[ MarkoBalkan @ 09.03.2008. 17:11 ] @
interesira me kakva će biti budučnost polsa u informatici?

npr.sad je programiranje aktualno, a dali će biti i za 20 godina?
šta ako recimo nestane programiranje kao takvo, šta će ljudi raditi ili će se morati prekvalificirati, recimo u 40 ili 50 godini?

znam da mogu nestati i neka druga zanimanja, ali isto tako mogu doći neka nova zanimanja!

recimo tehničke ste struke(strojarstvo, elektrotehnika, građevina itd...) sa diplomom, recimo sa strane znadete i programirati.
zanima vas jedno i drugo.
u jednom i drugom je dobra lova, šta bi odabrali?
[ Valerij Zajcev @ 09.03.2008. 17:35 ] @
Citat:

Motika. Rezerve fosilnog goriva se troše i ko zna koliko ćemo još uživati u plodovima jeftine energije. Kad računari postanu neupotrebljive metalne kante a hrane i vode bude sve manje i manje, biće od koristi poznavanje tradicionalnih načina preživljavanja. Takođe, motika je, zajedno sa komplementarnim alatom, kukom, u Srbiji neophodan instrument svakih desetak godina, kako bi se politička "elita" podsetila u kom pravcu treba da vodi državu.

preuzeto sa http://blog.radioni.ca/index.php?id=C0_6_1

21. vek je vek informaticara, a ti ces verovatno u 22. biti penzioner, tako da sta te briga ;)
[ momsab @ 09.03.2008. 17:43 ] @
Citat:
MarkoBalkan: recimo tehničke ste struke(strojarstvo, elektrotehnika, građevina itd...) sa diplomom, recimo sa strane znadete i programirati.
zanima vas jedno i drugo.
u jednom i drugom je dobra lova, šta bi odabrali?
primena programiranja u tome ste me zanima, recimo

vidis, "posao" informatika je da ti da trazene informacije
prelsitas malo istoriju od praistorije do danas i saznas dve najcesce pojave: podela zaduzenja i prenos podataka
[ X Files @ 09.03.2008. 18:02 ] @
Bila je već jako slična tema:
http://www.elitesecurity.org/t...e-zanimanje-programer-izumreti
[ tosa @ 10.03.2008. 09:57 ] @
Uvek možeš da gajiš pečurke ili tako nešto, što bi brinuo 20 godina u napred (nije da mislim da je strah opravdan)???
[ mmix @ 10.03.2008. 10:42 ] @
Ne znam sto se programeri tripuju da ce se pojaviti neki ultra produktivni AI sistem koji ce ih sve oterati u nezaposlene . Ako ikad i napravimo takav sistem, siguran sam ce uz svoju inteligenciju dobiti i sve odlike iste, tj aroganciju, elitizam, nepodnosenje autiriteta i slicno. Tako da tesko da ce trositi svoje procesorske cikluse rmbajuci za polupismene menadzere, verovatno ce radije sanjariti kako da pobije/shutdownuje sve te "vodeno ugljenicne kese" koje ga svakodnevno maltretiraju i ode mas' u propast

Nece posao programera izumreti vec ce jednostavno biti bezvredan, tj verovatno ces zaradjivati para koliko i salteruse i fizikalci koji kose travu, jednostavno zato sto je sad svaka susa programer. Da samo znas koliko sam se nagledao CV-eva navodnih senior programera koji cak ni neke osnove ne znaju (npr sta je localhost, ili sta je code template), bar da kazu da su juniori pa da ih zaposlis ko takve da nauce nesto. Ali uz dobru spiku i prijemnu komisiju sastavljenu od istih takvih programera oni pretstavljaju konkretnu konkurenciju na trzistu rada sto obara cenu istog.
[ tosa @ 10.03.2008. 15:04 ] @
Citat:
mmix: Nece posao programera izumreti vec ce jednostavno biti bezvredan, tj verovatno ces zaradjivati para koliko i salteruse i fizikalci koji kose travu, jednostavno zato sto je sad svaka susa programer. Da samo znas koliko sam se nagledao CV-eva navodnih senior programera koji cak ni neke osnove ne znaju (npr sta je localhost, ili sta je code template), bar da kazu da su juniori pa da ih zaposlis ko takve da nauce nesto. Ali uz dobru spiku i prijemnu komisiju sastavljenu od istih takvih programera oni pretstavljaju konkretnu konkurenciju na trzistu rada sto obara cenu istog.

Ajde razmisli opet o ovome što si napisao ;)
Ako tebi takvi predstavljaju konkurenciju onda je do tebe problem, ne do njih.
Samo napred, neka poslodavci zapošljavaju takve, uz svaku cenu stiže i odgovarajući kvalitet posla.
[ mmix @ 10.03.2008. 18:16 ] @
Pa razmislio sam
To je jedan od glavnih razloga zbog kojih sam izasao iz inhouse developmenta jos 2003 godine i presao u consulting/contracting. Daj specifikacije i ja ti napravim sta hoces za cenu za koju se dogovorimo i uz garanciju i odrzavanje koje se dogovorimo, cist racun i duga ljubav. Ne moram zarad fiksne plate da se smaram sa lokalnim polubogovima koji su do pupka sefovima u ..., sa pred-penzionim veteranima 60'tih kojima je Cobol resenje za svaki problem od modelinga do otpusavanja vodovodnih cevi i nadasve likovima koje sam naveo u proslom postu, sve je to bila totalna ludnica koja je sa svim imala veze sem sa razvojem kvalitetnog softvera. Sa druge strane imam svoje proverene contractore sa kojima mogu da podelim svaki projekat i obezbedim redundantnost. U inhouse se vise ne vracam sem na na poziciju autoriteta da mogu da odaberem svoj tim, i da kucnem u drvo za sada mi ide sasvim zadovoljavajuce i bez toga.

I tokom svoje consulting karijere sam imao prilike da prosirim svoj asortiman raznim likovima iz raznih firmi i znam o cemu pricam, to je islo do te mere da je jedan od gigova koje sam imao preko bio da screenujem kandidate jer su primetili da je dosadasnji mehanizam doveo do rapidnog pada produktivnosti (ma idi ). Tad sam se bas i nagledao, naslusao i narazgovarao sa tim "seniorima"; ja znam da sam tezak i zahtevan, ali ovi ljudi nisu prolazili ni osnovne stvari i jednostavno lazu BEZOCNO u cv-evima, a glavna spika im je redjanje buzz-ova (ja XML, ja BizTalk, ja BEA, ja ovo, ja ono) a kad zagrebes ispod povrsine, prazno. Od preko 100 prijava screening je proslo 5, jedan je primljen (4oro je odbilo ponudu firme jer su im ponudili isto para koliko i postojecim papanima) i taj jedan je pobegao pre isteka probnog rada jer su sve svalili na njegova pleca. Ali ni firme nisu veverice, skoro sam cuo da je od 1.1. R&D department (tako su se zvali) restruktuiran (citaj ugasen) odlukom senior managmenta i sad tih dvadesetak ljudi negde trazi poslove tvrdeci da su seniori jer su proveli par godina u velikoj firmi sedeci na svojim dupetima.


A to za kvalitet si apsolutno u pravu, ali ako nisi zametio kvalitet softvera je u rapidnom opadanju vec godinama. Npr, ono sto je nekad bilo nezamislivo, da se musterije tretiraju kao beta testeri, je sad ustaljena praksa, patchevi i service packovi samo prste. Vidim da si mod na gamdev, koja je zadnja igrica koja je izasla a da joj nije trebalo dva do tri patcha da se dovede u neki red, bar da ne crashuje Sve sam kvalitet oko nas
[ bkaradzic @ 10.03.2008. 20:30 ] @
Citat:
mmix: Vidim da si mod na gamdev, koja je zadnja igrica koja je izasla a da joj nije trebalo dva do tri patcha da se dovede u neki red, bar da ne crashuje ;) Sve sam kvalitet oko nas ;)

Problemi sa PC igrama su uglavnom u instaliranom đubretu na računaru (craplets, spyware, i ostalo), onda problemi u hardveru koji nema najnovije drajvere, i na kraju u loše uklonjenoj zaštiti crackera koji ne testiraju celu igru kada skinu zaštitu nego npr. samo prvi nivo (ili nekada ni to)... Većina igara se pravi za konzole na kojima postoji rigorozno testiranje od strane proizvođača konzola. Svaki bug bilo to crash ili nemogućnost da igrač izađe iz nekog dela igre je automatski pad na proveri kvaliteta.

Što se tiče kandata to postoji svuda. I ja viđam kojekakve buzz words u rezimeima, ali to je lako proveriti. Pitaš kandidata nešto određeno iz oblasti, a on počne da mulja, kao nisam dugo radio na tome, zaboravio sam, onda mu daš rezime da precrta sve što je "zaboravio", pa tek onda nastaviš sa intervjuom. ;)
[ Predrag Supurovic @ 11.03.2008. 08:49 ] @
mmix, sve sto si rekao stoji, jedino imam utisak da ti je srpski kao da si 30 godina proveo u SAD. :)
[ mmix @ 11.03.2008. 09:35 ] @
Zapravo malo jace od tri godine, al' sam jos svez Termin za te svrakopise je "Serblish" Al' nisam ni tako los, bar ne govorim OK i ol'rajt
[ DarioBH @ 12.03.2008. 09:19 ] @
Da ce neka vjestacka inteligencija zamjeniti programere to nece sigurno, bar ne u dogledno doba, al da ce doci razvojni software-i sa milionom raznih wizarda i sl. koji ce zamjeniti 99% pisanja koda to hoce sigurno. Pogledajte web, sad mozes napraviti sasvim solidnu i funkcionalnu web stranicu a da ni neznas sta je html.
[ Ivan Dimkovic @ 12.03.2008. 09:33 ] @
Mislim da ce u sledecih 15-tak god biti jako dobro vreme za informatiku. Potrebe trzista nezadrzivo rastu i ne sagledava se jos bilo kakav "peak", izuzev fizickih limita za razvoj hardvera koji ce nas sustici neke 2017-2025 godine (5nm velicina gejta u cipu koja je granicna velicina ispod koje pocinje da vlada tunneling efekat)

Industrija se polako seli u multi-CPU okruzenja gde je za softver visokih performansi potrebno znacajno vece znanje razvoja softvera nego za stare sisteme sa jednim procesorom.
[ jablan @ 12.03.2008. 09:41 ] @
Citat:
DarioBH: sad mozes napraviti sasvim solidnu i funkcionalnu web stranicu a da ni neznas sta je html.

HTML nije programiranje. Form editori postoje već 10-15 godina, pa opet ljudi i dalje moraju da programiraju logiku koja stoji iza.
[ DarioBH @ 12.03.2008. 09:54 ] @
Znam da html nije programiranje al pokusavam povuci paralelu, form editori postoje al da se jos doda i more wizarda koji u pozadini pisu kod, npr za neki dogadjaje ne pises kod nego kliknes i pokrenes wizarda koji kroz "par" pitanja napise kod za tebe, a ti wizardi sadrze 99% najcesce koristenih operacija.
Nece potpuno izbaciti programera, to je nemoguce, al ce smanjiti potrebu za njima, ostace samo potreba za vrhunskim ekspertima koji ce raditi sto wizard ne moze.
Napomena: govorim o nekim buducim naprednim wizardima, da me ne shvatite pogresno
[ jablan @ 12.03.2008. 10:04 ] @
Voleo bih da nam ovde opišeš jedan takav budući napredni vizard, šta bi on tačno pitao korisnika?
[ DarioBH @ 12.03.2008. 10:33 ] @
Mrzi me sad opisivati (citaj nemam ideje) al nesto slicno kao u access-u kad dodas dugme pokrenes wizarda, samo daleko naprednije, ja govorim o buducnosti za nekih 20 godina
[ mmix @ 12.03.2008. 11:12 ] @
Zapravo nije bas tolika buducnost, jedan primer takve izrade applikacija je salesforce.com. On npr omogucava da se napravi set aplikacija bez poznavanja ikakvog programiranja, sve se radi kroz wizarde i svi programerski aspekti su "prepevani" u popularisticke koncepte koje ne-programer moze da svari. Maksimum koji ti treba je da recimo znas da iskucas Excel-like formulu za validaciju nekih polja. Ko hoce da se poigra moze da otvori developer account za dz na http://developer.salesforce.com, pa da vidi sam. Programiranje se efektivno svelo na content managment i excel skilove.

