[ ivicavuk @ 20.02.2008. 19:56 ] @
Da li je moguce u Exelu resiti ovaj problem, treba mi program za zrebanje, primer: imam 10 takmicara iz 8 klubova, hocu da napravim 5 parova slucajnim odabirom, a da se ne sastanu takmicari iz istog kluba, predpostavljam da je ovo lako resiti, al kad se nezna...
Bio bih zahvalan, ako neko ima kakvo resenje.
[ Jpeca @ 21.02.2008. 08:27 ] @
Nije veliko problem napraviti program, ali jedna SQL Mozglaica sa ovog foruma http://www.elitesecurity.org/t266693 dala mi je ideju da pokušamo rešenje i bez programa.
1/ Napraviš listu klubova.
2/ Dodaš u koloni pored slučajan broj (žreb) za klub pomoću funkcije =RANDBETWEEN(100,500). Funkcija Randbetween nije na spisku osnovnih funkcija u verziji 2003 i prethodnim, nego se nalazi u dodatku Analysis Toolpak-u, pa ga ovaj dodatak treba uključiti kroy Tools-> Add In.

1/ Napraviš Tabelu sa dve kolone : Takmičar, Klub
2/ Dodaš treću kolonu ovoj tabeli tako da dodeliš svakom takmičaru slučajan broj tako što na prethodno određen slučajan broj kluba dodaš slučajan broj između 0 i 1 funkcijom rand(). Dakle formula je:
Code:
=RAND()+VLOOKUP(B12,$A$2:$B$9,2,FALSE)

gde je $A$2:$B$9 opseg prethodne tabele sa listom klubova. VLOOKUP fukcija izvlači slučajan broj kluba iz prethodne tabele


3/ Sortiraš tako dobijenu tabelu po trećoj koloni.
4/ Iz tako sortirane tabele kopiraš prvih pet takmičara na novi list u kolonu 1. Kopiraš drugih pet takmičara iz sortirane tabele u kolonu 2 i dobio si parove.

Svako novo sortiranje generiše novi žreb.

Pošto su slučajni brojevi za klubove celi brojevi, nakon sortiranja takmičari iz istog kluba biće jedan pored drugog u sortiranoj tabeli. Pošto u koraku 4 parove određujemo tako da nemogu da budu susedni redovi iz tabele, izbegnuto je da se sastanu takmičari iz istog kluba (ukoliko nema više od 4 takmičara iz istog kluba, tada ne postoji način da se ne sastanu)
[ ivicavuk @ 22.02.2008. 18:40 ] @
Ideja nije losa, ali (uvek postoji neko ali) ima i nedostataka, npr. ok je kad znas koliko takmicara imas, pa sredis parove kao u donjem primeru, ali kad je broj takmicara promenjljiv, u jednoj disciplini imas 15, u drugoj 5, u trecoj 7 i td. nije upotrebljiv, javljaju se "slobodni" takmicari. Drugo da li postoji mogucnost da excel sam sortira (po vec zadatom kriterijumu) posle nekog novog unosa kao sto radi izracunavanje slucanih brojeva?
[ Jpeca @ 23.02.2008. 08:11 ] @
Ovo je bio pokušaj da se uradi posao bez makro (programiranja). Broj takmičara nije problem - parove formiraš tako što uzmeš pola liste za jednu kolonu (+1 u slučaju neparnog broja takmičara) i pola liste za drugu kolonu - Procedura može da se automatizuje korišćenjem makroa. Napraviš jedno dugme i kad klikneš on sortira takmičare i generiše parove. Može naravno da se automatizuje i generisanje liste klubova iz liste takmičara. Ako si voljan da se igraš sa time probaj, biće neko da pomogne ako zapneš.