[ mishkom @ 20.02.2008. 13:46 ] @
Interesuje me kakav je kvalitet pesama [u kbps-u] na radio.

Naravno svi se slazemo da je je sto vise najbolje. Zna da na Cd-ovima je 1411, ripovane pesme u mp3 je najbolji kvalitet 320kbps, sto daje super zvuk, ali zauzima mnogo mesto. Treba mi to jer skupljam pesme za radio i sve mora da bude tip-top.

Po mom nekom misljenju mislim da je 192 dovoljno i solidno, posto putem FM frekvencija najbolje moze da se prenosti pri 64kbps

Koji je optimum? I sta se nalazi kod vas na radiju?

Cini mi se da niko o tome ne vodi racuna. . .
[ acaradio @ 20.02.2008. 20:04 ] @
Citat:
mishkom: Cini mi se da niko o tome ne vodi racuna

Moglo bi se reci da si u pravu. Cak i nakon donosenja Zakona o radiodifuziji i ciscenja FM skale koji je izvela RRA, jedina stvar koja nije regulisana je tehnicki kvalitet emitovanja i prenosa...zvuka na radiju, a slike na televizijama. To je ogroman propust, ali posto je ovo Srbija, ne treba da se preterano cudimo.

Sve je prepustemo ljudima koji su zaduzeni za zvuk na radiju.

Situacija koju sam vidjao po beogradskim stanicama proteklih godina je sarena. Ne znam da li je jos uvek tako.
Neke radio stanice koje su svojevremeno radile sa mp3-cama na 128 kbps (da ne zaboravimo da je nekada kapacitet hard diskova, a samim tim i mogucnost smestanja bio manji), u poslednjih nekoliko godina intenzivno zamenjuju te pesme sa rippovima na visem bitrate-u, uglavnom 192 pa navise.
Nazalost, vecina radio stanica jos uvek koristi veliki deo materijala sa niskim bitrate-om. Ja se najezim kada na "velikim" radio stanicama povremeno cujem katastrofalne snimke. Od jednog tonca sam svojevremeno, na moju konstataciju da sam u njegovom programu cuo gomilu jadnih mp3 fajlova, dobio odgovor: "ma daj bre, mislis da to prosecan slusalac cuje, to je potpuno nebitno".
Inace, degradacija zvuka u emitovanju ne nastaje samo zbog losih mp3 fajlova, vec i zbog celog lanca u emisionom studiju. U poslednje vreme se pojavio jos jedan problem, a to je stednja u digitalizovanom sistemu prenosa. Bilo da je u pitanju digitalni link ili neka "via Telekom" veza izmedju studija i predajnika, veoma cesto se stedi na bitrate-u mpeg digitalnog signala u prenosu, sto je zlocin prema zvuku. U tim slucajevima ne pomaze ni najbolji snimak iz studija, jer on biva upropasten u prenosu do slusaoca.

U vreme kada je moj bivsi radio prestao sa radom, pre dve godine, mp3 fonoteka je oko 70 % bila 192 kbps pa navise. Snimci koji su ostali na nizim bitrate-ovima (128 i 160) su zvucali sasvim solidno. Sve sto bi imalo imalo primetan "flange" u zvuku, brisano je i zamenjivano.

Dakle, preporuka 192 pa navise...sada bar kapacitet HDD-ova nije problem kao pre, pa sta fali rippovati i na 320 kbps.
[ uad @ 25.02.2008. 23:35 ] @
Moze da bude problem i softver koji ne podrzava preko 192, npr Raduga, cuveni radio softver
Ako je preko 192 emituje tisinu moglo bi da se zakljuci da je problem u samom endzinu.

E kad se setim samo radugu raduga
[ mishkom @ 26.02.2008. 17:15 ] @
hvala za radugu:) nisam znao za taj softver...
[ buljko @ 26.02.2008. 22:27 ] @
Raduga nije besplatan SW! Zara radio je skoro identican a besplatan SW sa par pogodnosti koje Raduga nema.
http://www.zararadio.com/index.php?centro=main.php&lang=en
[ uad @ 27.02.2008. 00:39 ] @
Raduga je i prevazidjen program. Ja sam svojevremeno koristio i Megamix koji je za to vreme, desetak godina, stvarno bio extra program. Nisam vise upucen u te softvere tako da ne mogu nista da predlozim a i nije to tema.
[ mishkom @ 28.02.2008. 16:25 ] @
Zasto da ne, rec je o digitalnoj obradi pesama, a nije problem ni spomenuti programe koji su vrlo korisni, tj. koji se koriste u radiju. ..

A recite mi zasto onda svi ili vecinska vecina koristi winamp, kada se ovi SW-ovi smatraju boljim?
inace, cuo sam za traktor, takodje kao jedan od najpopularijih, mada nisam koristio.

Trenutno imam na komp-u instaliran jedan program, zove se SAM broadcaster, svidja mi se:), mada sam nezadovoljan zvukom koji dobijam na stereo zvucnicima, izgleda ne znam dobro da podesim EQ
koga interesuje program moze skinuti sa linka postavljenog u ovoj temi:
http://www.elitesecurity.org/t91796-0-PCI-FM-predajnik