[ Aleksacar @ 16.03.2008. 23:47 ] @
Citat:
BRITISH LOTTERY6/49
P O Box 1010, 3b Olympic Way,
Sefton Business Park,
Aintree, Liverpool , L30 1RD
4th March 2008

FINAL NOTIFICATION

This is to inform you that you have been selected for a cash prize of £1,000,000.00 (British Pounds) held on the 4th of March 2008 in London British.The selection process was carried out through random selection in our computerized email selection system(ess) from a database of over 250,000 email addresses drawn from which you were selected. The BRITISH. NATIONAL LOTTERY is approved by the British Gaming Board. To begin the processing of your prize you are to contact our Claims Agent for more information as regards procedures To claim your prize.

You are to contact the Claims Agent
MR. Robert Gooch
Email: [email protected]

Contact him; please provide him with the following codes below:
REFNO:BRLFGP2551256/02
BATCH No:2005MJL-01
Ticketno:56475600545188
SERIAL No:S/N-00168
LUCKY No: 887-13-865-37-10-83

(1) FULL NAME
(2) FULL ADDRESS
(3) NATIONALITY.
(4) AGE
(5) OCCUPATION
(6)TELEPHONE NUMBER
(7) SEX
(8) TOTAL AMOUNT WON
(9) COUNTRY

If you do not contact your claims agent within 3 working days of this Notification, your winnings would be revoked. Winners are advised to keep their winningdetails/information from the public to avoid fraudulent claim (IMPORTANT) pending the prize claim by Winner. *Winner under the age of 18 is automatically disqualified. *Staff of the British Lottery is not to partake in this Lottery.

Congratulation!!
Sincerely,
Rose Wood(Mrs)



Nikad ni nije stigao ovako sočan spam. A možda je i stvarno ko zna. Da im pošaljem broj kreditne kartice i PIN, možda pomisle da sam blesav pa mi uplate koju kintu. Stvarno mi nije jasno koju korist mogu da izvuku kad smisle ovakvu glupost i pošalju je nekom.
[ sasa022 @ 16.03.2008. 23:56 ] @
Tema se ponavlja po ko zna koji put

@Aleksacar - prosledi mail u kantu sa nepozeljenom postom.
Ovakvih poruka ima na milione i neko neiskusan ce sigurno nasesti na prevaru.
[ flighter_022 @ 17.03.2008. 01:09 ] @
Progooglaj termin:


419


(da, samo tako kratko)
[ calexx @ 17.03.2008. 17:41 ] @
Nije ovo ništa, ja sam dobio pravo pismo iz Australije u kome me obaveštavaju da sam dobio 2M aus $ pa pitaju da li da uplate na račun ili mi neko donese u torbi i to neobeležene novčanice. Uz to su bili uredno ispisani svi moji podaci. Srećom ne verujem u to pa sam čitao i sitna slova a tamo piše nešto kao ... evo ovako će da izgleda ako i kad dobijete premiju a prvo moram da im uplatim 34 $ pa da učestvujem.

Ovaj mejl od britanske lutrije sam jedno vreme dobijao bar dvaput nedeljno.