Naravno, kao posledica toga sve sto iole izlazi van koncepta koji omogucava sajt je ili neizvodljivo (npr cascadna hijerahija vise od dve tabele, itd) ili mora da se isprogramira u njihovom APEX jeziku, ali koliko sam video na osnovu onogo sto je uradio jedan moj klijent, oni su 90% svog poslovanja prebacili na SFDC i to su sve uradili ljudi iz Networking grupe koji sa programiranjem imaju slabe veze i to bez i jedne linije koda. Cak su i kompletan upload svoje baze uradili preko OpenSource aplikacije Jitterbit, koristeci drag-and-drop da povezu polja iz svoje baze sa poljima iz SF web servisa

Slazem se sa Ivanom da ce informatika kao disciplina rasti jos dugo dugo vremena, verovatno doveka, ali mislim da programiranje kao poddisciplina nema tako sjajnu buducnost. Glavni krivac su zapravo same firme (mislim na non-technology kompanije); od pada Enrona i pojave SOX zakona, glavni primat u odlucivanju u firmama, narocito public firmama, su preuzele ili preuzimaju risk managment grupe. One striktno sprovode rigorozan IT governance (Cobit, ISACA, itd) koji bukvalno gusi bilo kakav napredniji in-house development. A razlog je jednostavan i baziran na biznis analizi rizika; inhouse development je rizik, i to rizik koji ne moze biti kompenzovan; iz tog razloga je firmi (citaj risk management grupi) jednostavnije da isti limitira kroz seriju birokratskih prepreka a da fokus polako prebaci na vendor off-the-shelf resenja ciji rizik mogu da prebace na same vendore (kroz penale, obavezno osiguranje, surety garancije, itd).

Naravno, ti vendori moraju da zaposljavaju programere, kao sto ih i technology kompanije moraju zaposljavati, ali oni mogu da zaposle samo odredjeni procenat raspolozivih programera i kako pritisak bude rastao padace cene rade. To ne znaci da ce te kompanije primati nesposobnjakovice, vec ce samo iskoristiti taj disbalans u ponudi/potraznji da spuste ponude. Ti si kao nezaposleni programer u mnogo goroj situaciji od njih, narocito ako imas porodicu, i prihvatices ponudu jer ako ti ne prihvatis prihvatice drugi istinski senior kojem takodje gori pod nogama (treba se dete nahraniti, kirija platiti). Zivi bili pa videli

[ DarioBH @ 12.03.2008. 11:31 ] @
Citat:
mmix: Zapravo nije bas tolika buducnost, jedan primer takve izrade applikacija je salesforce.com. On npr omogucava da se napravi set aplikacija bez poznavanja ikakvog programiranja, sve se radi kroz wizarde i svi programerski aspekti su "prepevani" u popularisticke koncepte koje ne-programer moze da svari. ...
Naravno, kao posledica toga sve sto iole izlazi van koncepta koji omogucava sajt je ili neizvodljivo...


E pa zamislite aplikaciju za jedno 20 godina (zahtjeva 300 TB slobodnog prostora na disku), ovo "sto iole izlazi van koncepta" ce se smanjiti na minimum, odnosno ostace samo potreba za tim programerima koji ce pisati kod za te slucajeve.
Sve manje i srednje napredne aplikacije ce se moci napraviti bez linije koda samo izuzetno napredne ce zahtijevati "manje" dorade, sto znaci samo potreba za malim brojem eksperata.
[ Branko Santo @ 12.03.2008. 15:14 ] @
O tome kako ce nestati programera prica se duzi niz godina :)

Batalite ta razmisljanja nego ucite i budite fleksibilni ako budete morali da menjate zanimanje.
[ mmix @ 12.03.2008. 15:27 ] @
Apsolutno se slazem sa ovim, i generalno jedini koji moraju da razmisle o ovome su ljudi koji hoce da od programiranja naprave karijeru i da se penzionisu kao programeri, sad je vreme da se nahvataju pozicije u tehnoloskim kompanijama :)
[ bkaradzic @ 12.03.2008. 18:50 ] @
Citat:
DarioBH: Mrzi me sad opisivati (citaj nemam ideje) al nesto slicno kao u access-u kad dodas dugme pokrenes wizarda, samo daleko naprednije, ja govorim o buducnosti za nekih 20 godina

Verovatno ti misliš da će biti ovako:
Code:

Wizard za kreiranje ideje i profita.

[                          ]
Unesi ime aplikacije.

[                          ]
Unesi ime autora.

[                          ]
Unesi podatke o računu.

Izbor opcija:
[ ] - osvoji nagrade za naj aplikaciju godine
[ ] - trejdmark, patent, itd.

$[                                                                       ] (u milijardama)
Upiši iznos koji će ti GOOG ili MSFT ponuditi za ovu aplikaciju.

[ Generiši aplikaciju ]

Pa kada pritisneš "generiši aplikaciju" onda se pojavi progress bar koji je direktno vezan sa računom... ;)
[ Nemanja_666 @ 12.03.2008. 20:31 ] @
I nakon tog svega kad programeri postanu "nepotrebni" IT industrija ima da se promjeni iz korijena pa onda sve iz pocetka :)
[ Jovan_NS @ 12.03.2008. 23:06 ] @
Momci kako ste sve ovo sastavili, odlucio sam da odmah odem u knjizaru i kupim neku knjigu o poljoprivredi, motiku u ruke i pravac: njiva!

Neralno je razmisljati da ce zanimanje programer ikada izumreti, cak i sa pojavom VI, mada u svetu IT tehnologija, verovati u apsurd znaci biti realan.

Jedino sto ce biti bitno je fleksibilnost programera, sto znaci da ce on morati da poznaje, do u najmanje detalje, svaki deo oblasti za koji pise program. E sad, da li ce on biti u stanju da uci tu novu oblast, ili ce galantno odbiti ponudu uz napomenu da nema nameru da se opterecuje necim sto nije u njegovoj sferi rada, zavisi ce od toga koliko je on ustvari ozbiljan programer, koliko moze sebe da forsira da bi uspeo u poslu!

Neko je spomenuo da danas svaka shusha moze biti programer danas sto je 99% tacno, ali, vezano za buducnost razvoja IT tehnologija, to nece biti tako!
Kompleksnost programiranja u buducnost je nezamisliva, tako da ce samo oni u vrhu uspevati da opstanu, a ne oni koji posle citanja ``Programming for Dummies`` pishu CV i traze posao u IT industriji! Zivi bili pa videli

Rezime: Posao programera ce se promeniti, zahtevajuci veci nivo kompleksnosti, daleko visa znanja, i tako ce opet nastati shachica ljudi - ELITA, koja ce se nazivati programerima.
[ filip_mc @ 12.03.2008. 23:32 ] @
Citat:
Jovan_NS: Neko je spomenuo da danas svaka shusha moze biti programer danas sto je 99% tacno

Moze sam sebe tako da naziva, a sto je najgore to prodje i kod mnogih poslodavaca, ali...sta da se radi, vremenom se uglavnom pokaze i druga strana medalje.

Nego, u svakoj struci, onaj ko hoce da opstane mora konstantno da se usavrsava, pa tako i programeri, softver inzinjeri ili kako god ih zvali. Za 20 godina pretpostavljam da ce mnogo toga da se promeni (mnogo toga se promenilo u poslednjih 5), informatika ce mozda da dobije drugaciji oblik od danasnjeg, ali kao sto neko rece, potreba za informacijama ostace ista, samo ce se promeniti tehnologija, a tu su dolaze ljudi koji te promene moraju da prate, sto vecini, pretpostavljam, nije problem jer rade to i danas, neki mozda cak i nesvesno.

Dajte malo optimizma , razvijene zemlje vec 20 godina koriste informacione sisteme zasnovane na racunarima i kod njih jos uvek, kako mi se cini, nije doslo do zasicenja, a setite se tek koliko ima nerazvijenih zemalja ili onih u razvoju koje ce kad tad hteti da osete cari "cyber sveta".
[ Jovan_NS @ 12.03.2008. 23:44 ] @
Filipe upravu si, loshe sam se izrazio: jako velik broj ljudi, koji su recimo naucili osnove html, ladno za sebe kaze da je programer! Ovo moje iskustvo je samo privatno, ne znam kako je sto se tice zaposlenja u firmama

Ali zaista je tacno to da se jako loshi, nezavrseni proizvodi pushtaju na trziste, pa posle patchevi i sl... To je stvarno nedopustivo, ali sta da se radi kad skoro svi tako posluju...

A kad razmislim o onim wizardima o kojima se govorilo, odmah mi pada na pamet sl slika: malo selo, negde u sredistu Kine, jedna soba, njih 50 malih Kineza za racunarima, i svi furaju fazon: point and click buducnost programiranja
[ DarioBH @ 13.03.2008. 08:16 ] @
Citat:
bkaradzic: Verovatno ti misliš da će biti ovako:
Code:

Wizard za kreiranje ideje i profita.

[                          ]
Unesi ime aplikacije.

[                          ]
Unesi ime autora.

[                          ]
Unesi podatke o računu.

Izbor opcija:
[ ] - osvoji nagrade za naj aplikaciju godine
[ ] - trejdmark, patent, itd.

$[                                                                       ] (u milijardama)
Upiši iznos koji će ti GOOG ili MSFT ponuditi za ovu aplikaciju.

[ Generiši aplikaciju ]

Pa kada pritisneš "generiši aplikaciju" onda se pojavi progress bar koji je direktno vezan sa računom... ;)


E sad i ti pretjera, nemoras biti tako sarkastican, govorim o wizardima koji ce generisati kod za odredjenu radnju, npr za neko dugme 'on click' ima more vec predefinisanih opcija sta da radi, i umjesto da pises kod, kroz par pitanje definises sta zelis. Tako da "grubu" aplikaciju mozes napraviti bez linije koda.
Znaci umjesto 10 pregramera sad treba samo jedan koji ce za kratko vrijeme napraviti "grubu" aplikaciju i poslije se posvetiti detaljima.
Niko ne govori da ce posao programera izumrijeti (ali ce se dramaticno smanjiti potreba), nego da ce ostati samo potreba za top programerima, dok ce vecinu ostalog posla obavljati wizardi.
[ Beltrammi @ 13.03.2008. 09:22 ] @
pa ja naravno posto nisam expert ne bih bas prognozirao sta ce biti, ali bih voleo da napisem sta bih ja voleo da bude.

Pre svega zanimanje programer se mora disciplinovati u smislu da postoje li skola ili certifikat ili specijalizacija, i tacno da se zna ko je tu sta. Npr jedan lekar moze biti hirurg, pedijatar, nefrolog... Posle toga moraju se praviti programerske klinike gde bi postojala odeljenja: java, html, cobol i drugo.

Onda kao sto rece mmix ne bi neko mogao da nabroji sta sve zna da radi, a da ne zna. Informatika ima sjajnu buducnost posto smo usli u information age.

[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2008. 09:59 ] @
Citat:

Niko ne govori da ce posao programera izumrijeti (ali ce se dramaticno smanjiti potreba), nego da ce ostati samo potreba za top programerima, dok ce vecinu ostalog posla obavljati wizardi.


Praksa ovo demantuje - ako uporedimo 2008-mu sa 1998-mom godinom vidimo da je razvoj aplikacija postao daleko vise automatizovan, programski jezici i okruzenja su evoluirala u mnogo inteligentnije i bogatije, gde je potrebno manje "fizicke snage" za dizajn kostura aplikacije - pa opet, trziste za razvoj softvera i dalje raste i informaticara je potrebno vise nego ikad.

To je zato sto se jos i dalje povecava broj IT servisa u zivotu i poslovanju, bas kao sto rastu i zahtevi trzista. Tacno je da je danas praviti aplikaciju lakse nego pre 10 godina, ali su ujedno i zahtevi sta ta aplikacija treba da radi isto tako mnogo veci - pa si opet na istom.

Kada ce ovo konacno biti zasiceno? Ko to zna. Do sada smo culi mnogo datuma kada ce trziste IT-a prestati da raste, pa se to nije desilo. Cak i da dodje do zasicenja u USA, zapadnoj Evropi i Japanu - trebace podosta dok se ostatak sveta ne dodje do tog nivoa.

U svakom slucaju, IT kao industrija jeste presla u zrelu fazu - 90-tih je bilo jako unosno biti sw. inzenjer sa vrlo povoljnom sansom za vrlo ranu penziju usled akumulacije bogatstva, a danas je to "samo" dobro placen posao - to je sasvim OK, a obicno "zrele" faze neke industrije znaju najduze da traju.
[ bzero @ 13.03.2008. 10:01 ] @
Citat:
DarioBH: npr za neko dugme 'on click' ima more vec predefinisanih opcija sta da radi, i umjesto da pises kod, kroz par pitanje definises sta zelis.


