[ Scorpion_KG @ 13.03.2008. 14:32 ] @
Znam kako se pravi i brise INDEX ali ne znam kako se koristi tako da bi mi dobro dosla pomoc
[ Getsbi @ 13.03.2008. 17:49 ] @
INDEX-i se postavljaju po onim poljima ili grupama polja po kojima se želi neki redosled radi lakže pretrage. Najveći broj SUBP-ova (bar ovi novije generacije) samo zahtevaju postavljanje. Njihove mašine za pretraživanje imaju inkorporirane mehanizme za pretragu, kojima INDEX-i olakšavaju i ubrzavaju posao. Znači dovoljno je da ih znalački (s rzumevanjem i razložno) postaviš.
[ misk0 @ 13.03.2008. 17:57 ] @
Indexi treba da ubrzaju operacije nad podacima tako da ih stavljas na kolone koje koristis u uslovima bilo pretrazivanja bilo WHERE parametra tako da ne moras direkt da ih koristis.
[ Koce @ 14.03.2008. 08:33 ] @
... ali nemoj ni da pretjerujes sa tim pa da stavljas index nad svim kolonoma, pojedinacno i u grupamama (razne kombinacije koje ti ne trebaju) jer ces time povecati velicinu baze, potreban prostor, a istovremeno smanjiti performance pri upisu ili azuriranju tih kolona (potrebno mu je da azurira i tu vrijednost u tabeli i posebno index, ako nije cluster....)
znaci, procijeni na osnovu upita koji ti indexi najvise trebaju, imas dosta pomocnih alata za to, tipa "index tuninig wizard" i drzi se toga, manje vise...