[ Catch 22 @ 31.03.2008. 04:47 ] @
Tanjug - 28.03.2008. - 11:36
Telekom "Srbija" od utorka, 1. aprila, uvodi novi međunarodni prefiks "00" koji će biti korišćen prilikom ostvarivanja poziva ka inostranstvu.
PREFIKS Tokom probnog perioda, korisnici će moći da koriste i stari međunarodni prefiks "99", kao i novi prefiks "00", posle čega će u upotrebi biti isključivo novi međunarodni prefiks.
Pozivanjem starog "99" prefiksa korisnici će, tamo gde to bude tehnički izvodljivo, govornom informacijom biti obavešteni o nastaloj promeni.
U periodu korišćenja oba međunarodna prefiksa, korisnici sa pojedinih centrala neće moći da koriste uslugu "Zabrana međunarodnih poziva", o čemu će biti unapred obavešteni, a navedena usluga im u tom periodu neće biti naplaćivana, saopštio je Telekom.
[ zzviktor @ 31.03.2008. 10:15 ] @
Dobro su se setili?
to je inace + na digitalnim telefonima.
[ agasoft @ 31.03.2008. 10:23 ] @
ha ha ha, od prvog aprila, meni prefiks nula nula, na mojoj centrali u
Kuršumliji radi još od desetog marta, a možda i ranije, tad sam tek probao.
Slabi su sa obaveštenjima.
[ agasoft @ 31.03.2008. 10:28 ] @
A što su se dobro setili? Šta ja imam birao ja 00 ili 99?
Braća Hrvati uveli pre deset dana prepaid na fiksni, imaju govornu poštu u
fiksnoj telefoniji, imaju više od pet fiksnih operateera, od kad postoje
biraju 00, ako je to uopšte standard za nešto igde. A mi? Gde smo i šta smo
mi sa lelekomom na čelu?
[ staticInt @ 31.03.2008. 10:56 ] @
Pa i kod njih nije bog zna sta jeftinije nego kod nas, idem cesto u ZG kod prijatelja i njihovih 5 fiksnih operatera su ti kao nasa tri mobilna operatera, ista prica samo neke akcije, prevare, muljanje a cene samo skacu. Jednostavno HR je malo trziste i samim tim oni i ne mogu da ocekuju neki znacajniji pad cena, doduse i kod nas je malo trziste.
[ Ivan Dimkovic @ 31.03.2008. 11:36 ] @
Citat:

A što su se dobro setili? Šta ja imam birao ja 00 ili 99?


Mozda da bi ljudima koji dodju iz inostranstva bilo lakse da okrenu broj bez da pitaju "kako se zove inostranstvo ovde" kao i ljudima koji imaju telefone u imeniku sa prefiksom 00 umesto + (jeste retko, ali moze da se desi)

Mada ne vidim zasto ne bi ostavili i 99 i 00 zbog ljudi koji su navikli... a da, vidim - ne mogu da podese billing sistem da podrzava sve servise ako ima vise od jednog koda za inostranstvo, simpaticno :)
[ agasoft @ 31.03.2008. 11:54 ] @
a Ivane, ne može 99, 9 će po evropskim standardima biti dodeljeno novim
fiksnim brojevima, a numeracija službi i kratkih brojeva biće prebačena na
1.
Evropeizacija je u toketu, još samo da budu i evropske cene...
I da ukinu prastare analogne impulse, i da uvedu sekundni obračunski
interval. Da uvedu govornu poštu u fiksnoj, kao i prepaid telefoniju, na
principu halo plus kartica za inostranstvo... Onda ćću ih pravdati...
[ Slobodan Milivojevic @ 31.03.2008. 14:25 ] @
Sa Vip i Telenor mobilne mreze odavno funkcionise 00 kao izlaz za inostranstvo, konacno su se setili i u fiksnoj telefoniji to da urade...
[ zzviktor @ 31.03.2008. 14:38 ] @
I sa mts...
[ Emil Ranc @ 31.03.2008. 14:43 ] @
Ne bih da cepidlačim, ali zašto je ova tema, koja se bavi novinom u fiksnoj telefoniji, postavljena u forumu za mobilnu telefoniju?
[ obucina @ 31.03.2008. 18:29 ] @
Verovatno najmanji problem koji korisnici fiksne telefonije imaju je da li ce za inostranstvo okretati 99 ili 00 (ili +). Ako je ovo priblizavanje nekim standardima, potez treba pozdraviti. A, pitanje svih pitanja za Telekom je i dalje isto - koliko jos ima dvojnika?
[ ventura @ 31.03.2008. 19:08 ] @
A da to nije prvoaprilska šala :)
[ Catch 22 @ 31.03.2008. 20:51 ] @
Citat:
ventura: A da to nije prvoaprilska šala :)

