[ koska @ 27.03.2008. 23:38 ] @
Sporazumno sam prekinuo radni odnos pre nekih 2 nedelje. Ostao mi je neiskoriscen odmor od ove godine.
Posto su mi brze bolje uvalili radnu knjizicu, nisam ni stigao da pitam da li imam pravo da ga iskoristim.

Ustvari - Da li sam imao pravo?

Razmisljam se da krenem da ih cimam, ali cisto prvo da vidim da li sam u pravu.
Inace jos nisam potpisao nista o prekidanju radnog odnosa, tako da se prakticno nisam jos slozio ni sa cim.


I da... jos jedno pitanje. Koliki je godisnji odmor (zvanicno) u Srbiji? Imam ukupno 3 i po godine radnog staza....
[ Joker @ 28.03.2008. 07:35 ] @
Par nejasnoća:
Uvalili ti radnu knjižicu ? Zaključenu, znači upisan radni staž u toj firmi? Nisi ništa potpisao, a kažeš da si sporazumno raskinuo radni odnos ?Ako je radna knjižica zaključena onda godišnji ne možeš da koristiš u toj firmi, ali možeš da tražiš potvrdu da nisi iskoristio godišnji odmor za ovu godinu, pa ćeš na osnovu te potvrde moći da ga iskoristiš u sledećoj gde se zaposliš, naravno posle 6 meseci provedenih u njoj, ako je prekid izmedju dva radna odnosa duži od 30 dana.
evo par članova zakona o radu koji se odnose na godišnji odmor:

Član 68.
Zaposleni ima pravo na godišnji odmor u skladu sa ovim zakonom.
Zaposleni koji prvi put zasniva radni odnos ili ima prekid radnog odnosa duži od 30 radnih dana stiče pravo da koristi godišnji odmor posle šest meseci neprekidnog rada.
Pod neprekidnim radom smatra se i vreme privremene sprečenosti za rad u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju i odsustva sa rada uz naknadu zarade.
Zaposleni ne može da se odrekne prava na godišnji odmor, niti mu se to pravo može uskratiti.
Član 69.
U svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a najmanje 20 radnih dana.
Dužina godišnjeg odmora utvrđuje se tako što se zakonski minimum od 20 radnih dana uvećava po osnovu doprinosa na radu, uslova rada, radnog iskustva, stručne spreme zaposlenog i drugih kriterijuma utvrđenih opštim aktom ili ugovorom o radu.
Član 71.
Poslodavac je dužan da zaposlenom u slučaju prestanka radnog odnosa izda potvrdu o iskorišćenom broju dana godišnjeg odmora.
Član 72.
Zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmeran deo) za mesec dana rada u kalendarskoj godini:
1) ako u kalendarskoj godini u kojoj je prvi put zasnovao radni odnos nema šest meseci neprekidnog rada;
2) ako u kalendarskoj godini nije stekao pravo na godišnji odmor zbog prekida radnog odnosa u smislu člana 68. stav 2. ovog zakona.

Treba proveriti da li je bilo nekih izmena i dopuna zakona o radu
[ Deker @ 28.03.2008. 09:04 ] @
Zašto ste sporazumno raskinuli radni odnos? Jer time gubite pravo da koristite naknadu zarade od strane Nacionalne službe za zapošljavanje sledećih šest meseci, a koja iznosi 70% od vaše prosečne zarade u poslednja tri meseca.
Takođe, tačno je da je vaš poslodavac dužan da vam omogući pre otkaza da iskoristite godišnji odmor u potpunosti, a koji je kako rece Joker, 20 radnih dana (subota i nedelja se ne računaju). Sledeće, i poslodavac će morati da plati odgovarajuće poreze idoprinose na eventualnu otpremninu koju biste dobili, što u nekom drugom slučaju ne bi važilo.

