[ Goran D. @ 25.03.2008. 21:59 ] @
Zdravo.

Imam par pitanja za programere na forumu. Ja sam inace student elektrotehnike ali me zadnjih godina jako pocela da privlaci informatika i programiranje. Zanima me da li bi covek mogao solidno da zivi od programiranja. Koliko zaradjuju programeri .NET/C# ili JAVA/J2EE prosecno u Srbiji? Kolika im je satnica? Voleo bih kad bi me neko mogao uputiti malo bolje u te stvari. Unapred hvala svima…

Pozdrav.
Goran
[ augustus @ 25.03.2008. 22:49 ] @
Nije neka kinta, ali nije ni tako losa kakvih ima.

Mnogo zavisi od tebe samog koliko znas i trudis se ali recimo ovako nekako stoje stvari(mesecna primanja):

totalni pocetnik: 350-500 eura
1-2 godine iskustva: 500-800 eura (mada ovde slobodno uracunaj 80% seniora)
3-5 godine iskustva: 800-1300 eura
5+ godina iskustva: 1300+ eura

Ovako nekako stoje stvari ali opet kazem mnogo zavisi od tebe kako se gde pokazes. Gore pomenute cifre su prikazane za ljude koji znaju programiranje i odprilike je to tok povecanja plate u vecini firmi. Naravno extra talentovani brzo dodju do visih primanja,ali nismo svi extra talentovani;-)

Da budem iskren, najvecu platu koju prima neko koga ja poznajem je 2500 eura mesecno. To je covek sa 5+ godina iskustva i koji stvarno zna(mislim da se i ne bavim samim kodiranjem vise, vec projektovanjem).
Ovde ne racunam ljude koji uspeju kao freelance outsource-eri da zarade do 5000 zbog njihove genijalnosti(znam jednog takvog i jednostabno covek mi nije jasan, radi 2 full time i 1 part time job za strance i sve to stane u 8 sati dbevno,WTF!?)

Isto tako znam gomilu programera sa 3-5 godina iskustva koji nemaju vise od 700-800 eura. Naravno kao sto neko rece, neki ljudi ni posle nekoliko godina rada ne steknu iskustvo vec nekako prezivljavaju u osrednjosti.

Sad ce da se zatalasa masa:-).

E da sad kad pocnu da ti se javljaju kojekavi freelanceri koji pricaju kako su oni maheri i rokaju lovu, mani se njihove price. Ako su dobar trgovac i sam ces kontati kako to ide.
[ Cyberghost @ 26.03.2008. 14:34 ] @
Hm, lepe cifre ali ja mislim da onaj ko ima 5+ godina iskustva nema racunicu da radi
za nekoga, kada moze da ima ljude koji rade za njega, i da zaradjuje mnogo vise !
Mada i vodjenje firme nije jednostavno, sve ima svoju cenu.

Pozdrav
[ augustus @ 26.03.2008. 14:46 ] @
Ne mogu svi biti vlasnici firmi, a isto tako ima ljudi koji to jednostavno ne zele ni biti. Znam mnogo seniora koji ne zele biti ni vodje timova a kamoli nesto vise. Vole da kodiraju i to je sve sto zele da rade.

Kad kazes lepe cifre na sta mislis?
[ bokan2007 @ 26.03.2008. 15:08 ] @
Citat:
totalni pocetnik: 350-500 eura
1-2 godine iskustva: 500-800 eura (mada ovde slobodno uracunaj 80% seniora)
3-5 godine iskustva: 800-1300 eura
5+ godina iskustva: 1300+ eura


Gledajuci ove cifre mogu ti reci da se po prilicno lijepo moze da zivi u BiH,govorim za BiH jer zivim u tu pa odprilike znam koliki je standard...Da su to neke pare i nisu,ali sve zavisi sta zelis u zivotu pa tako da je to sad relativno ;)


Pozdrav
[ DaliborP @ 26.03.2008. 15:16 ] @
Citat:
bokan2007:Da su to neke pare i nisu,ali sve zavisi sta zelis u zivotu pa tako da je to sad relativno ;)

Kako mislis nisu neke pare? Ajde navedi mi par profesija u Srbiji gde neko sa ili bez obicne fakultetske diplome moze da zaradi 1000 evra mesecno sa 3+ godine iskustva.
[ bokan2007 @ 26.03.2008. 15:25 ] @
Citat:
totalni pocetnik: 350-500 eura
1-2 godine iskustva: 500-800 eura (mada ovde slobodno uracunaj 80% seniora)
3-5 godine iskustva: 800-1300 eura
5+ godina iskustva: 1300+ eura


Pa prvenstveno sam mislio da,nekom je 1000€ ništa a nekom jako puno pa sam zato i rekao da je to relativno kad gledamo tako,ali kad pogledamo stvari realno ipak su to velike pare,zaradjivati 800€ mjesečno ipak je to fino ,jer vićina ljudi zivi i sa dosta manje primnja mjesečno,tako kad pogledam malo bolje ipak su to fine plate ....Pozzdrav
[ jablan @ 26.03.2008. 17:04 ] @
Treba samo dodati da nije sve u parama, tj. plata nije jedini faktor pri izboru posla.
[ kizman @ 26.03.2008. 19:04 ] @
A koji je drugi? "Mogucnost napredovanja" - zar to nije obecanje o povecanju plate, sto se opet svodi na isto? Mogucnost "strucnog usavrsavanja" - pa sto bi se usavrsavao, ako ne da bi dosao do vece plate?

Moj posao snova je da budem coffe-boy sa platom GM-a :)
[ jablan @ 26.03.2008. 19:44 ] @
Hajde ovako, kad kupuješ auto, da li gledaš samo maksimalnu brzinu koju može da razvije?
[ Ivan Dimkovic @ 26.03.2008. 19:44 ] @
Radna klima je jako bitan faktor za mnoge - dobru platu mozes dobiti kod vise poslodavaca, ali onda pravis izbor po radnoj klimi. Neki stavljaju radnu klimu ispred plate, i radije bi radili u firmi koja ima bolje okruzenje za manje pare, nego za vise para medju nekim mamlazima recimo.

Neki od faktora su:

- Kompanijska kultura
- Kolege na poslu
- Dodatne stvari koje firma nudi (kola, telefon, popuste na kupovinu firminih proizvoda i sl...)
- Mogucnost rada od kuce i sl...

Dalje, postoji jos stvari koje uticu na izbor - radno vreme, duzina godisnjeg odmora i dozvoljena dinamika uzimanja, geografska lokacija itd..
[ GRocky @ 26.03.2008. 23:44 ] @
Zaista se brzo napreduje i raste plata programerima. Narocito talentovanima koji vole to sto rade.

Mene zanima iskljucivo iz licnog iskustva koliko se moze raditi takav posao, koliko vas je prolupalo, pregorelo, koliko dugo moze da se sedi svaki dan za kompom i mozga.

Jel se ne treba forsirati sa radom od 10+ sati dnevno, jel vam postane kasnije sve rutina, pa cak i ucenje nove tehnologije, jer se ona stalno menja, jasno je da principi programiranja ostaju isti...........

Nadam se da sam bio priblizno jasan sta sam hteo da pitam jermi se ne da bas da dobro sklopim tok misli.
[ jablan @ 27.03.2008. 00:43 ] @
Sve je individualno. Ja se evo posle 10-ak godina nisam umorio i još uvek obožavam da programiram i učim nove stvari. Ali zato ne radim prekovremeno i vikendima. A imaš ljude totalno suprotne.
[ X Files @ 27.03.2008. 09:44 ] @
Ovo što su napisali Jablan i Ivan u porukama iznad, sva je suština priče (ne samo za programiranje).

U Srbiji sam uglavnom nailazio na sledeći prosek kod uspešnijih firmi:
1000€ plata (od cega maksimalno + 500€ za penziono)
[ rambo2004 @ 28.03.2008. 14:28 ] @

Citat:
Ovo što su napisali Jablan i Ivan u porukama iznad, sva je suština priče (ne samo za programiranje).
... (od cega maksimalno + 500€ za penziono)


Ne nuzno. Radim u firmi ciji su vlasnici stranci. Svi zaposleni su prijavljeni "za sve pare". Imao sam posla sa jos par stranih firmi u Srbiji, i stekao sam utisak da je njima nase penziono sica i da ne zele da rizikuju probleme, tako sto ce se baviti nekim utajama.
[ markosimic @ 28.03.2008. 15:02 ] @
Koliko sam video, do sada je, manje vise, sve receno, s' tim da bih ja na one ekstreme do 2.5-5K zaboravio.
Samo sam hteo da dodam da je vrlo znacajno koji deo plate ide na "belo".

Dok ste mladi i veseli i "bez" obaveza, onda taj faktor i nije toliko vazan....kes je kes...ionako ce otici na neko zezanje, putovanje i odecu.
No, kada dodju "zena i deeeeca", faktor "bele" plate postane jako znacajan.

Zato, iskustvo stici dok si jako mlad, bez pitanja "crno - belo".
Malo kasnije, kad vec steknes neki "renome," kriterijum "bele plate" ozbiljno uzmi u obzir pri odlucivanju gde ces da radis.

PS
Uh...sam sebi zvucim ko neki deda :)
[ Ivan Dimkovic @ 28.03.2008. 15:18 ] @
Citat:

Zato, iskustvo stici dok si jako mlad, bez pitanja "crno - belo".
Malo kasnije, kad vec steknes neki "renome," kriterijum "bele plate" ozbiljno uzmi u obzir pri odlucivanju gde ces da radis.


Pa sad, nisam bas siguran koliko je to pametno - posto su zakoni za penziju sve gadniji i gadniji bukvalno bacati godine radnog staza je vrlo glupa odluka...

Ako radis od 25-te godine do 30-te godine na "crno", ti si bacio 5 godina kontribucija penzionom, i mozda sebi produzio obavezu rada ako se zakon poostri u buducnosti, a sigurno hoce.
[ smark @ 28.03.2008. 23:35 ] @
Rekao bih da su iznosi plata koje je augustus naveo vrlo blizu stanju na terenu. A sto se tice pomenute "bele plate", interesantno je da ima i nasih poslodavaca koji su spremni da prijave ljude i na vecu sumu od minimalca i ne samo to, nego da obezbede i druge "pogodnosti". Naravno iz onoga sto sam od kolega cuo, cini mi se da je ovakav tretman mnogo cesci kod stranaca nego kog domacih poslodavaca.
[ jablan @ 29.03.2008. 00:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ako radis od 25-te godine do 30-te godine na "crno"

Ne znam da li se razumemo, nije u pitanju rad na crno, već prijavljivanje doprinosa na punu platu ili na samo deo. U oba slučaja plaćaš doprinose i ide ti staž.

BTW, takođe imam to iskustvo sa strancima da ne žele da rizikuju već plaćaju državi sve po propisu.
[ 4n0n @ 29.03.2008. 15:35 ] @
Prije svega pozdrav svima.
Sto se tice (ne)legalnosti i uvjeta pod kojima se radi na Balkanu, po mom misljenju stanje je otprilike ovako:
-rad na bijelo - znaci REDOVNO uplacivanje SVIH doprinosa na PUNU placu. (mirovinsko, zdravstveno, etc...) (Simptom rada na bijelo se najcesce javlja kod javnih ustanova, znaci tipa telekoma, banaka etc.
-rad na sivo - takodjer redovno uplacivanje ali na minimalac. (Znaci uzmete najnizu placu u drzavi, (BiH nekih 317KM (~160€)) i uzmete 69% od toga i to je to. U slucaju da nisam u pravu neka me netko ispravi). Znaci vas poslodavac nece imati problema sa zakonom, a s druge strane ako ima veci broj zaposlenika start->run->calc i svima je jasno kolike cifre znaju biti na kraju godine.
-rad na crno - mislim da ne treba pojasnjavati, i da je taj pojam vrlo dobro jasan. Mada nije cest u ICT oblasti.

Nadalje, misljenja sam da je inzenjer (programer) uvijek inzenjer (programer) bio on na Novom Zelandu, Islandu, Sibiru ili Kragujevcu.
Perspektiva je obrnuto proporcionalna od prihoda. Drugim rijecima, sto je standard manji, prostor je privlacniji ulagacu. Jer ce na kraju, nakon odredjenog vremena imati istu kvalitetu uz puno manju cijenu. Tipicna logika outsourcinga.

Postoji buducnost, ali po mom misljenju svakako nije vezana za domace trziste jer uvjeravati nekoga da mu je bas tvoja aplikacija, web-site, etc... potrebna za njegovo poslovanje, nazalost vise lici na pijacu.

Ako nisam u pravu volio bi da me netko osobnim iskustvom i argumentima demantira.
[ Ivan Dimkovic @ 29.03.2008. 15:41 ] @
Citat:
Jablan
Ne znam da li se razumemo, nije u pitanju rad na crno, već prijavljivanje doprinosa na punu platu ili na samo deo. U oba slučaja plaćaš doprinose i ide ti staž.


Ide, ali znatno smanjeni... iskreno, ja to ne bih prihvatao ali dobro kapiram da ima raznih situacija.

Mislim postoji rad na "crno" i rad na "belo" - neprijavljivati deo plate je rad na crno, bez obzira sto je deo prijavljen.

Citat:

BTW, takođe imam to iskustvo sa strancima da ne žele da rizikuju već plaćaju državi sve po propisu.


To verujem da je praksa u velikom broju slucajeva, a zasto?

- Zato sto su stranci, a tamo gde im je HQ su za to kazne pooovelike
- Zato sto svaki nezadovoljni radnik moze da ih drukne i da im napravi belaj

To je jednostavno rizik koji se ne isplati - osim ako nije neko piljarenje u pitanju.
[ smark @ 29.03.2008. 15:46 ] @
Nije naveden jos jedan zanimljiv slucaj : minimalac + neredovan. A, na zalost, ima i takvih pojava.
[ srdjandakic @ 29.03.2008. 17:03 ] @

Mislim da nije fer poslodavce UVEK napenaliti, rad na sivo je u korist radnika vise nego sto je na stetu drzave. :-)

Moze se reci i ovako: buzet za platu je X dinara. Postoji nekoliko opcija:

1. X dinara u cashu (crno)
2. Y dinara, sve na racun (belo)
3. izmedju (sivo)

Radnik na kraju meseca dobice maximalnu sumu novca u ovoj trecoj kombinaciji , i to je ono sto ga najcesce najvise zanima.

Ko nece, taj uvek ima firmu pored koja placa 100% cash na ruke :)
[ Slobodan Miskovic @ 29.03.2008. 17:19 ] @
Budzet za kucu je xy. Postoji nekoliko opcija:

1."Pozajmiti" materijal iz obliznjeg drzavnog stovarista
2.xy dinara za materijal u drvari
3.y dinara za materijal u drvari + "pozajmiti daske, grede i cement iz lokalnog stovarista drzavne firme
[ jablan @ 29.03.2008. 17:59 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim postoji rad na "crno" i rad na "belo" - neprijavljivati deo plate je rad na crno, bez obzira sto je deo prijavljen.

Pa zovi ti to kako hoćeš, ali ipak je drastično velika razlika između prijavljenog i neprijavljenog radnika. I obično se pod radom na crno podrazumeva neprijavljen radnik. Ovo o čemu se ovde priča je zakidanje na porezu. Nije legalno, ali je radnik u znatno boljem položaju nego da uopšte nije prijavljen.
[ srdjandakic @ 29.03.2008. 19:15 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Budzet za kucu je xy. Postoji nekoliko opcija:

1."Pozajmiti" materijal iz obliznjeg drzavnog stovarista
2.xy dinara za materijal u drvari
3.y dinara za materijal u drvari + "pozajmiti daske, grede i cement iz lokalnog stovarista drzavne firme


Postoji narodna umotvorina za ovo koja kaze "lako je tudjim Q gloginje mlatiti", mislim na kometare iz EU.

U procesu tranzicije od rada "sve na crno" ka radu "sve na belo", prolazi se kroz "rad na sivo".
[ aleksandaraleksandar @ 29.03.2008. 23:56 ] @
a onda jednog dana stigne i penzija... i bude sva siva...
[ jablan @ 30.03.2008. 09:53 ] @
A ti se oslanjaš na srpski penzioni sistem?

Ovo nije retoričko pitanje, i pitam sve.
[ Slobodan Miskovic @ 30.03.2008. 10:11 ] @
Citat:
U procesu tranzicije od rada "sve na crno" ka radu "sve na belo", prolazi se kroz "rad na sivo".


Ili kako to nasi ministri zovu kraduckanje™
[ markosimic @ 30.03.2008. 11:53 ] @
Cekajte malo.
Jel mi pricamo iz balkansko-srpske perspektive ili SBB-KBB (EU) perspektive?

Ako pricamo iz balkansko-srpske perspektive onda prica "ja bih prihvatio samo full prijavljenu platu" nije nesto "mudra" sa aspekta nekog sa NULA godina iskustva.
S' druge strane, iskustvo se u povoljnim okolnostima hvata od 20 do 25 a ne OD 25. Faks + sitni/part-time poslovi mogu da se uklope sa malo vise truda.
Opet za neko osnovno radno iskustvo nije potrebno da prodje bas 5 godina, nego 2,3.
No, ovim prica ide suvise u "sitna crevca".

Kako god bilo, ko ima srece da odmah pocne da radi sa full prijavljenom platom - blago njemu.

Takodje cu se sloziti sa obesrvacijom da cesce stranci izbegavaju placanje doprinosa, ali ni oni to ne bi radili da im drzava ne dozvoljava.
[ Ivan Dimkovic @ 30.03.2008. 12:03 ] @
Citat:

A ti se oslanjaš na srpski penzioni sistem?


Iskreno, ja se ne oslanjam ni na jedan penzioni sistem (cenim da ce u vreme kada mi ovde budemo "za penziju" minimalna starost za 'drzavnu' penziju biti bar 75 godina) ali ne vidim ni jedan razlog zasto bih dao poslodavcu mogucnost da placa manje doprinose.

"deo para na ruke" moze biti saucesnistvo u krivicnom delu jednog dana.
[ jablan @ 30.03.2008. 12:10 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ne vidim ni jedan razlog zasto bih dao poslodavcu mogucnost da placa manje doprinose.

Pa, na primer, da bi te pare išle tebi, a ne za finansiranje ovakvih kampanja.

[ srdjandakic @ 30.03.2008. 12:44 ] @
Citat:
"deo para na ruke" moze biti saucesnistvo u krivicnom delu jednog dana.


Pretpostavljam da bi prihvatio 20% vecu platu, koju bi ulozio u letovanje, garderobu, akcije... nego sto bi ti bilo bitno da su ti "doprinosi drzavi za penziono i socijalno" takvi da ti jednog dana penzija bude veca za neki nedefinisani iznos. Doprinosi u Srbiji prakticno to i znace. Najvaznije da ide staz da se dogura penzija i da imas zdravstvenu knjizicu jer ljudi nemaju para za privatne lekare.

Postoji jedna politicka opcija ovde u Srbiji sa cijim se stavovima i vrednostima koje ona promovise slazem apsolutno -- slicno kao i sa tvojim stavom koji je potpuno ispravan -- ali ona nece doci na vlast u skorije vreme obzirom da su joj ideje suvise ekstremne za nase drustvo i zato cesto odmaze u ovoj situaciji.

Ista stvar je i sa ostalim vrstama tranzicije, eto npr. legalizacija softvera. Zasto se izmisljaju razni promo periodi, drzava prevodi OpenOffice, lagano licenciranje na rate i sl ... Kad bi napravili "softversku Sablju", pohapsili sve odgovorne, pozatvarali firme i naplatili, cela drzava bi stala.

"zaba se kuva tako sto se voda polako zagreva"
[ aleksandaraleksandar @ 30.03.2008. 13:29 ] @
Citat:
jablan: A ti se oslanjaš na srpski penzioni sistem?

