Via koci i kada se koristi alpha blend iz VB-a(api), i BitBlt malo sporije radi. A probali smo 100 razlicitih drajvera, ali onda je covek nekako oguglao na to.

Hvala na odgovoru.
[ Eurora3D Team @ 05.03.2008. 09:33 ] @
Jedan link za FreeBasic IDE (windows) http://www.radasm.com/fbedit/index.html



[Ovu poruku je menjao Eurora3D Team dana 05.03.2008. u 20:53 GMT+1]
[ Eurora3D Team @ 05.03.2008. 13:12 ] @
@stefanpn
Koliko sam shvatio freeBasic radi i na Linux-u ?


[Ovu poruku je menjao Eurora3D Team dana 05.03.2008. u 20:54 GMT+1]
[ stefanpn @ 05.03.2008. 13:40 ] @
Radi...

Treba mu samo par biblioteka. Ja sa njim uspesno radim na Ubuntu 7.10. Sve radi kao u windows-u. Cak i ovaj moj demo.

[ stefanpn @ 07.03.2008. 01:01 ] @
Eto vidis, da nisu sad obrisane one offtopic poruke ja nebih ni video ovaj link http://www.radasm.com/fbedit/index.html

Jebiga kad smo se zapricali...


BTW, FreeBasic editor je najbolji koji sam do sada video...
[ Aleksandar Ružičić @ 07.03.2008. 01:38 ] @
da, odlican je, ja sam cak i napisao jedan plugin koji ide uz njega, cisto da se pohvalim :)

nije nista narocito, mali plugincic, ali eto bilo mi dosadno pa rek'o da se okusam u pisanju pluginova :D

inace imam u planu jedan koristan plugin za fbedit, misilm stoji mi u todo listi, ali mnogo toga ima ispred u toj listi, tako da dok dodje vreme za taj plugin mozda ga neko drugi vec i uradi :|
[ stefanpn @ 07.03.2008. 01:45 ] @
Ajde daj nemoj da se hvalis, pokazi se! Daj ga za download da vidimo sta je... ;)

Znatizeljan sam...

Evo i one moje igrice pisane u FB-u zbog koje sam i pitao, kako da mi zauzece CPU-a ne bude 100%...

Download: ProjS.zip
[ Aleksandar Ružičić @ 07.03.2008. 01:53 ] @
pa ako skines fbedit skinuces i moj plugin :)

inace u pitanju je FileTabStyle (rekoh, nista narocito, samo sam gubio vreme :D)

a nalazi se (source) u ${FBEdit install dir}\Projects\Addins\FileTabStyle
[ Aleksandar Ružičić @ 07.03.2008. 02:01 ] @
joj Stefane ubicu te! sve ikonice si mi pojebao! :) tj tvoja igra... a tako sam ih lepo bio slozio... :'(

al dobro, ko nema u glavi (gasio sam program iz task managera) ima u nogama, tj rukama u ovom slucaju...


inace, nisam jos stigao da pogledam source, mozda malo kasnije budem imao vremena da bacim pogled (da vidim sto mi je mario nestao sa ekrana :D)


edit: sad videh da nema source :)
[ stefanpn @ 07.03.2008. 02:19 ] @
Uh, izvini za te ikone, do sad se nije desavalo... (mogao si i na ESCAPE da napustis prog)
Desavalo se sa nekim api-jem iz vb-a da se "razmrdaju" ikone ali nikad iz fb-a i to sa screenres funkcijom :?

A nestao je sa ekrana jer sam smislio da ne bude da ubrzava kao pravi super mario (kada se drzi pucanje) nego da sto duze drzis pravac on ubrzava i priblizava se kraju ekrana, (bice manje vremena da se uoce neprijatelji a dobijace se mnogo veci time bonus). Nego kolizija nije uradjena pa mario za sada samo moze da stoje na poljima na kojima u matrici nije 0 tako da ne moze da "udari glavom o zid".

Toliko za sada bice i source-a kad ga malo ispeglam, necu sad da mi se smeju ljudi zbog sitnih propusta...