Bilo bi dobro, ako želite ,da opišete zašto napuštate sadašnju firmu.
[ aleksandaraleksandar @ 28.03.2008. 09:32 ] @
ali ako pređe u novu firmu u roku od 30 dana, može da iskoristi odmor, zar ne?
[ Joker @ 28.03.2008. 09:59 ] @
Može ako se zaposli i nakon 30 dana, ali onda je uslov da u novoj firmi radi minimum 6 meseci i tek onda može da koristi godišnji odmor.
[ Deker @ 28.03.2008. 10:30 ] @
Moram malo da se korigujem. Ako zbog tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena (član 153 Zakona o radu) poslodavac utvrdi višak zaposlenih, i to manje od 10 (ako je više onda mora da donese program za rešavanje viška...), onda je dužan da:

- do prestanka radnog odnosa zaposlenima omogući korišćenje godišnjeg odmora za tekuću kalendarsku godinu

- pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) Zakona (ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla), zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu, a najmanje u visini utvrđenoj u članu 158. Zakona (Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu. Otpremnina iz stava 1. ovog člana ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih 10 godina provedenih u radnom odnosu i četvrtine zarade zaposlenog za svaku narednu navršenu godinu rada u radnom odnosu preko 10 godina provedenih u radnom odnosu).

- najkasnije u roku od 30 dana po prestanku radnog odnosa zaposlenima isplati sva potraživanja po osnovu radnog odnosa (zarada, naknada zarade, regres za godišnji odmor i dr.)

E sad sve zavisi u kakvim ste odnosima ostali sa svojim poslodavcem, tj. da li ste dobili otpremninu, da li ste našli novi posao itd. Uglavnom, imate pravo da se obratite inspekciji rada (ako ne uspete da se dogovorite sa bivšim poslodavcem, da pokušate da rešite vaš problem, a na kraju, tu je i sud, mada to traje...

Takođe, da dodam, sporazumni prestanak radnog odnosa mora da bude u pisanoj formi. To znači, što se tiče zakona, vi niste sporazumno izvršili prestanak radnog odnosa, već ste otkaz dobili "na divlje".

Potrebno je više informacija
[ koska @ 28.03.2008. 11:47 ] @
Uhhh... bas ste me zbunili sa tim zakonima, pravilima i sl. :)

Elem,
Zbog privatnih obaveza sam resio da napustim firmu. Obavestio sam poslodavca o tome i ispostovao otkazni rok.
Nemam nameru nigde da se zaposlim u skorije vreme. Bar ne legalno. :)
Ustvari, sumnjam da cu vise igde da radim (ok, nikad ne reci nikad). Najverovatnije cu da otvorim neku agenciju na svoje ime ili eventualno (ako uspem)zapalim preko.
Ostao sam u nekim OK odnosima sa bivsim poslodavcem, stavise povremeno za naknadu odradjujem neke poslove za njega.
Ali kao i svaki srpski poslodavac, on je najosetljiviji kad ga neko dira po novcaniku, tako da sam zbog toga hteo da pitam da li mogu da iskoristim odmor, dok ne skupim argumente.
Inace je par ljudi jos dalo otkaze u poslednje vreme i jedini sam ja "ispao glup" sto prvo nisam otisao na odmor, a onda posle odmora napustio firmu.

Knjizicu sam dobio kad sam otisao da podignem februarsku platu. Uredno overenu sa ispisanom duzinom trajanja.
Ali nisam dobio nikakve druge papire gde bih lupio svoj potpis. Dakle, "sporazumno prekidanje" je za sada usmena stvar.
[ Java Beograd @ 28.03.2008. 14:47 ] @
Jbg, sad je kasno. Zaključen ti je staž proveden u toj firmi, nisi tražio G.O. dok si radio tamo, i to je to.
[ koska @ 28.03.2008. 19:28 ] @
Pa ne bih se ja bas tako lako pomirio sa tim...

Zamisli da su neke druge okolnosti bile i da mi je poslodavac samo jedan dan uvalio radnu knjizicu i rekao 'gotovo'...

S obzirom da nisam potpisao jos uvek nista, nema dokaza da se prekid radnog odnosa nije odvio po ovom scenariju...
Tako da imam pravo na zalbu...
Valjda....
[ aleksandaraleksandar @ 29.03.2008. 12:57 ] @
ako možeš zaposli se u roku od 30 dana bilo gde, čak i fiktivno. da ti ne bi došlo do prekida staža.
[ koska @ 29.03.2008. 18:55 ] @
Ni to mi nije jasno - prekid staza... meni u svakom slucaju sada ne ide radni staz... e sad da li je to 2 nedelje ili 2 meseca... kakva je razlika?
sta jos gubim (osim godisnjeg) ako se ne prijavim nigde u roku od mesec dana?
[ Davor Vlajkovic @ 29.03.2008. 22:22 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: ako možeš zaposli se u roku od 30 dana bilo gde, čak i fiktivno. da ti ne bi došlo do prekida staža.

