[ makaki @ 21.02.2008. 03:25 ] @
Problem je sledeci:

Potrebno je spojiti 2 lokacije, tj. 2 LAN-a preko interneta tako da logicki izgleda kao da su na istoj mrezi.
Na primer:
Klijenti na mrezi A imaju adrese: 192.168.0.1-192.168.0.10,
a na mrezi B: 192.168.0.20-192.168.0.30

Znaci, subnet je isti.

Ako sam dobro razumeo radi se o ethernet bridgingu i to je moguce odraditi preko OpenVPN-a.

Nadam se da neko ima iskustva oko ovih stvari pod Windowsom.

Sematski to bi izgledalo ovako.

MREZA A MREZA B

client1a-----switch1----router1---- INTERNET ----router2---switch2-----client2a
client1b--------| |--------client2b
client1c--------| |--------client2c
... ...

Zanima me sledece:

1. Da bi se povezale ove 2 mreze da li je dovoljno da se veza preko OpenVPN-a uspostavi izmedju 2 klijenta sa obe mreze?
2. Ako je odgovor DA, onda da li to moraju da budu 2 posebne masine ili je dovoljna nova mrezna kartica u nekom od klijenata koja ce se bridgovati sa virtuelnim TAP adapterom? Ili mozda nesto jos jednostavnije?

Hvala unapred
[ dmax @ 21.02.2008. 07:07 ] @
Pa ako je bas neophodno da imas isti opseg adresa sa obe strane, mozes da koristis dve posebne masine sa openVPN na obe na koji ma ce biti podignut i NAT. Ovo je slozena konfiguracina i teza varijanta. Treba da podesis tunel, rutiranja i NAT. Mozes ocekivati i probleme sa brodkastom itd.

Ako mozes da promenis adrese na jednoj strani, lakse je da koristis samo rutiranje preko tunela. U svakom slucaju ti savetujem ovu varijantu ukoliko nisi vezan da koristis iste opsege.
[ acatheking @ 21.02.2008. 08:25 ] @
Koje rutere imas u mrezi?
Ako se jos nisi opredelio, ovaj problem se jednostavno i lako resava pomocu MikroTik-a.
Podigne se PPPoE tunel izmedju rutera i na svakom ruteru se EoIP tunel "ubridzuje" sa eth interfejsom ka lokalnoj mrezi.
Na taj nacin mozes adresirati racunare pod istim adresnim opsegom.

Citat:
Ako mozes da promenis adrese na jednoj strani, lakse je da koristis samo rutiranje preko tunela. U svakom slucaju ti savetujem ovu varijantu ukoliko nisi vezan da koristis iste opsege


I ja bih se opredelio za ovu varijantu.
[ makaki @ 21.02.2008. 15:14 ] @
Imperativ je da adresni opseg bude isti. Ako sam dobro razumeo pomenuto resenje sa Mikrotik routerima moze da se izvede i sa OpenVPN-om. Vise bi mi odgovaralo da to bude pod Windowsom. Sto se broadcasta tice u OpenVPN dokumentaciji pise da to radi bez problema. Upravo zbog toga mi i treba isti adresni opseg.

Nameravam da uradim sledece pa me zanima hoce li to uopste da radi:

Na obe mreze bih postavio 2 masine sa OpenVPN-om koje bi pravile bridge i podesio rutere (neki Linksys-ovi) da prosledjuju portove. Posto ruteri na obe mreze imaju dinamicke IP adrese koristio bih neki od DNS servisa (DynDNS, No-IP i sl.)

Potrebna mi je pomoc oko podesavanja parametara (prvenstveno mislim na OpenVPN config fajlove)
[ jutikus @ 21.02.2008. 20:06 ] @
Ja sam podesio openVPN sa rutiranjem vrlo brzo i jednostavno, i rekoh sebi da probam i bridge konfiguraciju... na kraju odustao.

Mada je i meni lepse izgledalo as "bridzom"...

Arpad
[ dix @ 07.04.2008. 22:48 ] @
Ja bih to uradio preko linksys rutera koji imaju gateway-to-gateway VPN. To lepo radi a nije ni skupo i imas opciju da ih namestis tako da radi isti subnet i da se racunari vide medjusobno. Veoma jednostavna konfiguracija, a posle mozes dodati i remote klijente i sl.
[ Beli Mag @ 27.05.2008. 07:31 ] @
moze sve to i preko Hamachija. bar sam ja to resio na taj nacin.