I nece biti super mario, bice nesto drugo, samo mi je mario nekako prihvatljiviji dok se sve jos razvija. Ali nemam bas puno vremena da posvetim tome(da bar hoce neko da mi placa to dangubljenje)... Pa kad bude, bice...
[ Eurora3D Team @ 07.03.2008. 02:23 ] @
Citat:
stefanpn: Eto vidis, da nisu sad obrisane one offtopic poruke ja nebih ni video ovaj link http://www.radasm.com/fbedit/index.html

Nisi ni mogao da vidis to sam stavio kasnije umesto nekog offtopica.
Citat:
Aleksandar Ružičić: joj Stefane ubicu te! sve ikonice si mi pojebao! tj tvoja igra... a tako sam ih lepo bio slozio... :'(

al dobro, ko nema u glavi (gasio sam program iz task managera) ima u nogama, tj rukama u ovom slucaju...


inace, nisam jos stigao da pogledam source, mozda malo kasnije budem imao vremena da bacim pogled (da vidim sto mi je mario nestao sa ekrana )


edit: sad videh da nema source


Zbog ovoga sam morao da probam taj program.
Radi ... meni radi na DX na 83 fps (ne znam kako vama)
Stvarno smanjuje ceo desktop. Vidi da to popravis... ja sam posle otvorio Control Panel i promenio rezoluciju ekrana da mi se vrati stara velicina ...
[ Aleksandar Ružičić @ 07.03.2008. 02:28 ] @
ma znam da sam mogao na escape, zato i sam rekao "ko nema u glavi..." :)

nego, pogledaj ovo: http://code.google.com/p/fb-extended-lib/

mnogo zanimljivo izgleda :)
a pogotovu ce te ovaj deo interesovati: ...# Full Featured Sprite class with Pixel-Perfect collision checking. ...



e a sad mi pade na pamet da pokrenemo ovde na es-u neki mali game engine u freebasicu, em cemo da malo priblizimo freebasic ostaloj raji ovde (koja ponekad, slucajno bane na VB & ASP forum...) em cemo da radimo nesto korisnije od offtopic blebetanja o ms-u i appleu :)
[ stefanpn @ 07.03.2008. 02:31 ] @
Evo vec trazim problem... Samo kod mene ne menja rezoluciju desktop-a, pa sad ne znam kako cu znati jesam li ili nisam ispravio gresku.

Izgleda da nisam jedini koji provodi noci, gledajuci u komp.
Ovo sam rekao, posto zivim sa devojkom koja me ubedjuje da sam ja jedina budala koja zivi za racunarom i da vise volim racunar nego nju... Pa se pitam imate li i vi takvih problema?

EDIT:
Nisam video Ruzinu poruku, posto sam odgovarao na Nesin post. Naravno da bi mogli, evo ako hocete mozemo na ovom mariju ili mozda jos bolje da zapocnemo nesto novo... Nesto mi se vrti po glavi da je Alien Shooter uspeo samo zato sto je imao minimalne hardverske zahteve i krvi koliko ti je volje, a gameplay i uzivanje su za 5 zvezdica, tako da moze da se zapocne nesto na tu foru... Da radimo svi sa foruma, ko kad i koliko moze...
[ Aleksandar Ružičić @ 07.03.2008. 02:39 ] @
nisi jedini, mene je skoro devojka ostavila zbog lucy - kako zovem svoj laptop - ponekad se pitam da li sam stvarno toliki geek... izgleda da jesam :|

nego... ova tema bas dusu dala za offtopic? :)



back on topic: ima li interesenata za neki grupni rad u fb-u? ja sam predlozio da to bude neki maleni game engine, mada moze da bude bilo sta...
[ stefanpn @ 07.03.2008. 02:44 ] @
Ma ima, bar jedan, za sada.

Nego postoji li ova biblioteka i za linux? Da moze posle da se portuje...
Znam da mogu da pogledam u google-u, ali isto tako znam da znas, pa rekoh sto da se mucim.

Sta kazete za nesto tipa Alien Shooter? Nije tesko, ako nista drugo, vec imam u glavi resenje.

Uuuu... pogledajte na sat!
[ Eurora3D Team @ 07.03.2008. 02:45 ] @
Citat:

Ovo sam rekao, posto zivim sa devojkom koja me ubedjuje da sam ja jedina budala koja zivi za racunarom i da vise volim racunar nego nju... Pa se pitam imate li i vi takvih problema?

