[ sanjin1408 @ 13.03.2008. 00:06 ] @
pozz

početnik sam u tome tj. nikad tako nešto nisam radio. Zanima me kako mogu napravit svoj logo tj. s kojim programom?
Još me zanima htio bi svoj logo napravit otprilike tako da se vrti tipa kao svjetleća reklama ili tako nešto, npr da se perebacuje kao neka kocka a da njoj ima slika i tekst... pa me muči ne znam koji to program najbolje radi a da nije tako strašno kompliciran.
hvala!
[ sanjin1408 @ 13.03.2008. 00:22 ] @
da se nadovežem možda nisam bio baš jasan...
Hoću da uradim (video) logo tako da se okreće kao neki predmet npr. kocka
[ Lacika.1991 @ 13.03.2008. 20:49 ] @
hmm,sve zavisi koliko si zahtevan,probaj programčić xara 3d,možda ti pomogne
[ sanjin1408 @ 16.03.2008. 18:37 ] @
Hvala
ima li još koji program da to može odradit?
[ top1314 @ 21.03.2008. 10:04 ] @
Po meni najjednostavniji program za 3d modelovanje je MAXON CINEMA 4D. Sto se tice pravljenja logo-a nista prostije. Ukratko uzmes kocku, ili vec sta, postavis prvi frame je key frame, zarotiras kocku za 360 stepeni i u zavisnosti od toga koliko zelis da ti animacija traje postavis novi key frame, npr ako hoces da kocka izvrsi kompletnu rotaciju za 5s a frame rate ti je 24fps onda taj key frame postavis na 120. frame. Mozda ti je ovo malo konfuzno ali ne znam kako drugacije da ti objasnim. Ako posedujes neki program za 3D modelovanje potrazi na netu neke tutorial-e, i sigurno ces naci ovo sto ti treba
[ marko_stamenkovic @ 21.03.2008. 10:15 ] @
corel draw ti je najusavrsheniji program za to, kao i za vektorsku grafiku. mozda je ilustrator u rangu a njim ali corel je definitivno najbolji za logo-e e sad jos samo treba nauchiti raditi u tom programu :) hehehe mada nije samo program u mpitanju, i inspiracija je potrebna kao i ideja na osnovu koje usavrshavas odredjeni primer...
[ MOHOK7 @ 21.03.2008. 11:09 ] @
Ne bih se slozio sa savetom u vezi Corela.
Corel je u strucnim krugovima (pri tome mislim na graficke dizajnere i ljude
u stamparijama) ovde poznat kao "stanje" a ne softwer.
1) ima izuzetno los algoritam za krivulje "titra"
2) UCR (under color remowal) mu je bukvalno ocajan kada predas datoteku u
stampariju pogledaj kakav rezultat dobijas na "mach printu" (proof) sa istom
fotografijom iz Corella i iz Free handa ili Ilustratora. Ovde kupci
preuzimaju nakladu sa skenerom i na rubu arka papira imas polja za
kalibriranje. I lepo ti skenira otisak i proof i ako odstampana stvar ima
preko 5 % odstupanja kompletna naklada se reklamira a to je kad je datoteka
uradjena u Corellu obavezno. Ovde ako ozbiljnoj stampariji doneses Corell
datoteku odmah ti gurnu pod nos da potpises papir na kojem oni peru ruke od
svega i ti preuzimas kompletnu financijsku odgovornost ako otisak ne
odgovara.
3) preklapanje boja koje je obavezno za urednu stampu (osnovne boje se
nikada ne "sudaraju" nego se preklapaju da bi se osigurao prelaz bez rupa)
je takodjer ocajno i neuredno.
Sve u svemu na post skript stampacu, a to su svi osvetljivaci odreda Corell
samo pravi problema.
Corell je program za hobi graficare sa gomilom uglavnom nepotrebnih efekata
i ono sto uradis na njemu mozes jedino bez problema odstampati na ink Jet
stampacu.
Ovisi koje su ti ambicije kod tog loga ako imas nameru da se nekada
profesionalno bavis grafikom onda se od pocetka dohvati valjanog alata, ako
mislis da budes hobi graficar koji tu i tamo nesto nadrlja onda ti je ionako
sve i jedno.
Jedini ozbiljni programi za tu svrhu su Adobe Ilustrator i Free Hand
Bitna stvar u svemu tome je sto je Adobe kupio Makromediju a sa time i Free
Hand pa sada forsira Adobe Ilustrator tako da Free Hand tesko da moze imati
neku buducnost.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ LuckyBug @ 21.03.2008. 13:23 ] @
Kakve veze ima stampa sa videom,napisao je da mu treba logo koji se okrece u formi videa.
Ako ces raditi motion graphics onda je pozeljno da uradis u Illustratoru ili Corelu logo iz prostog razloga sto je vektorski fajl i mozes recimo u Afteru da skaliras npr deo logoa i kreiras neki efekat koji god a da ne strepis da ce ti se videti pikseli - npr skaliras logo za 200% i smanjis ga na 100 i ne vide se pikseli ( ali to je Motion Graphics )
Ako hoces animaciju uradis slicno onome sto je top1314 rekao sa tom razlikom da imas u vidu da je za emitovanje na tv-u kod nas ( PAL ) 25fps,24fps je framerate za film sto ti bar u skorije vreme sigurno nece trebati.
[ MOHOK7 @ 21.03.2008. 15:03 ] @
Ima veze i to poprilicne.
Corel je slampav softwer i nije mi poznato da i jedan ozbiljan graficar radi
u njemu.