Ovo nije retoričko pitanje, i pitam sve.


ne moram da se oslanjam na to. ali onda hoću svoju platu u bruto iznosu, pa ću sam da odlučujem šta ću sa time.
to nisu gazdine pare! to su moje pare, koje on tehnički uplaćuje državi u moje ime. tačka.

kad se samo setim priča o pdv-u i kuknjave "gazda" i kako "to ako bude, evo on lično tvrdi, propadosmo svi".
obična halabuka, da bi gazda sebi stavio pare u džep i predstavljao sebe uspešnim.
kad budem video osmehe na licu zaposlenih i šta voze, onda ću znati da li je uspešan.
[ aleksandaraleksandar @ 30.03.2008. 13:35 ] @
Citat:
srdjandakic: Pretpostavljam da bi prihvatio 20% vecu platu, koju bi ulozio u letovanje, garderobu, akcije... nego sto bi ti bilo bitno da su ti "doprinosi drzavi za penziono i socijalno" takvi da ti jednog dana penzija bude veca za neki nedefinisani iznos.


pre bih ovo nazvao sindromom skuvane žabe.
otkud ti ideja da će socijalizam da vlada ovom zemljom kada budeš imao 65 ili koliko već?


Citat:
Ista stvar je i sa ostalim vrstama tranzicije, eto npr. legalizacija softvera. Zasto se izmisljaju razni promo periodi, drzava prevodi OpenOffice, lagano licenciranje na rate i sl ... Kad bi napravili "softversku Sablju", pohapsili sve odgovorne, pozatvarali firme i naplatili, cela drzava bi stala.


na koju državu misliš? na privredu ili na državu?
zašto bi bilo ko bio zatvoren zbog kopije xp-a? čemu preterivanje...
ako bi pak bili pohapšeni NAJodgovorniji, to bi bilo fensi, ali ako je to fensi znači da se to neće desiti. kad se šta pa dobro desilo ovde.

da se vratim na državu.
ne bih se složio... osim što ne vidim šta bi to loše bilo kada bi država stala.
od kako je broj 1. u švajcarskoj, ovde prilično opušteno.

[ Ivan Dimkovic @ 30.03.2008. 13:59 ] @
Citat:
srdjandakic
Pretpostavljam da bi prihvatio 20% vecu platu, koju bi ulozio u letovanje, garderobu, akcije... nego sto bi ti bilo bitno da su ti "doprinosi drzavi za penziono i socijalno" takvi da ti jednog dana penzija bude veca za neki nedefinisani iznos. Doprinosi u Srbiji prakticno to i znace. Najvaznije da ide staz da se dogura penzija i da imas zdravstvenu knjizicu jer ljudi nemaju para za privatne lekare.


Svejedno, licno nemam nista da izgubim a mogu samo da dobijem ako poslodavac uplacuje pune doprinose.

Sto se "20%" tice - to je vrlo vrlo lose pitanje. Zasto? To je u istoj klasi kao da li bi prihvatio da mi poslodavac isplati celu platu na moj off-shore racun kako bih izbegao placanje bilo kakvog poreza a ne samo doprinosa za socijalno i penziono, a te pare mogu da ulozim u akcije, letovanje i sl...

I to zvuci dobro - samo, opet, kao sto rekoh - to me cini saucesnikom u krivicnom delu, i to vrlo ozbiljnom.
[ STOMAR_3 @ 30.03.2008. 15:03 ] @
Sto se tice prijavljivanja radnika nazalost tacno je da su stranci mnogo bolji po tom pitanju i da ne zele da se igraju sa tim stvarima. Medjutim tu se ne radi samo o novu vec i o imidzu, jer ukoliko imate neprijavljenog radnika a to se nekako procuje vi ce te imati velike probleme sa dobijanjem novih poslova, buduci klijenti ce bezati od vas jel oni jednostavno takve stvari ne vole, vec zele da rade sa pouzdanim firmama.
Ali sem novca mislim da je opsta atmosfera za rad u stranim firmama mnogo bolja nego u domacim, sto ja takodje vazan faktor. Domaci poslodavci (ne svi naravno) se ponasaju kao da ce uskoro sudnji dan, bez nekog duzeg plana za buducnost (5-10 godina) pa kao posledica toga dolazi i do rada na sivo i crno. U IT-u su ljudi kljucan faktor uspeha i strane firme, koje imaju dugogodisnje planove za buducnost, to znaju i gledaju da im zaposleni budu zadovoljni na poslu a full prijava je jedan od kljucnih elemenata.
U principu mozes imati 10 zaposlenih u firmi, svih deset na sivo ili crno ili kombinaciju toga, ali ce ti se za godinu dana promeniti 8 od tih deset ljudi, i tako sledece godine ponovo i ponovo, ti ljudi ce raditi tu ne bi li ostvarili privremene prihode ili stekli iskustvo a onda ce prvom prilikom otici cim dobiju bolju ponudu, posledica ovoga su neuspesni projekti i nezadovoljni klijenti.

Sto se tice penzija, ne treba se previse oslanjati na nas niti na jedan penzioni sistem, medjutim sem penzija full prijava moze biti vazna i za dobijanje kredita iz banaka a za neke ljude, pogotovo one sa porodicama, to je itekako vazno.



Citat:

kad se samo setim priča o pdv-u i kuknjave "gazda" i kako "to ako bude, evo on lično tvrdi, propadosmo svi".
obična halabuka, da bi gazda sebi stavio pare u džep i predstavljao sebe uspešnim.


Ovo je dosta tipicno za nase poslodavce. "Klijenti nam ne placaju" , "nemamo para trenutno", "u dosta smo teskoj situaciji", "nemam ni za sendvic", a onda gazda ode na godisnji odmor na Sejsele da se relaksira.
[ augustus @ 01.04.2008. 08:20 ] @
Moja prva firma je bila ogranak finske firme u Beogradu. Tamo su mi odmah dali kompletnu platu na racun. Nisu ni postavljali pitanje toga. Nakon gotovo godinu dana rada za njih, resio sam da ih napustim(nije bas da je plata rasla ). Zaposlio sam se u domacoj firmi. Kad smo se razumeli oko svega i oko visine plate, postavio sam im samo jedna uslov: hocu celu platu na racun. Rekli su da oni daju oko 60% na racun. Bio sam uporan i rekao ako nije cela onda nista, meni je to jako bitno itd. Zvali su sutradan i rekli da imamo dogovor

Moram priznati da sam se prijatno iznenadio. Sad cu vam reci i zasto insistiram na tome. Ne zbog penzije(svakako dodatno uplacujem u privatna penziona osiguranja), nego zbog kreditne sposobnosti. Sa 15.000 dinara legalne plate mozes samo dupe obristati kad ti treba neki kredit. Drugi razlog je taj sto sam previse tvrdoglav i mrzim ove djilkose koji seru kako je tesko a odu na sejsele(neko ih je vec pomenuo).

Jos sam hteo reci nesto o izboru posla. Kad sam birao gde cu, trazio sam mirnu atmosferu bez smrtonosnih rokova, bez prekovremenog rada(ako se des da se adekvatno plati), prijatne kolege, prijatne vlasnike itd. I uspeo sam da nadjem. U trenutnoj firmi ima gomila ljudi koja vec godinama radi tu.Radno vreme fantasticno, apsolutno nikakvih problema(kad bi se jos moglo od kuce bio bi to raj ). Koliko mi je to bilo vazno govori cinjenica da sam odbio posao za koji su mi nudili 35% vecu platu(koji je takodje bio dobar, ali mi geografski polozaj nije odgovarao, a i razlika se sad vec smanjila na svega 10% ).
[ LordVLAD @ 02.04.2008. 07:16 ] @
To sto se tice kreditne sposobnosti nije neki argument posto ce 99% vlasnika firmi pristati da ti "fiktivno" poveca platu (ili promeni odnos "crno"/"belo") u trenutku u kom ti bude trebao kredit. Sa trenutnom (i buducom, ne sumnjam) penzionom politikom nesto i ne racunam da cu doziveti penziju... :)
[ augustus @ 02.04.2008. 08:58 ] @
Nije bas tako jednostavno. Oni hoce promeniti odnos crno na belo(najverovatnije od crnog dela ce vise ici na racun)ali su spremni to da urade na par meseci. Dakle kad se ja odlucim za neki kredit, ja moram kod poslodavca da ga to pitam. On odobri i ja sad trebam cekati 6 meseci dok budem u stanju uzeti kredit koji mi treba. To bas i nije najbolje resenje, recimo cene nekretnina su se za 6 meseci povecali skoro 50%.

Ovako primam normalnu platu i kad pozelim da uzmem kredit(ili da budem zirant nekom) sam odem u banku i krenem u lov na papirologiju. Ja licno imam i jos jedan razlog, a to je mogucnost odlaska u UK/AUS/CA na koju godinu. Pa ce mi trebati veca bruto plata da bih dobio dovoljno bodova za WP.
[ Mungos 7 @ 02.04.2008. 13:29 ] @
Koju vrstu programiranja najcesce rade programeri sa Balkana, dakle zanima kakve softvere i za koje svrhe?
[ augustus @ 02.04.2008. 13:48 ] @
Sto se jave tice u najcescem slucaju informacioni sistemi. Naravno ima i drugih stvari, ali ubedljivo najvise informacioni sistemi.
[ momsab @ 03.04.2008. 14:14 ] @
i web programiranje, koliko sam u toku
[ augustus @ 03.04.2008. 14:59 ] @
Citat:
momsab: i web programiranje, koliko sam u toku

Kad kazem informacioni sistemi mislio sam na sve vidove implementacije isith. Istina, vecina tih informacionih sistema su bazirani na web tehnologijama.
[ rambo2004 @ 07.04.2008. 09:25 ] @

Da li neko ima predstavu o tome koliko se novca unese u Srbiju po osnovu izvoza softvera i autsorsinga?
[ augustus @ 07.04.2008. 09:35 ] @
Imam samo predstavu: MNOGO!

Znam nekoliko firmi koji svoje usluge naplacuju izmedju 20-50$(nekad i eura) po satu programera. Sad ti uzmi digitron, izracunaj koliko je to para, na osnovu onih gore pomenutih cifri izracunaj koliko ide programerima i vidi sta ostane firmi(oduzmi poreze i ostale dazbine) racunaj da firma ima 20+ zaposlenih, kad dobijes cifru dodje ti da upucas poslodavaca :D

Ima veliki broj firmi koje se bave izvozom softvera.
[ rambo2004 @ 07.04.2008. 09:55 ] @
Citat:
markosimic:
Ako pricamo iz balkansko-srpske perspektive onda prica "ja bih prihvatio samo full prijavljenu platu" nije nesto "mudra" sa aspekta nekog sa NULA godina iskustva.
S' druge strane, iskustvo se u povoljnim okolnostima hvata od 20 do 25 a ne OD 25. Faks + sitni/part-time poslovi mogu da se uklope sa malo vise truda.
Opet za neko osnovno radno iskustvo nije potrebno da prodje bas 5 godina, nego 2,3.
No, ovim prica ide suvise u "sitna crevca".


To, pod kojim uslovima neko dobija prvi posao je individualno, a cesto zavisi i od dobre srece. Mislim da u velikoj meri zavisi i od obrazovanja.
Mnogo je lakse doci do prvog posla ljudima koji su zavrsili fakultete, nego onima sa visih skola ili bez nekog posebnog skolovanja iz oblasti IT.
Ljudi koji se na fakultetima dobro pokazu cesto preko profesora dobijaju prve poslove pod solidnim uslovima.

Kada sam ulazio u posao pre pet godina, nakon zavrsene vise skole, stanje nije bilo tako sjajno. Bilo je dosta nezaposlenih ljudi sa zavrsenim ETF -om, PMF -om, FON -om. Normalno da su imali prednost pri zaposljavanju u odnosu na nekoga ko je zavrsio visu skolu. Tada mi na kraj pameti nije padalo da postavljam bilo kakve uslove poslodavcima, bio sam srecan sto sam dobio posao u struci nekoliko meseci posle diplomskog. Stvari su se u medjuvremenu znacajno promenile, pored toga sto sam stekao znacajno iskustvo u programiranju, stekao sam i znacajno iskustvo u pregovorima sa poslodavcima. Retko kada ne dobijem ono sto trazim.

Rekao bih da su danas stvari znatno drugacije, prvenstveno zbog deficita kadrova. Strane kompanije su usle , podigle cenu rada i poboljsale uslove. Cak i neki domaci poslodavci to prate.

Slozio bih se da je veoma bitno steci neko iskustvo u poslu pre 25. godine i u zrelije doba uci sa povoljnijim uslovima rada i finansijskom situacijom.
[ vladaboy93 @ 10.04.2008. 20:45 ] @
Dali se to meni cini ili je potraznja za C++ programerima znatno opala... ???
[ augustus @ 10.04.2008. 21:00 ] @
Ne cini ti se. Veoma je opala potraznja za "obicnim" C++ programerima. Za guru-e ima posla i debelo su placeni. Moje misljenje je da je C++ ispao iz interesovanja sirokih narodnih masa.
[ LordVLAD @ 12.04.2008. 17:51 ] @
Ko je dobar u C++-u vrlo lako ce se "presaltati" na bilo sta drugo...
[ vladaboy93 @ 12.04.2008. 22:26 ] @
Augustus? sta podrazumevas pod obicnim c++ programerima? Mislis na one koji samo znaju go (golo) C++? bez poznavanja nekog frameworka ili API-a? ili nesto drugo? nerazumem bas sta si hteo da kazes
[ augustus @ 12.04.2008. 23:56 ] @
Ne nisam mislio na glot C++. Poznavanje sintakse i nekih osnovnih pravila nekog jezika te nece daleko dovesti. Mislio sam na programere koji odradjuju rutinske stvari i koji se ne cimaju previse.
[ ilkeNo1 @ 15.04.2008. 00:00 ] @
Interesuje me koliko cesto, u proseku, ljudi u IT struci menjaju posao, da li na sest meseci ili godinu dana ili 3 ili 5?
Koji su glavni uzroci, bolja plata, radna okolina, manji stres?
[ augustus @ 15.04.2008. 08:17 ] @
Sad koliko ko ja vidim u pocetku na svakih 1-3 godine ljudi menjau posao, ponekad se to desi i ranije ali mislim da nije dobro raditi negde manje od godinu dana sem ako je bas lose. Stariji seniori su vec nasli sebi lepa mesta i oni se vec redje odlucuju na promene firme.

A koji su razlozi? Pa sva tri koja si naveo:) plus mozda jos neki licni rzlozi(daljina, zena zove kuci itd.)
[ boskicthebrain @ 15.04.2008. 12:58 ] @
Kakva je situacija u Hrvatskoj?

Ima li firmi u BiH, jel se otvaraju?
[ MaxaS @ 15.04.2008. 21:58 ] @
Zanima me da li je programerskim firmama bitna i završena škola za programiranje ili im je bitnije ono što čovek zna da radi. (Mislim kod traženja posla) I da li može i to da utiče na platu?
[ jablan @ 15.04.2008. 23:06 ] @
Ukratko, ne i ne.
[ augustus @ 16.04.2008. 00:55 ] @
Vise ih zanima da li si zavrsio vojsku :D

Mada moze da utice na pocetnu platu ako ti je prvi posao. Oni sa diplomom mogu dobiti 50-100 eura vise u startu.
[ Zoldi @ 16.04.2008. 18:15 ] @
A sta mislite, programeri cega, najvise zaradjuju????
Mislim na zvanja i profesiju????
[ augustus @ 16.04.2008. 18:35 ] @
>
Mislis na platforme i jezike?

1. .NET(VB,C#,ASP)
2. Java(WEB najvise)
3. PHP
4. RDBMS
5. C/C++

Ovo je moje vidjenje prethodnih nekoliko meseci. Zakljucak dobijen na
osnovu oglasa na nekoliko domacih web portala za zaposljavanje.
[ krle_zr @ 16.04.2008. 20:55 ] @
Sad, ovo pitanje ce zvucati mozda malo naivno, ali gde je Delphi u celoj toj prici? Takodje sam primetio da se on skoro nigde ne spominje (kad su u pitanju razvojna okruzenja), da li je moguce da ga toliko svi izbegavaju?
Pozdrav
[ jablan @ 16.04.2008. 21:16 ] @
Mrtav već godinama, da si ti živ i zdrav!
[ buda01 @ 17.04.2008. 11:42 ] @
Citat:
augustus: >
Mislis na platforme i jezike?

1. .NET(VB,C#,ASP)
2. Java(WEB najvise)
3. PHP
4. RDBMS
5. C/C++

Ovo je moje vidjenje prethodnih nekoliko meseci. Zakljucak dobijen na
osnovu oglasa na nekoliko domacih web portala za zaposljavanje.


Ko je onda budala da uci C/C++ kad sa PHP ima vecu platu i vise posla?

Ili jos gore da ide na fakultet da bi u startu imao 50 E vecu platu?
Onda mogu slobodno da zatvore sve IT fakultete.
[ augustus @ 17.04.2008. 11:54 ] @
Nigde nisam rekao da sa C/C++ imas manju platu nego sa php-om. PHP programeri su najlosije placeni od svih (gledajuci prosek).
Na fakultet se ne ide da bi u startu imao vecu platu. Fakultet je jedna velika obuka i trening, plus izvor ogromnog broja kontakata.
[ buda01 @ 17.04.2008. 12:47 ] @
Sto si onda stavio PHP na trece mesto?

Sve je to tacno za fakultet, ali je jako NEEFIKASNO.

Po mojoj proceni manje od 10% stvari koje naucis na fakultetu ZAISTA ti koriste u programerskoj praksi.
A da si tih 5 (ili prosecno 8 godina) koje su studirao radio u nekoj programerskoj firmi:
1. naucio bi neuporedivo vise
2. imao bi iskustvo od 5-8 godina
3. stekao bi kontakte u struci
4. zaradio bi neke pare

I jos jedna bitna stvar: programer se kali sa 20 godina, a ne sa 30.
[ augustus @ 17.04.2008. 13:42 ] @
Citat:
buda01: Sto si onda stavio PHP na trece mesto?

Zato sto nisam dobro procitao pitanje :(. Moja greska izvinjavam se. C/C++ je na trecem, pa PHP pa baze. Uzeti u obzir da se kod nas baze ne shvataju ozbiljno. Jako malo firmi praktikuje angazovanje strucnjaka za baze podataka pri projektovanju a kamoli implementiranju resenja.

Citat:
buda01
Sve je to tacno za fakultet, ali je jako NEEFIKASNO.

Zavisi od individue i fakulteta.

Citat:
buda01Po mojoj proceni manje od 10% stvari koje naucis na fakultetu ZAISTA ti koriste u programerskoj praksi.

Ako si ga pohadjao i to zakljucio onda sam slobodan da kazem da nisi nista radio na njemu i da si pogresio sto si ga upisao (ili si upisao nesto bez veze).

Citat:

A da si tih 5 (ili prosecno 8 godina) koje su studirao radio u nekoj programerskoj firmi:
1. naucio bi neuporedivo vise
2. imao bi iskustvo od 5-8 godina
3. stekao bi kontakte u struci
4. zaradio bi neke pare

Prvo tesko bi te ko uzeo da radis nesto ozbiljno sa srednjom skolom. Zavrsenim fakultetom si pokazao sposobnost da odradis veliki posao i da preuzmes veliku odgovornost. Pokazao si da si u stanju da se nosis sa problemima i da si se osamostalio u prilicnoj meri, tj da si sazreo.
Sa fakulteta i druzenja sa raznim studentima drugih fakulteta steci ces mnogo vise kontakata nego da si samo radio.


Citat:

I jos jedna bitna stvar: programer se kali sa 20 godina, a ne sa 30.

Ako ti tako kazes...
[ GRocky @ 17.04.2008. 13:49 ] @
Citat:
buda01:

Sve je to tacno za fakultet, ali je jako NEEFIKASNO.

