[ shoe @ 21.02.2008. 15:13 ] @
ne pricam o menjanju tastature...zeleo bih samo da zamenim americku zastavicu da mi ne shljashti u cosku a da ostane normalan qwerty raspored :) ?
citao sam tutorijale i za ovo ali nishta nije urodilo plodom ? jel uspeo neko :)?
[ markom @ 21.02.2008. 15:38 ] @
System Preferences -> International -> Input Menu; Show input in menu bar.

Ili prosto koristiš kanadsku tastaturu, pa ti stoji njihova zastavica (oni su još uvek „good guys“?)...

Mene pak zanima kako da sklonim jugoslovensku zastavu i zamenim je srpskom za Serbian input... Ima li neko ideju?

P.S. Najbolja preporuka bi zapravo bila da koristiš domaću tastaturu, ali to nije ono što si tražio :-).
[ DS_Store @ 21.02.2008. 16:03 ] @
Nije to u Sys. Prefs, vama obojici u stvari treba ista stvar:

Citat:
I used ResFool, FastIcns and Cocktail.


1. Backup /System/Library/Keyboard Layouts/Roman.bundle

2. "Show package contents" of /System/Library/Keyboard Layouts/Roman.bundle and copy /Contents/Resources/Roman.rsrc to have a working copy (ResFool will only allow modification of the working copy).

3. Use FastIcns to create an icon with resource fork. (Open FastIcns, drag picture in, then double click cube.)

4. Open Roman.rsrc in ResFool.

5. In Roman.rsrc, navigate to KCHR, and note the ID number of the relevant keyboard layout (also, if you want to, you can change the name).

6. In Roman.rsrc, navigate to kcns, and open the fork with the correct ID number, so that you can see the hex view.

7. Open the new icon in ResFool. There should just be one icns fork, so open that, select all, and copy the hex.

8. Select all in the hex view of the relevent Roman.rsrc file, and paste.

9. Close it all up and save the Roman.rsrc file.

10. Flush your system cache using Cocktail.

11. Log out and then back in (or restart instead if you prefer).

That should be it!

S tim da shoe treba da radi sa Roman.bundle a ti markom sa Cyrillic.bundle.

U stvari, ti markom imaš i jednostavniju varijantu, sa tastaturama koje je pripremio madamov (ova str.). Tu je lakše zameniti ikonicu a i kodni raspored za ćirilicu je QWERTY a ne QWERTZ. (Tj. LJNJERTY, he he :} )
[ madamov @ 21.02.2008. 17:07 ] @
Citat:
Mene pak zanima kako da sklonim jugoslovensku zastavu i zamenim je srpskom za Serbian input... Ima li neko ideju?

Za ovo ti ne treba čak ni resource editor. Doduše, nisam to nikad radio, ali ikona se nalazi u /System/Library/Keyboard Layouts/Unicode.bundle/Contents/Resources/Serbian-Latin.icns i pretpostavljam da bi bilo dovoljno da se taj fajl zameni fajlom u kojem je ikonica istih dimenzija samo sa srpskom zastavom.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.02.2008. 18:01 ] @
:p

I rezultat, kao nova zastavica :)

[ markom @ 21.02.2008. 19:10 ] @
Hm, ja nemam Unicode.bundle tamo ...
[ madamov @ 21.02.2008. 19:29 ] @
Nemoguće, treba da maš sve ove:

SCIMKeyboardLayouts.bundle
TCIMKeyboardlayouts.bundle
SimplifiedChinese.bundle
Dvorak.bundle
Korean.bundle
Roman.bundle
Cyrillic.bundle
CentralEuropean.bundle
Japanese.bundle
TraditionalChinese.bundle
HangulIMKeyboardLayouts.bundle
Unicode.bundle