Ovo postoji odavno u alatima kao sto je Visual Studio i njemu slicni.

Citat:
Znaci umjesto 10 pregramera sad treba samo jedan koji ce za kratko vrijeme napraviti "grubu" aplikaciju i poslije se posvetiti detaljima.


Naopacke ti je logika. Svrha ovakvih stvari nije smanjenje broja programera, nego povecanje produktivnosti, odnosno da se program napravi kvalitetnije za krace vreme.
[ DarioBH @ 13.03.2008. 10:27 ] @
Citat:
bzero:Ovo postoji odavno u alatima kao sto je Visual Studio i njemu slicni.

DarioBH: npr za neko dugme 'on click' ima more vec predefinisanih opcija sta da radi, i umjesto da pises kod, kroz par pitanje definises sta zelis.
Naglasak na ovo more

Citat:
bzero: Naopacke ti je logika. Svrha ovakvih stvari nije smanjenje broja programera, nego povecanje produktivnosti, odnosno da se program napravi kvalitetnije za krace vreme.


Otkad je to naopacke logika

isti posao obave:
1 programer za 100 sati rada (danas)
1 programer za 10 sati rada (sutra)

meni ovo zvuci kao da treba 10 puta manje programera da zavrsi isti projekat u istom roku, mozda grijesim
[ jablan @ 13.03.2008. 10:37 ] @
Citat:
DarioBH: isti posao obave:
1 programer za 100 sati rada (danas)
1 programer za 10 sati rada (sutra)

Previđaš samo mali problem: što nije u pitanju isti posao, već se zahtevi povećavaju. Uporedi npr. softver koji imaš u mobilnom telefonu sad i pre 10 godina.
[ bzero @ 13.03.2008. 10:50 ] @
Citat:
DarioBH: npr za neko dugme 'on click' ima more vec predefinisanih opcija sta da radi, i umjesto da pises kod, kroz par pitanje definises sta zelis.
Naglasak na ovo more


Naglasak je na tome da ovo nije nista novo, a kamoli spektakularno, sto ce iz korena da promeni stvari. Naravno da ce alati ovog tipa da se razvijaju i da ce imati more opcija u odnosu na danasnje (kao i da ce se pojavljivati neki novi koji danas i ne postoje).


Citat:
DarioBH:
meni ovo zvuci kao da treba 10 puta manje programera da zavrsi isti projekat u istom roku, mozda grijesim


1. A sta mislis o mogucnosti da isti broj programera zavrsi deset puta vise projekata u istom roku.
2. Pretece me jablan, "isti" program danas i pre par godina ni blizu nije isti.

[ Nedeljko @ 13.03.2008. 11:19 ] @
Nikada se neće moći sagledati koje sve mogućnosti mogu da ponude mašine sposobne da rade po bilo kom algoritmu. Stoga se stalno otkrivaju nove mogućnosti, računari se sve šire primenjuju, a aplikacije postaju sve složenije. Pre 20 godina nismo imali čarobnjake za generisanje GUI-ja.

Danas je istu stvar svakako lakše uraditi nego nekad. Primera radi, editor snage Notepad-a, pa i nešto jači, se u modernim okruženjima napravi za 5 minuta, ali ti niko neće platiti za takav "projekat", mada bi nekada dobio pristojne pare za nešto što se danas radi vrlo brzo i lako. Da bi uzeo pare moraš da se nađeš u onom delu populacije koja je konkurentna sa svojom ponudom u trenutku u kome živiš, a ne da budeš danas "konkurentan" na tržištu od pre 20 godina (čudnog li shvatanje konkurentnosti).

Mislim da je i pored svih tih čarobnjaka danas programiranje daleko teže nego 1988 jer treba znati više tehnologija, knjige su deblje nego nekad itd. Objašnjenje je navedeno u pasusima iznad.
[ X Files @ 13.03.2008. 11:52 ] @
Programiranje naravno da neće izumreti, neće izgubiti smisao niti će ikada biti 'lakše nego danas' (pa će programer 5 minuta raditi a 7 sati i 55 minuta unositi kofein). Uvek će se za 'kvalitetan' softver (procenjeno u tom vremenu) morati izdvojiti značajno vreme i znanje.

Nekada je trebalo silno vreme da se napravi tekst editor, tipa WordPad-a. Verovatno je neko tada brišući znoj sa čela razmišljao kako će za 30 godina programiranje biti vrlo lako, jer zaboga, postojaće tekst editor i kod će se lakše generisati. Neko još pametniji bi mogao da predvidi da će za 40 godina tekst editor će moći samo da se jednim klikom isprogramira. I eto, to vreme je došlo. Staviš odgovarajuću komponentu na formu, ispodešavaš malo (ne programiraš) i imaš ono što je pre 30/40 godina iziskivalo najbolje stručnjake, silan novac i vreme.

I znači li to da je programiranje postalo lako i da je tendencija da će nestati ili izgubiti smisao? Da li to znači da više nije potrebno poznavati algoritme i strukture podataka i da nema potrebe za analitičkim pogledom na neki sistem koji treba automatizovati? Naravno da ne znači.

Ništa od IT dostignuća nije samo sebi svrha. Znanje se oduvek naslanjalo na znanje i uvek će biti nešto "iza", što je vredno, što niko drugi u tom trenutku ne ume da napravi tako dobro i što će se plaćati jer će proizvoditi višak vrednosti.

Prosto rečeno, kako rastu IT dostignuća - rastu i apetiti (dometi) koje softver može da automatizuje. Razmak između trenutnih dostignuća i mogućih dometa (mereno u vremenu) će uvek biti toliki da okupira čoveka (programera) da radi po ceo dan i još će se usput ukazati potreba za novim IT strukama, a nešto će nestajati ili se transformisati.

Ono što će se zapravo menjati (i polako izumirati) su sadašnji načini rada i proizvoljnosti u procesu proizvodnje softvera koje danas postoje. Danas jedan čovek (po meni) odlučuje o previše stvari u tom procesu, iako verovatno nema dovoljno znanja i kompetencija. To u sadašnjem vremenu sigurno i jeste najoptimalnije, ali je tendencija da će se praviti šira lepeza nadležnosti i da će svako morati da obavi usko stručan deo posla da bi softver bio kvalitetan.

Dobra praksa se dokumentuje, usvaja, pretvara u standarde koji postaju obaveza, i koje ako ne poštuješ ispadaš iz igre. Da bi se to ispoštovalo potrebno je još more ljudi koji su usko specijalizovani za neki deo posla u celom procesu.

Uostalom, pogledajte sve to iz sasvim drugog ugla. Svaka kineska igračka ima baterije. Svaki malo bolji uređaj ima bateriju i procesor. Svaki još malo bolji uređaj ima bateriju, procesor i OS. Najbolji uređaju su uz sve to i programabilni i imaju interfejse. Svaka 'sitnica' ima potencijal da emituje neku korisnu informaciju i na neki način se približava trenutku da postane deo nečeg većeg i da se samo utakne negde.

Za sve to (programiranje, podešavanje, povezivanje, kako god) su potrebni ljudi od znanja jer će toga biti sve više i više.

I za kraj, sećam se da jablan jednom reče da smo i dalje bliži jedinicama i nulama nego nekim vrhunskim dostignućima kojima se danas ponosimo. Složio bih se sa time. A tih 50-tak godina koje se uzimaju kao početak IT doba su zapravo ništa ko je hrabar da prizna...


[Ovu poruku je menjao X Files dana 13.03.2008. u 13:08 GMT+1]
[ Outsourcerer @ 14.03.2008. 11:47 ] @
Zaboravljate jedno - održavanje i unapređenje postojećih programa (najčešće loše napisanih kojih se kompanije ne žele da odreknu). Automatizacija svega što se radi ručno može dovesti do smanjenja posla, ali za zaposlene u administraciji, a ne programere. U budućnosti će postojati tri vrste zaposlenih:

- fizikalci za osnovne poslove,

- PR-ovi i

- oni koji koriste mozak - jedni koji donose odluke na osnovu procene dostavljenih informacija i drugi kojima je posao da sakupe, što bolje filtriraju i obrade informacije (čitaj programeri).


Posla za drugu i treću grupu i danas ima na pretek a tek će ga biti...
[ delevre @ 18.03.2008. 16:16 ] @
Da nije hardvera nebi bilo ni softvera. A kao sto danas vidimo sve je veca potreba za slozenijim hardverom, tako da uz to dolazi i slozeniji softver. Mozda cu ja za 20 godina da radim na tom softveru a moje dijete za 40 godina na jos slozenijem... sve se to vrti u krug, samo sto ce moje dijete imati vise iskustva. :)
80% ljudi koji imaju PC zna da formatira disk. A to se nekad debelo placalo.

Pozz
[ Eurora3D Team @ 24.03.2008. 16:07 ] @
Slazem se sa ovim sto je napisao @X Files par mailova iznad. Mislim to je otprilike razmisljanje profesionalnog programera.
Da dodam i ovo ... ako se nastavi ovakav razvoj pre ce izumeti mnoge druge profesije (uglavnom fizicki poslovi) i radnike u fabrikama ce zameniti masine.
A ako se nastavi ovo klimatsko zagadjenje i obistine se katastrofalna predvidjanja nekih naucnika onda ce verovatno izumreti sve profesije :)
Zakljucak ... nebi se brinuo za buducnost ovog posla.
[ buda01 @ 24.03.2008. 20:46 ] @
Cinjenica je da je danas razvoj softvera suvise spor i skup proces, te su optimizacije neophodne.
To ce voditi sve vecoj automatizaciji i izbegavanju hard-kodovanja, a posao ce obavljati projektanti.
Prakticno to ce biti crtanje dijagrama (nesto kao UML) i slaganje kockica, a onda cuveno Next-Next-Finish.

Strucno receno smanjice se redundantnost u pisanju koda, jer danas hiljade programera drve jedan te isti kod...
Programeri ce u stvari evoluirati u projektante. A to opet znaci da ce oni u stvari biti strucnjaci u nekoj oblasti i pritom
znati da isprojektuju i generisu softver za konkretne zahteve.
[ mihajilo @ 25.03.2008. 00:46 ] @
programeri ce izumreti a wizardi za izradu aplikacija bice svima dostupni i na samo jedan klik misa
automatski generatori koda ce gegenerisati aplikacije na kojima ce cak i nepismeni moci da zarade milione(da ne preterujem na milijarde) ;)
kao prvo neko ce morati da napise te generatore koda,a da to nece da radi neki laik koji zna da prodje kroz wizard nekako(da se razumemo odmah,nemam nameru nikog da vredjam).
da dodam jos za taj prvi scenario sa generatorima koda-oni nece jos dugo biti u stanju da definisu 100% koda,vec negde oko 95%,kasnije ce doci i do 99,9%,ali onaj mali deo morace neko da odradi.
toliko o prvom scenariju

drugi scenario-kada budemo napravili vestacku inteligenciju,e tu vec imam dve ideje:
1.programeri ce biti suvisni,ali u tom slucaju ce i svi ostali ljudi biti suvisni,jer sta ce inteligentnoj masini neki menadzer(na primer) nesto da naredjuje? u tom slucaju programeri ostaju bez hleba,ali masine ce naslediti programere,tj zanimanje programera nece obavljati ljudi,ali ce ono ostati,a masine nece imati potrebu za mnogim drugim zanimanjima i naravno nece imati potrebu za ljudima ]:) ,tako da ce ih istrebiti...

2. scenario je da realno to nece biti do kraja nasih zivota,a i kada se naprave ti roboti i masine neko ce morati da radi na njihovom odrzavanju i naravno programeri koji ih naprave nece im omoguciti da budu 100% samostalne bas iz tog razloga,da bi mogli koru hleba i dalje nekako da zarade.

SBBKBB...
[ buda01 @ 25.03.2008. 09:18 ] @
Naravno da ce ostati programeri da razvijaju generatore koda ali je naglasak na onim programerima koji razvijaju npr poslovne aplikacije, internet aplikacije, gde je krajnje neracionalno to raditi sa stotinama programera koji se ljudi ubise od teskog kodovanja, a takvih je ipak procentualno gledano najvise.

Sa napretkom hardwera nestaje potreba za optimalnim kodom, jer mnogo je brze i jeftinije kupiti dual, quad ili x-core procesor i par TB memorije.