Po mojoj proceni manje od 10% stvari koje naucis na fakultetu ZAISTA ti koriste u programerskoj praksi.
A da si tih 5 (ili prosecno 8 godina) koje su studirao radio u nekoj programerskoj firmi:
1. naucio bi neuporedivo vise
2. imao bi iskustvo od 5-8 godina
3. stekao bi kontakte u struci
4. zaradio bi neke pare

I jos jedna bitna stvar: programer se kali sa 20 godina, a ne sa 30.


Ja se isto slazem sa korisnikom buda01. U skoro svim softverskim firmama mi je receno da su svesni neefikasnosti nasih fakulteta, jer su iste i sami zavrsili i da na njih gledaju kao na jedan veliki test inteligencije i upornosti, ako si imao mozga da polozis sve te predmete i upornosti da posvetis svojih 4-8 godina na isti znaci da time mozes i zelis da se bavis.

Na zalost da sada ponovo biram upisao bih skroz drugi fakultet a programiranjem se bavio uporedo sa strane on my own sto bi se reklo. Na jednoj konferenciji, kao na primer aktuelnoj na Palicu mozete napraviti mnogo vise korisnih kontakata nego za sve 4-8 godina studija. Ja sam naucio ponesto na fakultetu, ali isto tako i mnogo vremena potrosio (izgubio) uceci nebtne stvari za koje su mi na kraju i sami ljudi sa fakulteta rekli da mi nisu potrebne ali eto one su tu da bismo vezbali nas mozak (citaj da bi oni drzali predavanja i primali platu). Polagao sam takve matematike da im svrhu ne vidim n 1% a da ne pricam za neke zastarele metode u programiranju (tehnologije necu ni da pominjem).

Definitivno dva kursa zavrsis, osnove programiranja i neki jezik, odradis koji projekat i spreman si da budes primljen punopravno u firmu, odes na dve konferencije i upoznas ljude i poceo si polako. Za 4-8 godina (ajde nek si izgubi jednu godinu na ova dva kursa i koji projekat pocetni) korists da se unapredis u pravcu koji ti aktuelno trziste nalaze a ne dinosaurusi na fakultetu.
[ Ivan Dimkovic @ 17.04.2008. 13:50 ] @
Citat:

Prvo tesko bi te ko uzeo da radis nesto ozbiljno sa srednjom skolom.


FUD.

Pitam se kada ce prestati ovakve besmislene rasprave o svrzishodnosti fakulteta u IT-u. Praksa pokazuje da u IT-u postoje uspesni sw. inzenjeri sa i bez formalnog fakultetskog obrazovanja, pa je stvarno dosadno uopste vise diskutovati o tome.

Ko hoce da se fakultetski skoluje, super za njega - ko nece, super isto. I jedni i drugi imaju sanse za posao i za napredovanje, vecina stvari zavisi od njih samih.

Posao se dobija uz kombinaciju:

a) Znanja
b) Upornosti

Fakultet svakako pomaze pri prvom poslu radi dobijanja slota za intervju (pricamo o IT-u, mind you), ali se moze i te kako zaposliti i bez ako se poseduje ekvivalentno znanje i dovoljna upornost. Sve kasnije je u cistoj zavisnoscu sa internim iskustvom i kapacitetima.

Vecina ozbiljnih firmi koje se bave softverskim R&D-om i ovako i onako najvecu tezinu u intervju-u daju testu aplikanata koji je obicno kombinacija programerskih i logickih problema.

Zamislite u globalnom trzistu sta znaci kad dodju 3 aplikanta, jedan ima "Tehnicki Univerzitet Hyderabad", drugi ima "Sveuciliste Varanasija" a treci ima Caltech - Calcutta Technology Unviersity... sta ces da radis? :)
[ buda01 @ 17.04.2008. 14:20 ] @
A zamisli, dodju ti na razgovor za posao 2 aplikanta slicne inteligencije i sposobnosti, ali jedan ima diplomu ETF-a smer RTI, a drugi 8 godina iskustva u Javi, koga bi primio?
[ Miroslav Jeftić @ 17.04.2008. 14:26 ] @
Ako su istih sposobnosti, onda je najverovatnije neko od te dvojice gubio vreme.
[ augustus @ 17.04.2008. 14:34 ] @
Dimkovicu sve to stoji, ali koliko ljudi ima koju znaju sta im je buduce zanimanje sa 18 godina??? Svaka cast onima koji to salgedaju tako dobro i krenu odmah na trziste. Naravno da ima ljudi kojima fakultet nije bio potreban, ali koliko je takvih? Ja priznajem da sam sa 18 godina bio aposlutno neobavesten o samom programiranju, niti sam ziveo negde gde sam mogao to da vidim i naucim. Znao sam samo da to moze biti korisno jer mi je neka logika to govorila.

Svaka cast onima kojima faks ne treba, ali vecini ljudi je preko potreban.
[ DaliborP @ 17.04.2008. 14:48 ] @
Citat:
augustus: Zavrsenim fakultetom si pokazao sposobnost da odradis veliki posao i da preuzmes veliku odgovornost. Pokazao si da si u stanju da se nosis sa problemima i da si se osamostalio u prilicnoj meri, tj da si sazreo.

Primetio sam da vise ljudi koristi ovo kao argument za zavrsavanje faksa: "pokazao sposobnost da odradis veliki posao i da preuzmes veliku odgovornost".
Sta to znaci, ostali koji ne zavrse fakse su pokazali da nemaju sposobnost da odrade veliki posao i ne mogu da preuzmu odgovornost?!?

Jos usput onaj ko zavrsi faks se osamostalio u "prilicnoj" meri dok onaj sto je recimo radio 7-8 godina je daleko od osamostaljenja?
Citat:
Sa fakulteta i druzenja sa raznim studentima drugih fakulteta steci ces mnogo vise kontakata nego da si samo radio.
Kako si samo to zakljucio?

Mislim totalno je ok zavrsiti fax, ali davati ovakve izjave...pa dobro niste nindze postali.
[ augustus @ 17.04.2008. 15:01 ] @
Citat:
DaliborP: Sta to znaci, ostali koji ne zavrse fakse su pokazali da nemaju sposobnost da odrade veliki posao i ne mogu da preuzmu odgovornost?!?

Nisam rekao da drugi nemaju sposobnost nego da si ti pokazao da imas. Ne stavljaj mi reci u usta jer to govori o tvojoj zrelosti.

Citat:

Jos usput onaj ko zavrsi faks se osamostalio u "prilicnoj" meri dok onaj sto je recimo radio 7-8 godina je daleko od osamostaljenja?

Ista stvar, ne diskrimutujem druge.

Citat:

Mislim totalno je ok zavrsiti fax, ali davati ovakve izjave...pa dobro niste nindze postali.

Niti sam to rekao. Imam osecaj da si se osetio prozvan u mojim postovima. Opet sam rekao svaka cast ko je bio u mogucnosti da se smostalno dodje do cilja. To ne mogu svi. Mislim da ne bi imali mnogo programera da fakulteti ne postoje.
[ Ivan Dimkovic @ 17.04.2008. 15:05 ] @
Citat:

Dimkovicu sve to stoji, ali koliko ljudi ima koju znaju sta im je buduce zanimanje sa 18 godina???


Pa onaj ko ne zna sta ce sa 18 godina pretpostavljam da nece da jurca da ide u industriju. Opet, mnogi ljudi i te kako znaju sta hoce da rade sa 18.

Isti argument se moze primeniti i na fakultet - koja je sansa da neko ko ne zna sta hoce u zivotu sa 18 upise pravi fakultet i iskoluje se za pravo zanimanje, tj. ono za koje ce skontati da ima smisla sa 25? Pa verovatno ista kao i odabir "pravog posla" bez fakulteta. Samo sto ce sa pogresnim fakultetom da ima jos veci utisak da je izgubio vreme, posto za posao bar placaju :)

Jedino ako upise neke od onih fakulteta koji imaju neku vrstu "opsteg obrazovanja" u sirokom spektru potencijalnih industrija prve 2 godine, pa eto imas jos malo vremena da razmislis sta ces, ako vec znas okvirno u kojoj industriji hoces da bivstvujes.

Citat:

Nisam rekao da drugi nemaju sposobnost nego da si ti pokazao da imas.


O boze... Sa zavrsenim fakultetom ne mozes ni u teoriji da pokazes sposobnost "da mozes da odradis veliki posao" posto nikakav "veliki posao" nisi ni radio, osim ako nisi radio za vreme fakulteta - posto posao zavrsavanja fakulteta nema ama bas nista (ili, u najboljem slucaju, vrlo malo) sa poslom razvoja softvera ili bilo kojim drugim industrijskim zanimanjem. Metode nisu iste, problemi nisu isti, nacin rada nije isti... Postoje neke teorijske slicnosti, ali prakticne - nikakve.

Da nije tako, ne bi se razlikovala plata "juniora" i "seniora" na poslu, jer bi "juniori" mogli da rade "velike poslove" - a ne mogu :)

Sa zavrsenim fakultetom si eventualno pokazao da imas sposobnost da resavas probleme koji ti se zadaju i da imas odredjeno znanje o materiji kojom ces se baviti na poslu - i to ako i samo ako je fakultet kvalitetan i ima reputaciju ispucavanja dobrog kadra - sto se ne bi moglo reci za sve.

[ augustus @ 17.04.2008. 15:15 ] @
Kad sam rekao velike poslove nisam mislio na software-ski projekat nego generalno. Zasto se tako pogadjate i pozivate Boga?! Nisam mislio da sa fakulteta izadjes sa fenomenalnim znanjem programiranja(ja bar nisam izasao sa tim), ali izadjes sa drugacijim razmisljanjima itd. Ok Dimkovicu ti si jedan od onih koji su genijalni od malena, drugi nisu. Spreman sam se opkladiti da ako ne bi postojali IT fakulteti kod nas imali bi 80% manje programera.

Citat:

Sa zavrsenim fakultetom si eventualno pokazao da imas sposobnost da resavas probleme koji ti se zadaju i da imas odredjeno znanje o materiji kojom ces se baviti na poslu - i to ako i samo ako je fakultet kvalitetan i ima reputaciju ispucavanja dobrog kadra - sto se ne bi moglo reci za sve.

Na takve sam i mislio.
[ jablan @ 17.04.2008. 15:38 ] @
Citat:
augustus: Spreman sam se opkladiti da ako ne bi postojali IT fakulteti kod nas imali bi 80% manje programera.

Kako si došao do ovog zaključka (da ne pitam tek kako si došao do cifre)?
[ buda01 @ 17.04.2008. 15:44 ] @
Bas naprotiv, nasi fakulteti su unistili nevidjeni broj programera, jer su se ljudi smorili sa raznim matematikama, fizikama i ostalim glupostima, izgubili silno vreme i energiju da bi dosli do prve linije koda...

Citat:
Sa zavrsenim fakultetom si eventualno pokazao da imas sposobnost da resavas probleme koji ti se zadaju i da imas odredjeno znanje o materiji kojom ces se baviti na poslu - i to ako i samo ako je fakultet kvalitetan i ima reputaciju ispucavanja dobrog kadra - sto se ne bi moglo reci za sve.


A zamisli kad ovaj srednjoskolac ispuca reference na projekte koje je radio proteklih godina, a onda ovaj diplomac pokaze svoje "projekte" i diplomski rad, a usput doda da je vredan, uporan, sposoban da resava probleme, bla bla...
Ma smejurija...
[ augustus @ 17.04.2008. 15:50 ] @
Na osnovu ljudi koji rade u firmama u kojima sam bio i u kojima imam kontakte. Preko 80% su sa fakulteta. Narvno mnogi su poceli da rade pre kraja kao i ja, ali su ih i zavrsili.

A vi sto se tako palite...nek vam bude...sto kaze Dimkovic jeste dosadno raspravljati o tome...over and out....
[ jablan @ 17.04.2008. 15:53 ] @
Citat:
augustus: Na osnovu ljudi koji rade u firmama u kojima sam bio i u kojima imam kontakte. Preko 80% su sa fakulteta.

I šta kažu, da nisu studirali, nikad ne bi postali programeri?
[ michaelk @ 17.04.2008. 16:02 ] @
Evo i ja da dodam nesto.

Prvo si napisao :
Citat:
Prvo tesko bi te ko uzeo da radis nesto ozbiljno sa srednjom skolom. Zavrsenim fakultetom si pokazao sposobnost da odradis veliki posao i da preuzmes veliku odgovornost. Pokazao si da si u stanju da se nosis sa problemima i da si se osamostalio u prilicnoj meri, tj da si sazreo.
Sa fakulteta i druzenja sa raznim studentima drugih fakulteta steci ces mnogo vise kontakata nego da si samo radio.


A odgovorio si sa :
Citat:
augustus
Citat:

DaliborP: Sta to znaci, ostali koji ne zavrse fakse su pokazali da nemaju sposobnost da odrade veliki posao i ne mogu da preuzmu odgovornost?!?

Nisam rekao da drugi nemaju sposobnost nego da si ti pokazao da imas. Ne stavljaj mi reci u usta jer to govori o tvojoj zrelosti.

Citat:

Jos usput onaj ko zavrsi faks se osamostalio u "prilicnoj" meri dok onaj sto je recimo radio 7-8 godina je daleko od osamostaljenja?



Ista stvar, ne diskrimutujem druge.

Citat:

Mislim totalno je ok zavrsiti fax, ali davati ovakve izjave...pa dobro niste nindze postali.



Niti sam to rekao. Imam osecaj da si se osetio prozvan u mojim postovima. Opet sam rekao svaka cast ko je bio u mogucnosti da se smostalno dodje do cilja. To ne mogu svi. Mislim da ne bi imali mnogo programera da fakulteti ne postoje.


Upravo to si i rekao : Zavrsenim fakultetom si pokazao sposobnost da odradis veliki posao i da preuzmes veliku odgovornost Recenica je iskljuciva, trebalo bi da si napisao pretpostavlja se ili nesto slicno a ne pokazao si?! Cime? to sto si studirao 7-8 god. (to je prosek studiranja u Srbiji). A ovaj deo (na ovo sam se nasmejao) : Pokazao si da si u stanju da se nosis sa problemima i da si se osamostalio u prilicnoj meri, tj da si sazreo Kojim to problemima? bubanjem pred ispit, zivis kod roditelja na grbaci, hrane te, skoluju te itd. itd. bas si se osamostalio(ovo je generalno za studente iz mesta u kojima su i univerziteti posto je njih oko 80%) a zurke, pijancenja i ostalo bas pokazuje kako imas odgovornost. Sa druge strane bi imali nekog ko nije pohadao fax, u struci je godinama, verovatno vec ima i porodicu (gde ces vece odgovornosti) itd. itd. To sto neko ima zavrsen fax moze da mu bude plus samo kod zakazivanja intervjua, od tog trenutka to sto imas fax ne znaci apsolutno nista ako neznas da radis posao.

Ne zelim da branim niciji stav, svako ima pravo na svoje misljenje, ovo je samo moje videnje stvari.
[ buda01 @ 17.04.2008. 16:10 ] @
To za fakultet moglo bi da bude kad bi fakultet imao 4 ispita:

1. OOP (Java)
2. OS serverski (Linux)
3. Network (Cisco)
4. Baze (Oracle)

I tako 3 godine ucis samo ova 4 ispita ne moras nigde da radis, e to bi bio IT fakultet, a ne ova sprdnja sto postoji.
Sto bi rekli, odma sakom u glavu.
Pa onda ovaj diplomac moze da oduva srednjoskolca sa iskustvom, ali ovo je kod nas SF.
[ michaelk @ 17.04.2008. 16:28 ] @
Nasi fakulteti su smejurija. Ja kada sam studirao PMF u Novom Sadu ucila su se samo tri jezika i to kroz tri predmeta i nigde vise. Jezici su bili bas egzaktni : Lisp, Prolog, Modula2. Kad smo pitali profane sto ne C, C++. Odgovor je bio : To je nestabilno, na klimavim nogama, nista nevalja ... Problem je sto, u moje vreme 100%, za sada pretpostavljam, nemamo adekvatan kadar. Prosle godine kad je moja firma zaposljavala nove radnike, dali prednost kandidatima sa FON, ETF ... e to je bila smejurija. Ali jedan kanditat (kandidatkinja) je barem bila iskrena : Ja nemam nikakva iskustva i ne znam da programiran ali sam voljna da ucim
[ ventura @ 17.04.2008. 16:35 ] @
Da iznesem i ja svoja 2 centa...

Konkretno kod mene u firmi su developeri većinom sa srednjom školom, i neki pokušaju fakulteta, jer su počinjali studiranje početkom 90-tih, pa rat pa vamo tamo, uglavnom fakultet nikad nisu ni završili... Uglavnom, ništa im ni ne fali, čak naprotiv.

Fakultet bi trebao da ima cilj da napravi kompletne programere spremne da nakon fakulteta rade kao junior programeri. Pod 'kompletnim programerom' smatram onoga ko je osposobljen da se bez nekih poteškoća uključi u razvojni tim, i da je generalno upoznat sa okruženjem i načinom funkcionisanja. Fakultet treba da služi da ti pored programiranja naučiš i nešto generalnog znanja, kao i dosta administrativnog znanja (project management, vođenje papirologije, pisanje izveštaja, projekata i sl.) što ti može koristiti kasnije, a što ne možeš naučiti sam kod kuće. Nažalost nijedan fakulet u Srbiji ne radi to, tako da u principu svaki domaći fakultet je bezvredan gledano sa tog aspekta. Jer bar po mom iskustvu, ja sam svakom junior programeru sa fakulteta morao objašnjavati koncept hijerarhije, produkcionog procesa, taskova i kako osnovne stvari funkcionišu.

Iz nekog mog iskustva pokazalo se da su ljudi sa fakultetskom diplomom mnogo lošiji radnici od onih koji diplomu imaju, prvenstveno zbog samog stava koji je 'fakultetlijama' usađen u glavu da im nešto po defaultu pripada jer su završili fakultet (nasuprot onima sa srednjom školom koji nemaju taj problem u glavi, pa se bore za svoje pozicije, što je i normalno), sledeći problem je što im je u glavu usađeno mnogo teoretisanja, međutim ne onog korisnog (project management) nego onog beskorisnog koji samo gubi vreme odnosno troši resurse poslodavca, imao sam par ekstrema (žensko je u pitanju) gde je imanje fakultetske diplome bilo nabijano stalno na nos drugima i to za svaku sitnicu, i to je dovelo do situacije da team lider nije mogao da razgovara sa dotičnom osobom bez da ona nametne "šta ti meni pričaš, ja imam fakultet, pametnija sam od svih vas" bukvalno, što je usledilo da dotična sada predaje informatiku u nekoj školi za 3-4 puta manje para nego što je imala kod mene... Pa recimo nastup u 99% slučajeva da ljudi sa svršenim fakultetom konkurišu na senior pozicije, i još se uvrede kad im objasniš da to ne ide tako, jer oni imaju stav "pa šta ima veze što ne znam, sve se da naučiti".. Sorry, ali nije moja frma škola programiranja, nit je meni posao da ja ikoga učim programiranju...

Itd itd... Uglavnom, neko moje iskustvo govori da je jako teško raditi sa ljudia koji su završili fakultete po Srbiji (čast izuzetcima), toliko da sam dobio alergiju na te slučajeve, pa i na najmanji nagoveštaj gorenavedenih sindroma ja osmah na početku zahvaljujem na interesovanju i poželim sreću u nalaženju posla...

[ augustus @ 17.04.2008. 17:03 ] @
Onda mi definitvno zivimo u drugim drzavama...mada su uvek govorili da je BG posebna republika :)
[ momsab @ 17.04.2008. 17:07 ] @
drzimo se teme koja glasi Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?
postoje druge teme po pitanju fakulteta i IT poslova (ima jedna od ove godine,ako se ne varam)
takodje, ako nekoga zanima koliko zaradjuju programeri u BiH, Hrvatskoj, Crnoj gori, Makedoniji, Sloveniji neka otvori posebne teme po drzavi

svaka naredna poruka van teme dovesce do zakljucavanja teme :( (zao mi je da brisem ove poruke iako se dosta ponavljate u odnosu na postojece teme)
[ saigon_from_europe @ 17.04.2008. 22:13 ] @
Citat:
momsab: drzimo se teme koja glasi Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?

