[ Nemanja.Ciric @ 28.02.2008. 18:32 ] @
Dobijam polovan komp i jedino što treba da uradim je da kupim tastaturu i miš za njega. Imam veoma jasnu ideju šta tačno želim da pazarim i veoma sam specifičan. Interesuje me da li neko može da mi uštedi masu vremena i kaže gde mogu da nađem ove periferije ali tako da zadovoljavaju sledeće kriterijume:

Tastatura:

1 - Jednostavan i klasičan dizajn: bez fensi alien kobojagi ergnomične zaobljene konstrukcije. Znači da izgleda kao normalna kockasta tastatura. Niskoprofilna tastatura sa kratkim hodom tastera isto nije loša ideja, ali se bojim da će dići ceni previše.

2 - Klasični tasteri: dakle, najstandardniji mogući US qwerty raspored tastera (po mogućstvu sa našim slovima i znakovima u nekoj drugoj boji pored US rasporeda u standardnoj, no ovoga sam voljan i da se odreknem), sa numeričkim delom sa desne strane. Strelice i onih 6 tastera za rad sa tekstom (home, end, pgup, pgdn...) i onih 3 sistemskih (printscreen, scroll lock...) da budu tri jasno odvojene celine jedna direktno ispod druge. BEZ MULTIMEDIJALNIH ILI BILO KOJIH DODATNIH TASTERA BILO KOJE VRSTE! (Ovo me posebno iritira ) Takođe mi nisu potrebni raznorazni ulazi za USB za mikrofon i slušalice, čitač kartica i bilo šta drugo im može pasti na pamet. Hoću čisto ulazni uređaj (ne računajući lampice ^_^)

3 -Pozadinsko osvetlenje: hoću da lepo mogu da vidim šta kucam noću, bez da uključim svetlo u sobi

4 - Kabl: Isključivo jedino i samo žične tastature dolaze u obzir. Imao sam bežičnu 5 godina i ne pada mi na pamet da ikada više menjam bateriju niti da se pitam da li ne radi zato što sam je zadnji put tresnuo ili zbog nedostatka struje i da li mi se po ekranu ispisuju poruke zbog mešanja komšije ili zbog virusa (verovali ili ne trebali su mi meseci da provalim ovo xD). Po mogućstvu da imaju PS2 priključak, ali voljan sam i da razmotrim USB ako nema alternative.

5 - Svetla - želim tačno tri indikatorska svetla na njoj, ona najstandardnija koja ukazuju na stanje Lock tastera. Ako zbog stavke 3 mora da postoji još neko svetlo nije problem, ali ništa više preko toga.

6 - Cena - Ne mogu tačno da kažem koliko para sam voljan da dam za ovo, pošto to zavisi i od miša i zvučnika koji mi trebaju. Recimo da sam za tastaturu + miš voljan da dam 50-60 evra.


Miš:

1 - Lep, ergonomičan, ukusan dizajn: Znam da je ovo vrlo škakljiva definicija jer nije nama svima sve podjednako lepo. Želeo bih nešto što nije miš u najklasičnijem i ogoljenijem mogućem smislu, dakle sa nešto zaobljenijim dizajnom, ali opet ništa svemirsko. Dakle, umerenost je ovde ključna reč. Ergonomija mi je donekle bitna, jer mi se za mišem dešavalo da mi ne prija ili da mi se ruka umara. Neka oku i pod ruku ugodna tekstura ne bi bila na odmet.

2 - Minimum tastera: nisam od onih koji imaju ikakve moguće svrhe od više od dva tastera koji će da kliknu - dakle levi taster i desni, između njih scroler koji se može još prtisnuti kao treće dugme i eventualno taster(i) za menjanje rezolucije. Ništa sa strane (osim eventualno pomenutih tastera za menjanje rezolucije optike) ništa pozadi, ništa ispod .

3 - Oblik i težina: imam šaku prosečne veličine za odraslu osobu, dakle treba mi prosečno velik miš koji se neću bojati da li će se izgubiti ili polomiti u mojoj ruci a koji opet neće biti monstrum koji jede malu decu. Pošto je pravu težinu teže potrefiti i varira od osobe do osobe, verzija u koju se mogu ubacivati tegovi bi bila odlična.