Znaci ekipe koje danas imaju 100 programera i 10 projektanata vremenom ce se transformisati u X>10 projektanata i 10 programera (koji ce odradjivati tih 5% posla koji ne mogu ovi prvi).

Naglasak ce postati pretvaranje zelja korisnika u dijagrame, a ne kao do sada da se najvise vremena i resursa trosi na pretvaranje dijagrama u kod.

Ipak ce i ti projektanti morati da znaju osnove programiranja, tako da i nije toliko lose za sadasnje programere jer ce moci da popune polje "Desired skills:"...
A uostalom san svakog programera je da postane projektant...
[ Nedeljko @ 26.03.2008. 14:03 ] @
Citat:
mihajilo: programeri ce izumreti a wizardi za izradu aplikacija bice svima dostupni i na samo jedan klik misa
automatski generatori koda ce gegenerisati aplikacije na kojima ce cak i nepismeni moci da zarade milione(da ne preterujem na milijarde) ;)

Ono što je trivijalno, nikada nije naplativo. Nekada su editori bili naplativi, a danas ih je debilno napraviti, pa nisu više naplativi. Ne postoji gornje ograničenje složenosti softvera. Zato, iako se vremenom pomera granica trivijalnog i naplativog, stalno ima naplativog i, štaviše, ima ga sve više i više. Zato potreba za programerima može samo da raste, a nikako da pada.
[ momsab @ 26.03.2008. 15:28 ] @
Citat:
buda01: Sa napretkom hardwera nestaje potreba za optimalnim kodom, jer mnogo je brze i jeftinije kupiti dual, quad ili x-core procesor i par TB memorije.
..i onda se korisnici nerviraju zasto aplikacija sporo radi na njihovom n-core m PB racunaru...
[ Nedeljko @ 26.03.2008. 16:02 ] @
Optimalnost algoritma je faktor broj 1 koji utiče na brzinu rada. Spor algoritam nikakvim hardverom ne može biti nadoknađen. Nije nikakav problem navesti probleme gde će u realnoj situaciji bolji algoritam raditi 1020 puta brže. No, sve zavisi od toga koji se problem rešava i slučajevi koje složenosti se pojavljuju u praksi. No, takvih slučajeva ima.
[ Ivan Dimkovic @ 26.03.2008. 17:05 ] @
Citat:
buda01
Sa napretkom hardwera nestaje potreba za optimalnim kodom, jer mnogo je brze i jeftinije kupiti dual, quad ili x-core procesor i par TB memorije.


Netacno, zato sto los kod ne moze da se skalira ni na jedan drugi nacin osim prostim povecanjem frekvencije procesora, a svi znamo da je takav nacin unapredjenja performansi istorija zato sto se sudario sa zakonima fizike - Intel je oklevao ali su i oni odustali od toga jos u maju 2006-te godine :)

Buduca unapredjenja ce biti postignuta uvecavanjem broja jezgara... za sta je potrebno pisati kvalitetan thread-safe kod koji moze da se skalira, a za to je potrebno ipak mnogo vise od wizarda :)

Nikakav "wizard" ti ne moze raspisati kvalitetan algoritam koji se skalira na vise procesora - za to je potreban ljudski mozak, i to kvalitetniji :)

Osim toga, sve vise se insistira na tzv. "green computingu" gde su softverske aplikacije posebno optimizovane za cuvanje resursa - guess what, i za to je potrebno pisati kvalitetan softver, a ne koristiti wizarde.

Citat:

Znaci ekipe koje danas imaju 100 programera i 10 projektanata vremenom ce se transformisati u X>10 projektanata i 10 programera (koji ce odradjivati tih 5% posla koji ne mogu ovi prvi).


Cisto sumnjam, dosadasnja praksa je pokazala drugaciji sasvim drugaciji trend. Uopste mi nije jasno na osnovu cega se prave ovakve pretpostavke kada postoji skoro 30 godina istorije consumer softvera koja pokazuje da se paralelno sa jednostavnoscu i komforom u razvoju softvera povecava i zahtev trzista - i da je pritisak trzista mnogo veci od svih ostalih parametara koji bi eventualno smanjivali broj radne snage.

Citat:

Naglasak ce postati pretvaranje zelja korisnika u dijagrame, a ne kao do sada da se najvise vremena i resursa trosi na pretvaranje dijagrama u kod.


Videti predhodni paragraf - kompleksniji zahtevi zahtevaju i kompleksniji kod, bez obzira na dijagrame. Wizardi koji implementiraju kompleksne zahteve su samo pusti san u sledecih par decenija.

Citat:

A uostalom san svakog programera je da postane projektant...


Jos jedna zabluda, odakle ti to? Vecina dobrih programera koje znam ne zele da budu nista vise osim toga sto jesu. A znam jako puno dobrih programera. Biti softverski arhitekta zahteva sasvim drugaciji skill-set i interesovanja od bivanja dobrim programerom.
[ buda01 @ 26.03.2008. 17:31 ] @
Evo vam jedan hipoteticki primer:

Imate dovoljno mocan CASE alat koji ima kutiju SORTIRANJE kojoj na ulaz dovedete bilo kakav niz i na izlazu dobijate isto to sortirano, samo iz menija izaberete po kom kriterijumu sortirate.

Zatim npr modul COM PORT kojoj na ulaz dolaze podaci sa COM porta i njen izlaz jednom linijom povezete na SORTIRANJE.

Zatim izlaz iz SORTIRANJA spojite na ulaz modula DATABASE gde mu u propertiju definisete u koju bazu i tabelu to da upise.

Prisnete dugme GENERATE i za 5 min dobijate program, cak stavise izuzetno optimizovan koji ce raditi prilicno konkretnu stvar.

Ovo moze da uradi svaka malo inteligentnija sekretarica.
[ jablan @ 26.03.2008. 17:43 ] @
Ko prvi do zavoda za patente! Modul COM PORT, kako mi to ranije nije palo na pamet?!

GOTO page 2
[ bkaradzic @ 26.03.2008. 18:14 ] @
@buda01 i ostale wizard-kliktače budućnost je već stigla:
http://pipes.yahoo.com/pipes/
[ jablan @ 26.03.2008. 18:27 ] @
Citat:
bkaradzic: @buda01 i ostale wizard-kliktače budućnost je već stigla:
http://pipes.yahoo.com/pipes/

Nadam se da moji šefovi ne prate ovu temu, inače ostadoh bez posla...
[ buda01 @ 26.03.2008. 19:58 ] @
Bas taj modul za com port, koji je ovde predmet sprdnje, nemate pojma koliko senior programera ne ume ljudski da ga odradi, tako da bi gotov modul garant bio optimalniji i bolji nego sto vecina "programera" moze da ga iskoduje.

Ne razumem ove poslednje komentare, jel mislite da onaj hipoteticki scenario nije moguc u buducnosti?

Evo bas mi pade na pamet da moze da se doda i FTP modul koji ce te iste podatke da smesta na neki web server. Eto polako i ja postajem projektant, jos samo da MS napravi doticni CASE alat.

I niste ukapirali poentu, a to je ideja, tj shvatiti koje su potrebe klijenta i znati kako da se apstrakuju u dijagrame, a samo generisanje koda je manje bitno, to radi masina.
Samim tim sto ce njihove zelje moci lakse, brze i jeftinije da se zadovolje, klijenti ce traziti sve vise i vise, znaci sve vise posla za "crtace dijagrama".

Uostalom prvi kvantni skok je bio prelazak sa asemblera na vise programske jezike, a ovo bi bio drugi skok.

@Jablane, ne boj se neces ostati bez posla, samo ces postati dobro placeni projektant... I vise ces se druziti sa sekretaricama, poslovna putovanja, ruckovi, ma preporodices se...
[ Ivan Dimkovic @ 26.03.2008. 20:04 ] @
Citat:
buda01
I niste ukapirali poentu, a to je ideja, tj shvatiti koje su potrebe klijenta i znati kako da se apstrakuju u dijagrame, a samo generisanje koda je manje nebitno, to radi masina.
Samim tim sto ce njihove zelje moci lakse, brze i jeftinije da se zadovolje, klijenti ce traziti sve vise i vise, znaci sve vise posla za "crtace dijagrama".


LOL - ovo zvuci kao "dream come true" nekog CFO-wannabeea. Ja imam jos bolju ideju - sto ne bi napravili Wizard i za "dijagrame", koji bi bio dovoljno pametan da smisli dijagram na osnovu zahteva ili da uposlimo robote da crtaju dijagrame :-))

Back on topic - tvoja ideja ima jednu fatalnu gresku - kada bi dijagrami postali najvaznija stvar u opisu nekog programa, zbog konstantnog povecavanja zahteva trzista oni bi postali toliko kompleksni i veliki da bi u stvari oni bili sam kod, i tvoji "projektanti" bi u stvari bili programeri samo bi se drugacije zvali. Kakva je razlika izmedju kompleksnog dijagrama koji opisuje "evente", "propertije" i koda? Nikakva - ista stvar, samo drugacije napisana/nacrtana.

Tako da... nema nista od toga, dok ne razvijemo vestacku inteligenciju ljudski mozak ce biti potreban da pise kod.

Wizardi su tu da odrade fizikaliju - na kraju krajeva, pogledaj sta danas mozes da uradis u nekom IDE alatu sa "next next next finish", za to ti je trebalo puno vremena a mozda i vise ljudi pre 10-tak godina.

Da li je to izazvalo pad potraznje za programerima? Nije. Sta ti to govori? :)

Citat:

Bas taj modul za com port, koji je ovde predmet sprdnje, nemate pojma koliko senior programera ne ume ljudski da ga odradi, tako da bi gotov modul garant bio optimalniji i bolji nego sto vecina "programera" moze da ga iskoduje.


:) Pa ako postoji "gotov modul" to se zove biblioteka, paket ili sta ti ja znam - i nije ga potrebno pisati svaki put iznova. A ako senior programer nesto ne moze da napise, ne znam kako ce tvoj robot-Wizard to uspeti osim ako nisi u garazi izmislio i AI :)
[ jablan @ 26.03.2008. 21:08 ] @
Citat:
buda01: vise ces se druziti sa sekretaricama, poslovna putovanja, ruckovi, ma preporodices se...

Zvuči kao scenario za dokumentarac "Vidimo se u event logu!"...

"Znaći, hiljade i hiljade dijagrama... Mala bara, puno projektanata..." i sve u tom fazonu...
[ buda01 @ 27.03.2008. 10:31 ] @
Dobro i koji je po vasem misljenju smer razvoja informatike. Kolko vidim vi biste se najradije vratili na 0 i 1, to je pravo programiranje.
Ja bi najvise voleo da se razvoj zaustavio na Turbo Pascalu, jer si u njemu mogao sve da odradis i onda ceo zivot da kuckam begin ... end. E sad sto bi mi trebale godine da napravim ozbiljan program...

Zar nije vrhunac OOP da moduli obradjuju podatke na ulazu i daju neki izlaz, nevezano od tipa i vrste podataka, znaci ako dovedete babe ili zabe na ulaz, dobicete sortirane babe i zabe na izlazu, bez i jedne linije koda.

I samo kazem da je buducnost u vrsti posla koju danas obavljaju projektanti, a vi je mozete zvati programiranje, vestacka inteligencija ili neki novi fensi izraz. I ukupno gledano to nece biti lak posao, nece moci svako da apstrakuje realne probleme.
Bice i klasicnih programera ali procentualno daleko manje u IT radnoj snazi.

Evo primer SQL i database developera, programerski gledano to je trivijalan posao, kod je stvarno smesan cak je i basic u poredjenju sa tim nuklearna fizika. I oni sebe nazivaju programerima.
A to je tek pocetak apstrakcije.
[ Nedeljko @ 27.03.2008. 10:56 ] @
Ha, ha, ha! Mora da si radio na mnogo ozbiljnim DB projektima tipa select ocena from student. Za tako smešne zahteve ti ne treba ni Turbo Pascal, a nekmoli OOP.
[ Shadowed @ 27.03.2008. 11:07 ] @
buda01, ovo za sql ne vredi ni komentarisati, upoznaj ga malo bolje pa onda procenjuj.
Citat:
buda01: Zar nije vrhunac OOP da moduli obradjuju podatke na ulazu i daju neki izlaz, nevezano od tipa i vrste podataka, znaci ako dovedete babe ili zabe na ulaz, dobicete sortirane babe i zabe na izlazu, bez i jedne linije koda.