Da, zaista da se vratimo na temu - po mom iskustvu, oni sa fakultetom zaradjuju vise.
[ Davor Vlajkovic @ 17.04.2008. 22:17 ] @
To pod uslovom da nađu posao jer pre će biti da zaposleni zarađuju više od nezaposlenih A to da li imaju završen fax ili ne ne znači mnogo u IT.
[ rajkoBekrija @ 19.04.2008. 16:47 ] @
Ok ljudi, potpuno se slazem sa stavom ventura-e

Konkretno sve je individualna stvar. Sto se tice samog programiranja i fakulteta, mislim da ima svrhu zavrsiti isti samo ako ti ide od ruke 4-5 god, i ako mozes nesto pored toga da ganjas (sto te konkretno zanima od programskih jezika).

Inace zanimljivije mi je rjesenje privatni fakultet, citaj diploma, + rad sa strane. Mislim da ti ostavlja mogucnos da napredujes u poslu, naravno ako se potrudis. I na kraju imas mnogo vise od covjeka koji je 9 godina razbijao glavu sa mnogim glupostima (iako mozda 1% takvih uspije naci posao gdje ce biti adekvatno placeni).
[ ilkeNo1 @ 19.04.2008. 22:13 ] @
Nakon sto opet procitate 2. post ove teme koji glasi:
Citat:
Nije neka kinta, ali nije ni tako losa kakvih ima.

Mnogo zavisi od tebe samog koliko znas i trudis se ali recimo ovako nekako stoje stvari(mesecna primanja):

totalni pocetnik: 350-500 eura
1-2 godine iskustva: 500-800 eura (mada ovde slobodno uracunaj 80% seniora)
3-5 godine iskustva: 800-1300 eura
5+ godina iskustva: 1300+ eura

Ovako nekako stoje stvari ali opet kazem mnogo zavisi od tebe kako se gde pokazes. Gore pomenute cifre su prikazane za ljude koji znaju programiranje i odprilike je to tok povecanja plate u vecini firmi. Naravno extra talentovani brzo dodju do visih primanja,ali nismo svi extra talentovani;-)

Da budem iskren, najvecu platu koju prima neko koga ja poznajem je 2500 eura mesecno. To je covek sa 5+ godina iskustva i koji stvarno zna(mislim da se i ne bavim samim kodiranjem vise, vec projektovanjem).
Ovde ne racunam ljude koji uspeju kao freelance outsource-eri da zarade do 5000 zbog njihove genijalnosti(znam jednog takvog i jednostabno covek mi nije jasan, radi 2 full time i 1 part time job za strance i sve to stane u 8 sati dbevno,WTF!?)

Isto tako znam gomilu programera sa 3-5 godina iskustva koji nemaju vise od 700-800 eura. Naravno kao sto neko rece, neki ljudi ni posle nekoliko godina rada ne steknu iskustvo vec nekako prezivljavaju u osrednjosti.

Sad ce da se zatalasa masa:-).

E da sad kad pocnu da ti se javljaju kojekavi freelanceri koji pricaju kako su oni maheri i rokaju lovu, mani se njihove price. Ako su dobar trgovac i sam ces kontati kako to ide.


, hteo bih da zamolim ljude koji zive u inostranstvu, ili pak one koji zive ovde, a poznaju prilike u nekoj zemlji, da daju uporedne podatke kao gore pomenuti kolega.
Dakle totalni pocetnik:...
1-2
3-5,... i da navedu o kojoj zemlji je rec.

poz...
[ bags @ 19.04.2008. 22:21 ] @
Mislim ovo je jako okvirno u Austriji tj Becu (netto zarada):

totalni pocetnik: 1400-1600
1-2 godine iskustva: 1600-2200
3-5 godine iskustva: 2200-3000
5+ godina iskustva: 3000+

Mada dosta zavisi od toga sta konkretno programiras i u kojoj bransi radis.
[ Kursulla @ 10.05.2008. 12:43 ] @
Te price kako fakulteti ne donose nista dobro IT strucnacima obesite macku o rep!Pobornici takve teorije su pre svega "mladi poslodavci" kojima je mnogo jeftinije da zaposle srednjoskolca, jer ce, jadan, da bude zadovoljan platicom od 300-400e (jer njegovi drugari rade fizikaliju za 200e).Licno poznajem decka koji je odlican poznavalac php/mysql-a, ali u pancevu radi za 25k.Kaze, ne moze da dobije vise sa srednjom skolom.
Sto se tice prepotentnosti fakultetlija, to je problem sa nasim novopecenim poslodavcima koji pored tvojih zaduzenja u firmi traze da im kuvas kafu, cistis kancelariju, a u pauzi da mu odes po decu u obdaniste i odvezes zenu na manikir...(a takvih je mnoooogooo kod nas)!

Druga stvar: pogledajte procentualno koliko je dobrih programera zavrsilo fakultete, a koliko ne.Tacno je da fakultet nije garancija znanja, stvar je prilicno individualna, ali kada na posao konkurise potpuni pocetnik sa fakultetom i bez, sta mislis kome ce trebati manje vremena da se uhoda!?

Ono sto je mnogo bitnije je da ti fakultet daje "sirinu"(konkretno ETF). Nakon njega, uz malo truda i "doskolovavanja" se mozes baviti javom, c++, net developom, bazama, networkingom, projektovanjem racunarskih sistema i konkretnog hardvera.... pa zavrsenom diplomcu daje vise mogucnosti za zaposljavanje.

Takodje, sa fakultetom dobijas "akademski obrazovanog radnika"(mada je to na mnogo nizim granama nego nekada) koga te nece biti sramota da posaljes na sluzbeni put da ti odradi posao. Evo sta se desilo prijatelju:Poslao je u Bor coveka(srednjoskolca) da doradi softver koji su isporucili 3 dana pre toga. Ovaj je otisao i odradio posao.Vlasnik firme u boru je prijatelj tog mog prijatelja. Po njegovim recima taj srednjoskolac se neverovatno vilgarno i bahato ponasao tamo, poneo je cak i pivo da se "osvezi".Obrukao svoju firmu.....

Ne kazem da se ovako nesto ne bi desilo i sa fakultetski obrazovanim radnikom, ali ... mnogo manje verovatno!

A sto se tice plata programera (da ne budem totalno offtopic), veliki probelm i predstavljaju srednjoskolci koji zbog manjka zvanja, pristaju da rade za male pare.

Da se razumemo, postujem svakoga ko poznaje posao i zna da radi(bio on srednjoskolac ili osnovac), jer ipak, covek se ceni po znanju, a ne po zvanju!

Sto se tice plata u Becu, ja koliko sam cuo tamo ne mozes biti programer bez fakulteta, vec samo asistent!Ispravite me ako gresim.
[ Ivan Dimkovic @ 10.05.2008. 12:54 ] @
Citat:

Te price kako fakulteti ne donose nista dobro IT strucnacima obesite macku o rep!Pobornici takve teorije su pre svega "mladi poslodavci" kojima je mnogo jeftinije da zaposle srednjoskolca, jer ce, jadan, da bude zadovoljan platicom od 300-400e (jer njegovi drugari rade fizikaliju za 200e)


Haha evo ja sam se zaposlio pre nekih 6 godina kao "srednjoskolac" pa su mi primanja bila veca od vecine kolega sa kojekakvim degree-ima od BSc pa sve do PhD ;-) Koliko ces biti placen zavisi od mnogo faktora, a skola je tu jedan jako mali deo price. Skola ce ti pomoci ako nemas nista drugo (hint: iskustvo, vestine) - ali kasnije je to zaista irelevantan podatak.

Pobornici teorije o velikoj bitnosti fakultetskog obrazovanja u IT oblasti su upravo sami fakulteti i njihovi radnici (asistenti, profesori) - posto je u pitanju borba za cist biznis - imati studenta 4-5 godina je = imati customera 4-5 godina, koji donosi pare - bez obzira da li ih on licno placa (kao u slucaju privatnih fakulteta), ili to placa drzava (kao u slucaju drzavnog) - student=lova.

Monopol tradicionalnih fakultetskih institucija na visoko obrazovanje je nesto sto se menja - vec danas postoje izuzetno cenjene "online" institucije (tipa Open University) koje nude "customizovane" kurseve koji mogu biti cvrsto fokusirani na neku oblast pa ici sve do formalnog master nivoa , kako kome treba. Takodje, mnoge stvari koje su ranije mogle biti naucene samo na fakultetima se danas mogu nauciti bez problema uz fokus na temu, trud i Internet.

Mlad covek treba racionalno da pristupi razmisljaju o tome kako da planira svoju buducnost i da shvati da je sve sto zahteva vreme u zivotu investicija, a kao svaka investicija - moze biti dobra a moze biti i losa. Isto vazi i za fakultet.

Biti iskljuciv u ovim pogledima je kontraproduktivno - dobrih IT strucnjaka ima i bez fakulteta i sa, sam odabir sta je za koga najbolje zavisi upravo najvise od same te individue.

A te "price iz iskustva" ima svako - verujem da losih iskustava sa "fakultetlijama" u IT ima identicno mnogo kao i sa "samo-obrazovanima", sve zavisi koga pitas.
[ Kursulla @ 10.05.2008. 14:09 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Haha evo ja sam se zaposlio pre nekih 6 godina kao "srednjoskolac" pa su mi primanja bila veca od vecine kolega sa kojekakvim degree-ima od BSc pa sve do PhD ;-)

Pazi, nisam rekao da je fakultet presuadn u tome, daleko od toga!!!

Inace, rasprava fakultetlije vs srednjoskolci je rasprava amd vs intel, pa o tome ne vredi trositi reci!

Inace, kao sto rekoh, a tvoj primer potvrdjuje, stvar je krajnje individualna.

Citat:
Koliko ces biti placen zavisi od mnogo faktora, a skola je tu jedan jako mali deo price. Skola ce ti pomoci ako nemas nista drugo (hint: iskustvo, vestine) - ali kasnije je to zaista irelevantan podatak.

Ako su skole mali deo price,znaci skole nam ne trebaju!?

Citat:
Pobornici teorije o velikoj bitnosti fakultetskog obrazovanja u IT oblasti su upravo sami fakulteti i njihovi radnici (asistenti, profesori) - posto je u pitanju borba za cist biznis - imati studenta 4-5 godina je = imati customera 4-5 godina, koji donosi pare - bez obzira da li ih on licno placa (kao u slucaju privatnih fakulteta), ili to placa drzava (kao u slucaju drzavnog) - student=lova.

Tacno je da profesori i asistenti "navode vodu na svoju vodenicu", ali imaj na umu da ogroman broj njih(recimo 90%) ima svoje firme, pa i to delom govori o znacaju fakulteta,zar ne?

Citat:
Mlad covek treba racionalno da pristupi razmisljaju o tome kako da planira svoju buducnost i da shvati da je sve sto zahteva vreme u zivotu investicija, a kao svaka investicija - moze biti dobra a moze biti i losa. Isto vazi i za fakultet.

Fantasticno receno!
Mali broj mladih ne razmislja u buducnost vise od 7 dana. Gomila mojih drugova tek sada shvata da ce citav zivot "raditi deci za patike", umesto da su na vreme "radili na sebi". U ovu grupu spadaju i fakultetlije i srednjoskolci i ne samo IT sektor, vec i ostatak privrede.

Citat:
Biti iskljuciv u ovim pogledima je kontraproduktivno - dobrih IT strucnjaka ima i bez fakulteta i sa, sam odabir sta je za koga najbolje zavisi upravo najvise od same te individue.

Apsolutno se slazem sa tobom!!!
Ogroman deo mojih kolega je potpuno nezainteresovano za to sto uce, a jos manje da rade na sebi, i od njih ce tesko postati strucnaci(na zalost).
[ Ivan Dimkovic @ 10.05.2008. 14:20 ] @
Citat:

Ako su skole mali deo price,znaci skole nam ne trebaju!?


Ne ne ne ne... Rekao sam da kasnije u zivotu skola ima jako mali "tezinski faktor" u pregovoru za platu u odnosu na stvari kao sto su iskustvo, vestine, predhodni projekti/poslodavci, broj poslovnih kontakata, preporuke itd...

To da li su skole potrebne ili ne, mislim da zaista nije potrebno raspravljati - naravno da su potrebne, inace bi vrlo brzo otisli u srednji vek ;-)

Jedino sto je IT poprilicno specificna oblast, u kojoj tempo modernizacije i zastarevanja znanja biva toliko veliki da je fakultet mnogo manje vazan nego u tradicionalnim oblastima kao sto su elektro-inzenjering i sl... Ali dobar fakultet za mladu osobu moze doneti mnoge druge prednosti, recimo kontakte sa ljudima, tada kolegama a u buducnosti i poslovnim partnerima. Recimo, na faxu upoznas kolegu odlicnog strucnjaka za neke algoritme, i posle sa tim kolegom napravis firmu...

Na zalost, te stvari u Srbiji tek treba da se dese (postojale su ranije, pa su ubijene u toku 90-tih) - pogledajte Yahoo, Google i sl.. osnivaci su kolege sa fakulteta - zato sto u USA uni-jima kao sto su Stanford, skoro svako postane nesto bitno u zivotu i postoji ogroman pool talenta koji vrlo brzo izraste u biznis start-upove.

[ augustus @ 11.05.2008. 20:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ali dobar fakultet za mladu osobu moze doneti mnoge druge prednosti, recimo kontakte sa ljudima, tada kolegama a u buducnosti i poslovnim partnerima. Recimo, na faxu upoznas kolegu odlicnog strucnjaka za neke algoritme, i posle sa tim kolegom napravis firmu....


E vidi ga sad ;-) Ja kad napisa ovo neko mi natrlja nos nekakvim Palicem...ccc...
[ Ivan Dimkovic @ 11.05.2008. 20:51 ] @
To sve zavisi od generacije, recimo - znam dosta ljudi koji su sada pri kraju tridesetih i koji imaju vrlo jake veze posle fakulteta i postoji dosta sinergije...

Opet, ima i drugih generacija gde su sve svi razbezali bez puno kontakata u buducnosti, gde uopste nije bilo nikakvih prednosti u "fakultetskom druzenju" tj. deljenjem istih prostorija za vreme obrazovanja.

Problem sa "nalazenjem po konferencijama" je sto vecina ljudi koje upoznate na konferencijama, sajmovima i sl... vec imaju poslove i verovatno imaju i duzi radni staz cim ih salju na konferencije itd... pa bi planiranje nekog projekta sa njima bilo u startu otezano jer postoji tezinski faktor trenutnog zaposlenja. Ako neko ima dobru i redovnu platu, dobre su sanse da nece voleti da rizikuje sve to zarad neceg sto moze, a ne mora, da uspe.

Ako se na fakultetu upoznaju 2 kreativna uma, recimo jedan za biznis drugi za algoritme - mogu odmah da pristupe realizaciji njihove ideje, i ne postoji toliki tezinski faktor kada si student/mlad, jer nemas karijeru koju mozes da izgubis ako projekat propadne, takodje obicno nemas ni porodicu u tom vremenu jos - pa imas i vise vremena.

Doduse, kao sto rekoh, to zavisi od fakulteta i generacije - u Srbiji ta moderna startup kultura i dalje ne postoji, sto ne znaci da ona nece zaziveti - neko ko tek pocinje sa celom tom pricom treba da se malo raspita i da vidi sta je moguce, a sta ne... I da na osnovu toga odluci da li ce da se obrazuje formalno - na fakultetu, ili neformalno, dakle uz iskljucivo licni trud.

I jedna i druga varijanta imaju svoje prednosti i mane, i tesko je reci koja je bolja bez imanja u vidu sposobnosti individue, okruzenje, kvalitet formalnih obrazovnih institucija itd...
[ knyazs @ 02.06.2009. 09:31 ] @
Izvinjavam se za offtopic, samo kratak odgovor na:

Citat:

@krle_zr:

Sad, ovo pitanje ce zvucati mozda malo naivno, ali gde je Delphi u celoj toj prici? Takodje sam primetio da se on skoro nigde ne spominje (kad su u pitanju razvojna okruzenja), da li je moguce da ga toliko svi izbegavaju?
Pozdrav


krle,

odgovori koje si dobio o Delphi-ju su, na tvoju zalost, tacni. Dakle, Delphi jeste "izumro" iz razloga koji su poznati nama koji koristimo i ostale alate (C++, Java, PHP,...) ali postoji jedna "grana" u Srbiji koja jos uvek intenzivno koristi Delphi: banke. Masa banaka u Srbiji koristi PEXIM-ov software koji je pisan u Delphi-ju tako da, ako si zaista dobar, mozes tamo pokusati... Mada je pametnije da naucis ove "modernije" tehnologije: Java, PHP, baze da bi bio konkurentniji...


Sad na topic:

konkretno u mojoj situaciji, radio sam u banci u NS i imao platu 550e od starta do napustanja posla posle godinu dana. Jednostavno, upao sam u okruzenje gde nemas mesta za napredak u IT struci, tako da tu mozes malo da se koprcas i u sustini dobijes platu 100e vecu i to je to. Inace raspored plata je bio ovakav:

- junior: 450 - 550
- middle (2-5) : 600 - 800 (vecina je blize 600)
- senior (5+) : 1000 - 1200 (s' tim da vecina seniora potpada pod middle plate osim onih koji se nisu bunili i pretili otkazom a bili su "relativno" nezamenjivi i oni su dosli na 1000e a mali, vrlo mali broj njih ja na 1200e)

U sustini, recept za uspeh u bankama bi bio: uhvati se jednog dela (devizno poslovanje, glavna knjiga, stanovnistvo,...), odlicno ga nauci, cimaj se par godina sa time i probaj da predjes u business sektor (bilo koje banke), jer se to, generalno, vise placa nego programiranje. Ali put od trnja do zvezda je bas takav, trnovit i vecina IT-jevaca ni ne ode dalje od tog trnja iz dobro poznatih nacina (ne)napredovanja u Srbiji...

Trenutno gde sam, u Sloveniji je situacija, naravno, dosta drugacija ali to nije tema.

Pozz

[Ovu poruku je menjao knyazs dana 02.06.2009. u 11:06 GMT+1]
[ Boza97wow @ 17.08.2011. 16:05 ] @
E ljudi, sad cu u decembru 14 godina i zanima me da li bi imao neki progamerski ili prevodilacki posao za mene. Posto idem u skolu programiranja 3 godine (sad sam skoro upisao cetvrtu) a Engleski znam bolje od svojih roditelja. Ali ja bi hteo, po mogucnosti, da radim od kuce. (Ionako provedem ceo dan za kompom)
Pa ako neko ima neku vezu ili iskustvo ili bar predlog pa da mi kaze gde bi se mogao zaposliti za to i kolika je od prilike plata. Nebi da pravim igricu u flash-u mesec dana a da me plate samo tipa 200 evra.

Hvala:).
[ ivan.mojsilovic @ 17.08.2011. 16:07 ] @
Citat:
Boza97wow: Nebi da pravim igricu u flash-u mesec dana a da me plate samo tipa 200 evra.
:)

a sta bi hteo sa 14 godina ;)

vidi sta ima na freelance sajtovima, tamo mozes da se igras i da zaradis...
[ Shadowed @ 17.08.2011. 16:23 ] @
Nema veze sto imas 14 godina, al' nemoj se zaletati. Napravi ti neku igru u flash-u bez para i ako je dobra naplatices je na drugi nacin a to je tako sto ces pokazati da nesto umes da napravis kako valja. Jasno je da ce te mnogi potceniti zbog godina iako je jedini pravi kriterijum tvoje znanje i umece. Upravo zato ti i trebaju neki radovi koji i ne moraju da budu placeni ali koji ce ti omoguciti da pokazes uprato to da tvoje godine nisu bitne.

