[ Boris @ 24.02.2008. 19:41 ] @
Procesor: Intel Core 2 Duo E2180 / 2,0 GHz, S.775 FSB 800, 1MB L2, 64bit, SSE4, dual-core - 60e

Maticna1: GIGABYTE GA-P35-DS3L, Intel P35, PCI-Ex16, DDR2, GLAN - 60e
Maricna2: Neka druga? Muce me oznake ima i neka GA-P35-DS3P, ima i P31 nesto, ne znam razliku :-)

Memorija: Geil 2x1GB PC2-6400 DDR2 800MHz Ultra, CAS 4-4-4-12 - 50eur?

Graficka: Palit Nvidia GF 8600GT Sonic+ 256MB DDR3 1.0ns PCIE - 90-100eur

HDD: Seagate Barracuda 7200.10 –koji, koja oznaka, 250, 320gb?

Kuciste/napajanje: Thermaltake W0062RE TR2 420W = 35


Ovo konfiguracija bi isla na overklokovanje, zato i mislim Intel da uzmem.
Koja druga maticna, ako treba druga?
Koja je razlika, ovaj Geil Ultra, Geil bez ultra i Geil Crni-Zmaj?
Posto sam u nekim cenovnicima vidjao da pise Palit 8600GT Sonic, je li to slabije od Sonic+?
Koja je tacnija oznaka za neki Seagate Barracuda 7200.10 od 250 ili 320gb, cuo sam da su dobri?
Zadnja stavka je izgleda samo napajanje, da li ima neka solidna kombinacija kuciste/napajanje?

Za kraj, da li sam nesto zaboravio osim misa,tastature, dvd-a? Monitor imam.

Ps. Da cooler nisam napisao s obzirom da bi overklokovao do neke normalne granice koji da uzmem? Kakve su mi na kraju mogucnosti za overclock, procesora/graficke?


Hvala na pomoci rasavanju dilema!

[Ovu poruku je menjao Boris dana 25.02.2008. u 08:48 GMT+1]
[ Boris @ 26.02.2008. 00:32 ] @
Izgleda da sam postavio previse pitanja :).
[ Fac Ut Vivas @ 26.02.2008. 01:40 ] @
Ti bi trebao nama da kažeš šta planiraš tj. koliko želiš da overklokuješ svoj novi računar pa da ti mi kažemo šta ti treba a šta ne treba.

Matična ploča. Trenutno je aktuelan P35 čipset, a od proizvođača kod nas su najzastupljeniji Asus i Gigabyte. Kod Asusa je model P5K osnova za mnogo drugih ploča, do je kod Gigabyte-a to slučaj sa DS3 pločom koja je po ceni slična Asusovim P5K modelima. U zavisnosti od toga šta ti treba od dodatnih opcija (Raid, FireWire, DDR 3) izaberi model ploče. Takođe obrati pažnju na naponsku jedinicu, jer želiš da overklokuješ procesor. Ja mogu da ti preporučim osnovni model P5K ploče jer provereno radi kod nekoliko mojih drugara. Isto tako mišljenja sam da nećeš pogrešiti ako i uzmeš neku drugu P35 ploču.
Takođe trenutno su aktuelne i P31 i X38 ploče. Prvi čipset je jeftiniji i ako ti budžet nije neograničen možeš da razmisliš i o nekoj Gigabyte P31 ploči, dok je X38 značajno skuplji a nema mnogo toga više od P35 čipseta, tako da bi njega zaobišao.

Ako se ne varam, razlika između Geil-a Ultra i Black Dragona je u tome što Ultra ima hladnjake na sebi. Obe memorije rade na istim frekvencijama i sa istim latencijama.

Ne znam tačno na kojim frekvencijam rade Palit-ove 8600 GT kartice ali siguran sam da razlika ne može da bude značajna, tj. 8600 GT je 8600 GT na koju god frekvenciju da ga podesiš. Možda je razlika u sistemu hlađenja.

Kućište i napajanje. Mislim da ima Antec Sonata 3 sa napajanjem od 500 W za nekih 100 €, a možeš uz to napajanje (ThermalTake 420 W) da uzmeš i ThermalTake Matrix kućište za nekih 45 €. Inače što se tiče napajanja trebalo bi da bude dovoljno tih 420 W.

