[ Zekica @ 08.10.2003. 20:58 ] @
Nešto sam razmišljao, i hteo bih da čujem šta vi mislite o ovome:

Naime, radi se o sili inercije, ona se javlja kao sila samo u neinercijalnim sistemima - sistemima koji se kreću ubrzano u odnosu na inertne sisteme.

E, sad moje je pitanje koji su to inertni sistemi?
Teoretski, uz pomoć ove sile bi mogli da izračunamo koje je ubrzanje našeg sistema od onog inertnog, pa bi tako mogli da odredimo koji je to apsolutno inertni sistem, a to je bilo koji sistem koji se ravnomerno kreće u odnosu na neki "apsolutno mirujući" sistem, pa me interesuje da li takav sistem postoji, i da li uopšte postoje inertni sistemi, a po ovome gore, ispada da postoje.

Ako neko zna nešto o ovome, želeo bi da čujem (pročitam) neki komentar...
[ markom @ 08.10.2003. 21:34 ] @
Ne uči li se u VI osnovne na jednom od prvih časova Fizike da ne postoji apsolutno kretanje niti apsolutno mirovanje?

Naravno, ako ćemo da gledamo to filozofski, onda je najbolje da pogledaš u drugoj temi na istom ovom forumu :-)


Marko.
[ BobMarley @ 08.10.2003. 22:05 ] @
ne postoji apsolutno mirovanje, kemija tvrdi da je najbliže tome atomi koji su zaleđeni na blizinu apsolutne nule, ali i tada se miču/odnosno ne bi trebale na apsolutnoj nuli, ali valjda nitko još nije to postigao.

Inače pitanje se tiče fizike brzina večih od 3x10 na 6 a.k.a. relativnost ... potraži na googlu.
[ anon315 @ 08.10.2003. 23:52 ] @
Citat:

E, sad moje je pitanje koji su to inertni sistemi?


To su aproksimativno uzeti inercijalni sistemi referencije, oni koji daju dovoljno tačno rešenje. Na primer, za većinu inženjerskih problema dovoljno je uzeti da je sistem referencije vezan za Zemlju i njega smatramo inercijalnim referentnim sistemom.

Ovo isto se može reći i kao: to su oni sistemi u kojima (aproksimativno) važi 1. NJutnov zakon.

Citat:

Postoji li sistem koji apsolutno miruje?


Izgleda da postoji samo jedan takav sistem u svemiru.

Citat:

i da li uopšte postoje inertni sistemi


Strogo govoreći, to su oni sistemi koji se kreću konstantnom brzinom u odnosu na gore pomenuti jedinstveni inercijalni sistem.

U našem sunčanom sistemu inercijalni sistem refenencije, koji se može praktično
koristiti, ima koordinatni početak u centru Sunca, dok su ose usmerene prema takozvanim fiksnim zvezdama. Ali, kao što rekoh, uglavnom je dovoljno uzeti sistem vezan za Zemlju.
[ srki @ 19.10.2003. 06:00 ] @
Citat:
Zekica:
to je bilo koji sistem koji se ravnomerno kreće u odnosu na neki "apsolutno mirujući" sistem, pa me interesuje da li takav sistem postoji
Ako mislis da li postoji nekakav koordinatni pocetak odgovor je da ne postoji. A ako ipak postoji onda moramo da menjamo fizicke zakone jer su oni zasnvani na aksiomi da je svemir izotropan.