E sad, druga je stvar ako to sto ti napravis i ne bude tako dobro. U tom slucaju ti ionako niko ne bi platio ali ce ti dobro doci za vezbu.

PS. Jos bolje - provodi manje vremena za kompjuterom. Ozbiljno. Ovo ti je kao kad ti neko ko ne vadi cigaretu iz usta kaze da ne trebas pusiti, al' ne znaci da nije u pravu :)
[ Dexic @ 17.08.2011. 16:49 ] @
Ovo za sedenje uz komp +10!
[ Boza97wow @ 17.08.2011. 17:11 ] @
Ne provodim ja toliko puto za kompom. Mislim provodim, ali tipa na svakih sat vremena otrcim par krugova oko kuce i uradim jedno 100 sklekova:) Izadjem i napolje uvece oko 7 pa ostanem do 12 i tako. Napravio sam ja par igrica u flashu ali nisu nesto predobre.
[ Boza97wow @ 17.08.2011. 17:14 ] @
E i moze li mi neko reci neki sajt za freelance poslove i sta to "Freelance" tacno znaci?
[ DaliborP @ 17.08.2011. 17:16 ] @
Citat:
Boza97wow:  Mislim provodim, ali tipa na svakih sat vremena otrcim par krugova oko kuce i uradim jedno 100 sklekova:)

Bolje ti je da zapalis par cigara umesto sto se bespotrebno znojis...
[ Boza97wow @ 17.08.2011. 17:20 ] @
Ne pusim ja i ne planiram da pocnem, iako su mi cigare vec bile nudjene...:)
[ anon68680 @ 17.08.2011. 17:50 ] @
Lepo su ti ljudi rekli, freelance sajtovi - registruj se i vozi. Ali nemoj ocekivati da ces odma krenuti da uzimas veliku lovu, neophodno je da uspostavis prvo neku reputaciju...Najbolje sto mozes da uradis u pocetku je da nudis iste usluge kao i drugi, ali za manje para :) Kasnije, ukoliko istrajes u tome, mozes koristiti profil sa tog freelance sajta da malo upakujes svoj CV i izdvojis se od drugih :)

Citat:
Boza97wow: E i moze li mi neko reci neki sajt za freelance poslove i sta to "Freelance" tacno znaci?


http://www.freelancer.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Freelancer
;)

A sto se "odvajanja" od racunara tice, Shadowed je u pravu i ne verujem da je mislio na samu fizicku aktivnost koliko na socijalizaciju. Imaj na umu da ce ti "social skills" koje razvijes dok si mlad biti preko potrebne za uspostavljivanje poslovnih kontakta kasnije.
[ Chobicus @ 18.08.2011. 14:04 ] @
Pogledaj Freelance-Tutorial
[ MarkoBalkan @ 19.08.2011. 09:47 ] @
diploma nije nikakva garancija bilo čega, osim što se dobije širina i uvid u materiju.
ljudi sa srednjom školom, ako su uporni i učili onda znaju, ima ljudi sa srednjom školom i x godina iskustva pa neznaju neke osnovne stvari.

tako da i na jendoj i drugoj strani ima svakakvih ljudi.

ovi s diplomom su dosta umišljeni i bez iskustva u startu traže astronomske cifre.
bilo je da su tražili po 1500 eura, a na kraju se ispostavilo da neznaju ni css.

ono što je bitno jest da čovjek mora non-stop učiti i mora se moći prilagođavati situaciji, a ne da 10 godina lupa po oracle formsima i dalje ih forsira i kaže kako je to super alat, a sve ostalo za njega ne postoji.
open source -> to ništa ne valja jer je besplatno, a ne kuži da je open source != besplatno.




[ ivan.mojsilovic @ 19.08.2011. 10:23 ] @
Citat:
MarkoBalkan
ovi s diplomom su dosta umišljeni i bez iskustva u startu traže astronomske cifre.
bilo je da su tražili po 1500 eura, a na kraju se ispostavilo da neznaju ni css.

Sad ga malo pretera...naiso to jedan takav pa sad generalises. Plus znanje css-a se ne dobija u skolama vec iskustvom.

Citat:
MarkoBalkan:
open source -> to ništa ne valja jer je besplatno, a ne kuži da je open source != besplatno.

Kakve ovo veze ima sa temom? :)
[ Shadowed @ 19.08.2011. 10:39 ] @
To sa diplomama naravno ne treba generalizovati, ali zaista je vrlo cest slucaj da ljudi imaju diplomu a nemaju veze sa icim. Vec sam negde pisao moje iskustvo sa intervjuisanjem kandidata. Svi koji su bili na razgovoru (20ak) su imali diplomu (iako to nije bilo trazeno, imali su). Pola je ostavilo utisak da su diplomirali na sumarskom, pola ostalih su poznavali materiju ali bez neke ideje o primeni. Ostalih nekoliko su znali solidno, neko bolje neko losije. Trazenje nerealnih plata je bilo skroz prosarano po svim kategorijama.
[ ivan.mojsilovic @ 19.08.2011. 10:43 ] @
Jbt sa kojih to fakulteta dolaze?

Nisam do sada imao takvih iskustava. Diplomu nekog kandidata nikad nisam ni video.
Plate su uvek bile poprilicno realne, ponekad se desi da pocetnik trazi 800€ jer je cuo da neka druga firma toliko nudi.
[ MarkoBalkan @ 19.08.2011. 10:53 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic: Kakve ovo veze ima sa temom? :)


ima veze jer opet neki sa srednjom školom nemaju širinu znanja, a ja sam naveo primjer.


recimo na zapadu, neki traže diplomu , ili obično napišu diploma ili ekvivalentno znanje.

pošto je tema zarada.

mogu reći kakvo je stanje u hrvatskoj.

recimo od 2009, kad je nastala kriza, posla je jako malo, ima firmi koje ne traže ali i ne objavljuju oglase, ali ako im dođe netko, dobro došao.

kakve su plaće -> ovisi od firme do firme.
.net programeri -> od cca. 800 eura do 1000 eura, vrhunski .net programer možda do 1500 eura, to je neki prosjek.
.net programer pripravnik cca. 600 eura

java -> od 1000 eura nadalje, java sw arhitekt od 1500 do 2500 eura, ovisi od firme
java programer pripravnik 600 -700 eura.


[ dejanet @ 19.08.2011. 11:02 ] @
^ pa da to su vec postale REGIONALNE cene..
[ make_lele @ 19.08.2011. 11:41 ] @
Ja ne znam zasto ljudi upisuju fakultet.

Citajuci ovu temu sam zakljucio da je fakultet gubljenje vremena za nekog ko zeli da radi u IT inustriji i da mu je bolje da te 4 godine provede na internetu uceci sam sebe.

Sa druge strane, i poslodavci isto to zele: izmedju nekoga sa fakultetom i nekoga ko je samouk primice onoga ko je samouk cak i ukoliko ima isti nivo znanja iz trazene oblasti kao i onaj sa fakultetom. Razlog je naravno plata jer ovi samouki su "realni" pa traze "realne" (citaj daj sta das samo da me primis) plate.

Gresim li negde?
[ MarkoBalkan @ 19.08.2011. 11:52 ] @
Citat:
make_lele: Ja ne znam zasto ljudi upisuju fakultet.

Citajuci ovu temu sam zakljucio da je fakultet gubljenje vremena za nekog ko zeli da radi u IT inustriji i da mu je bolje da te 4 godine provede na internetu uceci sam sebe.

Sa druge strane, i poslodavci isto to zele: izmedju nekoga sa fakultetom i nekoga ko je samouk primice onoga ko je samouk cak i ukoliko ima isti nivo znanja iz trazene oblasti kao i onaj sa fakultetom. Razlog je naravno plata jer ovi samouki su "realni" pa traze "realne" (citaj daj sta das samo da me primis) plate.

Gresim li negde?


zato što dobivaš širinu znanja i moraš imati neki papir.

ili diplomu ili neke seminare završene da bi uopće mogao dobiti prvi posao, osim ako iza sebe nemaš dobre reference pa kažeš napravio sam to i to.

[ ivan.mojsilovic @ 19.08.2011. 11:54 ] @
Gresis veoma. Poslodavci uopste ne prave razliku izmedju samoukih i diplomiranih samo na osnovu tog statusa.

Pregleda se CV i vidi se sta se radilo. Onda se u razgovoru predju ti projekti, predje se teorija (osnove, da se vidi da li kandidat barata terminima kako bi se uklopio u sistem - cesto ljudi trabunjaju :) ).

Na osnovu razgovora stekne se odredjeni utisak. Nekad dovoljan za zaposljavanje a nekad trebaju testovi (zavisi za koju poziciju se konkurise).

Tesko je biti samouk, treba puno samo discipline i treba dobro da isplaniras kojim putem ce ici i sta ces sve da savadas.

Ono sto ti fakultet daje jeste smernica sta treba da znas (kako koji naravno :) ) i gde se to nalazi. Takodje mozes upiti dosta znanja iz iskustva profesora koji to zele da prenesu.(opet kako koji)

Dakle, moze se bez njega, ali ne moze svako.

p.s.
e da, vrlo bitno, na fakultetu skupljas kontakte (srpski receno veze) koje mogu da koriste i tebi i poslodavcu!
[ anon68680 @ 19.08.2011. 11:56 ] @
Ja sam upisao elektronski u Nisu prosle skolske godine i vec posle prvog semestra sam shvatio da ce mi tih 4-5god studiranja biti bacanje vremena i novca. Lepo se spakovao, i otisao kuci. Odlucio sam da vreme posvetim profesionalnim IT sertifikatima (cisco,redhat,lpi...bar je to u planu :)). Mozda se negde u ubuducnosti i odlucim za fakultet, ali to svakako nece biti neki nas fax, vec cu verovatno upisati preko londoninternational nesto (external student, studiranje od kuce itd).
Mozda gresim ali, moje skromno misljenje je da, kada je IT u pitanju, nijedan fakultet u Srbiji ne moze da pruzi edukaciju koja bi bila vredna bacanja 4-5 godina zivota. Sure, dobijes diplomu, ali da li je vredno toga?
[ knyazs @ 19.08.2011. 11:59 ] @
Sve ima svoje prednosti i mane ali da sam pred upis fakulteta znao ovo što znam danas nikada ga ne bih upisao! Toliko truda, para, odricanja,... mislim da se razumemo, naučio sam ja dosta stvari na fakultetu ali tek kad sam počeo da radim, shvatio sam koliko ne znam.

Fakultet bi bio dobra stvar kad bi se u programu bile najmodernije IT tehnologijame, moderan način predavanja i održavanja vežbi sa konkretnim problemima, bez predmeta koji su ubačeni u program da bi se nekom profesoru napunio fond, itd. Danas, a i u budućnosti će se ceniti know-how a ne diploma.

P.S: ja imam diplomu

pozzz
[ knyazs @ 19.08.2011. 12:05 ] @
@Nikola: bio si brži od mene u slanju poruke ali smo isto mislili. :)
[ ivan.mojsilovic @ 19.08.2011. 12:13 ] @
Citat:
 Mozda gresim ali, moje skromno misljenje je da, kada je IT u pitanju, nijedan fakultet u Srbiji ne moze da pruzi edukaciju koja bi bila vredna bacanja 4-5 godina zivota. Sure, dobijes diplomu, ali da li je vredno toga?


A obisao si ih sve?
Pricao sa studentima i zavrsenim akademcima?
Pricao sa profesorima?
Pogledao programe svima?

Ako si jednu stvar od gore propustio da uradis, onda bolje nemoj davati svoja skromna misljenja.
Da bi neko imao prava dati ocenu nekome ili necemo, mora debelo da poradi na kredibilitetu svom.
[ MarkoBalkan @ 19.08.2011. 12:17 ] @
slažem se s ovime oko diplome.

ali opet ako firma traži diplomu , a ti je nemaš, bez obzira koliko znaš, neće te zvati na razgovor, a ni na testiranje.

jer kao za određena radna mjesta propisana je ta i ta stručna sprema, ovo može vrijediti samo tamo gdje treba master ili doktorat.

malo je bedasto i nelogično, ali na balkanu je još uvijek tako.
[ knyazs @ 19.08.2011. 12:43 ] @
Citat:
Ako si jednu stvar od gore propustio da uradis, onda bolje nemoj davati svoja skromna misljenja.
Da bi neko imao prava dati ocenu nekome ili necemo, mora debelo da poradi na kredibilitetu svom.


@ivan mojsilovic:

Zar forumi i ne služe da svako može da da svoje "skromno" mišljenje a ne da čekamo Master Yodu da nam da sve odgovore? Ako neko ima mišljenje i želi da ga podeli sa drugima, to je njegova stvar. Stvar ostalih na forumu je da li će to prihvatiti ili ne.

Tvoje mišljenje je da fakultet može pomoći ljudima u daljoj karijeri i ja se donekle slažem sa tobom ali ne državni fakulteti sa naših prostora koji su iole priznati. Zašto? Zato što se provede 5 godina života na faxu bez potrebe. Sve te stvari koje se tamo nauče se mogu naučiti za mnogo manje vremena. E sad, drugi je problem što naši đaci generalno ne zanju da uče i da sebe organizuju već im treba neko da ih nauči da uče ali to je već offtopic...

Zašto sve ovo pričam? Zato što poznajem ljude koji nisu završili fakultet ali su zato sami učili, napravili razne certifikate, nakupili iskustva i zaposlili se u dobrim (stranim) firmama. Pa i sam trenutno spremam MS certifikate jer mi to traže za sledeći posao. Džabe fax, džabe diploma, pokaži konkretno znanje pa onda može posao...
[ make_lele @ 19.08.2011. 12:50 ] @
Za nekoga ko zeli da uci, ne vidim zasto bi fakultet bio bacanje novca. Danas se jos uvek moze besplatno skolovati u Srbiji. Na svim drzavnim fakultetima postoje budzetska mesta, a tu su i besplatan smestaj u domovima kao i dz klopa u menzama.

Tako da koliko mogu zakljuciti iz ove teme, glavni pobornici teorije da su fakulteti (u Srbiji) beskorisni za onoga ko zeli da radi u IT industriji upravo oni koji iste nisu ni upisali, ili su upisali pa nisu uspeli da ih zavrse.

Ali da ne sirimo vise pricu na temu (bes)korisnosti fakulteta. Tema je "Zarada programera u Srbiji".

Ako se nevaram krcko, jedan od moderatora ES-a, je upisao visu skolu pa nije zavrsio ni 1. godinu, ali je zato samouk i radi za vrlo dobru platu. Pa bi bilo dobro da se on oglasi o ovom pitanju.
[ ivan.mojsilovic @ 19.08.2011. 12:59 ] @
Citat:
knyazs: @ivan mojsilovic:
Zar forumi i ne služe da svako može da da svoje "skromno" mišljenje a ne da čekamo Master Yodu da nam da sve odgovore? Ako neko ima mišljenje i želi da ga podeli sa drugima, to je njegova stvar. Stvar ostalih na forumu je da li će to prihvatiti ili ne.

Da, ali se kvalitet nekog foruma i informacijama koje se na njemu nalaze bazira na kredibilitetu forumasa i njihovih izjava. Ako kazes nesto neosnovano i neprovereno onda srozavas kvalitet.

Citat:
knyazs:
Tvoje mišljenje je da fakultet može pomoći ljudima u daljoj karijeri i ja se donekle slažem sa tobom ali ne državni fakulteti sa naših prostora koji su iole priznati. Zašto? Zato što se provede 5 godina života na faxu bez potrebe. Sve te stvari koje se tamo nauče se mogu naučiti za mnogo manje vremena. E sad, drugi je problem što naši đaci generalno ne zanju da uče i da sebe organizuju već im treba neko da ih nauči da uče ali to je već offtopic...

Ti mozes da pricas istu pricu koliko hoces, ali dok sve ne proveris sve opcije kako treba, pricas neosnovano i generalises.

Citat:
knyazs:
Zašto sve ovo pričam? Zato što poznajem ljude koji nisu završili fakultet ali su zato sami učili, napravili razne certifikate, nakupili iskustva i zaposlili se u dobrim (stranim) firmama. Pa i sam trenutno spremam MS certifikate jer mi to traže za sledeći posao. Džabe fax, džabe diploma, pokaži konkretno znanje pa onda može posao...

A sta mislis kakve sve ja poznajem? Mi ne pricamo ovde da li je fakultet nuzan ili ne, vec da ima svoje prednosti i da pomaze onima koji sami ne mogi niti umeju.

Bottom line: plata programera ne zavisi od diplome, niti je poslodavci traze (izuzetci postoje).
[ anon68680 @ 19.08.2011. 13:16 ] @
@make, nazalost kako vreme prolazi skolovanje na drzavnim fakultetima postaje sve samo ne besplatno :) Iako bi studiranje na budzetu trebalo da ti zakrpi sve troskove skolovanja, neretko se desava da studenti dodatno placaju overavanje semestra, literaturu (fazon profesor koji ti predaje je napisao knjigu pa moras original da kupis :)), opremu...itd. Kad na to dodas troskove poput rente i komunalija i sl. (ako ne studiras u svom rodnom gradu), dobijes cifru koju bi bilo pametnije uloziti u samoobrazovanje. Imaj na umu i da ce od sledece godine samo studenti koji imaju sve ociscenje ispite moci da budu na budzetu.
Mada je gubitak vremena po meni mnogo bitniji od izgubljenog novca. Novac i mozes opet da zaradis. Vreme ne mozes da vratis.

@ivan, sloboda govora anyone? Ne vidim da ti pored imena pise "Moderator" pa da mozes da odlucujes o kvalitetu mojih komentara. Uostalom ja svojim komentarima bar iznosim misljenje na temu o kojoj se diskutuje, ti samo flame-ujes one koji misle razlicito od tebe bez ikakvih konstruktivnih ideja, da bi se na kraju samo slozio sa onim sto mi pricamo sve vreme:

Citat:
Bottom line: plata programera ne zavisi od diplome, niti je poslodavci traze (izuzetci postoje).
[ Shadowed @ 19.08.2011. 13:17 ] @
Citat:
make_lele: Za nekoga ko zeli da uci, ne vidim zasto bi fakultet bio bacanje novca. Danas se jos uvek moze besplatno skolovati u Srbiji. Na svim drzavnim fakultetima postoje budzetska mesta, a tu su i besplatan smestaj u domovima kao i dz klopa u menzama.

To sto se ne placa skolarina ne znaci da je skolovanje besplatno.

Inace, stvar je individualna. Za nekog je fakutlet tracenje vremena i novca, za nekog nije.
[ ivan.mojsilovic @ 19.08.2011. 13:25 ] @
Citat:
Nikola Krzalic:@ivan, sloboda govora anyone? Ne vidim da ti pored imena pise "Moderator" pa da mozes da odlucujes o kvalitetu mojih komentara. Uostalom ja svojim komentarima bar iznosim misljenje na temu o kojoj se diskutuje, ti samo flame-ujes one koji misle razlicito od tebe bez ikakvih konstruktivnih ideja, da bi se na kraju samo slozio sa onim sto mi pricamo sve vreme:


@nikola, sloboda govora, anyone? Isto tako ti kazes da su svi domaci fakulteti drek, tako ja kazem da je tvoj komentar nekvalitetan. Samo iznosim misljenje o tvom komentaru. Vidis da je ista stvar u pitanju zar ne?

