[ MatezYU @ 17.02.2008. 21:07 ] @
Da li neko zna naucno objasnjenje...
[ Nebojsa Milanovic @ 17.02.2008. 21:51 ] @
Prvo treba da definišeš koja su sve to korisna svojstva meda :)
[ Proza_1 @ 18.02.2008. 15:30 ] @
...i od kojeg je metala kašikara?
[ Skandy @ 18.02.2008. 17:02 ] @
... ili navedi izvor, odakle si dosao do tih informacija.
[ fucumaraxl @ 19.02.2008. 05:19 ] @
Ja sam, npr,. od proizvodjaca meda cuo da ne treba da se uzima metalnom
kasikom ali ne znam objasnjenje.



[Uklonjen potpis email aplikacije]

[Ovu poruku je menjao Miroslav Jeftić dana 19.02.2008. u 08:12 GMT+1]
[ sasabraj @ 19.02.2008. 06:47 ] @
Vjerovatno da metalni oksidi unistavaju oksidacijom enzime prisutne u medu.
Dakle,oksidoreudukcioni mehanizmi,dejstvo metalnih jona kao inhibitora pojedinih jedinjenja u medu
[ pctel @ 19.02.2008. 12:06 ] @
A koje to kasike oni preporucuju bas me interesuje?!
[ Miroslav Jeftić @ 19.02.2008. 12:13 ] @
Valjda drvene.
[ Fuzz @ 19.02.2008. 12:28 ] @
Zanimljivo. Jedini je problem sto su i masine za vrcanje meda od metala, tako da...

Ako se ne varam, govorilo se i da beli luk ne valja cistiti nozem.
[ kristi1 @ 19.02.2008. 12:30 ] @
Najbolje da se navrne iz tegle.
[ Miroslav Jeftić @ 19.02.2008. 12:35 ] @
Ma šta iz tegle, glavu u košnicu, pa ko medved, polako...
[ markom @ 19.02.2008. 12:38 ] @
Citat:
Ako se ne varam, govorilo se i da beli luk ne valja cistiti nozem.


Svako ko se iole ozbiljnije posvetio spremanju hrane, zna da ima ovakvih stvari koje uopšte nisu bezveze, a zvuče sumanuto. Npr. kad su mi prvi put rekli da ne sečem bosiljak nožem, smatrao sam to za prvoklasnu budalaštinu. Daleko od toga da mogu da opišem šta se tačno desi hemijski, ali seckani bosiljak i bosiljak pokidan prstima u istom jelu daju drugačiji ukus i drugačiju teksturu (više puta sam se uverio). Go figure :-).

Za beli luk je situacija nešto manje očigledna, ali u zavisnosti od toga kakav tačno efekat ukusa želi da se postigne, beli luk daje drugačiji ukus kad je seckan (verovali ili ne, čak i uzduž i popreko imaju razlika koje mogu da se primete), pasiran, ili npr. gnječen pa seckan.

Što se meda tiče, verujem da je slična stvar. Ljudi sa istančanim ukusom sigurno mogu da primete metalni ukus u nekoj hrani (npr. ja ne volim pivo iz limenke). Lično nisam toliko posvećivao medu, mada ga koristim u nekim receptima... po pravilu sa gvozdenom kašičicom. Mada, par nedelja pre ove teme sam čuo tu priču za metal i med, pa ću prvom prilikom da probam da proverim razliku u ukusu. Štp se zdravih svojstava tiče, u to ne ulazim.
[ kristi1 @ 19.02.2008. 12:56 ] @
Moze i cucla u med pa dudlanje
[ Fuzz @ 19.02.2008. 13:21 ] @
@markom
Delimicno se slazem. Doduse ja zaista ne primecujem razliku izmedju uzduzno i poprecno seckanog belog luka.
Mislim da te razlike u ukusima nisu neophodno rezultat neke posebne hemijske reakcije, vec da se mozda radi o necem jednostavnijem.
Recimo taj bosiljak kojeg si spomenuo. Naravno da neces dobiti isti rezultat kada bosiljak zgnjavis nozem, pola "soka" ti ostane na dasci ili kada stavis vece listove koji ce suptilno oslobadjati puni potencijal jednog lista bosiljka :)
Slicno je i sa lukom.
Ali sto se tog meda tice, kazem ti, ta ideja mi zvuci malo besmisleno posto u procesu proizvodnje med ostvaruje mnogo intenzivniji kontakt sa metalom nego kod same konzumacije kasicicom.
I na kraju, pivo u konzervi zaista moze biti odvratno. Pogotovo u zavisnosti od tehnologije koja se upotrebljava pri konzerviranju. Secam se da su svojevremeno limenke Apatinskog Pilsa imale toliko izrazen ukus metala, da je to bilo...brrrrrr...
[ sinabl @ 20.02.2008. 21:15 ] @
A plasticna kasika vam nije pala na pamet...
Ja sa to isto cuo i uzimam med sa plasticnom kasikom!
[ Fuzz @ 20.02.2008. 21:39 ] @
Ok, pokusacu jos jednom.
Moguce je da dolazi do nekakve reakcije kontaktom meda i metala i mozda je nekada imalo smisla konzumirati ga drvenom ili ako hocete i plasticnom kasikom. Medjutim, vec nekoliko decenija 99,9% meda koji se proizvede se ne cedi rukama ili drvenim pomagalima, vec se ekstraktuje iz saca (vrca) rotacijom u spravama napravljenim od METALA u kojima centrifugalna sila izbacuje med iz celija na stranice tog METALNOG "suda" odakle se med sliva na njegovo METALNO dno odakle se u najvecem broju slucajeva presipa u METALNI sud, i tek onda pakuje u tegle.
[ sasabraj @ 20.02.2008. 21:46 ] @
Fuzz:

Jesi li pomislio da su u pitanju razlicite legure metala?
Metal,u opremi za vrcanje meda mozda pasivizira pa nema uticaja na kvalitet istog?
[ Fuzz @ 20.02.2008. 22:09 ] @
U istoj meri kao i prosecna kasika.
[ Marko Enter @ 21.02.2008. 00:41 ] @
Ja mislim da uticaj metala na med ne utice mnogo za hranljive sastojke , bolje je da se gleda da se jede pravi med a ne neki mesani sa secer (secerasi) Ja sam jednom kupio med na pijac i nije bio za kriv k**** sada zato med kupujem iskljucivo od ljudi koje poznajem dobro i znam da ne muckaju
[ Horvat I @ 22.02.2008. 23:32 ] @
Cak i kante za cuvanje/prevoz meda su od Al
[ Chellawy @ 02.06.2008. 22:54 ] @
poznajem jednog veoma dobrog pčelara koji se bas načitao i mnogo godina radi kao pčelar.

uspeo sam da zapamtim par stvari koje su mi se činile bitnim.

Med sam sebe prečišćava, tj izbacuje iz sebe sve druge materije.
ne treba stvaljati med u vruć čaj jer preko 42stepena C (ako sam dobro zapamtio) gubi lekovita svojstva
Prirodno je svojstvo meda da kristališe , tako da ako imate neki med na polici u špajzu pola godine i još nije kristalisao , verovatno da i nije prirodno vrcani med.

a što se tiče uzimanja meda sa metalnom kašikom , nemam neko dobro objašnjenje a ne mogu reći da nije tačno.

ali, s obzirom da su mirisi (a verujem i ukusi) u stvari samo različite frekvencije oscilovanja (kao recimo da li ste ikada osetili miris visokog napona, a usput ni jedan čovek ne miriši -smrdi :D isto) , tako verujem da možda zaista i postoji razlika u ukusu (frekvenciji) metalne, drvene ili plastične kašike u kontaktu sa medom
[ Horvat I @ 03.06.2008. 06:05 ] @
Citat:
Chellawy:  tako da ako imate neki med na polici u špajzu pola godine i još nije kristalisao , verovatno da i nije prirodno vrcani med.
Ili je od biljaka sa puno fruktoze.
Svi medovi su vrcani!
"vestacki"med pcela ne skuplja sa biljaka vecsa pored kosnica postavljenim slatkim sirupom.Ovakav "med" se ne kida on kaplje.
[ deysun @ 04.10.2008. 16:01 ] @
pH vrednost meda je od 3.2 do 4.5 što znači da je kisela sredina koja može direktno da utiče na razgradnju metala. To pogotovo važi i za aluminijum koji se još lakše rastvara u kiselim sredinama. U prevodu, sa svakim takvim kontaktom recimo meda i metala mi progutamo i deo metala.
U slučaju aluminijuma išlo se čak dotle da je osim Al trovanja povezivan sa Alzhajmerovom i Parkinsonovom bolešću:
http://www.naturalpath.com/hea...okware_a_harmful_food_additive
[ Horvat I @ 04.10.2008. 16:54 ] @
Citat:
deysun: što znači da je kisela sredina koja može direktno da utiče na razgradnju metala. To pogotovo važi i za aluminijum koji se još lakše rastvara
Da je tako pcelari bi ostali bez meda! kante za med su upravo od aluminijuma!
[ yeljko @ 04.10.2008. 19:29 ] @
Citat:
deysun: pH vrednost meda je od 3.2 do 4.5 što znači da je kisela sredina koja može direktno da utiče na razgradnju metala. To pogotovo važi i za aluminijum koji se još lakše rastvara u kiselim sredinama. U prevodu, sa svakim takvim kontaktom recimo meda i metala mi progutamo i deo metala.
U slučaju aluminijuma išlo se čak dotle da je osim Al trovanja povezivan sa Alzhajmerovom i Parkinsonovom bolešću:
http://www.naturalpath.com/hea...okware_a_harmful_food_additive


E to je to brale.
Metal ima svoju kiselost.
Pogotovo kasike od rostfrei metala.
Znaci kiselost utice na med i to je cista istina.
Aluminijumska kasika i ona od rostfrei nemaju istu kiselost.
Zato se i vrcaljke prave od aluminijuma.
[ aaaca @ 04.10.2008. 19:37 ] @
Veštački med se dobija kuvanjem biljaka i dodavanjem šećera i to je živi otrov.