Jesi li siguran da tražiš u /System/Library/Keyboard Layouts, a ne u /Library/Keyboard layouts/?
[ madamov @ 21.02.2008. 19:30 ] @
Opa, na Leopardu drukčije. Evo kopam pa ću da javim ako išta nađem.
[ madamov @ 21.02.2008. 19:48 ] @
Mrka kapa, spakovaše ih u jedan fajl i sada treba provaliti šta su tačno uradili.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.02.2008. 20:08 ] @
A onaj ko je radi upgrade, njemu ostadoše njegovi layouti, kao npr. meni, ili ne misliš na to?
[ madamov @ 21.02.2008. 22:39 ] @
Nije mi jasno šta me pitaš. Tvoji layouti bi trebalo da su u /Library/Keyboard Layouts ili u ~/Library/Keyboard Layouts pa će preživeti upgrejd.
[ shoe @ 22.02.2008. 01:09 ] @
:( i ja sam na leopardu :( prc :(
zashto nikad na moja pitanja nema konkretnih odgovora/reshenja :) bem ti zivot moracu da promenim poglede na svet :) :) :) :)

za sada cu da gledam u kanadsku (amerika junior) umesto americku zastavu :) heheh mali napredak :)


[ DS_Store @ 22.02.2008. 05:10 ] @
markom,

Jesi li pokušao onu varijantu sa linka koji sam ostavio? To će verovatno raditi ako pod Leopardom i dalje postoji ~/Library/Keyboard Layouts.

shoe,

Ne znam da li ćeš na internet forumu naći odgovor konkretniji od onog koji sam ti dao, ne razumem šta ti podrazumevaš pod konkretnim odgovorom/rešenjem? Ako nešto ne radi reci gde je tačno zapelo.
[ madamov @ 22.02.2008. 07:17 ] @
Citat:
Jesi li pokušao onu varijantu sa linka koji sam ostavio? To će verovatno raditi ako pod Leopardom i dalje postoji ~/Library/Keyboard Layouts.

Roman.bundle je bio u /System/Library/Keyboard Layouts/Unicode.bundle/Contents/Resources/, a ne u korisnikovom folderu za tastature. Sada su u leopardu svi bundleovi spojeni u dva fajla nepoznatog formata sa ekstenzijom .dat. Pri tome ih ni resource editor ne otvara.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.02.2008. 08:02 ] @
Citat:
madamov: Nije mi jasno šta me pitaš. Tvoji layouti bi trebalo da su u /Library/Keyboard Layouts ili u ~/Library/Keyboard Layouts pa će preživeti upgrejd.


Da imam clean install Leoparda, šipak bih napravio svoj layout? To je bilo pitanje :)
[ DS_Store @ 22.02.2008. 13:07 ] @
Nisam mislio na citat, nego baš na link - ka mac.co.yu stranici gde se nalaze "tvoje" tastature. Ako spomenuti folder postoji u Leopardu može tako da proba, da ubaci te tastature u home library i promeni ikonicu.

Isto tako, markom nije precizirao da li je reč o latiničnoj ili ćiriličnoj tastaturi, nisam siguran da li ikonica za ćiriličnu tastaturu može da se menja van Cyrillic.bundle?
[ markom @ 22.02.2008. 13:13 ] @
Izvinjavam se. Ja želim da zamenim ikonicu srpske latinične tastature. Mislim, može i ćirilična, svejedno mi je, dokle god znam gde je načelno fajl.
[ madamov @ 22.02.2008. 17:15 ] @
Citat:
Da imam clean install Leoparda, šipak bih napravio svoj layout? To je bilo pitanje :)

Opet ne razumem pitanje, call me stupid. B)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.02.2008. 17:36 ] @
Da krenem ispočetka, jer se sad i ja gubim :)

Ja sam svojevremeno menjao Unicode.bundle, koji ljudi sada na taze Leopardu ne vide, odnosno, nemaju. Da i ja imam taze Leopard i da želim da promenim neki od postojećih layouta, ne bih imao odakle početi, jer su sada svi premešteni i spakovani u neki .dat fajl :)

