[ DejanAMD @ 08.03.2008. 10:33 ] @
Realno nako da li ima potrebe klokovati ovu masinu (veltilator CPU je BOX)
AMD 5200+
DDR II 3x1GB
8600 GT Silent
[ Fac Ut Vivas @ 08.03.2008. 12:26 ] @
Ako primetiš da ti neka igra malo secka i koči slobodno digni takt grafičke... Procesor ne bi trebao da te ograničava.
[ Ledeni83 @ 09.03.2008. 21:33 ] @
Prijatelju ja imam
AMD Athlon X2 6000+ @ 3525 (235*25)
Foxconn AM2 nForce590SLI C51XEM2AA-8EKRS2H
XFX gForce 8800GTS 320MB DDR3 320bit (gpu590MHz mem895MHz)
2x OCZ Special OPS Edition 1GB 4-4-4-15

pa moram da kloknem masinu za CRYSIS, NFS prostreet i Juiced2 HIN za full uzivanje


Madanesto mi i ne ide dobro sa ovom plocom, verovatno zbog loseg hladjenja

Ima li neko preporuku za dobro vodeno hladjenje s tim da vodeni blok na 590SLI ne smeta na graficku...........kako su bas tu postavili glupi cip sa glupim kulerom na 5500rpm......ide mi na zivce

il mozda vazdusno samo za plocu
[ Srđan Pavlović @ 23.03.2008. 06:24 ] @
Na toj masini ce ti raditi sve uglavnom lepo, osim pomenutog Crysis-a, jer je uzasno zahtevan.

Za "full" uzivanje u ovoj igri, mozes klokovati 8800GTS koliko hoces,
nema od toga nista, to nije graficka "izbora" za Crysis.
Ali da radi pristojno u razumnoj rezoluciji, to se mozda postigne.

Crysis pocinje tu negde od 11000 -12000 3D-Marka 2006, za udobnost,
a sve iznad toga za eventualno priblizavanje "full" uzivanju.

Za "full" uzivanje u njemu ide bar 2 x 8800 ultra + 4Gb rama.
(igranje u 1680x1080 sa AA i AF na 4x ili vise)

@Ledeni - ako slucajno ubodes jos jednu 8800GTS u taj SLI, javi rezultate.
(predpostavljam da hoces jednom posto si uzeo SLI plocu)
[ StORM48 @ 23.03.2008. 09:10 ] @
Citat:
Kernel-1: Crysis pocinje tu negde od 11000 -12000 3D-Marka 2006, za udobnost,
a sve iznad toga za eventualno priblizavanje "full" uzivanju.

a "full" uzivanje u njemu ide bar 2 x 8800 ultra + 4Gb rama.
(igranje u 1680x1080 sa AA i AF na 4x ili vise)


Da nisi malo preterao možda?
Crysis jeste zahtevan, ali pristojno radi i na GTX-u u toj rezoluciji sa max detaljima, a kamoli na 8800Ultra SLI. Na 8800GTX i E6850/Q6600 se ne može igrati jedino u 1920x1080 fullAA/AF i tome slično, ali je to preterivanje i realne razlike baš i nisu uočljive, osim framerate-a.

Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 23.03.2008. 11:21 ] @
Ne znam, ja mislim da ne preterujem... ali ajd.

Hoces da kazes da na ovoj mojoj masini (iz potpisa) treba da radi u
1680x1050 sa svim max detaljima (znaci najjaca moguca setovanja za sve osim AA i AF),
i sa recimo 2xAA i 2xAF (sto je meni dovoljno) - pristojno?

Ustvari, ne znam sta je tvoje "pristojno" u pucacinama, ali moje je
bar 50fps (i da ne pada ispod 50 kad je gusto), jer ja ne mogu
"ozbiljno" da igram pucacinu i kad se pojavi 7 protivnika i plus eksplodira 3 bombe na terenu da me
ubiju zato sto mi je fps pao na 17 zbog rezolucije i efekata pa malo zaseckalo i poremetilo
mi osecaj za kretanje misem koji se stekne na visim fps-ovima. Ja licno ispod 30fps
mogu da podnesem samo kada igram igre dosta staticnijeg tipa,
gde nije bitno sto ce ti u jednom trenutku (presudnom mozda)
nesto secnuti. Znaci kada se govori o udobnosti igranja Crysisa
koji je pre svega pucacina, onda ipak mislim da ne preterujem.