Sve su zene iste ... a i ne vole texniku ...
Izgleda da ste vas dvojica daleko ispred mene sto se tice freeBasica.
Ja u principu mogu da prebacim nesto iz c++ u FreeBasic (posto nemam svojih freeBasic kodova)
Druga stvar je sto sam nazalost profesionalac u programiranju pa mi fali entuzijazma za svoje privatne ideje (nema se vremena ... ustvari energije) ali ako treba nesto sitno moze ...
[ Eurora3D Team @ 07.03.2008. 02:50 ] @
Mozda je najbolje napraviti neko extra IDE za free basic ... al da bude bolje od ovih postojecih ... Ja sam to zamisljao za C++
Tako bi mnogo vise ljudi bilo zainteresovano da koristi taj softver
[ stefanpn @ 07.03.2008. 02:50 ] @
Pa ja bih rekao da svako ko je radio C, BASIC, PASCAL ili bilo sta slicno moze da se snadje za 2 dana u FB-u... Nego ja sam sad ovde na FAX-u(gde imam vise slobodnog vremena ako ne naleti neki poslic) do 16-og marta pa sam zauzet skroz jedno nedelju, pa za posle i ne znam... Tako da mozemo da probamo kako rekoh: ko kad i koliko moze!

A za taj IDE, ja sam razmisljao na slicnu temu, samo sam mislio da se malo napravi nesto ko VB(da se crta GUI) i ubace neki kako bih rekao pseudo objekti... Mislim da bi FB bio sposoban za tako nesto...
[ Aleksandar Ružičić @ 07.03.2008. 02:54 ] @
pa nisam je jos probao, ali pisana je u fb-u, znaci da je portabilno :)

a na googlu koliko vidim ima samo za win kompajlirano, dok je source dostupan za kompajliranje na drugim platformama.

mada, ja ne bih u pocetku mnogo obracao paznju na cross-platform, lako cemo portovati kod kasnije, tj doterati kod malo da se kompajlira i pod linuxom kasnije.


nego sto se tice predloga za Alien Shooter, nije losa ideja, mada sam ja mislio da uradimo nesto na foru game engine-a (2d naravno), mada kada se razvija game engine obicno se (tj uvek :D) radi uporedo sa igrom nekom (tj samo se kasnije odvoji engine kao zaseban library) pa zato ima smisla odluciti se prvo za kakvu igru cemo da radimo engine...

ja imam jedan predlog, jel se secas "tenkica" sa "terminatora" (ili "divco sege")? ja sam za to da uradimo nesto tako s tim da kasnije dodamo multiplayer podrsku (online i lan), jer tu mozemo da uradimo i neki AI i eventualno scripting support (za ovaj deo se dobrovoljno javljam, posto obozavam da pravim kompajlere :D)
sa ta dva elementa (pored dela za grafiku i ucitavanje mapa) je lako posle isti engine iskoristiti za neku recimo rpg igru...


mozda ovo zvuci preoptimisticno, posto znam sta se obicno desava sa ovakvim pokusajima da se na forumu nesto uradi, ali ovaj putim mislim da moze nesto da bude od ove ideje...
[ Eurora3D Team @ 07.03.2008. 02:59 ] @
Pa to
I ne samo GUI nego bi mogao i ActiveX
Imam neke kodove za ucitavanje webBrowser ActiveX u run time-u
Mislim da bi morala da se napravi neka staticka biblioteka za to ... koju bi IDE linkovalo sa GUI programima ...
A koliko ja vidim FreeBasic moze sve sto i C (win API) VB (jer je basic) i mislim da sam video i inline assember (nisam siguran) a radi brzinom C programa
[ stefanpn @ 07.03.2008. 03:02 ] @
Pa posto se mi vec dogovaramo o tome, ne vidim zasto bi bilo problema.

Ako cete tenkice je se slazem.
Samo ima dosta vec odradjenih kopija: AF Soft Argentina: Battle City, Neki nasi: 3D Tanks, ...
Ali to ne znaci da nema mesta za nesto novije i bolje.

Ja imam gotovo sve igre i emulatore za gotovo sve platforme(a vecinu igara i platformi, imam stvarno), pa vam evo postavljam tenkice sa emulatorom.

Odatle se najbolje crpe "nove" ideje.