Na to sam mislio :) Ili, moguće, nisam pohvatao celu priču :)
[ madamov @ 22.02.2008. 21:36 ] @
Da, ali ti originalno nije ni trebalo da menjaš Unicode.bundle, već je trebalo da dodaš svoju tastaturu tamo gde treba i ne bi imao problem. Marko hoće da promeni samo sličicu, a ne da doda novi layout.
[ markom @ 22.02.2008. 23:26 ] @
Pa može i novi layout, dokle god je identičan originalnom, ali da ima srpsku zastavicu :-)
[ DS_Store @ 22.02.2008. 23:51 ] @
Probaj onda ove:
http://www.mac.co.yu/podrska/p04.html
[ shoe @ 23.02.2008. 03:36 ] @
Ds_Storm, prvi problem na koji nailazim je shto nemam fajl /System/Library/Keyboard Layouts/Roman.bundle umesto njega imam AppleKeyboardLayouts.bundle koji kad otvorim nema pomenutih fajlova :/ tako da sve ostalo pada u vodu ? kolko kapiram iz postova sa foruma to je promenjeno u leopardu :I



*update
ovaj zadnji link je dleimicno urodio plodom :) kada sma ga iskopirao pojavile su se srpske zastavice, ali kad ih selektujem nisam u mogucnosti da kucam :/

[Ovu poruku je menjao shoe dana 23.02.2008. u 04:46 GMT+1]
[ Mil0sh @ 19.08.2008. 21:40 ] @
Moje rešenje problema:



Skinite besplatan keyboard layout editor po nazivu Ukelele.

Pokrenite editor i učitajte željeni layout. Ako hoćete, možete ga modifikovati (ja sam napravio hibridni layout, nešto između Serbian i US layout-a).
Snimite dobijeni fajl u folder /Library/Keyboard Layouts/ zajedno sa 16x16 icns fajlom željene zastave koja mora da ima isto ime kao i layout. npr: Serbia.keylayout i Serbia.icns
Izlogujte se i ponovo se ulogujte, i unutar International će se nalaziti vaš keyboard layout.



Download: Serbia.icns 115.24 KB

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.08.2008. 23:37 ] @
Da, prednost ovog tvog i onog mog je što sam se ja iz petnih žila trudio da upakujem svoj layout u Unicode bundle, a nisam morao :)

Možeš li da izabreš samo svoj layout ili je uvek po defaultu čekiran i U.S. layout?
[ Mil0sh @ 20.08.2008. 01:39 ] @
Moraš izabrati još neki pored svog layouta, npr. default Serbian i tvoj.

[Ovu poruku je menjao Mil0sh dana 20.08.2008. u 03:10 GMT+1]
[ deysun @ 20.08.2008. 19:49 ] @
Hvala Mil0sh!

Malo sam stilizovao tu zastavicu da se uklopi međ' ostale.




[Ovu poruku je menjao deysun dana 21.08.2008. u 14:00 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.08.2008. 19:38 ] @
Ako neko želi da se igra još malo, evo 3 zastavice malo drugačijeg oblika :)
PNGovi su, treba ih pre smanjiti i pretvoriti u ICNS fajl.

[ madamov @ 21.08.2008. 21:50 ] @
Lepe ikonice. B)
[ X-it @ 22.08.2008. 16:59 ] @
Ajde ja ću da odradim ove sličke...

U kojim dimenzijama trebaju da budu smanjene?
[ Mil0sh @ 22.08.2008. 17:29 ] @
Ja sam moju zastavicu uradio u 16x16 jer je zastavicu što je napravio Ukelele bila u toj rezuluciji, a deysun je uradio u 128x128 i rade obe bez problema.
Izgleda da je OS X-u svejedno (barem Leopardu).

Ko hoće sam da konvertuje svoje slike, može da ih konvertuje sa besplatnim img2icns.

Konvertovane zastavice od -V-O-Y-A-G-E-R-
[ X-it @ 22.08.2008. 19:21 ] @
Pa koliko ja rayumem taj .icns Mac-ov format, je isto što i ICO pod Windowsom, a to znači da se sam prilagodjava potrebama.
Recimo napravi se slika u vrednosti 512x512 i ako se sačuva u .ICNS formatu automatski ta slika je dostupna u veličinama: 256 - 128 - 64 - 32 - 16px i po potrebi se uzima odgovarajuca rezolucija za potrebe korišćenja u nekom od programa, konkretno za prikazivanje Layout-a tastature.