4 - Kabl i svetla: Isključivo žična verzija, po mogućstvu PS2 interfejs, ako baš mora onda USB. Treba da bude optički miš i da pored eventualnog indikatora radne rezolucije nema ama baš nikakvih izvora svetla na sebi. Odavno nisam ozbiljan gejmer, tako da mi ne treba bog zna kako bolesno precizna optika, ali ipak planiram da povremeno obrnem neki od COD nastavaka, CS, Quake, UT i ostatak FPS družine, tako da je poželjno da je nešto kvalitetnija od jeftinih kancelarijskih miševa.

5 - Cena: Ne bi smela da bude veća od cene tastature i da ukupno sve izađe 50-60 evra, no ne ustručavajte se da iznesete i skuplje predloge, ali ne mnogo skuplje.

P.S. Znam da znam da budem težak i ovo je jedan od primera toga. Jednostavno znam šta hoću i neću da budem u fazonu da kažem šta mi treba i da kada se neko iscima da nešto preporuči to odbijem iz nekog levog razloga - lepo sam i detaljno izneo šta očekujem i nemam više nikakvih kriterijuma. Unapred sam krajnje zahvalan svakome ko je imao strpljenja da dođe do kraja ovog posta i još više onima koji mi pomognu. Nemojte da se previše deranžirate, zamislio sam da ovo bude u fazonu ako neko ima dosta iskustva sa periferijama (gejmeri, vlasnici i radnici igraona, prodavci i serviseri komp. opreme) i eto slučajno zna nešto što zadovoljava moje kriterijume da javi, ne da vi umesto mene gubite vreme u raspitivanju i istraživanju - za to služe ljubazni prodavci u prodavicama koje ću da smaram ako ovde ili od nekog poznanika uskoro ne dobijem odgovor.

[edit]Lokacija prodavnice: sve ovo nema smisla ako se to ne može nabaviti u Srbiji. Treba dakle da famozna tastatura i miš budu u ponudi nekog domaćeg trgovca najbolje u Beogradu ili Novom Sadu, eventualno Subotici. Dolaze u obzir i prodavci van ovih gradova koji posluju elektronski (dakle primaju Visa Electron karticu i isporučuju) mada iskreno sumnjam da takvi postoje.[/edit]

[Ovu poruku je menjao Nemanja.Ciric dana 28.02.2008. u 19:44 GMT+1]
[ bantes9 @ 28.02.2008. 19:42 ] @
Zabranjeno je ostavljati na forumu linkove mestima gde mogu da se kupe proizvodi. Poslao sam ti na pp dva linka koji ti mogu pomoci.
[ Nemanja.Ciric @ 28.02.2008. 19:51 ] @
OK, hvala. Nisam tražio imena prodavnica ni linkove već proizvode koji se mogu naći kod nas. Ta valjda nisam toliko probirljiv da samo jedna prodavnica u Srbiji drži to što mi treba pa da će pominjanje proizvoda biti reklama za njih?

Uzgred, poznat mi je domaći portal koji kategorizuje hardver kao i još neki. Ali ne mogu precizno da pretražujem proizvode tamo po mojim kriterijumima već moram da gledam male sličice i prvo da vidim da li mi se sviđa izgled i eventualno po nazivu da zaključim da li je wireless ili ne (čak ni to ne mogu uvek) i to je to. Za ostalo moram da otvorim link, a imaju stotine ako ne i hiljade proizvoda u katalogu... U svakom slučaju hvala na linku, ali teško da ću ga koristiti. Jedino ako mi ni vi, ni prijatelji ni radnici u prodavnicama ne pomognu...
[ dragancesu @ 01.03.2008. 09:54 ] @
Zahtevi i nisu bez osnova, lako ih je ispuniti osim treceg. Za to imas usb svetiljku kao resenje.

Ako trazis savet obrati paznju na LOGITECH, naci ces to sto ti treba.
[ Nemanja.Ciric @ 05.03.2008. 09:11 ] @
A da uzmem standardnu tastaturu i da sam ubacim neke ledovke u nju?
[ dragancesu @ 05.03.2008. 17:16 ] @
Pitaj google "illuminated keyboard" i videces da toga ima koliko hoces, ali ako ti je za rad nocu bolece te glava i oci od toga. Bolje potrazi "keyboard light" jer ima mnogo resenja kako osvetliti tastauru.
[ Fac Ut Vivas @ 08.03.2008. 01:39 ] @
Nemoj pogrešno da me shvatiš ali ja mislim da ti ne znaš šta hoćeš.