Šta si zaboravio:
- DVD verovatno imaš, ali možeš da razmisliš i o kupovini nekog SATA DVD rezača samo zbog kablova. Meni je mnogo ružno kada vidim IDE kabl u kućištu a i ometa protok vazduha, plus IDE konektor na novijim pločama je uglavnom skroz na dnu i IDE kontroler je JMicron. Naravno ti vidi da li ti se isplati da daješ 25 € zbog jednog kabla.
- Box kuler na ovim jeftinijim Intel procesorima je stvarno smešan, nema bakarni deo i mnogo je manji od Box kulera na Core 2 Duo procesorima. Ne bi bila loša ideja da razmisliš o nekom drugom kuleru ako već overklokuješ komp.
- Takođe uzmi pastu i ventilatore. Pastu uzmi Arctic Silver 5 i uzmi par 12-ica u zavisnosti koje kućište kupiš.

Kakve su ti krajnje mogućnosti za overklok....
Overklok najviše zavisi od toga kakav ti primerak procesora zapadne. Model koji si ti naveo ima množilac 10 što sa FSB-om od 200 MHz na kojem radi daje frekvenciju od 2 GHz. Realno na svakoj ploči možeš da očekuješ FSB od 400 MHz što bi sa Geil-om na 800 MHz bila lepa kombinacija. Verovatno ti je jasno da taj procesor neće proraditi na 4 GHz tako da može da razmisliš da uzmeš neki jeftiniji tj. E2140 koji ima množilac 8 što kad se pomnoži sa 400 MHz daje 3.2 GHz što nije nemoguće. Naravno za ovakav overklok bi bilo poželjno da imaš neki bolji kuler.


[ Binary Mind @ 27.02.2008. 12:09 ] @
Citat:
Fac Ut Vivas
Ako se ne varam, razlika između Geil-a Ultra i Black Dragona je u tome što Ultra ima hladnjake na sebi. Obe memorije rade na istim frekvencijama i sa istim latencijama.


Razlika je takodje sto Geil Black Dragon ima Elpida chipove, dok Geil Ultra ima razne chipove ukljucujuci i Micron Micron D9GMH, Elpida, Powerchip u zavisnosti od serije a ima ih nekoliko... Uglavnom su i jedan i drugi dobar izbor sto se tice jeftinog RAM-a za OC...
[ Boris @ 29.02.2008. 03:27 ] @
Ok momci u sustini bi onda uzeo 2140, neku Gigabyte-ovu plochu p31 ili p35, HD seagate 320, memoriiju Geil BD 4-4-4-12, BD-jer je lepsi :P, Palit GF 8600 GT Sonic+,, Lite-ON SATA DH-20A1S-18c(ili 15c? cena ista ne znam razliku).

@Fac Ut Vivas

Rekao si da nije nemoguce staviti 2140 na 3.2MHZ. Ja se pitam da li ce uspeti i koliko ce stabilno raditi? Sta da uradim da bi obezbedio stabilnost? Ili da smanjim MHZ mada tada nece biti 8x400, ali sta znam. Ili da idem na 2160 pa da idem na 9xneshto...

Video sam Cooler Master CM Hyper TX2, nema neke obrtaje, kosta oko 20eur, ima mnogo coolera ne znam koji bi uzeo. Da li imas neki predlog za cooler da ohladi OC?
http://www.coolermaster.com/pr...etail&tbcate=1&id=2535

Kuciste: Video sam Codegen Briza 6099, ima ugradjeno napajanje 400W, To mu dodje oko 50eur, sad ne znam da li da trazim bez napajanja pa da ja stavim ono gore pomenuto, zbog overclocka ili moze i sa ovim napajanjem?
Takodje ima i neko Frontier Gladiator koje ima 400W ugradjeno napajanje.
Oba imaju coolere za vasduh sa predne i sa zadnje za cirkulaciju.

http://www.codegenworld.com/03...earch=22&pro_id_search=213
http://www.frontier.com.tw/htm/product/09a/GLADIATOR.htm