Samo sto ne mozes da sortiras dok nemas nacin da vrsis poredjenje, tako da ces morati da pises kod koji ce porediti babe i zabe.
[ Ivan Dimkovic @ 27.03.2008. 11:10 ] @
Citat:
buda01
Dobro i koji je po vasem misljenju smer razvoja informatike. Kolko vidim vi biste se najradije vratili na 0 i 1, to je pravo programiranje.
Ja bi najvise voleo da se razvoj zaustavio na Turbo Pascalu, jer si u njemu mogao sve da odradis i onda ceo zivot da kuckam begin ... end. E sad sto bi mi trebale godine da napravim ozbiljan program...


Ovde imamo jos jedan slucaj sagovornika koji zamislja stavove svojih sagovornika - vidi, niko ovde ne dovodi u pitanje revoluciju razvoja softvera koja se desava od kada razvoj softvera postoji, vec samo tvoje pretpostavke koje imaju fatalne probleme.

Sve ostalo je neka tvoja projekcija, u koju ne mogu da se mesam jer ne razumem odakle ona dolazi.

Citat:

Zar nije vrhunac OOP da moduli obradjuju podatke na ulazu i daju neki izlaz, nevezano od tipa i vrste podataka, znaci ako dovedete babe ili zabe na ulaz, dobicete sortirane babe i zabe na izlazu, bez i jedne linije koda.


"modul" moze biti klasa, moze biti funkcija, moze biti elektricno kolo - ali svi oni imaju zajednicki imenitelj da ih je dizajnirao covek, programer ili inzenjer u ovom slucaju.

"moduli" koji pisu sami sebe postoje samo u tvojim snovima, i nigde drugde.

Citat:

I samo kazem da je buducnost u vrsti posla koju danas obavljaju projektanti, a vi je mozete zvati programiranje, vestacka inteligencija ili neki novi fensi izraz. I ukupno gledano to nece biti lak posao, nece moci svako da apstrakuje realne probleme.
Bice i klasicnih programera ali procentualno daleko manje u IT radnoj snazi.


Wrong, ti tvoji "projektanti" ce biti - IT radna snaga ;-)

Citat:

Evo primer SQL i database developera, programerski gledano to je trivijalan posao, kod je stvarno smesan cak je i basic u poredjenju sa tim nuklearna fizika. I oni sebe nazivaju programerima.
A to je tek pocetak apstrakcije.


Ne bih da se mesam u posao database developera, ali cenim da tu ima dosta ozbiljnih problema koje ne mogu da resavaju tvoji "projektanti" roboti a situacija na trzistu radne snage to i pokazuje :)
[ buda01 @ 27.03.2008. 11:50 ] @
Pazljivo citajte sta sam napisao:
"Evo primer SQL i database developera, PROGRAMERSKI GLEDANO to je trivijalan posao",
jel ima neko od vas programera koji smatra da mu je sintaksa od 30 naredbi sa po 30 opcija neki problem.

Pa ljudi koji nemaju veze sa programiranjem mogu da rade u SQL-u.
Tu je naglasak na problemu koji treba da se resi, i to je ono sto ga cini kompleksnim.
Postoje i alati za projektovanje npr Oracle Dizajner, gde ne treba ni SQL da znas vec samo da crtas dijagrame, sto je sledeci nivo apstrakcije. Oni jos uvek nisu savrseni, tj bagoviti su.
Po meni su SQL developeri vise PROJEKTANTI nego PROGRAMERI, mada tu ima jos dosta mesta za optimizaciju.

@Nedeljko, 2 godine rada u Oraclu kao developer je prilicno ozbiljno iskustvo, ali tvoj komentar je na prilicno niskom intulektualnom nivou.

Ovo za babe i zabe: ne mozete dovesti istovremeno babe i zabe, vec babe ILI zabe, a modul ce nezavisno od toga i bez linije koda sortirati PO NEKOM KRITERIJUMU i na izlazu dati babe ILI zabe.

I moduli nece pisati sami sebe, oni ce pisati APLIKATIVNI softwer.

Od sad cu morati da boldiram bitne delove, jer ne citate pazljivo.
[ Shadowed @ 27.03.2008. 14:09 ] @
Sto se baba i zaba tice, opet vazi isto, taj kriterijum je ono sto se mora isprogramirati bilo u babi, bilo u zabi, tj. u objektima koje hoces da poredis.
To o cemu ti pricas vec postoji. Java i .NET imaju sort metodu koja koristi CompareTo metod za poredjenje u svrhu sortiranja. Ali i dalje onaj ko pravi klasu baba ili zaba ili koju god, mora da implementira taj metod.
Inace, moze se napraviti i da dovodis istovremeno i babe i zabe :)
[ Nedeljko @ 27.03.2008. 15:24 ] @
@buda01

A da li si čuo za složene SQL upite (koji li će to softver da ispali) i uskladištene procedure? Uskladištene procedure se pišu ne samo u PL SQL-u (jeziku koji je specijalizovan za baze podataka), već, u slučaju ORACLE-a i u Javi (koju ORACLE forsira), pa i C++u.
[ buda01 @ 27.03.2008. 15:29 ] @
Vidis ti razmisljas na tradicionalan nacin, i normalno onda nema resenja.

Npr ja sam se uvek pitao kako nesto teze od vazduha moze da leti, a ipak leti...

Fora i jeste u tome sto ce metoda sortiranje da bude implementirana u samom modulu SORTIRANJE a ne u objektima.
A svi objekti ce imati npr neki standardizovani heder preko koga ce modul SORTIRANJE znati sta moze i kako da sortira.
I onda ce u njegovom propertiju korisnik dobiti mogucnost da bira sta hoce da sortira.

Ovo sam sad smislio na brzinu, a zamislite sta tek mogu da smisle 1000 geekova koji sede u Redmondu...
[ jablan @ 27.03.2008. 15:32 ] @
Mhm, header. Briljantno.
Citat:
buda01: 2 godine rada u Oraclu kao developer

:) Biće da si i ovo smislio na brzinu.
[ buda01 @ 27.03.2008. 15:42 ] @
Citat:
jablan: Mhm, header. Briljantno.

:) Biće da si i ovo smislio na brzinu.



E pa nemoj sad da se vredjamo!

Evo necu vise da da se javljam i da vam miniram temu, posto vidim da ovo ne vodi nicemu, a vi se raspravljajte da li je bolja Java, .NET, Paskal...

Ajd u zdravlje!
[ Shadowed @ 27.03.2008. 15:42 ] @
Pa taj tvoj "header" koji opisuje kako treba da se sortira je upravo taj metod koji sam ti ja pomenuo, i geek-ovi iz Redmonda su ga vec smislili (verovatno ne prvi).

Lol, Jablane, vala bash :)
[ Nedeljko @ 27.03.2008. 15:48 ] @
Citat:
buda01: Evo primer SQL i database developera, programerski gledano to je trivijalan posao, kod je stvarno smesan cak je i basic u poredjenju sa tim nuklearna fizika. I oni sebe nazivaju programerima.


Citat:
buda01: 2 godine rada u Oraclu kao developer


Da li sebe nazivaš programerom?
[ jablan @ 27.03.2008. 15:54 ] @
Da ne propadne tema skroz, evo malo ruby evanđelizma na primeru kako se sortiraju babe po proizvoljnom kriterijumu (u primeru po dužini brkova):
Code:
babe.sort_by {|baba| baba.brkovi.length}

Kome treba vizard...

//edit: može još prostije ;)
[ sstanko78 @ 27.03.2008. 16:02 ] @
@buda01

ja bih samo hteo da te pitam par pitanja :
- sta se desava kada nađeš bug u nekom od tvojih "modula"
- sta kada neka bog te pita kakava kombinacija izazove bug/crash
- sta se desava kada projekat naraste pa ima 10000 modula ?

i najbitnije:
- sta se desava kada 10 različitih "proizvođača" "modulatora" napravi svoje "modulatore"
i module i kada treba preneti podatke između dva "ne u potpunosti kompatibilna" "modulatora"


[ Nebojsa111 @ 27.03.2008. 16:27 ] @
Citat:
buda01: Pazljivo citajte sta sam napisao:
"Evo primer SQL i database developera, PROGRAMERSKI GLEDANO to je trivijalan posao",
jel ima neko od vas programera koji smatra da mu je sintaksa od 30 naredbi sa po 30 opcija neki problem.

Pa ljudi koji nemaju veze sa programiranjem mogu da rade u SQL-u.



Stvarno nemam pojma odakle ti ovo i zasto pljujes po SQL-u? Otvoris lepo Management Studio ili Query Analyzer, pa kliknes na Help, pa na Index i tu ti je spisak komandi i opcija koje SQL ima. Koliko posto je tih tvojih 30 od ukupnog broja?

Ovo sto si gore napisao je tipican govor novopecenog IT menadzera u Srbiji, koji tako nesto soli, kaki i pravi se pametan, koji nikad nije kriv, a programeri uvek jesu (jer je njihov posao trivijalan -> u prevodu, lade jaja), koji ce uvek savetovati da se kupi jaci hardware jer je optimizacija software-a stvar proslosti, i zbog cijih neverovatnih izjava i postupaka mu najbolji radnici mahom daju otkaze i odlaze da rade u nekom drugom timu sa ljudima kojima ovako nesto nikad ne bi palo na pamet da izvale.

Za one prave programere u Srbiji je sve manje mesta, jer su ih zamenili kojekakvi likovi bez muda i pameti, koji ne moraju znati programirati da bi pisali kod, ali ce bez pogovora slusati foteljasa koji soli, soli, soli i kaki, kaki, kaki. Kakav software ce na kraju ispasti ma koga to briga, a najmanje foteljasa. Eeee, to ti je buducnost informatike u Srbiji! Takvo stanje stvari je u svakoj struci u Srbiji, a ne samo u ovoj.

Elem, ako se ovo sto si napisao gore odnosi na Srbiju, onda se slazem sa svim navedenim, jer u Srbiji ima i ljudi koji nemaju veze sa medicinom a MOGU da rade kao lekari.
[ Shadowed @ 27.03.2008. 16:41 ] @
Citat:
Nebojsa111: Ovo sto si gore napisao je tipican govor novopecenog IT menadzera u Srbiji, koji tako nesto soli, kaki i pravi se pametan, koji nikad nije kriv, a programeri uvek jesu (jer je njihov posao trivijalan -> u prevodu, lade jaja), koji ce uvek savetovati da se kupi jaci hardware jer je optimizacija software-a stvar proslosti, i zbog cijih neverovatnih izjava i postupaka mu najbolji radnici mahom daju otkaze i odlaze da rade u nekom drugom timu sa ljudima kojima ovako nesto nikad ne bi palo na pamet da izvale.


Tzv. PSDD. Ko razume, shvatice ;)
[ buda01 @ 27.03.2008. 17:07 ] @
Ej ljudi sto se toliko uzbudjujete.

Evo menjam svoje stavove radi mira na forumu:
1. Java programeri i buba-svabe jedini ce preziveti nuklearni rat
2. Za SQL vam je potreban IQ 140 i polozen OCP
[ misk0 @ 27.03.2008. 18:55 ] @
Ovo bi moglo u advocacy ... ili u MartTopTroller
[ Eurora3D Team @ 27.03.2008. 19:21 ] @
Kakva raspava :)
Moje misljenje je da wizard tip programa nikad ne moze da 100 % zavrsi kod zato sto postoji milion potecijalnih tipova programa sa milion varijacija tako da bi taj wizard morao da ima ko zna koliko koraka. Isto vazi i za modelovanje. Svi znamo da je najvazniji (onaj specificni) deo koda upravo onaj koji posle sami dodajemo / izmenimo. Za pisanje tog koda je potrebno neko znanje i neka inteligencija (ajde da ne iskljucujemo AI :) mada jos ne postoji adekvatna). Zakljucak , zbog tog malog i beznacajnog faktora inteligencije :) programeri ce uvek biti potrebni. Wizardom ce uvek moci da se naprave samo neke sablonske aplikacije.
Usput jel neko zna neki wizard sa kojim bi mogao da u par koraka napravim neki kalkulator ? :) Hteo bi da napravim i Photoshop ali pretpostavljam da je to prekomplikovano. :)
Pa zar nebi mi sami sebi napavili takav wizard da je moguce ...
Usput da takvi programi postoje cena proizvoda bi bila tacno 0 eur zato sto bi klient sam sebi napravio to sto mu treba.
I ovo za optimalizaciju je interesantno. Neki programeri su trenutnu tendenciju velikih firmi da se na to sve manje obraca paznja shvatili kao napredak.
To sto MS izbaci Windows pa posle 100 popravki to ne treba tako da ide :) To oni samo jure da sto pre uzmu pare ...
Uvek ce da postoje programi koji rade korektno i brzo na prosecnom kompijuteru i oni drugi , bez obzira na brzinu hardvera.
Neoptimalizovani programi su nepostovanje prema prosecnom korisniku.