Neke stvari ti provereno ne trebaju, na primer pozadinsko osvetljenje tastature. Zar nije bolja ideja da naučiš da slepo kucaš. Takođe neke stvari isključuju druge. Dugme za promenu rezolucije optičkog senzora na mišu se uglavnom sreće na gejmerskim miševima a oni su po definiciji natrpani sa gomilom dugmića i svemirskog su dizajna.

Moj savet ti je da uzmeš Logitech tastaturu i Logitech miša. Takođe razmisli i o nekim stvarima koje si rekao da ne želiš (multimedijalni tasteri i dodatni tasteri na mišu). Nisi svestan kako je dobar back taster na Logitech miševima! Ja ne znam kako sam živeo bez njega sve ove godine

Mislim da bi ti ova tastatura odgovarala (Optimus keyboard)








[ zero_cool_80 @ 04.03.2013. 17:06 ] @
Jer zna neko gde mogu u Srbiji da nadjem tastaturu Genius Imperator PRO,tastatura sa pozadinskim osvetlenjem.Ja pretrazio skoro sve radnje i nema je nigde,ima samo Genius Imperator koja nema pozadinsko osvetlenje.Hvala unapred.
[ bantes9 @ 19.03.2013. 23:53 ] @
Da ne otvaram novu temu, u fazi sam kupovine tastature i misa.


Sto se tastature tice zapala mi je za oko logitech k300, koja se nazalost vise ne proizvodi.

Prvi i najbitniji kriterijum su sto tisi tasteri. Voleo bih neku zicnu varijantu, opciono sa odmoristem za ruke i YU slovima (bitnije mi je odmoriste od fonta).

Pozadinsko osvetljenje, multimedijalne funkcije i slicne opcije mi nisu previse bitne.

Ne igram igrice, najvise koristim tastaturu za kucanje teksta.

Sto se cene tice ne bih da preterujem i prvi limit je cena do 3000, dodao bih i koji dinar vise ukoliko to bude jedina opcija.



Sto se misa tice, doslo je vreme da se zameni stari intelli 3.0.

Zapao mi je za oko logitech G300

Par ljudi iz moje okoline je kupilo a4 tech v7 koji nisam imao jos prilike da probam u svakodnevnom radu.

Ne igram igrice, ali volim kada je mis precizan, lepo ergonomski oblikovan i jedan od bitnih faktora je kvalitet izrade. Dodatni tasteri su plus (na intelli-u sam imao podesen dupli klik i zatvaranje prozora), ali nisu kljucni.

Kao i u slucaju tastature, preferiram zicnu varijantu.

Dao bih za mis maksimum 4000, mada svaka niza ponuda je dobrodosla.


Hvala unapred na sugestijama.
[ bantes9 @ 20.03.2013. 22:07 ] @
Bio sam danas do par radnji. G300 je svakako dobar mis, ali je dimenzijski malo manji i dlan nema kompletan oslonac kao u slucaju G400 koji je skuplji za oko 2500 dinara. G400 je naslednik mx518 i neodoljivo podseca na njega, donekle i na intelli 3.0 koji sam koristio, jer dlan lepo nalegne i saka ima oslonac, tako da je svakodnevni rad jako prijatan. Prednost G300 u mom slucaju je veliki broj tastera i mogucnost programiranja opcija za svakodnveni rad (ctrl+c,ctrl+v...).

Imao sam prilike da koristim danas a4 tech v7, svaka pohvala, lepo lezi u ruci, povrsina je blago gumirana, ima dosta dodatnih tastera, dobro uradjen software i jako pristupacnu cenu (moze da se kupi za oko 2000 dinara). Citajuci neke review-e po forumima, vidim da moze biti jako dobra kupovina.



Sa tastaturama je malo veci problem. Logitech G105 nije losa. Call of Duty varijanta kosta ispod 4000 dinara. Jedino mi je zasmetala sarenost i nedostatak veceg odmorista za ruke.

Za oko mi je zapala i Logitech K360, koja ima drugaciji hod tastera, tisi su, ali obzirom da je manjeg formata cudan mi je malo raspored dugmica. U pitanju je wireless tastatura, bez odmorista za ruku, dok su plus nasa slova.

Na netu sam video Genius Imperator i Razer Arctosa tastature.

Najradije bih uzeo Razer-a, jer mi deluje najozbiljniji, doduse u pitanju je i najskuplja tastatura od navedenih.

Da li je neko imao iskustva sa Genius Imperator tastaturom?



[Ovu poruku je menjao bantes9 dana 21.03.2013. u 00:01 GMT+1]