A probajte da u medu ostavite metalnu kašiku neko vreme. Kašika će posle biti zdravo crna. Fuj.
[ deysun @ 06.10.2008. 13:55 ] @
Citat:
Da je tako pcelari bi ostali bez meda! kante za med su upravo od aluminijuma!


Da, znam baš zato sam i ostavio gornji link na kojem se kaže:
Aluminum has long been thought of as a safe, non-toxic metal; new research is beginning to question its safety. Aluminum exposure has been linked to diseases such as Alzheimer's, Parkinson's, and Lou Gehrig's diseases. While none of these connections have been proven, it is wise to avoid any additional exposure whenever possible.
[ Horvat I @ 06.10.2008. 19:17 ] @
pogledo sam i dodao komentar ;0
[ peca26000 @ 16.11.2008. 22:07 ] @
Ja kiselost metala osetim na rosfraj kasicici od svoje 7-8 godine zivota ,da li je to dobro ili ne?

Med kad jedem ja nikad ne oblizujem do kraja metala .Plastiku i sve od plastike izbegavam !!!
[ aaaca @ 17.11.2008. 17:38 ] @
Pa, ne znam kakav ti je to rosfraj kada reaguje sa tvojim ustima. Čudno. Da nije kineski?

Plastika jeste veštački proizvod, ali ni metal nije daleko. Aluminijumska folija izaziva Alchajmerovu bolest, bakar Kronovu i ko će ga sve znati čega se dosete istraživači!

U nekim stvarima plastika je, i pored svoje veštačke prirode, bolja od nekih prirodnih i "prirodnih" materijala.

Pozdrav!
[ peca26000 @ 17.11.2008. 22:48 ] @
Svaki ukus metala ima da osetim kako god da je obradjen med je cudo! a plastika nebi da je komentarisem.
[ Zeljko17 @ 16.04.2009. 14:13 ] @
To sto si rekao da su masine ze vrcanje od metala, a onda ne treba metalnom kasikom, ni meni nije jasno. Meni je jedan makrobioticar rekao da se med "razmagnetise" i da zato nije dobro, ali ono sto sam primetio je da, od kada koristim nemtalnu kasiku (najcesce drvenu), ne desava mi se da vilica pocne da mi bridi. Tako da, eto, izgleda da ima neke veze. (Bar, kod mene).

A beli luk, zaista ne treba seci metalom ( i uopste ne treba da se sece), vec ga treba smrviti. Na taj nacin je ukusniji i manje se oseca.

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 16.04.2009. u 17:10 GMT+1]
[ Horvat I @ 16.04.2009. 18:18 ] @
Kad je 1 od nasih velikih pcelara poco forsirati tu drvenu vadilicu za med (na kasiku nikako ne lici),pitao sam ga u cemu mu stoji med?
U kantama
A dokle?
Do prodaje
Jesu drvene?
Ne aluminijumske
A ja nato Pa dobro o cemu onda govorimo!
[ fanfon @ 16.04.2009. 18:36 ] @
Hm, ja nikako da skontam kako ce med izgubiti svoja svojstva za onih par sekundi kad zagrabim metalnom kasikom. Koja je to trenutna reakcija koja se desi?
[ Horvat @ 16.04.2009. 21:24 ] @
na ovakvu "kasiku" mislite?


vidjao sam ovo na raznim sajmovima,koliko se secam,100 din komad...doduse nije ovako duguljasto nego vise kao lopta [edit:onaj deo sto "vadi" med]...

mene zanima kako se s ovog JEDE?:D

mozes staviti na hleb,ali kako s tog jesti [a da ne budes u medu od nosa do pupka]

@prezimenjak dobro si mu i kaz'o ;)
[ jablan @ 16.04.2009. 22:31 ] @
Meni se čini da je ta kašika drvena iz ekonomskih, a ne hemijskih razloga. :)
[ Zeljko17 @ 08.09.2009. 19:35 ] @
Pitao sam tetku i tecu za ovo oko drvene kasike. Oni imaju pcele, vec duzi niz godina. Naprava za vrcanje jeste od metala, "ali kroz nju med samo prolazi", tako rece teca, a oni drze med u plastici, i koriste i proporucuju drvenu i plasticnu kasiku.