Ionako mora da nauci osnove ili jednog ili drugog programa ako nista drugo
da bi uradio taj logo.
Ako covek pocinje onda mu je razumnije da od pocetka uzme valjano raditi i
nauci nesto sto ce mu ako nastavi raditi u odabranom programu koristiti a
nikako program koji uglavnom pravi probleme, imaju obicaj ovde reci da je
kao "skotna macka" nikad ne znas sta ce gde ce i na sa koliko iznenadjenja
ce da te "obraduje", jedino sto je sigurno da ces biti iznenadjen.
Vodio sam godinama vrhunske stamparije ovde i mogu ti reci da smo svi odreda
bukvalno otkacili kad bi nam nekakav "graficar" doneo da uradimo otisak iz
Corel datoteke.
To je naprosto amaterski softwer za "hobi graficare"
Corel smo imali u firmi iskljucivo da bi brljotine te vrste prebacili u
"normalan" program iz kojeg smo dalje radili.
Pozdrav i postovanje s osve strane Alpa
MOHOK
[ LuckyBug @ 21.03.2008. 17:38 ] @
Bilo kako bilo,njemu kako sam shvatio treba animacija logo-a a ne dizajn.
Cinjenica je da je Illustrator standrad barem ovde,i u vecini slucajeva kada se radi neki packshot i sl ti dobijes source fajlove radjene u ilustratoru,ali to nije imalo nekih slicnosti sa njegovim pitanjem - on pita kako da uradim video ,drugi mu odgovaraju kako da odstampa logo.
[ MOHOK7 @ 21.03.2008. 19:30 ] @
"početnik sam u tome tj. nikad tako nešto nisam radio. Zanima me kako mogu napravit svoj logo tj. s kojim programom?"
To je bilo pitanje :-)
Za taj deo posla su jedini valjani programi Adobe Ilustrator i Free hand.
I na to pitanje sam coveku pokusao da odgovorim sa time sto sam svoj predlog argumentirao.

Logo je logo i postoje vrlo konkretna pravila kako se logo radi i ako je covek resio da uradi logo onda je bolje da od pocetka udari pravim putem nego da se zapetljava u nekakva pacerska resenja koja mu u buducnosti mogu donositi samo probleme.
MOHOK
[ LuckyBug @ 21.03.2008. 20:15 ] @
Pa procitaj i nastavak poruke:
"da se nadovežem možda nisam bio baš jasan...
Hoću da uradim (video) logo tako da se okreće kao neki predmet npr. kocka "
Kad je rekao video to znaci da nece ici u stampu,i premda stoji to sto ti pricas to se ipak odnosi na stampu,a ne na video.
[ MOHOK7 @ 21.03.2008. 22:27 ] @
:-)
Bug
Logo se prvo uradi u odgovarajucem programu (u ovom slucaju Free Hand ili Ilustrator) onda se dalje preradjuje za pojedine aplikacije.

a ti mi daj daj barem jedan inteligentan argument zasto covek ne treba da radi sa valjanim alatkama od pocetka ?
koji argument imas da savetujes coveku da koristi taj schrott od programa?
Rekoh ne poznajem niti jednog ozbiljnog graficara ili dizajnera da koristi Corell, to je softwer za hobiste da se igraju i to je to.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ LuckyBug @ 22.03.2008. 00:00 ] @
Zaboga ja nisam ni potencirao Corel.
Ako se nikada nece baviti stampom vec video produkcijom onda moze da koristi koji hoce jer se bilo koja od tih vasih gresaka u stampi nece na videu ni primetiti,vektori se u ovom poslu ionako koriste za Motion Graphics ili eventualno za izvoz krivih u neki od 3d paketa,i za vece teksture,ali se svejedno mora na kraju rasterizovati jer ni videu ni filmu ne treba vise od 72dpi,ponajamnje stamparskih 300dpi ili kolko vec,ali je i moja preporuka Illustrator.
Samo sto ti ne citas delove teksta ili preskaces ili procitas jedno a zakljucis drugo ili me namerno zezas.
Kad si vec krenuo na pitanje o animiranom logou da pricas o procesu pripreme za stampu,sto je nauka sama za sebe,mogao si onda i da ispravis i koju gramaticku gresku i da ispricas gde si bio tog dana jer ti si na sve odgovorio samo ne na ono sto njemu treba konkretno.
Suprotno tome bilo bi ( a ovo isticem samo da bi razumeo o cemu pricam ) da na pitanje kako logo pripremiti za stampu,neko odgovori,PAL je rezolucije 720*576 aspekta 1.333 i to je standard kod nas - mislim nema veze sa pitanjem iako je informativno,jel sad razumes ?
Coveku treba animacija a ne nesto sto ide u stampu,ako uradi i u Photoshopu logo rezolucije 2K to se na PAL rezoluciji nece ni videti.
Ako ga zanima da pravi logo za stampu ili sta god nek radi u Illustratoru.
[ MOHOK7 @ 22.03.2008. 08:21 ] @
U pravu si Bug
Nisam pazljivo procitao tvoje postove.
izvinjavam se.
Da rezimiramo:
Za izradu samog loga najbolje je uzmi valjan softwer Free hand ili Ilustrator.
Za pokretno logo u www snadji se.
Ima masa programa od toolsa za animirani gif do 3D flash aplikacija sve ovisi o tome koliko si vest.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK