[ roar @ 12.03.2008. 17:23 ] @
Hteo bih da kupim polovan Pawer Mac G5 koji bi koristio za rad u muzickom studiju.Posto se do sada nisam sretao sa ovom platformom trazio sam po netu koja bi mi Power Mac G5 masina najvise odgovarala(sa obzirom na periferiju koju vec imam) i nasao.To su dual masine sa oznakama M9454LLA i M9747LLA.Problem koji je usledio je da ni ja a ni covek koji ima dosta Mac-ova na prodaju ne znamo, gde se ova oznaka iscitava?Da li na kucistu?Dali u OSX?Ako u OSX-u,gde tacno?Zbog toga molim iskusne macovce za pomoc.Potrebna mi je konkretna informacija-gde se oznaka nalazi,sve ostale informacije mi iz odredjenog razloga nisu od pomoci.Hvala unapred za pomoc.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.03.2008. 18:20 ] @
Ne znam kako se direktno može pročitati/saznati, a da to nije gledanje u MacTracker.ca sajt ili njihovo programče..

Elem... Pretpostavljam da računari nisu u kutijama (na njima bude serijski broj mašine), a mislim da na drugim mestima na samoj mašini ne piše ništa. Ne znam zaista da li je na tim pro mašinama nešto drugačije. Ako nije, onda podignete sistem, klikneš na jabuku u gornjem levom uglu, pa ideš na prvu stavku, About This Mac.

U tom prozorčetu ti piše brzina procesora (ti ganjaš dual 1.8 i 2.0). Već tu možeš startu da eliminišeš mašine koje imaju samo jedan procesor. Onda klikneš dva puta na Version 10.X.X iznad dugmeta Software update i posle svakog klika će ti se prikazati neki drugi tekst. Serijski broj mašine (onaj koji piše i na kutiji) zapišeš i ukucaš na sajtu http://www.chipmunk.nl/klantenservice/applemodel.html gde ti moožda izbaci taj M9xxx "oreder code".
Drugo rešenje, isto ne 100% sigurno, objasniću posle zašto, je da odeš na More info (donje dugme na About This Mac prozorčetu) i tamo na prvom prozoru koji ti se otvori pročitaš Boot ROM verziju.

Npr, ja imam iMac 20" i kod mene je ta verzija "IM51.0090.B09", a onda bacim pogled u program MacTracker (www.mactracker.ca) i vidim da je to ujedno i Machine ID (3 stavka s vrha, piše iMac5,1).

U tvom slučaju, Machine ID za M9454LLA je "PowerMac7,3" tako da će ti na More info prozoru u OS X-u verovatno pisati "PM73....", a za M9747LLA (dual 2.0) piše "PowerMac7,2", tako da verovatno možeš očekivati PM72.... boot ROM verziju. Ako neko ko ima PPC procesor može ovo dapotvrdi, bilo bi nice :)
Otežavajuća okolnost, koju malopre spomenuh, je ta što nekad po brzini različiti procesori u jednoj seriji imaju isti Machine ID (ono što gledaš u MacTackeru), kao neki brži procesori u narednoj seriji.
Tako u onoj seriji u kojoj je tvoj potencijalni dual 1.8 isti Machine ID nose i 2.0 i 2.5 duali, a u sledećoj, u kojoj je tvoj 2.0 dual,koji jedini ima 7.2, dual 2.3 i 2.7 imaju ID 7.3, znači kao onaj dual 1.8 od malopre. E sad, pomaže to što znaš koja dva tražiš, pa kad nađeš da u About This Mac piše dual 1.8 gledaš da onaj Boot ROM ne bude 7.2, nego 7.3 (7.2 imaju stariji 1.8). Kod 2.0 dual dve različite revizije G5ice imaju 7.2, pa je najbolje da odeš sa njihovim serijskim brojem na chipmunk.nl sajt i preko tog serijskog dođeš do nedelje proizvodnje te mašine. Npr. kod mene na iMacu je to 38. nedelja 2006. a ako cela godina ima 5o i nešto nedelja, možmo zaključiti da je moj iMac ona "late 2006" serija :)

Eto elaborata..nadam se da sad neko neće doći i reći da sve što te zanima piše na svakom poklopcu Eurokrema :)
[ madamov @ 12.03.2008. 18:33 ] @
Te oznake MXXXX i ZYYYYY su tzv. Appleovi part numbers i možeš ih pročitati samo na običnim kartonskim kutijama u kojima se transportuje roba. Uglavnom su pogrešan način da se identifikuje mašina.
[ roar @ 12.03.2008. 18:53 ] @
@VOYAGER
Hvala puno za pomoc.Mislim da cemo sada lakse da se snadjemo ali cu napisati zbog cega mi je trazena oznaka bila potrebna.Na Mac G5 dualu 2.0GHz (za kog sigurno znamo da ima PCI-X) OSX 10.4.10 iscitava PCI-X slotove kao PCI sto nas itekako zbunjuje jer meni treba masina iskljucivo sa starim PCI slotovima tako da u informaciju iz OSX nemam poverenja.Oznake koje smo pokusavali da nadjemo sigurno pokazuju o kojim se slotovima u Mac-u radi.Da ne bih gurao unimer u slotove i merio napon na nozicama mislio sam da mi je uz pomoc oznake lakse da znam o kakvoj se masini radi.Ako neko zna jos laksi nacin za odredjevanje "da li je u pitanju PCI ili PCI-X?" a da je sasvim pouzdan,neka napise.
[ PPZ @ 12.03.2008. 20:04 ] @
Ne treba pomesati PCI-X slotove sa PCI Express, to su 64-bitni PCI slotovi i mozete ih koristiti slobodno i kao 32-bitne.Ja ne vidim razlog zasto vasa 32-bitna periferija ne bi radila u takvom slotu
[ roar @ 13.03.2008. 15:40 ] @
Nisam pomesao PCI-X sa PCIe ali moja periferija provereno radi losije u PCI-X.U pitanju je DSP karta UAD1 i proizvodjaci preporucuju (insistiraju na) PCI.U svakom slucaju uspeli smo da resimo problemcic oko oznake i pomocu seriskog broja Mac-a kojeg sam na kraju kupio ustanovili smo da su u pitanju PCI slotovi.Kupio sam polovnog Power Mac-a G5 i prvi utisci su fantasticni.Uz mali upgread memorije i HD-a mislim da cu konacno imati super masinu za studio.Hvala svima za pomoc jos jednom a posto sam novi na OSX platformi,bice verovatno jos pitanja.
[ MacMladen @ 17.03.2008. 06:09 ] @
Sorry što malo kasnim, ali...

Svaka Mek mašina ima ispisano koja je na jednoj maloj nalepnici gde piše procesor, brzina, memorija, disk, Ethernet MAC adresa i serijski broj.

Kod iMaca se uglavnom nalazi na stopici, kod laptopova ispod tastature ili ispod baterije, na PowerMac G4 je uglavnom nazad (negde) a na G5 i Mac Pro je uglavnom kada se skine bočni poklopac, na sredini dole, tamo gde poklopac leže u ležište.

Ukoliko mašina može da se uključi i podigne OS, identifikuje se kroz Jabuka - About this Mac gde piše koji je procesor (što ga prilično precizno određuje) a kada se dva puta klikne na verziju operativnog sistema (prva linija ispod Mac OS X, jednom se dobije build version a sledeći put..) serijski broj gde je struktura šifre sledeća: ffgnnrrrmmm, ff je šifra fabrike, g je godina (5 - 2005) nn broj nedelje u toj godini kada je proizveden, rrr kodiran broj proizvoda u toj nedelji (redni broj) i mmm šifra modela.

U tom prozoru, ispod imate More info koji poziva profiler koji daje vrlo korisne informacije o sistemu a između ostalog na prvom ekranu je identifikacija modela, serijski broj, firmware, itd..

Dakle ako je oznaka w84440dxqw2, w8 (fabrika Shangai China) 4 - 2004, 44 nedelja (Novembar), 0dx - 473 primerak u toj nedelji, qw2 šifra za PowerBook G4 (Aluminum Model 2004).

Što znači da gledajući gnn možete relativno precizno sa frekvencijom procesora da se identifikujete u Mactracker bazi.
[ roar @ 01.04.2008. 10:54 ] @
Hvala,puno ste mi pomogli.Pozdrav