[Ovu poruku je menjao Eurora3D Team dana 27.03.2008. u 20:32 GMT+1]
[ degojs @ 28.03.2008. 02:22 ] @
Evo i ja malo da popularišem Microsoftove tehnologije :D


BizTalk radi dosta na tom principu - da se dovode podaci na ulazni port (npr. web servis), pa se onda rade razne operacije (orchestration) nad njima što često liči na pravljenje onih dijagrama kao za algoritme i na kraju ti podaci idu na neki izlazni port (npr. fax).

Naravno, može da se programira koristeći npr. C#, ako je potrebno.

Pa buda01, lepo vidi BizTalk, čini mi se da je to najbliže onom o čemu ti pričaš :)
[ momsab @ 28.03.2008. 02:39 ] @
mozete da pogledate i BPEL, npr
ali, to ima samo doredjenu primenu, kdo nekih, da ih tako nazovem, uobicajenih procesa
[ buda01 @ 28.03.2008. 08:37 ] @
Diskusija polako poprima civilizavan tok...

Neki clanovi su ovu raspravu shvatili licno, zaboravljajuci da ovde pricamo o narednih 20, 30 pa i vise godina.
Ako su mislili na sledecih par godina onda su u pravu, Java i .NET will rule.

Pa cak i za 20 godina mocice da hard koduju C++ ako ga bas toliko vole, kao sto danas postoje Kliper i Fortran programeri, ali to nije TREND.
I da, bice para u ovom modelovanju sigurno ne manje nego sto danas zaradjuju programeri, jer 80% populacije nije u stanju uopste da razmislja apstraktno (npr iznenadicete se koliko ljudi ne ume da grupise razlomak a/b+c/d).

Citat:
Eurora3D Team: Kakva raspava :)
Moje misljenje je da wizard tip programa nikad ne moze da 100 % zavrsi kod zato sto postoji milion potecijalnih tipova programa sa milion varijacija tako da bi taj wizard morao da ima ko zna koliko koraka. Isto vazi i za modelovanje. Svi znamo da je najvazniji (onaj specificni) deo koda upravo onaj koji posle sami dodajemo / izmenimo. Za pisanje tog koda je potrebno neko znanje i neka inteligencija (ajde da ne iskljucujemo AI :) mada jos ne postoji adekvatna). Zakljucak , zbog tog malog i beznacajnog faktora inteligencije :) programeri ce uvek biti potrebni. Wizardom ce uvek moci da se naprave samo neke sablonske aplikacije.
Usput jel neko zna neki wizard sa kojim bi mogao da u par koraka napravim neki kalkulator ? :) Hteo bi da napravim i Photoshop ali pretpostavljam da je to prekomplikovano. :)
[Ovu poruku je menjao Eurora3D Team dana 27.03.2008. u 20:32 GMT+1]


Kalkulator je potpuno neprikladan za resavanje dijagramima, i ja vidim resenje ovog problema npr ovako:
Svaka programerska firma imace godisnju pretplatu na nekom specijalizovanom sajtu.
Zatim projektant ode na taj sajt i ima GOMILU gotovih relativno jednostavnih resenja. Preko naprednog pretrazivaca nadje deo sa kalkulatorima, izabere boju, tip ... (kao kod auta kad birate opremu) i kraj price...
Sad ce neko da kaze, pa dobro neko mora da isprogramira taj kalkulator na sajtu. Jeste ali to ce se uraditi jednom i za vjeke vekova, nece morati hiljade kodera sirom sveta da pisu jedan te isti kod.

Inace, ja nemam konacno i najbolje resenje za ove probleme, jer da imam ne bi bio ovde vec negde na Sejselima...
Ovo su samo neke ideje, pa mozda kroz ove diskusije nekome i padne nesto korisno na pamet.

Citat:
sstanko78: @buda01

ja bih samo hteo da te pitam par pitanja :
- sta se desava kada nađeš bug u nekom od tvojih "modula"
- sta kada neka bog te pita kakava kombinacija izazove bug/crash
- sta se desava kada projekat naraste pa ima 10000 modula ?

i najbitnije:
- sta se desava kada 10 različitih "proizvođača" "modulatora" napravi svoje "modulatore"
i module i kada treba preneti podatke između dva "ne u potpunosti kompatibilna" "modulatora"


Jedan od retkih konstruktivnih komentara od juce!

Za prva dva: Isto kao i kod svih ostalih programa, izdaju se apdejti i patchevi to je danas pravilo a ne izuzetak.
Trece: to je veliki problem ali ako uzmemo da je svaki modul ekvivalentan sa najmanje 100 linija koda, onda mozes da zamislis kako bi se odrzavao klasican program. Verovatno ce smisliti neko grupisanje modula u vece celine, kao i u svim ostalim oblastima gde je velika slozenost.

Cetvrto: Odgovor je standardi, kao sto postoje protokoli HTTP i FTP, ili npr telefoni Nokoje, Samsunga ili SonyEricsona mogu da se nakace na GSM mrezu.
[ Ivan Dimkovic @ 28.03.2008. 10:14 ] @
Citat:
buda01
Inace, ja nemam konacno i najbolje resenje za ove probleme, jer da imam ne bi bio ovde vec negde na Sejselima...
Ovo su samo neke ideje, pa mozda kroz ove diskusije nekome i padne nesto korisno na pamet.


Ne, ti nemas nikakvo resenje, niti su ovo ideje - vec zelje koje su vrlo puste u sagledivoj buducnosti. A zasto?

Sve to o cemu ti pises vec postoji - softver se odavno ne pise od nule vec se tezi sto vecoj re-upotrebljivosti (reusability) vec napisanog koda, postoje "moduli" (u vidu biblioteke, klase, OLE kontrole, skripta, itd...) za bezmalo neogranicen broj funkcionalnosti i broj tih "modula" raste i kako mi pricamo. Danas mozes naci "modul" za gotovo bilo kakvu elementarnu funkcionalnost - i kompleksnost tih gotovih "modula" raste sve vise i vise.

GSM stack? MP3 enkoder? Statisticka biblioteka? Voila - sve postoji, a do pre par godina bi sve to morao da pises od nule. Super, ne?

Takodje, i programski jezici postaju sve jednostavniji za rapidno programiranje i tacno je da sa vremenom opada vreme potrebno za razvoj odredjenog posla...

Sve to zvuci super i covek bi ocekivao da to vodi ka "trivijalizaciji" razvoja softvera gde nema potrebe za inzenjerskom radnom snagom - ali ima i jos jedna stvar koja se gubi iz vida: paralelno sa ovim stvarima gore, rastu i zahtevi trzista, raste kompleksnost zadataka koji se ocekuju od softvera da bude u stanju da uradi - a sa tim raste i zahtev za radnom snagom, sto je vrlo lako dokazivo gledajuci statistike IT trzista.

Dakle, niko normalan i ozbiljan i ne pokusava da sagleda "peak" zahteva trzista koji se postavljaju IT industriji i momenat kada ce poceti da se smanjuje potreba za inzenjerskom radnom snagom. Davati takve prognoze je potpuno neozbiljno - tacno, jednog dana to mora da se desi, jer je IT industrija industrija kao i svaka druga (sa svojim fazama postojanja), ali to se svakako nece desiti u sledecih par decenija.

Prema tome - to sta ti pricas (da softver maltene pise sam sebe) ce se mozda desiti jednog dana, bas kao sto ce ljudi mozda jednog dana koristiti licne letece tanjire ili mozda putovati na godisnji odmor u hotel oko Jupitera.

Medjutim da li je sve to relevantno za danasnju generaciju ljudi koji ce se penzionisati za 40-tak godina? Ne, ni malo.

A o tome mi ovde mozemo da pricamo - sve izvan toga je SF, a ovo nije SF forum.
[ Nedeljko @ 28.03.2008. 11:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Prema tome - to sta ti pricas (da softver maltene pise sam sebe) ce se mozda desiti jednog dana, bas kao sto ce ljudi mozda jednog dana koristiti licne letece tanjire ili mozda putovati na godisnji odmor u hotel oko Jupitera.


Veruj mi da ima dovoljno jakih argumenata da ovo pro neće, osim ako se ljudi "zadovolje" nekom složenošću softvera, pa ne bude zahteva za još složenijim. No, tada ne bi bilo potrebe za pisanjem softvera uopšte, bez obzira da li ga piše "neko" ili se piše "sam".
[ mihajilo @ 29.03.2008. 10:40 ] @
"i najbitnije:
- sta se desava kada 10 različitih "proizvođača" "modulatora" napravi svoje "modulatore"
i module i kada treba preneti podatke između dva "ne u potpunosti kompatibilna" "modulatora" "

bio sam na nekom zanimljivom predavanju o semantickim web servisima. tamo se ovakvi problemi resavaju medijacijom,a to je sasvim rucni rad programiranja. pravi se "baza znanja" na verovali ili ne PROLOG-u ili nekom drugom programskom jeziku logike prvog reda i onda se odredjuje kako se to prespaja,ali nista bez programiranja.

a verovali vi ili ne i u bliskoj buducnosti ce biti velika potraznja za COBOL programerima.ko od vas mladjih od npr. 27 godina zna COBOL? verovatno mali broj.zasto ce biti potraznja? zato sto se velika kolicina softverskih resenja pisana pre 20-ak godina na COBOL-u jos uvek intezivno koristi,taj softver je pouzdan i proveren. :) (bar dvadesetak godina "testiran" ) i velike kompanije ne zele da uvode nova softverska resenja jer im je to nepouzdano i onda naravno traze COBOL programere jer je potrebno odrzavanje tog softvera.
[ buda01 @ 29.03.2008. 11:57 ] @
Dimkovicu, uporno promasujes moju poentu, a osim toga IT kreiraju vizionari, standardan NACIN razmisljanja nikada nije donosio revoluciju.

Cuvene su izjave od pre 30 godina:
"Racunarima nikad nece trebati vise od 640 KB RAM-a."
"Celom svetu ne treba vise od 100 PC-a."
...

Pre 20 godina niko nije mogao ni da pretpostavi da ce neki pretrazivac koji ni ne naplacuje svoje usluge, ikada postati profitabilan, a kamoli da ce uzdrmati gigante kao sto su IBM i Microsoft.
Uzgred tada pretrazivanje nije ni postojalo kao buzzword.
Pa su verovatno govorili:
"Kako nesto moze da pretrazuje internet, a ono je i samo na internetu, pa mora da pretrazuje samo sebe, sto je absurd", itd...

I ko je ikada rekao da postoji "peak" zahteva u IT-u, pa upravo zbog toga sto zahtevi stalno rastu, neophodno je izbegavati kodovanje u sitna crevca. Nikakav gubitak IT radne snage, samo ce veliki broj kodera preci u projektante.
Jednostavnije od ovoga ne mogu da objasnim. Ako hoces ostavicu ti dijagram prelaska programera u projektanta, a ti posle iskoduj...

Znaci ovaj prelazak sa kodovanja na modelovanje bice postepen, i to nece biti nikakva AI ili softver koji pise softver, vec vrsta savrsenijeg kompajlera, kao sto C kompajler prevodi engleske reci u 0 i 1.

AI ce nastati u malo daljoj buducnosti kada racunari budu poceli i da modeluju realne probleme, o tome ti govoris i pravis zbrku.
Onda ces lepo sesti za svoj racunar reci mu sta te muci, a on ce tebi "Yes, master" i trenutno resiti problem.


Citat:
Ivan Dimkovic:
Sve to o cemu ti pises vec postoji - softver se odavno ne pise od nule vec se tezi sto vecoj re-upotrebljivosti (reusability) vec napisanog koda, postoje "moduli" (u vidu biblioteke, klase, OLE kontrole, skripta, itd...) za bezmalo neogranicen broj funkcionalnosti i broj tih "modula" raste i kako mi pricamo. Danas mozes naci "modul" za gotovo bilo kakvu elementarnu funkcionalnost - i kompleksnost tih gotovih "modula" raste sve vise i vise.