Ako mi das neke konkretnije podatke sa tacnim podesavanjima,
koji su tacno drajveri, kako su oni podeseni, koju ocenu daje
recimo FRAPS, onda mogu uporediti na svom kompu pa da
vidim jel ja to stvarno nesto propustam ili nesto nisam dobro
podesio. Ovo moje pravi 55000 u 3DM-2001, nemam sad ovaj
2006 vise da vidim u njemu (oko 11000-13000 tu negde), i mislim da je
to OK. Ali samo testove koje si sam sproveo, nemoj mi pasteovati
rezultate sa interneta. Znaci kvantifikuj mi malo rezultate da mogu
konkretnije da uporedim, naravno ako imas vremena, nije o glavu :)

pozdrav.
[ Fac Ut Vivas @ 23.03.2008. 11:56 ] @
Slažem se Kernel-1-om. Ja na mom kompu ([email protected] GHz i overklokovana 8800 GTS 320 MB sa 2 giga rama) nisam uspeo da poteram Crysis u pristojnom framerate-u. Možda je zbog Viste, starih drajvera ili malo memorije... ne znam. Uglavnom sam dobijao oko 20 frejmova (mereno frapsom) u medium podešavanjima u 1280x1024.

Moja mašina izvlači oko 10.000-11.000 3DMark-a 2006, tako da ja mislim da za pristojno igranje Crysisa treba jedno par hiljada eura samo za procesor, memoriju i grafičke.
Takođe ne znam da li ima smisla igrati Crysis u nekoj nižoj rezoluciji sa minimumom detalja jer je šteta da sva ta lepa grafika ne dođe do izražaja.
[ Srđan Pavlović @ 23.03.2008. 12:56 ] @
dobro ne mora bas par hiljada sad ga ti pretera :) ,
sto se tice Crysis-a, mislim da je 2 giga rama dosta, da nije ram problem,
najveci problem je procesor i grafika. eto da sam imao jos 560 evra
da metim jos jednu GTX, to opet ne bi bilo "par hiljada evra" (doduse 2 je paran broj :) )

de ti stavi nove drajvere, stavi SVE NA MAX (osim AA i AF, njih stavi na "2" oba)
pa mi reci koliko ce ti dati fraps, jos ako ti nije tesko, vrati tu masinu na
standardnu brzinu (procesor i graficku i sta sve nisi overklokovao), da vidim
da uporedim sa mojim, ako nemas 1680x1050 reci koju mozes MAX rezoluciju da
stavis, da stavim i ja istu da uporedimo.

Pozdrav.
[ Ledeni83 @ 23.03.2008. 16:12 ] @
Slazem se sa Kernel-1, za uzivanje u CRYSIS-u potrebno je imati SLI (ili CrosFire).

Na DEFOLT podesavanja masine imam 9989 u 3D Mark 06 sa 169.21 drajverima a overklokovana masina izvlaci 13383. Mada ni to nije dovoljno. Ovih 2GB rama je na granici (budimo iskeni jer za iole bolje efekte treba oko 4BG).
Porcesor u mojoj konfiguraciji je slab. Nisam siguran kako je to moguce ali tako je. Naime u TaskManageru opterecenje je oko 70 do 99%, to jest igrice poput CRYSIS-a, Juched HIN-a, i NFS ProStreet-a, Colin McRae DiRT-a se dosta oslanjaju
na sirovu procesorsku snagu. A moj ATHLON ne podrzava SSSE3 (podrzane su samo MMX (+),3DNow! (+),SSE, SSE2, SSE3 i x86-64) pa mislim da je to jedan od uzroka povremenog pada na 17-20 fps.

Inace imao sam problem sa Juched HIN-om na XP. Pokrenem igricu radi normalno jednu trku (oko 35fps) i onda padne na 10-15fps (procesor opterecen 100%) i tu je kraj igranju. Probao sam sva moguca podesavanja i ista situacija uvek.
Onda mi padne na pamet da instaliram Vistu na drugom hardu, i gle cuda HIN radi na 40fps bez problema.
Sta je razlog svarno ne znam.

