[ i4004 @ 19.03.2008. 04:38 ] @
jel' se iko od vas bavio ili susretao sa problematikom napajanja koja su pržila matične i ostalo?

moja dilema je ova:
da li su takvi kvarovi uzrokovani jednim jakim impulsom kratkog spoja(na primaru..npr. kad switching tranzistor cikne) ili pak to uopće ni ne može biti razlog, već je problem kad se režim rada prebaci u onaj kad switcheri predugo ostaju upaljeni(npr. zbog kvara u povratnoj petlji ili sl.)?

i kako uopće dokazati da je jedno, a ne drugo?
[ guja011 @ 19.03.2008. 07:56 ] @

nikada nije u pitanju jedan impuls, posto je feritni trafo u pitanju, to se ne prenosi do molex-a . mislim na crkavanje jednog tranzistora u primaru, greca ili slicno.
obicno je krivac divljanje svicherskog IC a to ponajvise kao posledica podivljalog malog svichera koji sluzi za stendbaj 5 volti i za napajanje ovog IC. kako dokazati? pa jedino otvaranjem ispravljaca i pregledom komponenti u okolini malog svicera i glavnog ic.
[ i4004 @ 19.03.2008. 08:30 ] @
da, to sam i radio, ali vidio sam taj mali trafo(5v napajanje) sa pregorenim primarom(što je vjerovatno natjeralo čip da podivlja, jer ga to napaja), pa se pitam što se to isto ne bi moglo desiti i sa glavnim trafo, i onda šta bi se u tom slučaju događalo na izlazu?

i taj mali trafo je iste konstrukcije kao i velki, zar ne?
doduše žica je sigurno manjeg presjeka, ali...to samo znači da će ovaj glavni moći popiti više struje....

doduše, istina je da su glavni switcheri ovdje ok, znači da je vjerovatan ovaj scenarij koji si pomenuo(i koji i ja podržavam, i koji sam i ja originalno iznio na jednom drugom forumu), ali jesi li možda ikad vidio znači spržene glavne switchere(možda i znakove temperaturnog naprezanja primara glavnog trafa) a da je to napajanje i spržilo matičnu i ostale komponente?

problem je što ima relativno malo tih slučajeva kad napajanje sve sprži....da mi je bar hrpa tog smeća pa da napravim neku statistiku...hehe...
od 7-8 pokvarenih napajanja samo jedno destruktivno imam.
(nažalost, to je bilo ono koje je bilo moje(jnc), pa me zato ova problematika zanima)
[ guja011 @ 19.03.2008. 09:11 ] @
iako su oba feritna, postoji razlika u nacinu rada i tipu pretvaraca.
glavni ima znaci ic kojim upravlja trandzama preko okidnog trafoa a mali pretvarac "nema pamet" u smislu nekog ic nego je prosti samooscilujuci jednotranzistorski stepen..koji podivlja obicno kada mu se jedan elektrolit osusi. to sto on u sekundaru posle ispravljanja ima 5 voltni tropinac ka mbd je jedno ali pre tropinca koristi napon za napajanje glavnog ic i okoline. dodaj tome da mali pretvarac radi i kada je pc iskljucen pa je time podlozan svacemu pa i starenju tog spomenutog elka (naravno i los kvalitet komponenti se zbraja na gomilu)
[ i4004 @ 19.03.2008. 09:35 ] @
srećom se danas to malo drukčije radi (npr. http://www.fairchildsemi.com/pf/FS/FSDM311A.html za pogon pomoćnog napajanje u mom novom fortron-u), ali bio sam iznenađen da vidim isto ovo u enermax-u (jedan tranzistor, nešto drugih komponenti, elektrolit i trafo) koji je masno plaćen. baš masno(kupim danas skoro 4 fortrona za tu cjenu..huh).
i još taj enermax ima i šugave elektrolite. mislim da mu je pomoglo samo hlađenje sa 2 ventilatora, koje ima.
a valjda i to što ja to potpuno ugasim preko noći. doduše taj enermax je iz 2001., pa....dobro je i izdržo...

što se tiče jeftinih napajanja, stvar je valjda ostala ista: tu vreba velka opasnost.



hvala, puno si pomogo!

živijo!
[ Majestic @ 19.03.2008. 12:36 ] @
Najveci problem je koristenje nekvalitetnih komponenti. Npr. ja posjedujem IBM napajanje 200W staro vise od 9 god. i jos radi ko svicarski sat bez ikakvih mjenjanja elka ili drugog.
[ yu1ny @ 19.03.2008. 12:41 ] @
Samo još jedna činjenica:

Uvek kupovati napajanje koje je bar 100W jače od potreba i nikada ne kupovati napajanja "no name", kao JNC, Green, Neo....