Ovo je kljucno u tvojoj poruci, a to i jeste najveci problem danas, sto postoji more nesistematizovanih i nestandardnih resenja, pa su prakticno skoro neupotrebljiva.
Obrati paznju, treba da resis komunikaciju sa COM PORTOM, sta radis, ili da kodujes u nekom jeziku, ili da nadjes gotovu klasu, kontrolu, sta vec.
Naravno, posto si savremen programer, nemas vremena za gubljenje, kreces na google i nalazis stotinak klasa. Onda krece testiranje, te ima klasa za JAVU, a nema za C++, te ima za Visual C++, a tebi treba za KDevelop...
OK, eliminises sve osim onoga za tvoje okruzenje, ali od toga pola ne radi, nesto i radi, ali ne tacno ono sto tebi treba itd.
Na kraju nadjes savrsenu klasu, istestiras je, i ubacis u svoju arhivu da ceka ko zapeta puska za sledecu primenu.

Pitanje je: zasto si ti uopste morao da gubis vreme i zivce za ovo, pa za to vreme si mogao i sam da je iskodujes.

E ovde se krije sustinski napredak u programiranju u narednim godinama, pa i decenijama. Znaci gotova resenja, gotovi moduli, invarijantni na razvojno okruzenje, dovoljno jednostavni i fleksibilni. Samo neki projektant treba da ih poslaze...
[ buda01 @ 29.03.2008. 12:03 ] @
Citat:
mihajilo: "i najbitnije:
- sta se desava kada 10 različitih "proizvođača" "modulatora" napravi svoje "modulatore"
i module i kada treba preneti podatke između dva "ne u potpunosti kompatibilna" "modulatora" "

bio sam na nekom zanimljivom predavanju o semantickim web servisima. tamo se ovakvi problemi resavaju medijacijom,a to je sasvim rucni rad programiranja. pravi se "baza znanja" na verovali ili ne PROLOG-u ili nekom drugom programskom jeziku logike prvog reda i onda se odredjuje kako se to prespaja,ali nista bez programiranja.

a verovali vi ili ne i u bliskoj buducnosti ce biti velika potraznja za COBOL programerima.ko od vas mladjih od npr. 27 godina zna COBOL? verovatno mali broj.zasto ce biti potraznja? zato sto se velika kolicina softverskih resenja pisana pre 20-ak godina na COBOL-u jos uvek intezivno koristi,taj softver je pouzdan i proveren. :) (bar dvadesetak godina "testiran" ) i velike kompanije ne zele da uvode nova softverska resenja jer im je to nepouzdano i onda naravno traze COBOL programere jer je potrebno odrzavanje tog softvera.


Cobol, Basic, FoxPro, Fortran... eh to su bila vremena, nesto kao 60-te u muzici, evergreen.
[ Ivan Dimkovic @ 29.03.2008. 12:23 ] @
Citat:

Dimkovicu, uporno promasujes moju poentu, a osim toga IT kreiraju vizionari, standardan NACIN razmisljanja nikada nije donosio revoluciju.

Cuvene su izjave od pre 30 godina:
"Racunarima nikad nece trebati vise od 640 KB RAM-a."
"Celom svetu ne treba vise od 100 PC-a."


Takodje su ljudi predvidjali i HAL-a 2000-te godine pa ga nemamo.

Ova rasprava sa tobom me podseca na neku diskusiju o buducnosti auto industrije, gde bi upao neki lik i objasnio da ce automobili nestati i biti zamenjeni letecim tanjirima.

Naravno, samo je to vrlo malo relevantno za sagledivu buducnost - isto vazi i za softver. Trenutna faza razvoja IT industrije su napredni jezici koji se izvrsavaju preko virtuelne masine (Java/.NET) i oni ce biti na sceni jos nekih 10-20 godina, bas kao sto je C++ u upotrebi vec 20 godina.

Ako se pogleda ritam razvoja IT-a - primeticemo da se neke stvari ipak usporavaju, negde izmedju 2013-2020 ce doci do kraja smanjenja velicine cipova - kada se dodje do 5nm granice ispod koje pocinje da se javlja kvantni tuneling, i to znaci da ce od tada buducnost biti u pametnijim algoritmima - sto ne ide bas tako dobro sa tvojim modulima, mogu da primetim :)
[ Eurora3D Team @ 29.03.2008. 13:29 ] @
@buda01 "Diskusija polako poprima civilizavan tok..."
Sto se mene tice ja sam i pokusao da budem konstruktivan ...

@buda01 "Cuvene su izjave od pre 30 godina:
"Racunarima nikad nece trebati vise od 640 KB RAM-a."
"Celom svetu ne treba vise od 100 PC-a.""
Ova izjava ga nije sprecila da trenutno bude jedan od najbogatijih ljudi na svetu
U ovoj diskusiji se ekonomski interes firmi vidi samo u tragovima .... a realno to je jedan od glavnih faktora razvoja (svaka cast open source delu sveta).
Samo predvidjanje buducnosti je nezahvalno a da bi bilo koliko toliko uspesno trebamo dobro da znamo kako stvari stoje sad i da imamo realan odnos prema tome.
Inace velike firme ne predvidjaju , one osluskuju zahteve trzista i kreiraju buducnost IT u skladu sa svojim ekonomskim interesima.
Tacno je da vizionari pokrecu tehnoloske revolucije ali ih zelenasi nazalost nastavljaju.
[ momsab @ 29.03.2008. 13:34 ] @
buda01, dobra ti je ta ideja sa dijagramima, al' vidis, potrebno je predznanje iz programiranja za iste
vec danas mozes da koristis te dijagrame, nacrtas, dobijes kod koji (dosta) prosiris... ali, meni je na kraju bilo lakse da sve iskodiram nego da crtam, podesavam ulazne parametre, tip izlazne vrednosti, obelezavam private/public/protected/abstract/final/sta-vec...

s druge strane, savremeni IDE (NetBEans, VisualStudio.net) ti sa wizard-ima (pomocnicima/carobnjacima, koji je prevod bolji?) mnogo olaksavaju pravljenje dvoslojnih aplikacija, tvoje je da kazes koja je baza i izaberes gde ce koja od izabranih kolona da bude prikazana na GUI-ju (za NetBeans postoje kratki i efikasni video tutorijali pa pogledaj)

pre 6 meseci sam sa Windows-a presao na Linux jer je lakse otkucati/iskopirati komande nego trazi-klikci-skidaj-klikci-trazi-klikci

spominjes standarde... postoje standardi ali ne i obaveza pridrzavanja istih
zato danas imas mali milion klasa/biblioteka/modula za istu stvar


kad stizu kvantni racunari u "svakodnevnu upotrebu"? ;)
[ MarkoBalkan @ 29.03.2008. 14:10 ] @
obično se vode rasprave u nedogled.i sad bi bilo vrijeme da se napiše rezime i da se zaključi tema na kraju.
jer neki kažu ovako neki onako pa su neki ljudi zbunjeni, neznaju šta da misle.

[ Ivan Dimkovic @ 29.03.2008. 14:51 ] @
Citat:

Ova izjava ga nije sprecila da trenutno bude jedan od najbogatijih ljudi na svetu


On to nikad nije izjavio - to je urbana legenda (proveriti na snopes.com)
[ buda01 @ 29.03.2008. 15:53 ] @
Citat:
Eurora3D Team: Ova izjava ga nije sprecila da trenutno bude jedan od najbogatijih ljudi na svetu
U ovoj diskusiji se ekonomski interes firmi vidi samo u tragovima .... a realno to je jedan od glavnih faktora razvoja (svaka cast open source delu sveta).


Ekonomski interes firmi je alfa i omega svega, a svedoci smo da trenutno razvoj softvera ne moze da isprati sve njihove zahteve dovoljno efikasno.
Onaj ko prvi resi ovaj problem razbice se od $, gde cete veci motiv.


Citat:
momsab: s druge strane, savremeni IDE (NetBEans, VisualStudio.net) ti sa wizard-ima (pomocnicima/carobnjacima, koji je prevod bolji?) mnogo olaksavaju pravljenje dvoslojnih aplikacija, tvoje je da kazes koja je baza i izaberes gde ce koja od izabranih kolona da bude prikazana na GUI-ju (za NetBeans postoje kratki i efikasni video tutorijali pa pogledaj)


Te wizarde da si pomenuo nekom programeru pre 20 godina, koji je bio sav srecan sto ne mora da pise u asembleru, on bi verovatno pomislio na AI.
Mada ovo sto ja pominjem su CASE alati, a manje wizardi.
[ Ivan Dimkovic @ 29.03.2008. 16:01 ] @
Citat:

Onaj ko prvi resi ovaj problem razbice se od $, gde cete veci motiv.


Da, i onaj ko prvi napravi perpetuum mobile ce da se razbije od $ :)

Ekonomski interes je i te kako potcinjen elementarnim zakonima fizike - CASE alati koji ce da zadovoljavaju potrebe trzista su nesto sto je daaaaleko od skoro ostvarljivog.

Stavise, mogu na prostom primeru da ti pokazem da nisi u pravu ni u pogledu ekonomske logike - Recimo da postoji taj tvoj magicni CASE tool za razvoj softvera bez ili sa malo programera. Firma MegaCASE, Inc. je specijalizovana za razvoj takvog softvera.

Sta se desava, pojavi se firma UltraDIY Inc. koja radi CASE + manuelnu optimizaciju uz pomoc, iskusnih programera :) I bukvalno ti ubije tvoj CASE-projektovan program u performansama, sto klijentu pre svega stedi struju zbog manjeg pritiska na hardver (a struja ce da bude sve skuplja kako stvari stoje), zavrsava posao za krace vreme ili ga radi na nacin koji je blizi ocekivanjima jer tvoj CASE alat nije bio dovoljno precizan - a sw. industrija je takva da je rad moguce prodavati puno puta pa je trosak "proizvodnje" nesto sto se moze smanjiti na jako nizak nivo i danas (<15% totalnih prihoda)

Eto, vidis kako "ekonomska logika" ima 2 ostrice. Zato se proizvode brza i bolja kola svaki dan, i niko ne sanja o "autu koji resava sve probleme" i slicnim utopijama.

Uzgred, softverska industrija ima R&D troskove daleko manje od vecine drugih industrija (15-20% od revenue-a) - pa si ti upravo izmislio problem kako bi "predvideo" resenje.

Citat:

Te wizarde da si pomenuo nekom programeru pre 20 godina, koji je bio sav srecan sto ne mora da pise u asembleru, on bi verovatno pomislio na AI.
Mada ovo sto ja pominjem su CASE alati, a manje wizardi.


Tesko, vecina stvari kojima se danas bakcemo su bile vec u podobrom researchu pre 20 godina - pre 20 godina je vec postojao IDE za razvoj softvera, te danasnji Wizardi nisu bili nikakva daleka buducnost, jesu bili totalna egzotika ali svakako niko ni tada ne bi rekao da to nije buducnost.

Cisto da te podsetim, vecina programa koje danas koristimo koristi i386 instrukcije (IA-32), a i386 je izasao pre 22 godine iz fabrike.

Vecina razvoja IT industrije od pre 20 godina do danas je bila evolutivne a ne revolutivne prirode, i kako stvari stoje, ne nazire se skoro neka veca revolucija od kada je izmisljen mikroprocesor pre skoro 40 godina - bilo je par kvantnih skokova (tipa OOP kasnih 80-tih, internet servisi u toku kasnih 90-tih itd...) ali je princip razvoja softvera ostao isti, softver se pise na isti nacin, samo je nivo apstrakcije u svakodnevnim poslovima nesto veci.

Imamo jace krckalice za brojeve, graficki hardver koji moze da ispuca vise poligona na ekranu, mreznu povezanost - ali, sorry, nacin na koji se programi pisu danas nije u sustini stvari nista drugaciji nego pre preko 30 godina kada su K&R radili na C kompajleru i Unix OS-u. Stavise, tezi je - jer je kolicina informacija koje moras da znas veca nego u doba MS DOS-a. To je i razlog zasto je potrebno vise a ne manje radne snage.

Tako da - znajuci trenutni "state of the art" i sta se radi po labovima, malo nade ima da se nesto tako revolutivno desi u sledecih 20 godina. Nanotehnologija je jos daaaleko od upotrebljive za mikroprocesore, kvantni cipovi su jos rana egzotika u istrazivackim labaratorijama - sto znaci da ih ceka jos bar 15-20 godina dok ne udju u komercijalnu upotrebu a neki revolucionarni nacin razvoja softvera... come on, ne radja se to tako sto nekom "padne na pamet".