Takodje sam imao problema igrati Colin McRae DiRT. U bilo kojoj rezoluciji vecoj od 1024x768 dobijao
sam 15-19fps, (nebitno da li sam overklokovao ili ne i nebitno na kom OS-u) tu jednostavno nema igranja.
A drug na skoro upola slabijoj masini (Intel E4400,gForce 8600 gt i 1GB takeMS na 667) se igra na 23-28fps na 1024x768.
Kako je to moguce nemam pojma ali ja sam odustao od DiRT-a.

Brate Kernel-1 pre par meseci razmisljao sam o kupovini jos jedne 8800GTS ali iskustvo sa HIN-om i DiRT-om
mi govori da mozda ovaj procesor nece biti u stanju da obradi kolicinu podataka potrebne za dve GTS karte.
Tako da sam odustao od te ideje bar dok ne skupim para za Penryn ili neki Core Quad
Mislim da je trenutno Intel bolja kupvina kad su u pitanju igre
[ Srđan Pavlović @ 23.03.2008. 16:50 ] @
u, bem ti covece, svega sad naprica, samo neke stvari nisam skontao, nema veze.
pogotovo da ce dve graficke opteretiti vise procesora... i to sa instrukcijama... al' ajd, pustimo to :)



[ StORM48 @ 23.03.2008. 17:45 ] @
Dakle, pretraga, pa vidite šta GTX može (pisao je i Ivan Dimković o tome).

Da ne dužim, ja sam Crysis završio još kad je izašao. Prvo sam probao u 1280x1024 max +AA/FF. Tada je fps išao u rasponu ~27-38 (ili 28-37, nisam potpuno siguran). Viša rezolucija (1600x1200) je donela nešto manje frejmova (ne sećam se tačno koliko), pa sam isključio AA i ostavio samo AF, što je bilo dovoljno da se igra sa prosečnih 27-30fps. Međutim, pošto to nije dovoljno, oborio sam rezoluciju na 1280x1024, da bih imao više frejmova. Dodatno sam kloknuo GTX-a nešto malo (ne sećam se ni to koliko, a nemam trenutno Crysis da proveravam, a nisam ni pored te mašine) i dobio sasvim tečno igranje (nikad ispod 35fps). Nakon toga sam nešto čačkao sa detaljima (ubi me sad kojih tačno, znam samo da je nešto oko senki ili "volumetric lights"). Isključivanjem te jedne opcije se dobija i po 10fps više, a proverom kod barem 4-5 ljudi, utvrdio sam da niko ne primećuje razliku u prikazu (uključujući tu i mene).

Kako je rezolucija 1680x1050 primetno manja od 1600x1200, pretpostavljam da bi rezultat trebao biti bliži ovome što ta mašina (gotovo pa identična Tvojoj - GA-P35-DQ6, E6850, 4GB Geil Ultra i GA8800GTX) može da postigne.

U suštini, vrlo je moguće da Crysis ipak nije igriv u uobičajenim situacijama na toj konfiguraciji, pošto ja baš nisam bio oduševljen kada sam podigao Vistu. Performanse su bile lošije... pa jedno 30% minimum (!). Neobjašnjiv je razlog, a eksperimenti s drajverima nisu urodili plodom.

Druga stvar, drajveri. Probao sam (tada) jedno 4 ili 5 drajvera (možda jedan manje/više) i jedino su pomenuti (162.18, čini mi se - ne mogu trenutno da proverim, kao što rekoh) bili upotrebljivi.

U svakom slučaju, klonite se Viste, ako želite normalno da se igrate. Neko insistira zbog Viste i DX10, ali ja nisam primetio nikakvu kvalitativnu razliku, ako izuzmemo užasne performanse. Što je najgore, ovo nije karakteristično samo za Crysis.