Hvala unapred.
[ Fac Ut Vivas @ 29.02.2008. 03:42 ] @
Ja ne mogu da ti preporučim da kupiš frontier ili codegen napajanje, verovatno bi sve radilo ali ja to ne bih stavio u svoje kućište.
Da, Hyper TX2 ti je odličan izbor. Zgodno za tebe, baš sada imaš seriju testova kulera na tomshardware-u. Evo ti link za TX2:

http://www.tomshardware.com/20..._charts_2008_part_2/page6.html

Kada bi ja znao da li će taj E2140 koji planiraš da kupiš proraditi na 3.2 GHz, odmah bi otišao i kupio ga za sebe. Kao što ti rekoh sve zavisi od primerka. Poslao sam ti na PM jedan zanimljiv link o ovoj seriji procesora i njihovim overklok rezultatima.
[ Binary Mind @ 29.02.2008. 11:45 ] @
Za overclock preporuka je kvalitetno napajanje a ne genericko koje dolazi sa kucistem. Uradi pretragu. Ima mnogo opcija od kojih su interesantni Thermaltake, CoolerMaster i sl. Moj predlog je Corsair CMPSU-450VX. Dobro napajanje za relativno skromne pare. Napajanje je najvazniji deo racunara koji je namenjen za OC. Treba da bude kvalitetno i efikasno.
[ Boris @ 29.02.2008. 19:26 ] @
Dobro, rasplice se polako, uspeo sam da nadjem na jednom mestu(posto sam u NS) ovo kuciste bez ugradjenog napajanja, pa mislim da uzmem Thermaltake W0062RE TR2 420W napajanje, posto mi Corsair dodje cca duplo skuplje.


Oko procesora:
http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=205886

Kako sad to pa mnozilac 8? Ako to vec moze bolje da uzmem 2160 mozda ce lakse proraditi na 3.2Ghz a mogu onda i da idem 8x400Mhz da mi se slaze sa memoriom.

Da, Fac Ut Vivas, ova pasta sto si mi preporucio nigde da je vidim u nekim cenovnicima, ko je proizvodi?

Onda ima problem da nadjem bilo sta od Palit-a u NS-u, a i Geil nikako da nadjem. Ako neko zna gde moze u NS da se nadje neka javi na PM da ne reklamiramo.

Ako se bas ne snadjem, kakva je ova Gainward VGA PCI-E 256MB GDDR3 GeForce 8600GT, GS GLH, Core 625+MHz... osim sto je skuplja?

I koja memorija je jos dobra?


Smaram sa pitanjima ali kad sve skontam mogu i ja nekad nekom da pomognem.

Hvala.
[ Fac Ut Vivas @ 01.03.2008. 06:04 ] @
- Množilac se može menjati u određenom rasponu tj. na manje. Na E2160 to je od 6 do 9 ako se ne varam. Edgeman je svoj množilac spustio na 8 da bi postigao veću frekvenciju magistrale... da li je to pametno neću da komentarišem.

- Pogledaj i ovo kućište: Cooler Master Elite 332 + PSU 420W za 50 €. Toliko je jeftino da mi je sumnjivo.

- Pa proizvođač je Arctic Silver i nema je nešto u cenovnicima... možda neko drugi ovde zna gde ima da se kupi. Takođe pogledaj na onom drugom forumu ko od članova ima tu pastu pa ih pitaj gde su kupili. Ja sam svoju odavno uzeo i tamo je više nemaju.

- Gainward je meni mnogo zvučnije ime od Palita, mada ja mislim da su uglavnom te kartice napravljene na istom mestu, a onda Palit, Asus i ostali lepe svoje nalepnice. Bar je tako bilo sa mojom 8800 GTS.

- Bolje memorije tj. skuplje memorije su Mushkin, OCZ i skuplji modeli drugih proizvođača. Da li znaš koja memorija tebi treba? Ako planiraš da guraš FSB oko 400 MHz onda ti je sasvim dovoljan i Kingston Value RAM od 15 € po gigabajtu.
[ Boris @ 04.03.2008. 07:13 ] @
Hvala.
Pominjao si gore S-ATA DVDRW. Koji su se pokazali kao dobri, koja oznaka? Ja sam negde nacuo da LiteOn nisu loshi.

Poz!
[ Fac Ut Vivas @ 04.03.2008. 22:45 ] @
Negde sam pročitao da kod DVD rezača važi pravilo da ako ti neko preporuči jednu firmu ti obavezno kupi model druge firme.
Uzmi bilo koji Pioneer, NEC, LG... pa ako crkne imaš garanciju godinu dana.