[ gvozden @ 05.10.2003. 23:36 ] @
Moze li neko da mi objasni ukratko,kako da prebacim fajl od 4M u manji ,a da ne zeznem kvalitet,odnosno to je za novinski oglas 121x168 color!? Mislim koliko je minimum za dobar print (novinska hart.-50 lin/cm, jel da?)
[ dr ZiDoo @ 06.10.2003. 00:34 ] @
tiff se odlično zipuje, taruje (tj. kompresuje standardnim metodama). Ako ti to ne daje dovoljno dobre rezultate... ne znam, to bi ti trebalo ta 4mb bar u mb sabiti a to stane na floppy.
[ Corleone @ 06.10.2003. 00:53 ] @
Mislim da je za to što hoćeš TIFF format najbolji.
[ gvozden @ 06.10.2003. 00:56 ] @
E bas sad to probam.Treba da bacim mejlom, ako je to ikako moguce. A po marfijevom moram to do ujutro! Falj je bio preko A4,smanjio sam ga ,povecao fontove ,sad je ok , samo velicina fajla..Ubi me! Nisam siguran da li ce to posle na ripu biti ok!? Da ga ne "narezem" previse?
[ Corleone @ 06.10.2003. 01:01 ] @
Idi na http://webstorage.btinet.net otvori jedan novi nalog klikom na Register, prati uputstva i imaćeš 25 MB slobodnog prostora. Podigni fajl gore, pošalji link i pristupni password osobi kojoj šalješ to i gotova stvar.
[ gvozden @ 06.10.2003. 01:20 ] @
Momci `fala! A koliko treba nekom da svuce taj fajl sa neta-isto kao download od 4 Mega!? Ima da me psuju ...Mislim nas net 2fast2furious.



________________________________________
Burdush je umreo od smrta!
[ bluesman @ 06.10.2003. 01:23 ] @
Po formatu bih rekao da radis oglas za blic, ali ako je i bilo koja drugoa novina, opusti se... nikada neces moci da im posaljes toliko los file koliko oni mogu lose da odstampaju, pa se bilo kakve razlike u kvalitetu nastale kompresijom nece primetiti.

1. Najbolje: Uraditi u illustratoru (ili u Quark-u pa sacuvati stranu kao EPS ili u Corel-u pa eksportovati kao EPS) i poslati im EPS sa svim fontovima konvertovanim u outlines (Quark: ipak moras da otvoris takvu stranu u illustratoru i Ctrl+Shift+O a Corel: u krive). Takvi fajlovi su mali i nema sanse da se izgubi na kvalitetu.

2. Ako imas bitmapu i dosta teksta, uvuci bitmapu u illustrator i ponovo uradi sve kao pod 1, samo ce ti file biti veci.

3. Ako vec moras da radis u Photoshop-u, slobodno sacivaj finalnu stranu kao Photoshop EPS, JPEG Maximum Quality. Veruj mi da nece biti nikakve razlike, ja saljem bar 10 takvih oglasa nedeljno, ne samo za dnevnu stampu vec i za casopise koji se stampaju na daleko kvalitetnijem papiru i masinama.

4. Ako imas veliki file i slanje mailom ti prestavlja problem, zaboravi na mail, cd kosta 0.5 eur i ne verujem da tvoj budzet nece izdrzati snimanje na CD cak iako smimas samo 4Mb. (Moj najmanji CD imao je oko 80 Kb)

Naravno, za dnevne novine: a. Koristi raster samo ako moras, korsiti velicine slova ispod 7pt samo ako moras...

P.S. Zaboravi na sve "usluge" od strane izdavaca tipa "molim te idi na site pa klikni tu i unesi sifru i ... " Veruj mi da tako nista neces zavrsiti ako cekas da oni sami nesto odrade... Bolje je onda da im odneses licno.
[ Corleone @ 06.10.2003. 01:25 ] @
Brz je server, ne brini. Skinuće oni fajl brzo. Uostalom šta te briga, glavno je da si odradio posao i poslao fajl.
Pozdrav
[ gvozden @ 06.10.2003. 01:33 ] @
E sad ste me utesili , vodim na pice u MOJO club za ovo,ako pashe, iliti ako vam je ok. Probacu i varijantu sa ilustratorom,pojma nemam ko je tamo, prosli put su menjali format 5 puta(obrzano, neobrezano,grajf...). Mogu misliti kad im bacim link kakva faca ce biti s druge strane,ha! Znaci fakl moram ponovo otvoriti(znam da je corel za fontove) ,a ostalo u bitmapu,pa spakovati i poslati.Samo mi nisi rekao da li ima neko pravilo ili donja granica (za lose odradjeno-za blic je!)
[ bluesman @ 06.10.2003. 15:26 ] @
Znas kako, najbolje od svih stampa politika, ali i njima mozes slobodno da posaljes JPEG quality 10 (ako nemas fontove ispod 7pt)

Sto se tice servera, moze da bude i najbrzi na svetu, ali to ne menja stvar, oni su takvi likovi da jednostavno NECE da urade bilo sta da bi ti pomogli. Jednostavno NECE, a ubedljivo najgori po tom pitanju su HAllo oglasi. Ako radis nesto za hallo oglase, bolje se spremi na 3 vracanja i nekoliko doza lekova za smirenje (ili alternativa: 1, 2, 10 i prebijes one glupace koje primaju oglase).
[ Corleone @ 06.10.2003. 18:45 ] @
Ako si radio u Corel-u vidi da li si konvertovao slike u Bitmap CMYK sa rezolucijom 150 dpi. Ako nisi može da se desi da slika prilikom štampe ispadne kao da je neko šarao bojama.
[ broker @ 07.10.2003. 11:44 ] @
Snimi slobodno u jpg i nista ne brini. Samo nemoj preterivati skompresijom. Drzi na ne vise od 10% kompresije i bitmapa ce biti drasticno smanjena bez vidnog gubitka kvaliteta.

I inace sto je veca rezolucija slike to su manaj izoblicenja koja pravi JPG. Kompresija je pipava tek kad se rade slicice vrlo niske rezolucije, za web i slicno.