Dakle, ni ja ne volim manje od 50-60fps, ali sam bio spreman na kompromis zbog Crysisa. Ipak, to nikako ne znači da je on neigriv sa svojih 30-ak frejmova, jer iz iskustva znam da ljudi rade baš suprotno - tvrde da kod njih nešto ide "glatko", a kad ja to pogledam, ispostavi se da njihovo "glatko" znači npr. 20fps, što ni izdaleka nije dovoljno da zavara oko prividnom "tečnošću" prikaza.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 23.03.2008. u 18:55 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 23.03.2008. 18:34 ] @
To za DX9 vs DX10, nisam ni ja primetio nikakvu razliku, ni u jednoj igri.
Pazi po meni recimo Call of Duty 4 ima bolju grafiku (uopsteno
govoreci) od Crysis-a, jedina je razlika sto u Crysis-u mozes da
"cepas drva" i dizes guske i kornjace i kuce se lepse raspadnu kad bacis bombu, i to je jako lepo, ali CoD 4
gerneralno mnoooogo manje zahtevan, a neka opsta slika o kvalitetu
grafike za mene je na strani CoD 4 iako on nema tih real-physics efekata ili kako vec, sto
cini Crysis toliko zahtevnim.

PS izvinjavam se za offtopic.
[ Miso Kovacevic @ 23.03.2008. 19:15 ] @
@DejanAMD bolje ti je klokuj odmah sve sto se moze klokovati jer ces to uradi prije ili kasnije a bolje je prije. Evo ja sam po defaultu imao oko ~9900 poena u 3dmark05 a sad imam preko 12500 poena i mogu ti reci da se osjeti razlika

Ja licno mislim da malko pretjerujete u nekim stvarima.
Da bi Crysis igrao u preko 50 fps moraces da sacekas jos koju godinu Ja sam presao krizu sa medim podesavanjima i nesto na high i isao je ok bilo je zapinjanja po nekad ali ne ako strasno. Uglavnom igra je isla tecno iako fraps nije pokazivao bas neki framerate. Da bi stavili sve na max potrebna je vista ali kao sto znate igre na visti imaju manji fps nego na xp i jos kad uzmete u obzir da na xp idu high podesavanja a u visti ultra high onda je jasno zasto ne mozete da igrate sa max podesavanjima u 50 fps

U pro street-u sam imao oko 30-40 fps tako da @Ledeni83 ne znam kako je tvoj drug imao tako malo fps.
Colin McRae DiRT je neoptimizovan pa nije ni cudo sto lose radi i vjerovatno nikad ni nece dobro raditi. Dobro je da si uspio igrati Juiced HIN na xp jer meni je obavezno iskakao na desktop poslije nekog vremena. Tek sa Vistom je radio kako treba.

Koliko sam upucen sasvim je normalno da zauzece procesora bude toliko jer to znaci da igra maksimalno iskoriscava racunar da bi bolje radila. Kriza iskoriscava max i na C2Q procesorima.

BTW bolja je kupovina 8800GT od 8800GTS.
[ Ledeni83 @ 25.03.2008. 20:22 ] @
Citat:
Kernel-1: To za DX9 vs DX10, nisam ni ja primetio nikakvu razliku, ni u jednoj igri.
Pazi po meni recimo Call of Duty 4 ima bolju grafiku (uopsteno
govoreci) od Crysis-a, jedina je razlika sto u Crysis-u mozes da
"cepas drva" i dizes guske i kornjace i kuce se lepse raspadnu kad bacis bombu, i to je jako lepo, ali CoD 4
gerneralno mnoooogo manje zahtevan, a neka opsta slika o kvalitetu
grafike za mene je na strani CoD 4 iako on nema tih real-physics efekata ili kako vec, sto
cini Crysis toliko zahtevnim.

PS izvinjavam se za offtopic.


To si potpuno upravu.Cak vecina dobrih igrica ili lose radi na visti ili ne radi uopste.

Mada nije da sad ja hvalim Vistu ali ima igrica (koje ja igram) koje bolje rade na njoj negoli na XP.
Primera radi LFS-X na XP razvija oko 190fps dok je na visti 250fpg.

