[ CoSmO-011 @ 08.10.2003. 14:02 ] @
Interesuje me da li i koliko kvalitetno moze da se stara slika(crno-bela) obradi i bude kolor?Ne jedna boja i njene nijanse nego, pravi full color RGB.Cuo sam da to moze, ali me interesuje, da li se bas moze postici bas dobar kvalitet i KAKO?.Ja sam nesto probao ali sam uspevao samo da dobijem neke nijanse jedne boje ili slicno.
Ukoliko neko ima iskustva u ovom, cini mi se, ni mali lakom poslu, voleo bih da to iskustvo podeli sa ostalima.Ukratko, u koracima, sta je najvaznije i sve vezano za to.
Hvala unapred!
[ reiser @ 08.10.2003. 14:11 ] @
Vrlo tesko, treba ti mnogo vremena, a i mnogo iskustva. Ne postoji posebna opcija za ovo, ali probaj sa Hue / Saturation. Pomocu lasa obeleziz, recimo, lice osobe i sa hue saturation prebacis u zuto-belo, zavisi kakvo je lice coveka. Zatim ides na sledecu stvar, itd itd..
[ CoSmO-011 @ 08.10.2003. 14:33 ] @
Pretpostavljao sam da je tesko, a tako nesto sam i mislio, rucno pa polako, pa kad se stigne.Nisam bio siguran.Mislio sam: da li postoje neki filteri(verovatno ne) ali opet hvala ti sto si mi razersio nedoumicu.
[ dr ZiDoo @ 08.10.2003. 16:04 ] @
Hue / Saturation kada primjenjuješ na monohramskoj slici ne dobijaš ništa...nevrmajn

To je skoro ne moguće uraditi. Da bar imaš neki uzor po kojem bi radio, ovako napamet, nisi ti Tom Kruz :).
Inače ako se odlučiš da to radiš, ili bar da pokušaš, pogledaj malo alate: levels, curvers, contrast... živjo ti meni ako se na tako nešto odlučiš.
[ dragonche @ 13.10.2003. 08:19 ] @
Citat:
dr ZiDoo:
Hue / Saturation kada primjenjuješ na monohramskoj slici ne dobijaš ništa...nevrmajn

To je skoro ne moguće uraditi. Da bar imaš neki uzor po kojem bi radio, ovako napamet, nisi ti Tom Kruz :).
Inače ako se odlučiš da to radiš, ili bar da pokušaš, pogledaj malo alate: levels, curvers, contrast... živjo ti meni ako se na tako nešto odlučiš.


Ako mozes da se dokopas casopisa Art Design iz Novog Sada bice ti mnogo lakse. Naime, u br. 4 se nalazi kompletan tutorijal toga sto zelis.

Pozdrav.
[ NetworkAdmin @ 13.10.2003. 12:40 ] @
ovako ti stvari stoje.

Zamisli jabuku i ti je fotografises i dobio si sliku, bilo crno-bijelu bilo kolor. Onaj koji ima tu sliku nikada ne moze znati sta je bilo iza jabuke.

Zamisli porculansku vazu, razbijes je, nikada je ne mozes sastaviti tako kakva je bila.

To ti je princip, neki procesi su nepovratni.

Ti mozes na osnovu iskustva da uradis nesto. Recimo trava znas da je zelena pa na slici chetkicama bojis u zeleno ili efekte primjenjujes na selekciji. Isto je sa licem, kosom i slicno.

Neo-kolorizaciju ne moguce napraviti ali to je tvoja fikcija, ti radis i dajes objektima boju koju mislis da su imali. Nikada ne mozes vratiti proces unazad... kada se vaza razbije ona je rezbijena i cak i iako saberes sve komade i polijepis ih oni nisu povezani na molekularnom nivou kao prije. Tako i tvoj posao sa bojenjem crnobijele slike nikada nece biti savrsen.

Kada imas crnobijelu sliku imas dosta izgubljenih informacija koje ni jedan filter ne moze nadoknaditi. To se inace zove entropija.
[ colek @ 13.10.2003. 13:05 ] @
Bok!

grayscale fotku pretvori u RGB, duplicate layer, gornji lejer promjeni iz normal u multiply. Sada dolazi na red rucni rad. Ruke, obraz, sve kozne delove oznaci sa lasso toolom uzmi brush tool i pocinji prelaziti sa cetkom iznad selekcioniranog djela. Najbolje, da si prije toga otvoris jednu color fotografiju, sa eyedroper toolom izabrei boju koze na toj color fotografiji i sad imas pravu boju, da na CB fotografiji pocnes bojiti djele tjela. Isto ponovis za kosulju, pantalone i slicno, a tamo mozes da odaberes boju koja se ti svidja.

Bostjan