[ Nemsi86 @ 26.02.2008. 14:23 ] @
Skoro sam kupio el.gitaru i oprema koju uz idu i mislim da zvuk nije uvjek onakkav kakav bi zeleo.Naime,gitara je kopija fenderovog stratokastera a pojacalo je Squier SP-10
Postoji li takav neki sajt gdje bi mogao da saznam sta koje dugme na pojacalu i gitaru sluzi?
Pozdrav,valjda sam bio malo jasan ;)
[ acaradio @ 26.02.2008. 17:30 ] @
Sa kopijom Stratocastera i Squier sobnim pojacalom ces tesko dobiti dobar zvuk. To sto si nabavio je "pocetnicki komplet" i ne mozes od toga ocekivati ono sto si pozeleo, taj "veliki" zvuk.
A zvuk zavisi od svega na gitari: drveta, magneta, mehanike, preciznosti izrade, debljine i vrste zica...pa zatim od pojacala (snaga, tip elektronike - lampas ili tranzistorac, zvucnici, kvalitet)....

Gitare koje slusas na svojim CD-ovima su isproducirane i u pitanju je zvuk koji je prosao kroz razlicite stadijume obrade. Naravno, nekad je to samo neka dobra gitara ubodena u dobro pojacalo, ali najcesce je u pitanju dodatna procesija sa modulacijskim/faznim efektima (flanger, phaser, chorus), distorzijama, kompresijama i prostornim/eho (reverb i delay) efektima. Cak i kada se radi o koncertnim snimcima, videces da gitarista osim jednog ili vise pojacala iza svojih ledja, ispred sebe ima i neki set efekata ili gitarski procesor da bi dobio "drugaciji" zvuk.

Na tvom pojacalu nema nikakvih komplikovanih podesavanja, sve je jednostavno do bola.
Imas dva "rezima rada" - clean i overdrive (sto menjas pritiskom na jedno dugme), imas volume kojim podesavas ukupnu jacinu zvuka...i naravno, dva potenciometra za bass i treble. To su jedini parametri koje mozes da podesavas i tu nema iznenadjenja. Kada ukljucis overdrive (OD) dobices agresivniji, ostar i distorzirani zvuk, kada ne - onda dobijas cisti zvuk, bez "prljavstine". Bass i treble su jasni - podesavas prisustvo ili potiskujes visoke tonove/basove. A volume - zavisi od ukucana i komsija



[ Nemsi86 @ 27.02.2008. 00:18 ] @
E Aco bas ti hvala na odgovoru,sve si ti to meni lijepo docarao i sad mi je dosta toga jasnije ;) pozzz sve najbolje!
[ Wesco @ 25.04.2008. 16:14 ] @
Gotovo svi čuveni svetski gitaristi iz sveta jazz, blues i rock gitare od polovine 60-tih godina XX veka pa do danas su imali TREBLE BOOSTER (oni koji danas više nisu među živima), ili ga imaju i koriste ga kao osnovu u strukturi građenja svog jedinstvenog tona gitare. Počev od Jimi Hendix-a, Eric Clapton-a, Jeff Beck-a, Peter Green-a, Ritchie Blackmoore-a, Rory Gallagher-a, Jimmy Page-a, David Gilmoure-a, Brian May-a, Robert Fripp-a, Pete Townshand-a, Andy Summers-a, Gary Moore-a, Eric Johnson-a, Tony Iommi-a, Wishbone Ash-a, The Kinks-a, The Rolling Stones-a itd. itd.
Pre-amp zaslužuju prvenstveno vrhunski gitaristi viskog nivoa znanja i veštine sviranja na gitari, iako za gitariste skromnijeg znanja može predstavljati ogroman motiv za napredovanje u učenju sviranja gitare. Sa ovom napravom, kada se pravilno podesi i uskladi sa pojačalom, ton prosto „oživi“. Oni koji su imali priliku da isprobaju ovu napravu, osim oduševljenja bojom tona, rekli su da imaju osećaj da sviraju bez naprezanja i lako. Nadam se da sam ti delimicno pomogao da znas sta da trazis...
Jel' imao neko prilike da ga koristi i kakve? Zeleo bih da cujem Vasa misljena na ovu temu.... I da li je neko cuo za treble booster StevAudioLab? Sta mislite o tome, ako jeste?
Gitaristi, javite se!!!

Vesa iz Zrenjanina
[ kristi1 @ 27.04.2008. 08:39 ] @
Moram da priznam da nisam cuo za ovaj uredjaj, iako preko 30 godina sviram gitaru, mada sam oduvek voleo takav zvuk . I dok sam svirao na Vox-u ac30, a posle i na Fender Super Reverb 50 koji je izuzetno pojacalo, nisam mogao da dobijem taj karakteristicni zvuk o kome pricas. Nesto slicno da ali nije bilo to to. Sada svirkam za svoju dusu, ostala mi je samo akusticna pa sam sto se tice elektricne gitare, potpuno van fazona.