Moja je krivica sto pisem romane umesto kratke postove na forumu.... ANYWAY

Miso, nisi me razumeo
PRVO: moj drug je mogao da igra Colin McRae DiRT na slabijoj masini i sa starim drajverima
(koje je dobio uz plocu i graficku)
bez problema (citaj seckanja), dok je kod mene secakala mnogo (oko 15-19fps) sto je neigrivo.
DRUGO: Juched HIN mi je radio prvih 5 minuta i onda ukocio. Pa tek kad sam ga pokrenuo
na Visti onda sam ga se naigrao ko lud.
[ Ledeni83 @ 25.03.2008. 20:52 ] @
Citat:
Kernel-1: u, bem ti covece, svega sad naprica, samo neke stvari nisam skontao, nema veze.
pogotovo da ce dve graficke opteretiti vise procesora... i to sa instrukcijama... al' ajd, pustimo to :)



Ne da ce dve graficke opteretiti procesor (on je ionako u toku igrica skoro u full load-u)

vec da li cu imati koristi (skoro dupliranje frameratea uz bolju sliku) od kupovine jos jedne GTS-ice
Jer dosta igrica zahteva procesorsku snagu,pa da on moze da obradi informacije za dve graficke.
[ Srđan Pavlović @ 26.03.2008. 17:08 ] @
Citat:
da li cu imati koristi (skoro dupliranje frameratea uz bolju sliku) od kupovine jos jedne GTS-ice


za procesor ti opet kazem ne brini, nece on biti vise opterecen nego kad jedna graficka radi
(ali zato napajanje racunara hoce), a sto se tice dobitka u FPS kod SLI varijante, to mozes
videti po raznim forumima, ali ne ocekuj "duplo bolje", dobitak zavisi puno od aplikacije do
aplikacije koju pokreces, ne znam sad ovako napamet ali recimo da se krece od
nikakvog poboljsanja u nekim aplikacijama pa do nekih 30-40 posto (mozda i nije bas toliko ne znam sad tacno)
[ Mr.Force @ 14.04.2008. 07:22 ] @
e ljudi, ja imam ovako :

Asus P5LD2
Intel P4 3.06 Ghz
1 x 512mb Kingmax 800mhz
1 x 1024mb Kingstone 667mhz
ASUS 8800 GT
E sad, najveci rezultat koji sam dobio u 3d marku 06 je 5980, uz max klok kartice i procesora...
jel moze neko da mi pomogne, sta da radim, a i dosta igrica mi koci...pre 4 dana sam uzem 8800 GT...hvala
[ Miso Kovacevic @ 14.04.2008. 17:29 ] @
Citat:
Mr.Force: e ljudi, ja imam ovako :

Asus P5LD2
Intel P4 3.06 Ghz
1 x 512mb Kingmax 800mhz
1 x 1024mb Kingstone 667mhz
ASUS 8800 GT
E sad, najveci rezultat koji sam dobio u 3d marku 06 je 5980, uz max klok kartice i procesora...
jel moze neko da mi pomogne, sta da radim, a i dosta igrica mi koci...pre 4 dana sam uzem 8800 GT...hvala


Nove igre zahtjevaju dual core procesor tako da ma koliko klokovao procesor neces bas puno postici. Najbolje rijesenje bi bilo da zamijenis proc i plocu ako ne podrzava DC procesore. Stvarno je steta imati tu kartu a ne imati neki jaci procesor koji ce moci da je iskoristi.
Ni izbor memorije ti nije najsrecniji za overklokovanje jer si ogranicen na brzinu sporije mem a vjerujem da bi ti pravilo problem pri klokovanju.
[ Srđan Pavlović @ 03.05.2008. 02:22 ] @
Memorija je bar jeftina, ako nista. Uzmi za pocetak 2 giga na 800Mhz, (2x1gb) - i osetices poboljsanja.
Zbog ovog modula na 667, obe ti rade na tom sporijem taktu. Steta sto ti je bas ovaj veci na 667 ;(
[ Srdjan011 @ 06.05.2008. 22:31 ] @
Ja neshto nisam primetio razliku izmedju 4800+ @3.0GHz i Q6600 @3.6GHz u Crysis-u,tako da mislim da je on vise grafichki zahtewan,nego procesorski.
U 3Dmarku06 da, i to veliku.(10000 markova / 4800+, naspram 15000markova / Q6600) sa istom karticom,(XFX 8800GT) U Crysisu je razlika u FPS-u bila u vr' glawe nekih 2-3 FPS-a...