[ toplim @ 24.02.2008. 19:54 ] @
Ja koliko znam vektorske slike se mogu uvecavati i ne gubi se na kvalitetu. Imam neke .AI slike i kad ih otvorim u photoshopu i kad unesem odrdjenu rezoluciju slika bude manja ili veca.
Isto radio sam sa Flashom, i vektorske objekte je moguce beskonacno uvelicavati.

Meni tacno treba da jednu rastersku sliku 800x640 uvecam na rezoluciju za stampanje kao plakata, ne znam tacno dimenzije ali oko 2400x2400.
Znam da se gubi na kvalitetu jer se svaki pixel uvelicava i onda to izgleda ruzno.
Ali postavljam pitanje da li mogu da tu sliku pretvorim u vektorsku i da je onda uvelicam. Ne moraju se videti svi detalji, neka se izgubi na kvalitetu ali mi je potrebno da ivice ne budu nazubljene i da cela slika ne bude u kockama vec onako sa blagim prelazima. A sto se tice boje, slika treba da bude crno-bela sa 2-3 nijanse sive. Kako mogu ovo da odradim?
[ Skandy @ 24.02.2008. 22:55 ] @
A da pokusas da postavis tu sliku ovde da je pogledamo. Ovako na nevidjeno je tesko odgovoriti, odgovor bi mogao biti i DA i NE.
[ yovisa @ 25.02.2008. 10:03 ] @
Radio sam slicne stvari, ako zelis mogu da uradim za tebe, za malu finansijsku nadoknadu, naravno. U principu posao se svodi na rucni rad. :)

Pozdrav.
[ Skandy @ 25.02.2008. 14:13 ] @
@Yovisa, forum sluzi kako bi razmenili iskustva, kako bi pomogli jedni drugima, a i kako bi nekom, kome u buducnosti zatreba pomoc slicne vrste mogao da, koristeci pretragu pronadje resenje. Znaci nije bas zamisljen kao sajt za ponudu i potraznju posla, bar mu to nije primarna namena, mada toga ima, ali u tom slucaju pokretac teme to naglasi. Ovako ako bas zelis da nesto odradis za novcanu nadoknadu, najbolje da to saljes direktno na PP korisniku. Odgovori bi trebali da budu za opste dobro svih.
Ali vidim da si svez na forumu, tako da ti je oprosteno.
Pozdrav.
[ toplim @ 25.02.2008. 21:34 ] @
Ne mogu sliku da postavim iz preventivnih razloga :) U pitanju je slika glave jedne osobe.
E ako bi smanjio broj boja i sveo na svega 4 boje i u photoshopu uradio tehniku cutovanja gde se smanjuje uocljivost, pitanje je da li mogu tada sliku da uvecam vektorski.

A iskreno i ne razumem kako to da se vektorske slike ne mogu uvecavati? Nista ja ne razumem.
ako nacrtam jedan krug u rasterskoj tehnici i uvecam ga, to ce onda liceti na kockasti krug, odnosno svaki pixel bice uvecan...Ali ako to radim u vektorskoj tehnici valjda krug ostaje krug bez obzira koliko je uvecanje pa tako je valjda i sa drugim predmetima, oblicima,pa i lice coveka je sastavljeno od pravih, krivih linija, krugova, tacaka, kocaka... Znam da u Flashu postoji opcija za prebacanje rasterske slike u vektorsku i onda je to malo duzi proces u zavisnosti od podesavanja.


Uglavnom koji program mi predlazete za vektorsku grafiku? Mozda Photoshop Ilustrator...Mada vise bih voleo neki jednostavni i mali i besplatni...Hvala, prijatno!
[ Skandy @ 25.02.2008. 23:37 ] @
Citat:
toplim
A iskreno i ne razumem kako to da se vektorske slike ne mogu uvecavati? Nista ja ne razumem.
ako nacrtam jedan krug u rasterskoj tehnici i uvecam ga, to ce onda liceti na kockasti krug, odnosno svaki pixel bice uvecan...

Za pocetak, ne postoji vektorska fotografija. I kada se obradjuje u vetorskom programu, ona je i dalje raster. Sto se tice softverskog pretvaranja bitmape u vektore, za posao koji bi ti da odradis, NE daje zadovoljavajuce rezultate.
Pomenuo si krug, ili neki drugi geometrijski oblik, ako je kreiran u Photoshopu, onda je bitmapa i nije bas podlozan uvecanju. Ako je kreiran u nekom vektorskom programu (Ilustrator, Corel...), mozes ga uvecavati do beskonacno i nece gubiti na kvalitetu. Objekat kreiran u Photoshopu (primer: Krug) i uvucen u neki vektorski program, pri pokusaju uvecanja gubice na kvalitetu.

Ono sto mozes sam da pokusas, a ne iziskuje puno truda i vremena, je sledece.

1. U photoshopu, pretvori color fotku u Grayscale (crno-bela). Posto si rekao da ti treba Crno-Bela.
2. Zadaj zeljenu dimenziju (2400 x ....).
3. Zumiraj ekranski prikaz na 100% i to sto budes video na ekranu, to ti kvalitet slike koji si dobio.
4. Ako nisi zadovoljan dobijenim kvalitetom, mozes koristiti dva najjednostavnija filtra za peglanje fotki. Filtri su: BLUR =>Gaussian blur i drugi: SHARPEN => Unsharp mask. Blur zamucuje sliku, Sharpen izostrava. Koristi ih naizmenicno i po malo, dok ne dobijes zeljeni rezultat.

Obavezno radi na kopiji fajla, za slucaj da to sto radis ne zadovolji tvoje potrebe.

Ako imas dodatnih pitanja, slobodno ih postavi.