Edit: A skroz moze i taj nas IDE.
Sto se tice api-ja u fb-u se sintaksa moze prekopirati iz VB-a i RADI, cudo! A video sam da moze da ukljuci i C headere i neke pascal datoteke(ne znam tacno nisam se puno susretao sa pascalom)
[ Aleksandar Ružičić @ 07.03.2008. 03:03 ] @
e nama treba irc, ili jabber :)

sto se tice ide-a, tesko da cemo mi nesto bolje od fbedita moci da napravimo sa ovoliko vremena i energije :)

inace, jedan od mojih zapocetih projekata u fb-u je bio (source na staroj masini u cacku, tak da sam ga na neki nacin "otpisao"...) gui library koji je nosio kodno ime Pegasus (posto je logo fb-a konj, ja sam hteo da mu dodam "krila" i tako dobijem krilatog konja - pegaza :D) inace taj library je ustvari wrapper za winapi (tako da nije ni planiran da bude portabilan) sa vb-like objektima, tj svi "standardni" propertiji/metode/eventi su bili planirani, ali osim event handler sistema i kreiranja prozora nisam daleko dogurao (inace kontrole su se ucitavale iz xml fajla, tj xml fajl je parsiran i generisan je odgovarajuci kod za kreiranje prozora/kontrola - nesto slicno vb.net-u koji ima embedovan kod za kreiranje kontrola u source fajlu)...

eto jos jednog predloga, gui library :)
[ stefanpn @ 07.03.2008. 03:21 ] @
Dobro je ovo okruzenje... Trebalo bi samo da se prepravi.


A ja vidim nema vas puno pa rekoh, da ne igrate tenkice!



[Ovu poruku je menjao stefanpn dana 07.03.2008. u 10:33 GMT+1]
[ Aleksandar Ružičić @ 07.03.2008. 03:34 ] @
ja sam igrao tenkice :D

ja sam definitivno za ideju da napravimo tenkice :) sta vi kazete?



p.s. kakve ima veze sto je 4:30? ja retko kad lezem pre 6 :p
[ stefanpn @ 07.03.2008. 09:37 ] @
Pa dobro tenkici i FB... Ja se slazem da radimo. Nije tesko, i igracemo se...
Ali mozda cemo sa IDE da ostavimo nesto dobro covecanstvu :) . Ali ok mozda i necemo, ko zna...

Znaci tenkici, a mozemo posle, ako bude bilo volje i vremena i taj ide da radimo.
[ Aleksandar Ružičić @ 07.03.2008. 10:18 ] @
ok, prvo tenkici :)

u toku dana cu pokrenuti posebnu temu gde cemo da vodimo diskusiju o projektu...


@stefanpn: jesi li procitao pp?
[ Shadowed @ 07.03.2008. 10:36 ] @
Citat:
Aleksandar Ružičić: e nama treba irc, ili jabber :)

Je l' vidis onaj link gore "chat"? To ne stoji tu bez razloga (vec nesto duze od 2god) :)
Docekace vas ne bas prijatno drustvo, ali moze se kreirati nov kanal (sto je i preporucljivo, jer vecini tamo nece biti zanimljiva programerska prica). Ja sam 24h tamo, [a] znaci away, [w] work pa nisam tad narocito dostupan (ali citam poruke).
[ Aleksandar Ružičić @ 07.03.2008. 12:59 ] @
jao vidi stvarno :)

kad je to ubaceno? vidi ima i Posao... :D

samo sto je u javi... sad cu instaliram neki irc klijent i ete i mene tamo kad god sam online!
[ Aleksandar Ružičić @ 07.03.2008. 14:25 ] @
otvoren je #freebasic kanal na irc.elitesecurity.org, pa ko voli irc nek navrati...
[ Eurora3D Team @ 07.03.2008. 14:58 ] @
Citat:
Aleksandar Ružičić: otvoren je #freebasic kanal na irc.elitesecurity.org, pa ko voli irc nek navrati...

Nisam video ovo ... Pogledajte PP ...
Pozdrav
[ stefanpn @ 08.03.2008. 15:39 ] @
Kratak pregled korisnih linkova za FreeBASIC:

Web sajt:
http://www.freebasic.net

Download FreeBasic compilera 0.183:

Windows: http://downloads.sourceforge.n...IC-v0.18.3b-win32.exe?download

Linux: http://downloads.sourceforge.n...v0.18.3b-linux.tar.gz?download

Dos: http://downloads.sourceforge.n...IC-v0.18.3b-dos32.zip?download

FreeBasic IDE:

http://www.radasm.com/fbedit/index.html

http://fbide.freebasic.net/

http://www.planetsquires.com/jellyfishpro_freebasic.htm

Kompajlirana HTML dokumentacija, CHM:

http://downloads.sourceforge.n...l-chm-12.dec.2007.zip?download

FreeBASIC Extended biblioteka:

http://hmcsoft.org/ext/wiki/doku.php/

http://code.google.com/p/fb-extended-lib/