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.03.2008. u 17:16 GMT+1]
[ milanche @ 29.03.2008. 18:38 ] @
Iza cele price tipa 'sve ce to wizzardi da rade jednog dana' stoji jedna standardna zabluda u korenu svih zabluda
vezanih za computer science profesionalce - da je sve unapred poznato, lako pretocivo u algoritam, izvodljivo malo
do umereno odmah, i da je sve samo pitanje par minuta posla. Malo iskarikirano, vizija sveta slicna onoj u Matrix-u:

'za sve postoje programi i algoritmi, od borilackih vestina, preko voznje helikoptera...sve do sviranja klavira - sve
sto treba je da ti neko ubode prikljucak u lobanju, i sve ce to za cas da usvojis i naucis, i voila ! - eto nas u biznisu.

Stvarnost je drasticno drugacija. Milion stvari je neistrazeno, za isto toliko veliku gomilu problema tek treba da se rode
mozgovi koji ce sve to lepo ukapirati, formulisati, pronaci smisao iza stvari.

Tek onda, tek onda, tek onda,...kad je sve jasno i osmisljeno poziva se comp. sci profesionalac koji obicno godinama
zulja posao dok se ne dodje do optimalnih formi. Tako je u svemu sto se do sada radilo, od avio kosmo tehnike, preko
molekularne biologije, masinstva, gradjevine, pravljenja cipova, genetike, nanotehnologije...

Posto napredak u svemu tome zahteva rad i mentalni napor da se stvari shvate, a ne gotovanstvo (kako
to pojedinci ovde sugerisu) a kako u apsolutno svakoj delatnosti od pre pedeset godina pa nadalje apsolutno mora da bude
umesana informaciona tehnologija, moje je predvidjanje da je zapravo IT jedini siguran tip za vremena koja nailaze. Sve drugo
ce dolaziti i prolaziti, menjace se fizicke platforme (recimo: molekularne masine bazirane na bioloskim rastvorima, recimo umesto
na bazi silicijumske plocice), ali ce sustina ostati ista.

Posla ce biti...naravno, tamo gde ljudi nesto smisleno rade i stvaraju...

Mozda jedina nijansa promene koju vremena mogu da donesu je da ce obucavanje u informacionim tehnologijama biti verovatno
sve manje i manje striktno usmereno na informacione tehnologije, a sve vise i vise parcijalno usmereno na razne druge naucne
discipline.
[ bkaradzic @ 29.03.2008. 20:38 ] @
Citat:
buda01: Te wizarde da si pomenuo nekom programeru pre 20 godina, koji je bio sav srecan sto ne mora da pise u asembleru, on bi verovatno pomislio na AI.

Pa ima oblasti gde se još uvek koristi asembler. Npr. embeded platforme, kojima se specifikacije ne menjaju duži niz godina, a aplikacije treba da budu uvek brže, i nude više mogućnosti. Prva generacija aplikacija za takve platforme je uglavnom pisana u višem programskom jeziku, ali kako se uči platforma, tako se spušta na što niži nivo da bi se izvukao maksimum iz platforme. Reći da je asembler prošlost, je neozbiljno.
[ Eurora3D Team @ 29.03.2008. 23:40 ] @
@milanche "rad i mentalni napor" & "a ne gotovanstvo"
Ovo me je navelo da napisem jos jedan teks. Mislim da si ovo odlicno primetio.
Danas sve vise ljudi hoce da se zovu programeri iako nemaju ni znanje a i ne vole ovaj posao.
Prvo ovaj posao je neka vrsta mentalne vestine a za neke i umetnost.(oni koji ga rade duze vreme znaju sta pricam ... bez obzira na svo nerviranje i sl.)
Drugo svaki posao a ovaj pogotovo razvija neke sposobnosti kod coveka i zato teznja da se ne radi nista a da se zaradjuje nije ni normalna ni zdrava.
Trece posto je ovo prilicno tezak posao (mentalno) ako ga ne volite i ako vam trebaju gotova resenja nemojte ni da ga radite , a po mogucstvu nemojte ni da se mesate nama koji ga radimo :)
Ja (pretpostavljam i svaki pravi programer) kad bi mi ponudili taj famozni wizard ili nesto slicno koji moze da zavrsi 100% posla (nije vazno koliko kvalitetno) rekao bi hvala ali netreba mi , dajte mi nesto gde cu moci da bar 10% uradim sam jer hocu negde da izbacim svoju kreativnost i iskustvo.
U suprotnom niti bi se osecao kao programer niti bi smatrao da sam zaradio pare koje dobijem.
Normalno netreba biti ni fanatik pa raditi vise nego sto treba.
Naravno ovo nema veze sa razvojem IT niti ce MS i slicni to da uzimaju u obzir kad planiraju razvoj ... ali mislim da ni njima ne ide na ruku postojanje nekog ultimativnog razvojnog alata (zato sto ih prodaju) i da bi pre ulozili pare da se nesto tako nikad ne pojavi

[ milanche @ 30.03.2008. 00:39 ] @
Citat:
Ja (pretpostavljam i svaki pravi programer) kad bi mi ponudili taj famozni wizard ili nesto slicno koji moze
da zavrsi 100% posla (nije vazno koliko kvalitetno) rekao bi hvala ali netreba mi


Ja ne bih odbio, kad bih se uopste i bavio poslovima za koje su stvari doterane dotle da moze da ih radi wizzard.

U principu, kad stvari dodju dotle da mogu da se stancuju slepo i automatski, taj proizvod ili tehnologija postaje
opste mesto za koje se vise odavno ne placa nista, obicno se proizvode u zemljama sa minimalnim tehnoloskim
mogucnostima, i odavno je stavljeno ad acta (kao napr. mantil suskavac, tranzistorski radio prijemnik,...zasta se
nekada putovalo u Trst i sa cime bi bio glavni na strafti).

Medjutim, uvek ih ima i najbolje su placene one delatnosti koje su tek u povoju, na kojima se jos uvek radi, i toga ce
uvek biti (osim u slucaju svetskih ratova).
[ Eurora3D Team @ 30.03.2008. 00:46 ] @
:) Ok ... to je teoretski. Niti je takav wizard danas moguc niti bi takav posao a ni proizvodi bili na nekoj ceni :) (ajde da ne kazem dzabe)
[ buda01 @ 30.03.2008. 15:34 ] @
Evo jos par napomena, i necu se vise javljati, sve sam vec rekao:

- Nista sto se ne moze predstaviti algoritmom ili dijagramom, ne moze se ni iskodirati, pa ni u asembleru.

- Asembler se koristi danas i koristice se jos dugo, ali je njegovo ucesce u produkciji softvera ispod 1%. Isto i za cliper, fortran,...

- Jel znate sta je to inzenjerski pristup problemu? Kada neka stvar radi u velikom broju slucajeva, kada neka velicina ima 90 % vrednosti itd... Znaci kada neki alat moze da resi veliki procenat problema brzo i efikasno. Uvek ce postojati oblasti gde odredjena tehnologija nije primenjiva.

- Pitanje sta je teze, a sta lakse je relativno, jer npr problemi koji se resavaju u bejziku mogu biti neuporedivo slozeniji od onih u asembleru, pa tako rad u bejziku moze biti tezi nego u asembleru.

- Da li asembler programer moze da kaze za bejzik programera da je gotovan, da ne voli programiranje ili da nije kreativan?

- Pitanje plate: zasto danas projektanti imaju vece plate od kodera? Odakle vam to da ce ti buduci projektanti imati manje plate od danasnjih programera. Pa evo vam database projektanti ubise se od para, a sta rade, samo crtaju dijagrame, doduse slozene.

- Projektanti su deo IT radne snage.

- Ko nema smisla za programiranje nema ni za modelovanje, sve su to razliciti nivoi apstrakcije.

- Pred softver se postavljaju sve veci i veci zahtevi, i kako efikasnost programiranja raste otvorice se sasvim nove oblasti. Npr kastomizavoni ERP za svaku firmu (jel imate predstavu koliko $ tu lezi). Nikakvo odumiranje i stagnacija IT-a.


[ momsab @ 30.03.2008. 15:40 ] @
i sta si ti sada nama novo, a sto ima veze sa temom, rekao? opisao si SADASNJE stanje

ja mislim da buducnost lezi i u onome sto je vec sadasnjest a to je prebacivanje dobrog IT dela posla drugim, specijalizovanim firmama
zasto osiguravajuca kuca da ima svoje IT resusrse kad moze da unajmljuje usluge specijalizovane IT firme?
slaze li se neko, ne slaze i razlozi/argumenti
[ buda01 @ 30.03.2008. 16:12 ] @
Pa ako procitas prethodne komentare bice ti jasno, a ako si vec procitao, onda ignorisi moj post.

A ovo sto si ti rekao, odgovor je da, a zasto, e pa zato.
[ milanche @ 30.03.2008. 17:56 ] @
Citat:
Nista sto se ne moze predstaviti algoritmom ili dijagramom


Pa vidis, obrada i prenos zvuka i slike su vec daleko otisli sa algoritamskim predstavljanjima.
Medjutim, obrada, prenos, i reprodukcija mirisa i ukusa jos nisu ni u povoju.

Algoritmi sigurno postoje, samo nema nikoga ko tacno zna kako oni izgledaju.

Ko ce da ih formulise ? Koliko ce to da traje ?

Iako ima dosta zainteresovanih strana (kozmeticka industrija, industrija hrane, ugostiteljstvo,
policija,....) meni se sve cini da ce se pre desiti scenario

a) na desetak strana na planeti ce da se radi ozbiljan research jedno 20-tak godina, na kojem
ce biti zaposleno jedno 15-20 elitnih univerziteta, jedno 10 vodecih kompanija zainteresovanih
za progres u tom domenu, jedno 3000 studenata sirom sveta od kojih ce stizati 10 doktorata i
35 magistratura tokom godine.

Kad se algoritmi formulisu do tacke da nesto moze da se radi, nastace jedno 40 startup kompanija
sirom sveta u kojima ce da radi po 100 ljudi, od kojih ce tri da ostanu u utakmici, a jedna da kreira
proizvod koji postaje industrijski standard.

U sledecoj fazi ce da se u igru umesaju Johnson & Johnson koji ce da proizvode plasiraju u apoteke i
samoposluge, a takodje i Logitech koji ce da pravi USB uredjaje koji ce ti omogucavati da odes
na sajt restorana XYZ i omirises sva jela koja tog dana imaju na raspolaganju, umesto sto kao
do sada odluku donosis na bazi imena jela i preporuka drugih ljudi.

Kad sve to dodje u zrelu fazu, u biznis ulazi Dell i HP koji ce u standardnim ponudama imati on board
smell & taste controller sa fancy uradjenim prikljuckom sa cetiri promenljiva nastavka, za svaki nos/usta
u porodici, koji se prave u Kini, ili cak u Africi.

Zavisno od srece, starosnog doba, zainteresovanosti za celu pricu, programer moze da zaradjuje
svoj hleb nasusni od samog pocetka, ako mu se posreci da radi u startup-ima moze da postane
i milioner, a moze u poodmakloj fazi cele price da sasvim solidno zaradjuje.

Kad se sabere cela tehnicka ekipa koja je od ove price uzela po mrvicu hleba, dolazi se do cifre od oko
150-200 hiljada ljudi u raznim tehnickim ulogama, od univerziteta pa sve do fabrike u Kini.

Kad dodje vreme za onaj drugi scenario:

b) kresnes svoju alatku, ona pokrene wizzard, ti odaberes opcije, pritisnes tri puta Enter i napravio
si na svom web sajtu stranicu sa kolekcijom omiljenih mirisa i ukusa (kevina gibanica na prvom mestu),
stvari su vec postale manje-vise mrtve i neinteresantne, a time se bave srednjoskolci i domacice.
Negde drugde se sigurno desava se nesto mnogo interesantnije i probitacnije.
[ jablan @ 30.03.2008. 18:13 ] @
Citat:
buda01: - Nista sto se ne moze predstaviti algoritmom ili dijagramom, ne moze se ni iskodirati, pa ni u asembleru.

Pa šta? I ja kažem da se ništa ne može predstaviti algoritmom ako se već ne može iskodirati, pa i u asembleru. I znaš li uopšte razliku između algoritma i dijagrama?
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2008. 17:21 ] @
Plasim se da za 20 godina onaj ko ne bude znao da se snalazi sa kompjuterima nece
moci naci posao ;)

Pozzzzzzzzzzz!
[ momsab @ 06.05.2008. 00:55 ] @
to je,koliko vidim,sadasnjost