Slazemo se oko bottom line, ali se ne slazemo oko tvog misljenja vezano za kvalitet domacih fakulteta bazirano na nicemu.

p.s.
moja konstruktivna ideja za tebe i slicne je da odradis onih par pitanja koje sam postavio...
[ make_lele @ 19.08.2011. 13:32 ] @
Onaj ko hoce da uci taj ce od drzave dobiti placenu skolarinu (budzetsko mesto), dobice smestaj u studentskom domu (10e mesecno u sta su ukljucene komunalije)-za one koji ne studiraju u svom rodnom mestu. Takodje, dobijace i novac svakog meseca (stipendiju, ili kredit koji se ne mora pod obavezno i vracati ukoliko student hoce da uci). Takodje, drzava ce mu platiti i ostale "sitne" troskove kao sto su overa semestra (nikad cuo da se to ikome naplacuje), prijavu ispita isl.

Tako da onaj ko hoce da uci, nece sebi davati ovakve izgovore "To sto se ne placa skolarina ne znaci da je skolovanje besplatno".

Sto se iterature tice, ona je potrebna i onima koji uce van fakulteta za ne? A uvek su tu ilegalne fotokopije do kojih je lakse doci nego do originala, i to po smesnim cenama.

Vreme? Jos jedan izgovor. Ne vidim sta je ogranicavajuci faktor da neko pored studiranja uci i u svojoj reziji nesto. Za vecinu domacih fakulteta je dovoljno uciti za vreme ispitnih rokova (ovo ne vazi za bg ETF naravno, kao i neke druge fakultete koji nemaju veze sa IT).

No hard feelings , ali ovo poslednje vazi narocito za fakultete van BG univerziteta.
[ Shadowed @ 19.08.2011. 13:41 ] @
Citat:
make_lele: Tako da onaj ko hoce da uci, nece sebi davati ovakve izgovore "To sto se ne placa skolarina ne znaci da je skolovanje besplatno".

To sto sam ja rekao je tacno a izgovori mi nisu potrebni, ja sam sa tim stvarima odavno zavrsio.
[ make_lele @ 19.08.2011. 13:47 ] @
Tacno je. Ali je i izgovor. Nista na ovom svetu nije besplatno. Mozda vazduh? Za sada...
[ Shadowed @ 19.08.2011. 14:25 ] @
Pa, ti si rekao da obrazovanje jeste besplatno :)
[ Branko Santo @ 19.08.2011. 14:39 ] @
Ih da mi je ovaj mozak bio pre 15 godina pa ne bih ni srednju upisao a kamoli fakultet.
[ burex @ 19.08.2011. 14:43 ] @
Ko upisuje fakultet samo zbog 1 papira, neka ga se kloni. Ko upisuje da bi naučio* nešto, to je već druga stvar. Fakultet je otprilike kao i srednja škola u Srbiji ovih dana, možeš da ga položiš sa 6-7 čak iako si neka gnjida koja se izvlači preko veza, puškica, lepih oči i sl., dakle zavisi od studenta da odluči da li mu treba znanje ili papir.

* "Naučio" ne znači da je neko bio na svim predavanjima i čekao da ga pamet strefi u glavu, već da je zapravo slušao šta mu se priča, da je van amfiteatra pročitao Wikipediju, potražio vrste praktičnih primena, pročitao po koji forum i probao sam da napravi nešto.
[ knyazs @ 19.08.2011. 16:43 ] @
@make_lele: a koji si ti fakultet u zivotu zavrsio i u kojem si ti domu stanovao pa znas da je sve besplatno za onog koji hoce da uci?! Ja sam bar napisao da sam diplomirao ETF a sad cu ti opisati kako je to bilo "besplatno":

fakultet sam upisao u vreme "socijalnog mira" posle bombardovanja 1999 kada bi sve trebalo da je dzabe kako ti kazes. U studentski dom nisam mogao ni da primirisem a kamoli da ga dobijem u prvoj godini tako da sam morao u privat stan - 70 maraka mesecno + troskovi (najjeftinija varijanta, 5km od fakulteta sa jos 2 cimera). Posle ociscene prve godine i proseka ocena 8, dom nisam mogao da dobijem ni u drugoj godini. Tek u trecoj sam uspeo da updnem u dom 4-te kategorije (ni dan danas ne znam kako) ali su se u medjuvremenu troskovi ishrane u stud. menzi povecali tako da sam morao da uzmem studentski kredit (koji i danas vracam) da bi pregurao to sve. Na kraju cetvrte godine, kriza u kuci, moram se zaposliti... jbg, glavu gore i guraj... Jel to besplatno? A mogu da zamislim kako (i koliko) to sve danas izgleda.

@ivan.mojsilovic: eto ti ga primer koji treba da komentarises (kad neko odvali notornu glupost i lupi da je skolovanje u Srbiji besplatno!) a ne nas koji samo imamo drugacije misljenje od tebe. Cenim tvoje misljenje ali i ti postuj moje. Po mom misljenju, fakultet je pomogao jedino onim stidljivim a nadarenim studentima kod kojih su profesori uvideli talenat i gurali ih na projekte i u inostranstvo na dodatno obrazovanje. Sto se mene tice, a i neko je napisao malopre - da mi je ovaj mozak pre 15 godina... :) Naravno da i fakultet ima svoje prednosti - nauci te da se osamostalis, kreces se u krugu pametnih i obrazovanih ljudi koji imaju slicne interese kao i ti, ostvaris dosta kontakata,...

@all: na kraju nam se svima prica svede na isto - vredis koliko znas a ne kakav papir imas. Zato ce svi oni koji misle da su uhvatili Boga za mu*a kad zavrse fakultet (priznajem, i ja sam jedno kratko vreme tako mislio) veoma zazaliti i sto pre shvate da moraju da pokazu znanje i snalazljivost a ne papir bice bolje po njih... treznjenje, sto bi rekao nas narod :)

pozzz

[ Reljam @ 19.08.2011. 17:58 ] @
Fakultet je, izmedju ostalog, sjajno mesto za networking - tu upoznajes ljude koji ce ti kasnije biti neophodni za gradjenje karijere. A da ne pricamo o ne-poslovnim kontaktima.

Verujem da je samo to dovoljno dobar razlog za fakultet sa profesionalne strane.
[ make_lele @ 19.08.2011. 19:42 ] @
@knyazs,

nisam zavrsio ETF, ali imam prijatelje koji jesu. A oni su sa odlicnim supehom iz srednje (i to jedva odlicnim) i sa mesec, do mesec i po spremanja prijemnog bez problema dobili budzetsko mesto i mesto u domu.

I ostali su u istom sve do kraja studiranja.

Dakle, imali su besplatnu skolarinu, i besplatno stanovanje, i besplatnu prijavu ispita, i besplatnu overu semesra itd, itd

Sada je upasti na budzet, a pogotovo ostati na istom znatno, znatno teze nego u vreme kada si ti studirao kada ti je budzetsko mesto bilo skoro zagarantovano, i kada si mogao studirati koliko hoces uz neograniceno prenosenje ispita.

Ishrana u menzi je sada oko 110din ako se nevaram, i to za sva tri obroka zajedno, sto je nekih 3300din iliti 30e mesecno. Ne vidim potrebu da se za to uzima kredit. Pa cak i da se uzme, isti se ne mora vratiti ukoliko student ima 8.5 prosek.

Tako da ne vidim cemu ta ogorcenost u tebi. Verujem da jesi ucio, ali tvoji rezultati tada ocigledno nisu bili dovoljno dobri. Jos si studirao ETF na NS univerzitetu, sto je znatno, znatno lakse nego da si studirao na BG univerzitetu.

Po tvom profilu sa linkedin vidim da ti sada dobro ide. Da li bi bio tu gde sada jesi da nisi upisao i zavrsio ETF?
[ MarkoBalkan @ 19.08.2011. 22:43 ] @
da se ubacim za studiranje u hrvatskoj.

dom je cca. do 20 eura, onaj tko plaća.
onaj tko nije u domu na X-ici ima oko 135 eura, a onaj tko je u domu ima 160 eura.

od tog iznosa student plaća 27 %.

135 - dovoljno love za dva menu-a dnevno.
tako je bilo u moje vrijeme.

tako da onaj tko je u domu ne treba mu više od 65 eura za stanarinu i hranu.

knjige su se kompirale po 4-5 eura po knjizi itd....

a osim toga postoji student servis i onaj tko hoće raditi može zaraditi, istina sad je bolonja malo poremetila, ali može se raditi recimo po subotama.

ovih 70 eura zaradi za 3-4 dana(3-4 subote), također može se raditi recimo 7, 8 i 9. mj. i fino zaraditi.

praktički da se zaradi i 400 eura mjesečno, opet je to 1200, dovoljno za cijelu godinu za sve.

[ HeYoo @ 19.08.2011. 23:16 ] @
@make_lele
Kada baratas informacijama iz 2. ili 3. ruke nije primereno da ulazis "tvrdo" u raspravu.

Studiranje na budzetu je daleko od besplatnog u pravom smislu te reci. Osim skolarine sve ostalo se redovno naplacuje.
Mesto u domu nije garantovano budzetlijama.. pogotovo u NS

[ make_lele @ 19.08.2011. 23:28 ] @
Nije bitno iz kog izvora su informacije, ako su one tacne. Da li sam ja rekao nesto netacno?

HeYoo, nista nije besplatno u pravom smislu te reci! Osim mozda vazduha?

Sto se mene tice, ja sam se 4 godine skolovao na fakultetu bez da mu placam skolarinu, bez da mu placam prijavu ispita, bez da mu placam overu semestra, bez da mu placam ponistavanj ispita, bez da mu placam prijavu alternativnih predmeta itd, itd

Takodje, 4 godine provedoh u domu sa placanjem mesecno 10ak evrica u sta su uracunati i stanarina, i struja, i voda.

Dakle, nista nije besplatno u pravom smislu te reci ali ja zavrsih fakultet bez da ga placam i stanovah 4 godine bez da to placam.

Citat:
HeYoo:Osim skolarine sve ostalo se redovno naplacuje.


Sta se redovono naplacuje studentima koji se finansiraju iz budzeta RS???

Kad sam ja mogao da zavrsim fakultet bez da ga placam, i da stanujem u BG 4 godine bez da kupim stan ili da ga iznajmljujem, onda svako to moze te niko nema pravo da kaze da fakultet netreba upisivati jer je fakultet bacanje para!




HeYoo, nista nije zagarantovano u pravom smislu te reci! Osim smrti mozda?

[ zarek @ 20.08.2011. 00:20 ] @
O čemu vi pričate o studiranju ili platama programera u Srbiji?

Programer ne postaješ u školi, iako stekneš vrlo dobra predznanja ukoliko si vredan i radan, već sopstvenim radom.

I ovaj, vratite se na temu.

Nisam programer, ali me zanimala tema.
[ Shadowed @ 20.08.2011. 00:45 ] @
Citat:
zarek: Programer ne postaješ u školi, iako stekneš vrlo dobra predznanja ukoliko si vredan i radan, već sopstvenim radom.

Ne postajes, ali bi trebao (ako se skolujes za to). U skoli bi trebao postati programer. Na poslu bi trebao postati iskusni programer.
[ 3way @ 20.08.2011. 01:13 ] @
Mislim da taj 'skolski' programer umre vrlo brzo kada se nadje u stvarnoj situaciji.
[ make_lele @ 20.08.2011. 01:16 ] @
Lose mislis. Ali barem postojis.
[ 3way @ 20.08.2011. 01:16 ] @
Citat:
make_lele: Lose mislis. Ali barem postojis.


Zasto?
[ burex @ 20.08.2011. 03:59 ] @
Vezano za moj prethodni post:

Učitelji otvaraju vrata. Ulaziš sam.
Kineska poslovica
[ 3way @ 20.08.2011. 10:00 ] @
Mozda imaju losu robu, ali imaju dobre poslovice.
[ mikronac @ 20.08.2011. 17:38 ] @
Neko reče:
Citat:
Još si studirao ETF na NS univerzitetu, što je znatno, znatno lakše nego da si studirao na BG univerzitetu.


Ma nemoj? Otkud znaš da je u NS znatno, znatno lakše nego u BG? Hajde, daj mi samo jednu činjenicu zašto je to tako? Zato što je to Beograd pa su svi umislili da je to toliki bauk a NS je kesa. Drug, završi ti u BG, pa onda dodji i kad je tako znatno, znatno lakše završi tih 5 godina za 3.5 godine ili 4 godine. Ako tako bude i ako to neko uradi, onda, ja se odričem moje diplome sa Elektrotehičkog odseka (E1) sa FTN-a.

PS. Na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu postoji odsek: Elektrotehnika i računarstvo koji predstavlja jedan odsek. Pri upisu biraš:
E1 - elektrotehnika
E2 - računarstvo.

Nakon 4. godine, dobiješ diplomu Bečelor elektrotehnike i rečunatstva, a nakon 5. godine Master elektrotehnike i računarstva bez obzira koji si smer upisao.
E sad, šta je elektrotehnika u ovom slučaju? Šta je računarstvo? Na pitanje: Šta si završio, kako da odgovoriš? Na diplomi ti piše i jedno i drugo a završio si samo jedno.
Studenti računarstva na prvoj i drugoj godini kažu da studiraju elektro. Na trećoj menjaju izjavu i kažu: nemamo mi ništa sa elektro (velika većina će biti iskrena i priznati da nisu oni elektraši nego računarci). Znam ljude koji su išli na razgovore u firme pa kad kaže da je razvršio E1, oni mu kažu da im je žao, traže E2. Ili obrnuto. Tako da, malo je taj naziv ETF na FTN-u u Novom Sadu zakukuljen i zamumuljen ali u svakom slučaju Beograđani, Nišlije, Banjalučani, Sarajlije, Zagrepčani, ne bi trebalo da kude konja kog nisu jahali. Svakome je svoja muka najveća.
Ukoliko će i dalje neko da ponižava Univerzitet u Novom Sadu, ja Vas sve pozivam da dodjete, upišete i završite a da se ne mučite. Što bi neko studirao elektro u BG 10 godina kad može u Novom Sadu za 5? Pitanje je jednostavno pa bih želeo ove ljude koji kude UNS da mi jednostavno odgovore.

[Ovu poruku je menjao mikronac dana 20.08.2011. u 21:17 GMT+1]
[ n1tr0 @ 20.08.2011. 19:48 ] @
FTN u Novom Sadu je strucniji i slozeniji od ETF-a u Beogradu (vezano za programiranje i software-sko inzenjerstvo). Slobodno uporedite programe oba fakulteta pa ce Vam sve biti jasno... -.-
[ mikronac @ 20.08.2011. 21:04 ] @
Nije me mrzilo da nađem poruke od make_lele. Jako se iznerviram kad neko priča o nečemu o čemu pojma nema! Otprilike, što moj stari kaže kad se upustim u raspravu sa nekom "tetkom", "tečom" i sl. (kako je bilo u njihovo vreme, a kako je sad nama sve lakše...): O fakultetu ti najviše znaju oni koji na njega nisu ni kročili... Čovek je u pravu 100%.

E sad, da citiram ovog gospodina koji ima prijatelje koji su završili elektro:

Citat:
Vreme? Jos jedan izgovor. Ne vidim sta je ogranicavajuci faktor da neko pored studiranja uci i u svojoj reziji nesto. Za vecinu domacih fakulteta je dovoljno uciti za vreme ispitnih rokova (ovo ne vazi za bg ETF naravno, kao i neke druge fakultete koji nemaju veze sa IT).


Šta si hteo da kažeš? Da je jedini tehnički fakultet u Republici Srbiji ETF u Beogradu i da samo na njemu treba učiti konstantno? Tvoji vidici dosežu jako uske krugove, neverovano je to kako ljudi mogu biti zaslepljeni... Prosto ne vidim kako se neko sme usuditi da priča o nečemu o čemu nema pojma, pa čak i da se javi u temi u kojoj se priča o programiranju, uzimajući u obzir da nemaš pojma šta je ; u C-u. Jednostavno, smatram da nisi dovoljno kompetentan da pričaš o tome.


Citat:
Onaj ko hoce da uci taj ce od drzave dobiti placenu skolarinu (budzetsko mesto), dobice smestaj u studentskom domu (10e mesecno u sta su ukljucene komunalije)-za one koji ne studiraju u svom rodnom mestu. Takodje, dobijace i novac svakog meseca (stipendiju, ili kredit koji se ne mora pod obavezno i vracati ukoliko student hoce da uci). Takodje, drzava ce mu platiti i ostale "sitne" troskove kao sto su overa semestra (nikad cuo da se to ikome naplacuje), prijavu ispita isl.


Za ovu izjavu ti mogu dati 10 bambija. Evo na budžetu sam 4. godine. Za mesec dana upisujem 5. godinu. Imam prosek 7.80. Da li to znači da ja ne želim da učim jer nemam prosek >9.5 da bih dobio neku stipendiju (nećemo računati kredit od 5000 ili 6000 dinara kao stipendijom). Ne, ja učim, ovaj prosek imam upravo zbog toga što pored fakulteta učim nešto u svojoj režiji, tj. radim praktične stvari kojih na fakultetu ima manje, ali opet dovoljno da bih se upuštao u tako nešto + na mom odseku su profesori i asistenti vrlo dostupni ljudi koji će ti pomoću u svemu što radiš. Sa ovim prosjekom, ja ne mogu da dobijem dom. Nijedne godine. Treba mi bar za ocenu viši da bih ga dobio. Jel to i dalje znači da ja ne učim iako trenutno imam 2 ispita zaostatka da očistim? 45 ispita nije lako dati za 4 godine sve da polažem trčanje, pevanje, likovno, i engleski... Moj bivši cimer ima prosek 9.0. Ne prima nikakvu stipendiju. Dobija par hiljada dinara kredita, bolje išta nego ništa. Znači, gde su te stipendije o kojima ti pričaš?
Dalje, sitni troškovi... Overa semestra na FTN-u je 2000 (1000 ko cisti godinu) dinara. Prijava ispita 200 (za sve) dinara, 1200 dinara u oktobarskom roku. Upis skolske godine je 3300 za one koji su očistili i 6300 za one koji nisu. Dobijanje diplome je 20-30 hiljada dinara. Ponovno slušanje predmeta 1000 dinara po ETCS bodu. Polaganje ispita preko kolokvijuma koji je prenesen 2000 dinara.



Šta je ovde besplatno? Opet, ćuti! I ne guraj nos gde ti mesto nije!

Citat:
Za nekoga ko zeli da uci, ne vidim zasto bi fakultet bio bacanje novca. Danas se jos uvek moze besplatno skolovati u Srbiji. Na svim drzavnim fakultetima postoje budzetska mesta, a tu su i besplatan smestaj u domovima kao i dz klopa u menzama.



Gore sam ti objasnio da se u Srbiji ne školuje posve besplatno! Besplatan smeštaj u domu jeste besplatan ako gledaš da se taj dom plaća 15 evra, dok su troškovi mog stana 200e + 70e troškova (Ne kukam, Bogu hvala imam mogućnost da mene i moju sestru finansiraju ljudi koji su se školovali da bi meni omogućili školovanje + ni njih još nikad niko nije čuo da kukaju). Klopa u menzi na dnevnom nivou je 130-140, sto je nekih 4000 dinara mesecno samo za menzu. Znači, menzu nikad kudio nisam, iako bi 200 puta ostao gladan da pored menze nisam u prodavnici kupio još nešto. Ali imam u vidu da za ručak dobijem čokoladicu koja košta u prodavnici 50 dinara, a ja sam čitav ručak u menzi platio 55.

Drugar, mnogo si me iznerivrao svojim stavom. Sve znaš a pojma nemaš. Nažalost, velika većina ljudi je takva, samo se laprda i piša uz vjetar, drže se pridike i pametovanja drugima a sebe ni ne vide....

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao mikronac dana 20.08.2011. u 22:24 GMT+1]
[ laserjat @ 21.08.2011. 10:55 ] @
Mozemo se sloziti da su jedan i drugi fax najbolji sto se tice ove struke i o tome ne bi trebalo vise pricati u ovoj temi.