Valjda si mislio na gubitak prava na korišćenje starog odmora, jer bi do prekida staža u svakom slučaju došlo - 1 ili 30 dana, potpuno je nebitno sa tog aspekta. Ili grešim?
[ aleksandaraleksandar @ 29.03.2008. 23:59 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Valjda si mislio na gubitak prava na korišćenje starog odmora, jer bi do prekida staža u svakom slučaju došlo - 1 ili 30 dana, potpuno je nebitno sa tog aspekta. Ili grešim?


grešiš.

sećaš se svih onih radnika kluza, beka, robnih kuća,... koji su pokušavali da "povežu" radni staž, a država jednom prilikom dala happy hour... e pa to je ta priča.
[ aleksandaraleksandar @ 30.03.2008. 00:00 ] @
Citat:
koska: e sad da li je to 2 nedelje ili 2 meseca... kakva je razlika?


pa razlika je u tome što institucija moći, poznatija kao država, pravi razliku.
[ Davor Vlajkovic @ 30.03.2008. 00:08 ] @
Aleksandre, mislim da je to jedna druga priča - povezivanje staža je bilo aktuelno zato što neki poslodavci nisu redovno uplaćivali doprinose za PIO svojim radnicima, a kako je tu bilo i dosta državnih/društvenih firmi (poput RKB), uveden je taj, kako kažeš, happy hour... Nasuprot tome, ovakvi 'prekidi staža', tj. rupe u evidenciji PIO koje nastaju prilikom promene posla, se ne mogu tako 'povezati'...
[ aleksandaraleksandar @ 30.03.2008. 00:22 ] @
da, u pravu si. ja sam samo objasnio pojam misleći da me to pitaš.

misliš da se sada broji:
jedan posao: 1 godina i 2 meseca
drugi posao: 11 meseci

kao: 2 godine i 1 mesec, bez obzira koliki je prekid između?
[ Davor Vlajkovic @ 30.03.2008. 00:51 ] @
Mislim da da, dođe mi logično. Proverim pa javim ;)
[ butros @ 29.09.2012. 19:20 ] @
Interesuje me da li firma dobija neki povracaj ili nadoknadu od drzave ili nekih njenih institucija u vidu poreskih olaksica za godisnji odmor koji koriste njeni zaposleni. Konkretno moj drug je napustio firmicu u kojoj je radio ,a ona je brojala par zaposlenih ,a u njoj je radio sve i svasta od kosenja trave ,branja kukuruza prijateljima gazde, varenja i td.Oni nisu imali godisnji odmor tipa ode na odmor i ti dani mu se plate ,nego pusti ga gazda da ne radi a nista mu ne plati ,kao bio si na odmoru.E sad kad je napustio firmu i presao u drugu trebala mu je potvrda o broju iskoriscenih dana odmora,a posto nije bio na odmoru jer mu on nije placen,obratio se gazdi i rekao sta mu treba i rekao da mu napise da mu je ostao maksimum dana jer ih nije iskoristio . Medjutim on je u potvrdi naveo da je iskoristio sve pripadajuce dane odmora. Mene i njega interesuje zbog cega je on to uradio ,da li ima neki povracaj na taj odmor .On nije mogao da udje u raspravu oko toga jer mu je brat jos u firmi mada i on namerava da je uskoro napusti. Pa bi bili zahvalni da nam objasnite ovu situaciju kako bi mogao da se ispravi barem u bratovljevom slucaju ,kad nastupi vreme da i on napusti firmu.
[ Radnik71 @ 01.03.2013. 13:20 ] @
Da li poslodavac radniku moze da raskine ugovor, u koliko je radnik na odmoru?
[ pctel @ 02.03.2013. 17:06 ] @
Citat:
Radnik71: Da li poslodavac radniku moze da raskine ugovor, u koliko je radnik na odmoru?

Moze, ali mora da ga nadje i da mu uruci resenje o otkazu, pa ako je ugovorom o radu predvidjen otkazni rok onda mora da se saceka da on prodje, a ako nije, onda mora da se saceka rok za zalbu, i nakon toga resene postaje pravosnazno, a do tada ce vec isteci godisnji odmor.