[ mima_cool @ 07.03.2008. 05:49 ] @
Da li neko pouzdano zna da li ja sa racuna svoje firme mogu izvrsiti deviznu uplatu na privatan racun nekog lica u inostranstvu ? Da napomenem da bih ja na taj nacin platila robu koju kupujem, a firma u inostranstvu zeli da izbegne pretpostavljam placanje poreza na taj nacin i razne peripetije oko toga.
[ vladd @ 07.03.2008. 10:25 ] @
Tako se lagano upliva u privredni kriminal, posto neko "ima zelju" da nesto ne plati...
[ mima_cool @ 07.03.2008. 10:35 ] @
Citat:
vladd: Tako se lagano upliva u privredni kriminal, posto neko "ima zelju" da nesto ne plati...


Ne znam na koga mislis,ali ako si pazljivo procitao pretpostavljam da mislis na njih, a ne na mene. A to da li ce oni da uplivaju u privredni kriminal - mene ne zanima. Mene samo interesuje da li je to kod nas dozvoljeno ili ne.
[ bakara @ 07.03.2008. 10:44 ] @
Pa tako postajes saucesnik u tome, zar ne?
[ nkrgovic @ 07.03.2008. 10:51 ] @
Meni je receno da nije moguce. Da bi pravno lice platilo nesto nostro doznakom / swiftom, u inostranstvo, poslovna banka ZAHTEVA (na osnovu instrukcija narodne banke, ne zato sto oni to vole) profakturu (invoice) i potrebno je da onaj kome se placa bude pravno lice.
[ Ivan Dimkovic @ 07.03.2008. 11:04 ] @
Pa moguce je i da fizicko lice u inostranstvu ima registrovanu delatnost i da ima puno pravo da pruza usluge i salje racune.

Ukoliko ne postoje prepreke legalne prirode u Srbiji glede placanja usluga takvim subjektima, nema nikakve nepravilnosti ukoliko je usluga pracena uz racun.

Citat:

Pa tako postajes saucesnik u tome, zar ne?


Ne postajes - nisi ti kao osoba koja placa uslugu duzan da regulises porez na profit osoba koju tu uslugu primaju. Saucesnik bi bio ako bi sakrio nesto od poreske inspekcije te druge drzave (recimo, ako bi te pitali za potvrdu da si ti platio nesto)
[ Predrag Supurovic @ 07.03.2008. 11:37 ] @
Svi su racuni isti, tako da ti kad placas ne moras uposte da znas da li jeto privatan racun ili racun firme. Ono sto tebe treba da zanima, to je da dobijes racun i da ti po njemu platis i da dobijes robu koju platis. A da li je racun izmisljen ili ne, to te ne zanima niti te iko obaveuje da to znas - o tome ce da brine poreska sluzba drzave u kojoj se nalazi onaj ko ti je izdao racun.
[ mima_cool @ 07.03.2008. 13:08 ] @
Na zalost nase banke to ne dozvoljavaju. Proverila sam.
[ boban779 @ 07.03.2008. 14:53 ] @
Uplati kao fizičko lice.
[ mima_cool @ 07.03.2008. 15:04 ] @
Citat:
boban779: Uplati kao fizičko lice.


Da, to bih mogla medjutim u tom slucaju ne bih imala ulaze za robu. To bi znacilo da kupujem na crno.
[ Java Beograd @ 08.03.2008. 17:46 ] @
Citat:
mima_cool: Na zalost nase banke to ne dozvoljavaju. Proverila sam.

To je zato što nisu svi računi isti. Zna se šta je račun građana, a šta račun firme. Sasvim logično.
[ Stefano @ 09.03.2008. 14:23 ] @
Ne mozes da saljes novac preko ni kao fizicko lice, osim bliskoj rodbini. Tako da postoje 2 solucije:
1. posalji taj novac nekom ko ti je bliska rodbina (konsultuj se sa svojim racunovodjom oko pravdanja podizanja novca iz firme ako je DOO) pa nek onda oni njima posalju na racun.

2. podigni novac iz firme (isto vazi konsultacija oko pravdanja ) i idi u Segedin ili Osijek i posalji preko western uniona.
[ mima_cool @ 09.03.2008. 14:37 ] @
Mogu kao fizicko lice preko Intesa banke. Dozvoljavaju mesecno do 8.000 eura na ime izdrzavanja (ranije je moglo do samo 500 eura mesecno). Uzimaju 0.6 % za prenos. Ako nekom treba da salje novac u inostranstvo.
[ Stefano @ 09.03.2008. 20:39 ] @
pa kazem moze rodbini (izdrzavanje i slicno).
[ mima_cool @ 09.03.2008. 20:50 ] @
Citat:
Stefano: pa kazem moze rodbini (izdrzavanje i slicno).


Ne mora da bude iskljucivo rodbina, ne proveravaju niti pitaju da li je rodbina u pitanju. Kad sam pitala mogu li kinezu uplatiti receno mi je da moze, a podrazumeva se da mi kinez nikako ne moze biti rodbina :-) Dovoljno je samo da se kao svrha napise izdrzavanje, pretpostavljam da moze i nesto drugo.