Sto se tice plata mislim da niko pa cak ni juniori ne bi trebalo da pristanu na plate manje od 500e, dok vec sa par godina iskustva ta plata moze znacajno da poraste tako da generalno programeri zaradjuju dosta dobre plate .. ALI sad ide ono najlepse a to je da uz vecu platu sve vise postajes rob firme za koju radis a to podrazumeva ostajenje prekovremeno na poslu, pa cak i do duboko u noc, zatim skoro radne svake subote a sve cesce i radne nedelje, na odmor ides kad ti firma dozvoli i koliko ti dozvoli itd...
[ knyazs @ 21.08.2011. 11:12 ] @
@mikronac: hvala na detaljima (bravo!). Ja sam zavrsio fax 2007 a zadnji put prijavljivao ispite jos ranije tako da nisam imao tako precizne detalje. Potpisujem sve sto si rekao i, sto se mene tice, stavljam tacku na raspravu o tome "fakultet da ili ne" jer je to skroz druga tema.

Sto se tice zarada programera u Srbiji, mogu reci da poznajem dosta ljudi i veliko je "sarenilo" plata ali niti od jednog nisam cuo da zaradjuje vise od 1100 netto. Naravno, postoje izuzeci - ljudi koji upadnu na neka mesta u recimo dobrim bankama i na poziciju vodje odeljka i onda tu plate idu i do 1500+ netto...

Takodje izuzetak, imam jednu prijateljicu koja je imala srecu da se zaposli u MK Komerc 2004 godine kad je MK poceo sa uvodjenjem SAP-a. Meni je nazalost to mesto promaklo "za dlaku" jer tada nisam imao zavrsen fakultet (objasnjenje iz MK). Sad ta ista prijateljica radi za neku Americku firmu u BG i zaradjuje 3000 netto. Znaci, sve zavisi kako vas "ubode".

Ali, kao sto kazu Jevreji, najbolje raditi za sebe pa makar i prodavati bombone. Dosta mojih prijatelja je radilo neko vreme za druge firme, steklo kontakte i onda otvorilo svoje firme. Naravno, neki od njih nisu uspeli ali su zato neki dogurali zaista daleko. Moram ovom prilikom da izdvojim svog kolegu Sasu Popovica, koji je, cini mi se jos 2003 u toku studija radio kao vodja nekoliko projekata za jednu soft. firmu u NS. Danas, ima svoju firmu (ne bih da reklamiram, zato ako vas zanima potrazite na netu ili mi posaljite PP) i mislim da mu dosta dobro ide jer konstantno zaposljava nove ljude.

Odgovor na pitanje "Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?" bi bio od 400 do unknown. Koliko zaradjuju menadzeri koji su pre bili programeri - izracunajte sami :)

Pozzz
[ Milos Dedijer @ 23.08.2011. 12:27 ] @
Kirija: 150€ (ako ne zivite bas u nekoj rupi i to sa cimerom)
Racuni: 50€ (delite racune sa cimerom)
Hrana i slicno: 150€ (racunam tu hranu, par put sedmicno i poneko pivo kad izadjete i tome slicno)
Skolarina: 130€ (ako se placa skolarina)
• Tu cu da stanem a tu nikako nije kraj •
Mesecno: 480€
Ukupno: 480€ * 48 meseci = 23040€


Dakle ukoliko studirate u Beogradu po principu samofinansiranja, a niste iz Beograda, bice vam potrebno oko 25000€ da zavrsite fakultet. Dakle ako ce vam diploma u doglednom vremenu doneti 25000€ onda je studiranje dobra solucija. Ali ukoliko imate nameru da prodjete kroz fakultet i da nakon toga pocnete da ucite i radite, jer "na fakultetu se ne nauci nista" onda batalite tu pricu. Ovih 25000€ mozete da zaradite tokom studiranja ako se malo potrudite, a ono sto je bitno u toj prici nije sto cete zaraditi tu kolicinu novca nego sto cete sa fakulteta izaci sa diplomom, zavidnim iskustvom u svojoj bransi i vasi roditelji ce moci da priuste sebi 10l goriva kako bi nekad dosli da vas obidju.

Ne znam ni sto sam to napisao...



Ono sto mene zanima, kolko se toga overall promenilo sto se tice plata od 2008. kad je tabela plata sa prve strane napisana?
[ make_lele @ 23.08.2011. 12:46 ] @
Uh.. 25.000e za 4 godine studiranja.

Ok, ako neko bas zeli da dopusti sebi taj luksuz da ni jednu godinu fakulteta ne bude na budzetu onda ne mora bas da trosi i 25.000e.

1. Skolarina: prosek je 1000e godisnje
2. Stanovanje: vrlo lako se moze naci soba u blizini fakulteta koja kosta 100e sa troskovima. I ta soba je na nivou soba iz stud.domova. Ako neko zeli bolju, ona je to od 130-150e i to sa sve troskovima. A za nekih 150-170e se moze iznajmiti i pristojna garsonjera, pa ako se zivi sa devojkom ili cimerom to je po 110e sa troskovima.

(govorim za BG, po ostalim gradovima su cene znatno nize)

3. Hrana: kupiti karticu za menzu na crno je nekih 200e,a 3 obroka dnevno su oko 3500 mesecno.

Tu cu se zaustaviti iako tu nije kraj.

Dakle, onaj ko nije iz bg a zeli da studira u bg i pri tome dozvoli sebi luksuz da ni jednu godinu ne bude na budzetu ne mora da plati 25.000e nego moze i (1000 skolarina + 10 meseci godisnje kirija *110e + 200e kartica + 350e obroci) da prodje i sa duplo manjim iznosom (10ak hiljada za 4 godine zivota u BG i skolovanja).

Nego Milose, ako se ne varam ti si jedan od onih koji su upisali fakultet pa ga potom napustili i zaposlili se. Da li bi mogao sa te srane nesto napisati? Da li ti je nemanje diplome otezalo put do posla i uticalo na poziciju i visinu plate? Kao i kako si naucuo to sto je potrebno za obavljanje posla koji radis?
[ ivan.mojsilovic @ 23.08.2011. 12:55 ] @
Moze se i sa manje od 10K ako se zivi sa 3 cimera u garsonjeri od 130€, hrana samo u menzi, kafa, sok, bioskop, pivo i slicno samo za bozic i u gostima...e da, ako imate srece pa iza coska imate podrum vina gde za 60 dzindzi mozete kupiti 1 litar crvenog vina, pa to je brate uzivancija! (eh kakvi su to dani bili :D )
[ mikronac @ 23.08.2011. 13:38 ] @
Citat:
make_lele:

(govorim za BG, po ostalim gradovima su cene znatno nize)


Ja sam se selio pre 4 meseca, pa znam kompletnu sliku izdaje stanova u Novom Sadu. Limani (1, 2, 3, 4) - jednoiposoban stan sa nepristojnim krevetima, bez radnog stola, sa veš mašinom iz 1980. godine kupljene na Najlon pijaci za 1500 dinara, bez šporeta već sa onim prcimoljkom sa 2 RINGLE :D i pećnicom u kojoj jedan grejač ne radi, Obodin frižiderom koji je moja baba bacila pre 15 godina, izdaju se za u rasponu od 160€ do 240€. Pitate se kako je tako? Pa jednostavno je, stanovi koju su novi i opremljeni su izdati i oni koji žive u njima su svesni da bolje neće naći. Malo se ko seli, ostane u njemu i preko leta...

Ukoliko je bilo šta novo u stanu, npr. veš mašina, cena je odmah 200e u proseku.

Okolina Spensa, Grbavica, pa do Futoške pijace... Išao sam da vidim par stanova. Raspon cena isti kao na Limanima. Čak zakucaju neku cenu pošto očekuju da ćeš se cenkati. Ni u jednom stanu NEMA TV-a, što mi je na neku ruku normalno jer nisu u stanju da ti stave pristojnu veš mašinu koja ti je potrebnija od TV-a a ne da "luksuziraju" sa TV-om koji se može kupiti za 10k dinara.
Centar neću ni da komentarišem...

Ja sam na granici Grbavice i Telepa (ako to nekom nešto znači), plaćam 200€ (mada je cenio 220€). Bez interneta imam 85€ troškova (struja, informatika i pretplata na fiksni telefon kome ni slušalicu ne podižem, RTV pretplata TV-a koji ne mogu ni da uključim jer daljinski nije od njega a prekidač je riknuo). Postavio bih slike stana, ali onda bi neko pomislio da sam papak jer dajem 200€ za stan u kome je TV marke SAN star 24 godine, spavam na nekom jadu od dvoseda koji je bar nov, a veš mašina je u poluraspadu. Što živim ovde? Zato što je od 70 pregledanih stanova ovaj bio bez konkurencije najbolji u tom momentu.

Naravno, ja ne moram da živim u blizini faksa, mogu da odem u Kamenicu, Petrovaradin ili Novo Naselje, i možda bih našao bolje opremljen stan za manje pare koje bih dao za mesečnu kartu autobusa koji ovde ne koristim uopšte.

Dakle, da zaključim: Ono što zaista izgleda pristojno, stanodavci nazivaju LUX opremljenim stanovima. Pa ako je LUX opremljen stan, ubaci TV u njega koji pre toga ti nisi koristio 20 godina. Na taj način oni imaju te stanove koje izdaju za >200€, minimum!!!

E ovo su ti znatno niže cene stanova van Beograda... Zamolio bih te da ponov ne pričaš o nečemu o čemu nemaš pojma. Za cene koje ti pominješ, možeš da nađeš prazan, neopremljen stan jer postoje ljudi kojima i to treba.

Dalje, sobe... U okolini faksa, pristojna soba ti je 80-100e (citao sam u oglasima, nisam trazio niti gledao ali znam one koje zive tako). Imaju krevet, neki stočić koji sigurno nije namenjen za učenje, jedno kupanje dnevno koje mora biti pre 21h, i vrata su zaključana izmedju 22 i 23h. Ako te nema do tog perioda, spavaj na ulici.

Živo me interesuje gde ćeš u Novom Sadu naći mesto za stanovanje od 130e a da u njemu mogu da zive i uce 3 coveka? Poznajem neke koji su upisali kad i ja faks 2007. godine, eno ih još na prvoj godini sa nepoloženim matematikama, fizika, programiranjima i slicno...

Sada nisam upućen, koji faksovi traju 4. godine? Pravni, filozofski, i koji još? Ozbiljno pitam, kod mene na FTN-u je sve 5 godina koliko ja znam...
[ Milos Dedijer @ 23.08.2011. 13:58 ] @
Ma to pisah po principu sve iz dzepa jbg, nemam ni ja 25000 pa se snalazim. :) Zaposlio sam se da ne bih sa sestrom morao da zivim na 3000din i pola kutije carnex pasteta mesecno. Vise sam trosio za cigare nego za hranu, dakle sve se moze kad se hoce - http://solarhealing.com/, pa ko voli nek izvoli. :D

Citat:
make_lele:
Nego Milose, ako se ne varam ti si jedan od onih koji su upisali fakultet pa ga potom napustili i zaposlili se. Da li bi mogao sa te srane nesto napisati? Da li ti je nemanje diplome otezalo put do posla i uticalo na poziciju i visinu plate? Kao i kako si naucuo to sto je potrebno za obavljanje posla koji radis?


A varas se u neku ruku (a interesuje me ko si, posto znas i Krcka i mene). :)

Bio sam na FON-u, pa sam odustao od istog, ne sad zbog nekih visih razloga, bio sam lenj da ucim ono sto sam tamo trebao da ucim na zajednickim godinama. Pa sam presao na RAF, i jos uvek studiram. Zaposlio sam se preko oglasa, neka standardna prica, trazili su 3 studenta za QA. I tu je bila selekcija sa, koliko se secam, 60 ljudi na 3 koja ce da budu primljena. Dakle procedura je bila CV - Test znanja (1 minut za 1 pitanje na engleskom, jednostavna pitanja, neke osnove IT-a) - Intervju - Razgovor. Dosta dobro odradjeno, makar po mene cim sam primljen. :)

Al ono sto je interesantno je da mi je za dobijanje posla bio potreban status studenta.

A to gde sam naucio sta mi treba za posao bi trebao da ti kaze datum moje registracije na ovaj forum recimo, posto je to bilo pre vise od 7 godina. A i nisu neki reqs-i bili za posao. :)
[ make_lele @ 23.08.2011. 14:17 ] @
U bg nije moguce naci 1.5 stan koji ima net, tv, vesmasinu za 200e. Za taj novac je moguce naci 0.5 stan sa pomenutim invertarom. To vec govori dovoljno koliko su cene nize u NS. Zao mi je sto te pogajaju moje poruke, ali da nisu tacne to ne bi bilo tako.

Po 10x.. Kad pises, pokusaj se drzati teme o kojoj pises. Nikoga u temi o zaradi programera u Srbiji ne zanimaju kilometarski postovi o tvoj trazenju stana u NS.
[ 3way @ 23.08.2011. 14:23 ] @
Citat:
make_lele: U bg nije moguce naci 1.5 stan koji ima net, tv, vesmasinu za 200e.


Moguce je.
[ mikronac @ 23.08.2011. 14:23 ] @
Kao sto nikoga ne interesuju tvoji trolovi o uzidazanju Beograda a spustanja drugih mesta u pogledu svega. Napredniji ste, tu nema priče. Tvoj lik i delo u ovoj temi to stavljaju svima do znanja.

@3way, naravno da je moguće. Samo on tvrdi da nije jer je covek iz BG i verovatno nikad nije ni trazio...
[ 3way @ 23.08.2011. 14:27 ] @
Pa i ja sam iz Bg, ali sam trazio, pa znam sta se nudi. Pogotovo ako uporedimo cene od pre godinu dana i danas.
[ make_lele @ 23.08.2011. 14:33 ] @
Reci da je za iznajmljivanje stana potrebno najvise dati para za inasjmljivanje stana u BG je po tebi "uzidazanje Beograda a spustanja drugih mesta u pogledu svega"!!?

Citat:
3way: Moguce je.


E ovo je trolovanje. Pojavi se lik odjednom i lupi neku glupost i ostane ziv. I to bez ikakvog obrazlozenja.


Citat:
3way: Pa i ja sam iz Bg, ali sam trazio, pa znam sta se nudi. Pogotovo ako uporedimo cene od pre godinu dana i danas.


Da znas, ali ocigledno samo na osnovu agencijskih oglasa u halo i slicnim oglasnicima.


Citat:
mikronac:Tvoj lik i delo u ovoj temi to stavljaju svima do znanja.


LOL
[ 3way @ 23.08.2011. 14:36 ] @
Citat:
make_lele:
Da znas, ali ocigledno samo na osnovu agencijskih oglasa u halo i slicnim oglasnicima.


Ne, na osnovu kontakta sa ljudima koji izdavaju ili koji su izdavali stanove.
Primera radi, drugar je pre neki dan uzeo stan za 200e na Kanarevom brdu, skoro namesten. Jedino nije imao krevet.
Drugi primer - stan u centru grada, potpuno namesten i lepo uredjen - 250e.

[ make_lele @ 23.08.2011. 14:50 ] @
Citat:
3way: Ne, na osnovu kontakta sa ljudima koji izdavaju ili koji su izdavali stanove.
Primera radi, drugar je pre neki dan uzeo stan za 200e na Kanarevom brdu, skoro namesten. Jedino nije imao krevet.
Drugi primer - stan u centru grada, potpuno namesten i lepo uredjen - 250e.


jedan drugar, jedan stan... donositi statisticke zakljucke na osnovu uzorka velicine 1 u znatno, znatno brojnijoj populaciji je krajnje smesno...

1.5 stan u centru Bg kosta izmedju 400e i 500e. Stan u Marsala Birjuzova (odatle se znamo, @dedijer) sa dnevnom i spavacom sobom, jednim kupatilom, jednom terasom i kuhinjom bez trpezarije trenutno kosta 450e. Od invertara su tu naravno ves masina, opremljena kuhinja, tv itd ali sve iz doba mladosti preminule tetke sadasnjeg vlasnika.

1.5 stan u Jajincima, u blizini cuvenih klubova knjizevnika Hacijende i Oaze, je 220e.

Da li postoji neko ko je zbog mikronca i tvoja (3way) dva primera, zakljucio da su cene izjamljivanja stana u NS vise nego u BG i da je to trolovanje radi uzdizanju BG (ili kako vec glasi ta notorna glupost).
[ mikronac @ 23.08.2011. 14:54 ] @
Ja uopšte nemam pojma u čemu je tvoj problem? Jeste, skuplje je. Pitanje je zasto? Bez objašnjivog razloga. Samo zato sto je to Beograd? To nije dovoljno jak argument da bi cena bila tolika.
Ali, ono što ja hocu da kazem je da ti sve znas kako je svuda, a kako je u BG sve superiornije. Tako i stanovi, EEEEEEEETTTTTTTTTTTFFFFFFFFFFF, svi ostali fakulteti i tako to...
Covece, u pravu si, idi na Adu, u Novom Sadu to nema. Valjda je zato sve skuplje tamo...
[ 3way @ 23.08.2011. 15:01 ] @
Citat:
make_lele: jedan drugar, jedan stan... donositi statisticke zakljucke na osnovu uzorka velicine 1 u znatno, znatno brojnijoj populaciji je krajnje smesno...


Na osnovu koje statistike si ti dosao do zakljucka?
[ make_lele @ 23.08.2011. 15:04 ] @
Prroblema nema. Problem je kod tebe i izazvan je decenijskom diskriminacijom gradova van BG pasaluka. Prvo napises kolimetarski post o svojim avanturama prilikom trazenja stana i sa opisom rupe koju si na kraju iznajmio, a sve to kako bi sebe i ostale citaoce ovde ubedio kako iznajmiti stan u NS kosta vise ili isto kao u BG, da bi posle napisao

Citat:
mikronac: Jeste, skuplje je. Pitanje je zasto? Bez objašnjivog razloga. Samo zato sto je to Beograd?

[ mikronac @ 23.08.2011. 15:11 ] @
Izvini, ali, ili si ti si glup, ili ti je neka druga dijagnozna potrebna.

Nigde nisam napisao da je skuplje! Napisao sam da NIJE ZNATNO jeftinije kao sto si ti napisao. Inace, imas u Novom Sadu, u Park City-ju (Liman 3) stanove za izdavanje cija je cena 600e.

Otprilike, priča ti je na nivou: Čiji je veći? U slučaju da ti je manji, tad tehnika postaje važnija.

Na osnovu kojih statistika, kao sto te pita 3way ti dolazis do informacija, samo ti znas.

