[ elektros @ 10.03.2008. 09:38 ] @
Pozdrav svima. Pretrazivao sam forum ali nisam nasao odgovor, pa bih da pitam. Korisnik sam Telekomovog ADSL-a, a nekoliko prijatelja mi je u lokalnoj wireless mrezi, pa Vas pitam da li na neki nacin mogu da pristupim njihovim Share folderima i isto tako da oni pristupe mom Share folderu?
[ Baja Gaša @ 10.03.2008. 10:43 ] @
Ako imaš pristup wireless mreži, ne bi trebalo da bude problem. Da ti ilustrujem kako sam ja rešio sličnu situaciju: na jednom računaru imam kablovski Internet preko Ethernet kabla, a na drugom ADSL koji sam povezao preko bežičnog rutera. Internet koristim normalno, dok se na kućni LAN povezujem prema potrebi i preko Wi-Fi adaptera na laptopu. Time se ostvaruju dve nezavisne konekcije: jedna ka Internetu (Ethernet kabl) a druga ka lokalnoj mreži (preko kućnog AP-a).

Ovo ti objašnjavam kao laik sa ponešto tehničkog iskustva. Ako je potrebno PPPoE ili VPN logovanje na bežičnoj mreži, tu će neko stručniji morati da ti pomogne :) Na kućni AP se povezujem normalno, uz WPA enkripciju.
[ elektros @ 10.03.2008. 11:24 ] @
Nisi me razumeo! Imam samo ADSL (spojen preko usb-a) i kao takav zelim da pristupim wireless mrezi (da li preko IP adrese ili ko zna cega)!
[ Baja Gaša @ 10.03.2008. 11:36 ] @
6+"n*��%�z)��"ͩ⍪k��n������z�&�
[ Slobodan Milivojevic @ 10.03.2008. 12:04 ] @
Kakva je konkretno wireless mreza u pitanju i koji modem za ADSL imas?
[ elektros @ 10.03.2008. 12:25 ] @
Modem je neki Aolynk, a mreza je nekog lokalnog karaktera (pokriva nekoliko sela).
[ Sleepless_mind @ 10.03.2008. 20:01 ] @
Ako ta mrezha koja pokriva ta sela ima izlaz na internet i tvoji prijatelji dobijaju ip adresu (dinamichku) ili imaju statichku mozhesh da im pristupish, ako je mrezha samo lokalnog tipa i nema izlaz na internet ne mozhesh da joj pristupish samo preko ADSL-a.
[ elektros @ 11.03.2008. 08:03 ] @
Imaju svoje IP adrese, ali ne znam na koji nacin da iskoristim tu adresu!!! Gde da je "ukucam"?
[ Sleepless_mind @ 12.03.2008. 02:54 ] @
Tvoji drugari moraju da postave neki program (server) koji ce da ti dozvoli da pristupish njihovim fajlovima. Ima mnogo varijanti tih programa. Neki ftp server, pa da pristupish preko ftp klijenta, neku vrstu apache servera, pa da pristupish preko browsera. Ukoliko imaju dinamchke adrese, mogu da koriste i usluge dyndns pa da mozhesh, sa automatskim update IP adrese, pa da mozhesh da pristupish preko neke pamtljive adrese (poshto se u tom sluchaju IP menjaju).