[ pantarei011 @ 05.03.2008. 17:13 ] @
Pre svega hvala svima za pomoc na poslednjem projektu koji sam radio (first of all tingol_grey). Sada sam dobio da radim implementaciju novog, veceg. Radi se o odvojenom stambenom kompleksu na kom ce biti preko 400 korisnika (sobe, bungalovi, apartmani). Planirano je da se uradi backbone optickim kablovima. Zanima me kako raspodelu Internet konekcije prema svim korisnicima.
-Obzirom da se radi o velikom broju ljudi zanima me koje switcheve treba da koristim?
-Da li moram da postavim Server i kako ga podesiti da administrira toliki broj korisnika?
-Mogu da prodjem bez Servera?
-Molim ako neko ima jos neke primedbe o kojima moram da vodim racuna neka mi javi.
Hvala i pozz.
[ igor.vitorac @ 06.03.2008. 15:48 ] @
Na osnovu izlozenog nije jasno sta je projektni zadatak?
1. Samo opticki backbone?
2. Ili kompletno resenje za pristup internetu? Sta to kompletno resenje mora da ispuni?
3. ?
[ pantarei011 @ 06.03.2008. 20:17 ] @
Zadatak nije opticki backbone. To je vec projektno uradjeno. Opticki kabal ce da vodi do npr jedne zgrade u kojoj se nalazi nekoliko apartmana? Odatle ide razvod sa switcha.
1. Koji switch da koristim (Cisco - koji model?)??
2. Kako treba administrirati ovoliki broj korisnika (pored redovnog Interneta - browsing, planirana je upotreba VoIP-a, CCTV, CATV,...)? Trebalo bi da radi po principu nekog velikog hotela koji je u ovom slucaju rezidentno naselje na parceli 1000x200m. Dakle kao u tvom pitanju boj 2. potreno je resiti kompletno Internet resenje ( sa sto vise detalja). Ako imas jos pitanja odmah cu da odgovorim na sve dileme. Hvala na javljanju. Pozz.
[ ciipyu @ 26.08.2008. 18:04 ] @
Mislim da bi ti ovako nesto odgovaralo:

Microsens FO instalacioni switch. Switch je Layer 3, koristi se umesto Outleta za bakarne mreze i moze imati 4-6 portova recimo 2x 1GB i 2x 100MB PoE a sa druge strane FO kabla montira se media konvertor. Od core switcheva koristis sta hoces. Moze da se koristi vise razlicitih tehnika optickog umrezavanja. U ovoj varijanti je dobro sto imas centralnu tacku kompletne mreze. pogledaj na ovom linku www.cip-networks.rs
[ MCM @ 29.08.2008. 13:48 ] @
EH, Previse je to komplikovan zadatak da bi se komentarisao u par redaka...

Ako je hotel, kakva je konekcija gostiju, WiFi ili kablom, ako je WiFi jel treba da radi kao hot-spot ili je odobren stalni pristup, sta konkretno CCTV, IP kamere sa serverom ili analogne kamere i DVR sa mreznim pristupom, koliko ljudi moze gledati taj CCTV kroz mrezu, imaju li korisnici net-a ogranicen pristup ili ne, da li je uslov da s emedjusobno vide ili ne, koji VoIP, tj koliko telefona, itd. itd...
Nisam siguran da ti neko moze previse pomoci na ovako siroko postavljeno pitanje

Poz
[ pantarei011 @ 30.08.2008. 08:53 ] @
OK, evo malo vise detalja. Nije hotel, to je ustvari jedno resort naselje. Internet dolazi kao leased line od lokalnnog provajdera, a distrubuira se optickom mrezom do svake zgrade. Zaboravi WiFi, CCTV i VoIP. Zanima me samo kako administrirati Internet posto sam resio projekat distribuiranja. Dakle switchevi, opticki transmiteri, routeri,... je vec reseno. Pisemo se ako treba jos informacija. Hvala, pozz.