Neću da se više s tobom raspravljam, zamolio bih isto i 3way. Kao i pre, mislim da nisi kompetentan da pričaš ni o čemu sa tim nivoom razvijenosti sive moždane mase...
[ make_lele @ 23.08.2011. 15:22 ] @
Kad neko argumentovanu diskusiju prekine spastanjem na nivo "ili si ti si glup, ili ti je neka druga dijagnozna", "nisi kompetentan da pričaš ni o čemu sa tim nivoom razvijenosti sive moždane mase", to onda dovoljno govori o njemu samom.
[ plague @ 23.08.2011. 15:29 ] @
Molim vas, tema je "koliko zaradjuju programeri". Ljudi ovde dolaze da bi dobili ideju o platama ili saznali bitne stvari koje se ticu toga, pogotovu oni koji nemaju iskustva, a ne da bi izabrali grad.
[ angelos @ 24.08.2011. 10:52 ] @
Ja se najverovatnije selim iz BG u NS ili Vrsac za boljie placenim poslom.
Nisam programer pa Vam cifra nece biti vazna. Stanovi u NS i Vrscu su na istom nivou.
U Vrscu su cene malo jache zbog Hemofarma, ali su u nivou cena iz NS.
E sad, u NS se moze naci 1 soban stan full sredjen za 150-180 eura(pale su cene).
Fora sa NS je sto je mali tako da je nevazno u kom delu zivite jer ste na brzinu u centru.
Ja ne favorizujem BG jer sam rodjen u njemu, pocinje da me nervira jer je jako prenatrpan.
Da je situacija malo bolja sa putnom infrastrukturom, ne bi bilo problema.
Bg je resenje samo za one koje dolaze iz malih sredina, ja ne mogu da nadjem normalan posao jer necu da platim (5 plata - mito) i nemam vezu medju
nacionalnim manjinama koje zive u Bg. Druga nenormalna stvar je ta da nema sanse da napredujete, najcesce cete ugrozavati nekoga ko ce gledati da vas sj**e.
Beograd je bezobrazno i neopravdano skup grad, posebno nakon priliva Crnogoraca sa kesom od pre par godina.
SEKA je malo sredila stvar u smilu da je doslo do pada standarda pa su se stvari malo dovele u red.
[ angelos @ 24.08.2011. 10:55 ] @
@Plague
Programeri zaradjuju:
1) Sa nekoliko meseci iskustva nakon studija u stranoj ili privatnoj firmi - 450-700 eura
2) Sa 3-5 godina iskustva 800-1200
3) Sa vise od 5 godina (team lead) - Malo vishe :)
Kao Manager (WTF) - preko 2k
[ Milos Dedijer @ 24.08.2011. 11:04 ] @
@offtopic sa prethodne 2 strane
U Srbiji moze da se radi normalno u IT samo u BG, NS, NI. To je cinjenica. Ja kad bih pozeleo da se vratim u Cacak gde ne moram da placam stan, dok mi je sve ostalo jeftinije, mogao bih da se zaposlim i da razvlacim kablove za SBB i da zaboravim na dev a pogotovu na QA pozicije.

Citat:
angelos: @Plague
Programeri zaradjuju:
1) Sa nekoliko meseci iskustva nakon studija u stranoj ili privatnoj firmi - 450-700 eura
2) Sa 3-5 godina iskustva 800-1200
3) Sa vise od 5 godina (team lead) - Malo vishe :)
Kao Manager (WTF) - preko 2k


Cekaj nemas kategorije izmedju 1 i 3 godine? Sa 2 godine iskustva ne mogu da imam 700€?

Sa vise od 5 godina (team lead)? Cekaj, prvo sta znaci malo vise? Drugo, mislis da samo team lead ima malo vise, a sta je sa ljudima koji rade u timovima 5+ godina?

I sta smatras managerom? PM? Ing? Vidim da team lead ne smatras managerom.
[ angelos @ 24.08.2011. 19:57 ] @
Ovo sto sam napisao je orijentaciono i zavisi od poslodavca do poslodavca.
Tu su plate mojih poznanika sa razlicitim iskustvom u razlicitim firmama.
A team lead i managere sam razdvojio jer su obicno razdvojene pozicije i imaju razlicite odgovornosti.
To opet zavisi od kompanije do kompanije, ne pricam o domacem fazonu "devojka za sve".
Takodje znam momke koji su project experti i napredovali su sa pozicija inzenjera na team lead, manager, regionalni manager kroz par godina.
To zavisi od zalaganja i mogucnosti napredovanja (od firme do firme).
U principu, kada imas vise godina iskustva cenkas se za kintu.
Koliko ja shvatam da ne prolaze lose ni freelanceri kada traze posao.
E sad, voleo bih nekoga da mi kaze, da li je mala plata za direktora malog programerskog odeljenja u Bg 5k eura? Zanima me sa aspekta odgovornosti/kompenzacije?
Znam da su direktori stranih predtavnistava daleko placeni ali necemo o tome....

[Ovu poruku je menjao angelos dana 25.08.2011. u 11:00 GMT+1]
[ fafner @ 29.08.2011. 21:28 ] @
Jesu li to neto ili bruto plate koje spominješ gore ? 1200€ neto u Srbiji, vjerujem da je izuzetak a ne pravilo. Kakve su to silne banke i sl. što plaćaju programera 5-6 prosječnih srpskih plata od 300€ ? Ja znam dva lika, jedan završio višu radi godinu dana već prima oko 500€ neto u jednoj IT firmi u BG. Drugi takođe, završio ETF, radi kao programer 3-4 godine prima oko 900€.

U Njemačkoj (da zemlja koja briše patos većinom evrope po tehnici) su početne plate uglavnom 1800-2000 neto za programere ili tehničke poslove nakon studija, za 3-4 godine rada do 2300, za 15 godina rada do 3000 neto ako se ne popne (manje vjerovatno) na neku veću poziciju. Ako je čovjek oženjen, a žena mu nezaposlena, smanje mu se porez pa dobije još 400-700€ plus na navedene plate.




[Ovu poruku je menjao fafner dana 30.08.2011. u 22:35 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 29.08.2011. 23:46 ] @
Valjda je neto... retko ko u Srbiji računa bruto platu, verovatno većina ni nema pojma kolika im je bruto plata
[ Dexic @ 30.08.2011. 01:50 ] @
Uz opasku da nisam primetno upucen, da napomenem da retko koga od kolega u IT-u znam da im plata nije barem 1000e trenutno. Vecina BG, nekoliko NI. Od Java programera za strane firme, do radnika za nase (ne freelancing nego interni IT) pa do obicnih freelancera.

[ fafner @ 30.08.2011. 02:18 ] @
Citat:
Dexic: Uz opasku da nisam primetno upucen, da napomenem da retko koga od kolega u IT-u znam da im plata nije barem 1000e trenutno. Vecina BG, nekoliko NI. Od Java programera za strane firme, do radnika za nase (ne freelancing nego interni IT) pa do obicnih freelancera.


Ja ovo ne vjerujem, jer znam mnogo ljudi koji su ispod 1000 BRUTO, u Srbiji kao i Crnoj Gori (primjer: http://www.zzzcg.org/home/deta...00&nChannel=Radna%20mjesta ).
Jedino ako je prosjek programera posjetioca Elitesecurity-ja iznad nivoa pa i neki probiju 1000€ neto granicu. Ali onda na tog jednog ES-ovca dođe još nekih 9 kolega, informatičara koji zarađuju oko 500€ neto. Statistika je majka..

[ ivan.mojsilovic @ 30.08.2011. 09:04 ] @
Citat:
Dexic: Uz opasku da nisam primetno upucen, da napomenem da retko koga od kolega u IT-u znam da im plata nije barem 1000e trenutno. Vecina BG, nekoliko NI. Od Java programera za strane firme, do radnika za nase (ne freelancing nego interni IT) pa do obicnih freelancera.


Ima dosta ljudi koji imaju takvu platu, ali su to starije kolege, sa dosta iskustva i sa dobrim znanjem. Ima gomila programera koji imaju plate manje od 1000 eura.

Da kazemo da je neki prosek plata oko 800 evra, sto se mora priznati nije mala plata.
[ nnn @ 30.08.2011. 10:29 ] @
U microsoft Srbija, pocetna plata programera je oko 1,500evra :)
[ Milos Dedijer @ 30.08.2011. 12:04 ] @
Da, u pitanju su neto plate. A sve zavisi gde radis, ali ja stvarno ne znam programera sa neto platom manjom od ~500€.

A sigurno da oni postoje, pogotovu po onim firmama koje kupe neki software i onda imaju jednog coveka koji im to odrzava a posto nema posla vezano za to, onda pomaze oko svega sto se ubada u uticnicu. Dakle cimaju ih radnici kad im iskoci pop-up na nekom levom programu, kad im ne radi telefon, kad im ne radi klima,...

Al sa druge strane poznajem gomilu programera sa platom od preko 1000€, a neki od njih svakog meseca zarade po jos 300-2000€ na poslovima koje obavljaju samostalno od kuce.

Da bi obavljali neki posao ne moraju da budu geografski bazirani blizu klijenta, cak sta vise klijenta ne moraju nikada ni da vide, tako da mogu da rade za strane klijente koji placaju po stranim standardima u velikim kolicinama stranih novaca.
[ Dexic @ 30.08.2011. 14:29 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic: Ima dosta ljudi koji imaju takvu platu, ali su to starije kolege, sa dosta iskustva i sa dobrim znanjem. Ima gomila programera koji imaju plate manje od 1000 eura.

Sve za koje znam (cije plate znam u IT-u) su do 30 godina starosti sto se nadam da se ne smatra pod "starije kolege" :)
Siguran sam da ima dosta sa manjim platama, zato sam i pomenuo opasku da nisam preterano upucen u situaciju. Ali ne znam nikoga da ima platu u IT-u ispod 1000e konkretno.

Vise je bitno kakav je posao, jer vecina njih radi normalno (znaci nema ludih smena, 12h dnevno kad je frka, rad vikendom i sta ja znam). Kljucna rec: vecina!
[ tdusko @ 30.08.2011. 14:36 ] @
Citat:
nnn: U microsoft Srbija, pocetna plata programera je oko 1,500evra :)


Kad bi se zezali :). Mirko uzima najbolje kadrove u zemlji(a imaju i strance) i ko god je probao da se zaposli tamo na mesto developera zna da je test bolestina teska. Kad se sve to uzme u obzir, mirko ne sme da dozvoli da iko pomisli da ode u neku drugu domacu firmu, a to moze samo ako drzi plate daleko iznad trzisne. Iz svega toga sledi da su plate daleko iznad 1500 :). 1500 nije retkost da imaju seniori po manjim stranim firmama sa dugogodisnjim iskustvom. Ne retko i preko 1500. Teoretski ako neko ima 1500 kod mirka imao bi racuna da predje da bude senior u neku manju firmu stranu za recimo 1800 i jos nesto pride. Medjutim, to nece da moze. Iz mirka u BG-u se ide samo u Redmond ili silicijumsku dolinu :)
[ angelos @ 30.08.2011. 16:18 ] @
Znam slucaj kada je decko iz Mirka bio zaduzen da stavi oglas na PMF za programera pa je namerno stavio na "levi" fakultet.(slucajno se na konkursu pojavio samo njegov drugar koji nije prosao test)
Kod Mirka se dolazi samo preko debele veze jer su jako zatvoreni. Pricam o mirku u Bg. U Zagrebu je drugacija situacija. Plate su manje-vise slicne.
[ tdusko @ 30.08.2011. 17:33 ] @
Ja sam jednom bio na testiranju i bilo nas je milion. Bilo je ljudi koji dolaze i pokusavaju 5. put da poloze test. Kada sam video da je pola testa surova matematika i da trebam da dokazujem neke beskonacne sume i cuda ukapirao sam da nikad necu raditi u microsoftu. Jednostavno, moras biti fanatik i mnogo zeleti taj posao da bi uz doooobru pripremu prosao test. Govorim o poziciji developera mada imaju oni vise vrsta developera tako da se njihove pozicije poprilicno razlikuju od onih u "obicnim" firmama.
[ fafner @ 30.08.2011. 17:46 ] @
Moji iskazi su bazirani na statistikama u Njemačkoj, i tih dvoje ljudi iz BG-a (koji očigledno ne lažu o svojim platama). Imajte na umu, da mnogi ljudi "naduvaju" svoja primanja zbog društvenog ugleda, ženskih i td.. Potrebno je jedno ili više profesionalnih istraživanja od neke firme ili državne agencije povodom prosjeka plata u IT oblasti u Srbiji, sve ostalo je tandara-mandara. Ovaj podforum treba da je realni vodič za posao a ne naučnu fantastiku :)

[Ovu poruku je menjao fafner dana 30.08.2011. u 19:05 GMT+1]
[ Milos Dedijer @ 30.08.2011. 18:15 ] @
Pa dobro ne trebaju ljudima ove informacije kao materijal za naucni rad nego im trebaju "ofrlje" informacije sa lica mesta a ove informacije koje su napisane su uglavnom iz prve ruke. Al ako ces da budemo precizni programeri u proseku zaradjuju od 300-3000€ (izem ti prosek) a pri tom ih je jako malo na obe margine, dakle nema ih puno sa 3000€ ali ih nema ni puno sa 300€. U principu koliko mogu da im variraju znanja, toliko moze da im varira i plata.
[ tdusko @ 30.08.2011. 18:26 ] @
@Fafner,

Sobzirom da vise ne radim u Srbiji reci cu ti da sam u trenutku napustanja firme u Beogradu nakon 3.5 godine rada imao platu tacno 4 prosecne neto plate u Srbiji. A kao dokaz da nisam nikakav specijalac reci cu ti da sada u nemackoj u Minhenu imam otprilike onu pocetnu sto si ti naveo. Tacno je da imas firme kao sto su Spinaker, Pexim, Teletrader, S&T... gde ljudi rade godinama i ne predju 700-800. Nasuprot tome imas recimo vrlo dobre firme poput Moegul, Webcom... gde jednostavno trebas samo da se trudis i da pratis ritam i plata raste normalno.
[ fafner @ 30.08.2011. 21:33 ] @
Citat:
Milos Dedijer: Pa dobro ne trebaju ljudima ove informacije kao materijal za naucni rad nego im trebaju "ofrlje" informacije sa lica mesta a ove informacije koje su napisane su uglavnom iz prve ruke. Al ako ces da budemo precizni programeri u proseku zaradjuju od 300-3000€ (izem ti prosek) a pri tom ih je jako malo na obe margine, dakle nema ih puno sa 3000€ ali ih nema ni puno sa 300€. U principu koliko mogu da im variraju znanja, toliko moze da im varira i plata.


Da, odavno je poznato da su srpski programeri cenjeni u svetu i šiju lokalne menadžere, upravne odbornike, i vlasnike firmi u kojima rade. Kao što rekoh, za ljude koji ovo čitaju a studiraju ili žele da se bave informatikom, neki medijan plate u toku radnog veka bi bio realno 800€ i to za Beograd, u manjim mestima nešto manje. Naravno biće tokom godina možda i prostora za marginalno poboljšanje, ali teško ako se uzme u obzir spor ekonomski rast regiona, i istočne evrope.
[ kruksmail @ 30.08.2011. 22:57 ] @
Evo ovde sve sto vas interesuje
[ burex @ 31.08.2011. 00:43 ] @
Kako je lepo reklamirati loše napisane tekstove... a?
[ ivan.mojsilovic @ 31.08.2011. 08:08 ] @


Dokle ce ljudi da se loze na ove gluposti o cobanima. Neko provalio kako cobani imaju ogromne plate i domaci seljani se svi popalili. Pa jos poredjenja kao u tekstu gore!? Smejurija...
[ tdusko @ 31.08.2011. 08:52 ] @
Hehehe, ovo me podseti da sam pre par dana razgovarao ovde sa jednim likom koji je bio na Alpima u svajcarskoj da pravi sir. 3 meseca se radi - plata 4000 eur, placena hrana i smestaj. Ja bi moje radno mesto vrlo rado zamenio za ovo. Jeste da nema interneta, telefona, struje, tople vode ali jbga. 12000 evra za 3 meseca su 12000 evra :)
[ 3way @ 31.08.2011. 08:59 ] @
Te plate nisu dzabe tolike...
[ Ivan Dimkovic @ 31.08.2011. 11:04 ] @
Citat:
fafner: Da, odavno je poznato da su srpski programeri cenjeni u svetu i šiju lokalne menadžere, upravne odbornike, i vlasnike firmi u kojima rade.


Pa sad, ako se radi o programiranju kao vestini u kojoj "siju" druge, nije bas neki zesci uspeh da programer sije vlasnika firme... u programiranju ;-)
[ 574nk3 @ 31.08.2011. 21:07 ] @
@tdusko

Ne znam kada si bio na testiranju u MSu, ali čini mi se da su testovi daleko lakši nego kada je tamo šef bio Bodin.
[ chromium @ 31.08.2011. 21:22 ] @
vidim da je odgovor na ovu temu dat jos 25.03.2008. a ljudi i dalje pitaju i raspravljaju. poznajem dosta ljudi koju su u IT-ju i uklapaju se date cifre sa radnim stazom, naravno da ce uvek biti izuzetaka, ali ne pravi se statistika od njih.
[ Picsel @ 31.08.2011. 23:26 ] @
Vidim da se ovde iznose neke netacne informacije u vezi sa apliciranjem za posao u Microsoftu.
Na sledeca dva linka mozete videti zadatke i procitate relativno sveze utiske jednog kandidata sa testa i intervjua za praksu u MDCS (test i intervju za praksu i posao je isti).
Utisci sa testa
Utisci sa intervjua
[ tdusko @ 01.09.2011. 18:01 ] @
Citat:
574nk3: @tdusko

Ne znam kada si bio na testiranju u MSu, ali čini mi se da su testovi daleko lakši nego kada je tamo šef bio Bodin.


Bio sam pre 3 godine. Ne znam da li je tada glavni bio Dragan ili Bodin ali tezina je bila slicna ovome sa ovog linka koji je Picsel okacio.

@Picsel

Ne znam da li se ovo o netacnosti informacija odnosilo na mene ali pretpostavljam da jeste. Ja ne vidim sta sam to netacno izneo, cak naprotiv. I dalje tvrdim da je test pretezak i promaseno usmeren sobzirom na radna mesta za koji je napravljen. To ce te inace cuti i od zaposlenih u tom istom mikrosoftu koji su prosli isti taj test i koji kazu da resavanje zadatka sa funkcijama koji se moze videti na linku ili dokazivanje neke nebulozne teoreme koju sam ja resavao, jednako ukazuju na sposobnosti kandidata da uspesno obavlja posao za koji se testira kao i sposobnost pimpovanja ragbi lopte levom petom drzeci se desnom rukom za levo uvo.

Ako mislite da lupam, pitajte nekoga tamo ko po ceo dan pise specifikacije(naziv klase, modifikatori pristupa, atributi, naziv metode, povratna vrednost, input argumenti...) za biblioteke i ko je polagao isti taj test.

[ konislav @ 01.09.2011. 23:35 ] @
Citat:
tdusko: Hehehe, ovo me podseti da sam pre par dana razgovarao ovde sa jednim likom koji je bio na Alpima u svajcarskoj da pravi sir. 3 meseca se radi - plata 4000 eur, placena hrana i smestaj. Ja bi moje radno mesto vrlo rado zamenio za ovo. Jeste da nema interneta, telefona, struje, tople vode ali jbga. 12000 evra za 3 meseca su 12000 evra :)


U Iraqu je veca plata, za tri meseca na najnizem radnom mestu u IT-u (desktop technician) za koje radno mesto u pocetku nije bio potreban nikakav sertifikat (sad se trazi A+) plata bi bila oko 7000 US$/mesecno. Svaka cetiri meseca imas odmor po 15 dana, svaki treci odmor 21 dan. Sad je u Afganistanu malo manja ( oko 5500US$/mesecno), ali ima odmor svakih 90 dana.
[ schiavona @ 06.09.2011. 19:31 ] @
Pali preko ako možeš, ako ne u Srbiji ćeš od plate imati dovoljno za grisine, kikiriki i jafu ...
[ spezia @ 07.09.2011. 18:48 ] @
Citat:
U Iraqu je veca plata, za tri meseca na najnizem radnom mestu u IT-u (desktop technician) za koje radno mesto u pocetku nije bio potreban nikakav sertifikat (sad se trazi A+) plata bi bila oko 7000 US$/mesecno. Svaka cetiri meseca imas odmor po 15 dana, svaki treci odmor 21 dan. Sad je u Afganistanu malo manja ( oko 5500US$/mesecno), ali ima odmor svakih 90 dana.

Da li sam ja neobavesten ili je ovo malo nerealno... Jos irak. Pa oni ratuju tamo jos uvek. Cudi me da imaju ozbiljniji IT sektor.
[ Marko24 @ 07.09.2011. 19:54 ] @
Citat:
spezia: Da li sam ja neobavesten ili je ovo malo nerealno... Jos irak. Pa oni ratuju tamo jos uvek. Cudi me da imaju ozbiljniji IT sektor.

Radio bi za Americku vojsku,otud i tolike plate.Ukoliko ne raspolazaes bas velikim znanjem iz IT-a i zelis da rizikujes svoj zivot za par hiljada dolara sto da ne.