[ mnjau @ 15.10.2001. 14:20 ] @
molila bih ako neko moze da mi napishe osnovno o temi "delphi-pascal komparacije" ..imam referat o tome a ne znam nishta o toj temi..ako ima neko ko mi moze pomoci nek napishe neshto :) hvajaaa :)
[ CorpseEater @ 15.10.2001. 16:06 ] @
Postoji dosta ljudi na ovome svetu (i na ES forumima) koji se predstavljaju kao devojke kad im treba neshto (mozda to ovde i nije sluchaj ali setimo se svima-dobro-poznate MAJE) ALI - Razlika izmedju DELPHI-ja i pascala je velika - prvo i prvo to nisu dve svari koje treba porediti (kao babe i zabe) vec je jedna (DELPHI) nadogradnja druge(PASCAL) prilagodjena GUI-u (grafichkom okruzenju).
Kao druga stvar - neverujem da je ovde iko raspolozen (niti ima vremena a ni volje) da ti pishe taj referat.
Ovde se namece jedno znachajno pitanje - zashto si uzela da pishesh taj referat ako nishta neznash o ovoj temi ??
Jedino mogu da ti kazem da odesh na http://www.google.com i da probash da upisujesh rechi kao shto su 'DELPHI&PASCAL' , "DELPHI-PASCAL' etc.. pa cesh naci neshto sigurno.
[ mnjau @ 15.10.2001. 16:46 ] @
pa da vam kazem..ja sam ovu adresu dobila od prijatelja u nadi da ce imati neko da mi pomogne..ja se nisam sama prijavila za ovu temu vec mi je ona nametnuta...ne predstavljam se lazno,nemam razloga...a na to "da niko nema vremena da mi pishe referat" ,nisam ni mislila da ce neko da mi kucka, vec rekoh da mozda neko vec ima neshto o tome ili zna neku adresu gde bi to mogla pronaci..malo konkretnije ,posto se stvarno ne razumem u to uopste..zato i trazim pomoc , a ponavljam..ne znam da li se to mesha kao "babe-i-zabe" jer se ne razumem ,a tema za referat mi je NAMETNUTA..ja je nisam birala.. tako da ako neko moze pomoci,unapred zahvaljujem, a ako ne..molim suzdrzite se od suvishnih komentara
[ Gojko Vujovic @ 15.10.2001. 17:18 ] @
I ja vas sve ljubazno molim da ne odgovarate ako ne želite da pomognete.
A da li se pod komparacije misli upoređivanje Delphija i Pascala ili ... ?
[ CorpseEater @ 15.10.2001. 19:30 ] @
Drago mi je da sam pogreshio u proceni :)
Evo da ne bih ispao asshole :

http://ourworld.compuserve.com/homepages/TK_Boyd/Tut.htm

ovde imash DELPHI i Pascal primere kao i dosta linkova

http://www.vb-bookmark.com/vbPascal.html

josh jedan url koji sadrzi dosta dobrih linkova

probaj da nadjesh neshto i na www.delphi32.com

Inache u knjizi 'delphi in a nutshell' u prvom poglavlju imash objashnjenu razliku izmedju DELPHI-ja i pascala ali je ja nemam a izgleda da je nema ni na netu (sad sam trazio).
Ali da bi to shto budesh napisala lichilo na neshto morash se koristiti nekim programerskim stvarima i navoditi primere - pa bi bilo najbolje da ti to napishe neko ko je upoznat sa materijom .
Ja imam knjigu Teach YourSelf DELPHI 4 in 21 Days gde u jednom od poglavlja imash nesho o delphiju(shta je) i o objektnom pascalu - pa ako te zanima poshalji mi mail pa cu ti poslati to poglavlje (da nebi skidala celu knjigu) !
[ mnjau @ 15.10.2001. 21:14 ] @
hvala na adresama..ja cu to prouchiti pa cu vam se javiti ..tnx enivej :)
[ mnjau @ 22.10.2001. 16:41 ] @
napisala sam poneshto o pascalu, i neshto o delphi ( ono shto si mi ti poslao CorpsEater i josh malo dodato), ali mi josh uvek fali neshto o njihovom poredjenju..i trebala bi mi jedna slika tj ."screenshot" ako to uopste neko ima od bilo kakvog programa u pascalu",tj. primer ..ne treba nishta specijalno vec najednostavniji shkolski primer..ako neko ima nek mi REKNE :)
[ Dragoslav Krunić @ 22.10.2001. 17:27 ] @
What is Delphi?

Delphi is a product of Borland International. It is a native code compiler
that runs under Windows 3.1 and provides visual programming tools somewhat
similar to those found in Microsoft Visual Basic 3.0. The underlying
language is Object Pascal, which is an extension of the object-oriented
Pascal found in Turbo/Borland Pascal starting with version 5.5.

What is the history of Delphi?

Delphi is the descendant of Turbo Pascal, which was first released in 1983
for the CP/M operating system. Turbo Pascal was ported to MS-DOS in early
1984. During the early history of the IBM PC, Turbo Pascal was arguably the
most popular language for serious development work--mostly because it was a
real compiler, including the program editor and everything, that cost
$19.95 and would run on a 128k machine. Borland introduced Turbo Pascal for
Windows in 1990. The latest release of Borland Pascal (as it is now
called), not including Delphi, was version 7.0 in late 1992.

Delphi had an unusually long deveopment cycle--somewhere between 18 months
and two years, depending on who you talk to. Various beta-test and
prerelease copies have been circulated, including several hundred "early
experience" copies which were given away at the trade show Software
Development '95. Delphi was officially announced in the US on Feb. 14,
1995, and the first release-level copies were shipped on Feb. 28.

*******
Delphi

A Rapid Application Development (RAD) system developed by Borland International, Inc. Delphi is similar to Visual Basic from Microsoft, but whereas Visual Basic is based on the BASIC programming language, Delphi is based on Pascal.