Pa nije, pošto to nezvanično već funkcioniše na nekim centralama...
[ optix @ 31.03.2008. 21:23 ] @
Ja bih voleo da se za prvi april prevare pa srede da se u CLIP-u ne salje lokalni area code - sa kojim se naravno ne moze pozvati natrag, ali... :)
[ mycontrails @ 01.04.2008. 23:19 ] @
Citat:
optix: Ja bih voleo da se za prvi april prevare pa srede da se u CLIP-u ne salje lokalni area code - sa kojim se naravno ne moze pozvati natrag, ali... :)


Ehej... to me baš zanima. Kod mene na fiksnom izlazi identifikacija formata 211234567 za broj 021/1234567. Da li neko može da mi objasni kako to funkcioniše i kako da se podesi da izlazi normalno, kao na mobilnom? Kada je osoba memorisana u memoriji fiksnog telefona call-back radi, ali kada je neki novi broj u pitanju potpuno je neupotrebljivo.
[ optix @ 02.04.2008. 13:27 ] @
Pa ne mozes da sredis, do centrale je u kom formatu ce slati CLIP korisnicima. Naravno problem sa tim ne bi postojao kada bi mogao da biras broj sa 021 na pocetku, ali zbog 'ogromnih problema pri rutiranju poziva' to je ukinuto
[ djricky @ 03.04.2008. 08:27 ] @
jes' da je OT, ali moja centrala meni od skoro izbacuje 9938164xxxxxxx kad me na fixni zove neko sa 064 karticom... dok pozivi iz inozemstva imaju samo jednu nulu kao prefix...
[ hepig @ 04.04.2008. 11:16 ] @
Hvala bogu da su se setili već konačno...
[ anon115774 @ 06.04.2008. 11:39 ] @
Citat:
mycontrails: Ehej... to me baš zanima. Kod mene na fiksnom izlazi identifikacija formata 211234567 za broj 021/1234567. Da li neko može da mi objasni kako to funkcioniše i kako da se podesi da izlazi normalno, kao na mobilnom? Kada je osoba memorisana u memoriji fiksnog telefona call-back radi, ali kada je neki novi broj u pitanju potpuno je neupotrebljivo.


Kod mene izlazi isto kao i na mobilnom. Dakle, sa nulom ispred. Bez obzira na to odakle poziv dolazi.
[ Burgos @ 06.04.2008. 20:10 ] @
Sa 56k modemima nisam dolazio u kontakt mesecima, sve do juce. Nesto sam zbrzao i nakon instalacije sam zaboravio da iskljucim vec legendarnu opciju "Wait for dial tone before dialing", i na moje veliko iznenadjenje, modem korektno pozva broj i poveza se na internet. Naravno, odmah sam pokusao isto na jos jednom sistemu, i radilo je. Mozda je to odavno u funkciji, ne znam, ali, pohvale Telekomu, svakako.
[ agasoft @ 06.04.2008. 20:38 ] @
To konkretno znači?
[ Burgos @ 08.04.2008. 11:21 ] @
Ne tako davno (ustvari, mozda i jeste davno), pri, u to vreme, svakodnevnom pljuvanju Telekoma, clanovi ovoh foruma su se u jednom trenutku fokusirali na cinjenicu da svaki stranac koji dodje u Srbiju mora podesavati svoj modem da bi ga naterao da radi u Telekom okruzenju. Vise tih problema (bar na mojoj centrali) nema.
[ enes @ 18.04.2008. 22:31 ] @
Citat:
djricky: jes' da je OT, ali moja centrala meni od skoro izbacuje 9938164xxxxxxx kad me na fixni zove neko sa 064 karticom... dok pozivi iz inozemstva imaju samo jednu nulu kao prefix...


Da ovo ne prodje potpuno nezapazeno...... I kod mene se to desilo. I ako imate malo vremena recicu vam sta sam pokusao da uradim.... jednu glupost... da im ukazem na taj problem! Zvao sam korisnicki servis mt:s i oni mi rekli da to nema veze sa njima, vec da zovem Telekom. Ja zovem Telekom pa mi oni kazu da nema veze sa njima, i da zovem mt:s. Tu im kazem sta su mi ovi prvi rekli, a on mi prica o tome kako mi se taj poziv normalno tarifira i da se ne sekiram za racun. Ja i dalje uporan, pokusavam da im objasnim da se tu kod njih nesto desilo, i ako im nije tesko da to srede..... Jedva ubedim coveka na 9813 da to tamo negde ubelezi kao reklamaciju pa da se to proveri...... Sutradan ujutru zove neka zena iz Telekoma, sva nadrka&a i pocinje da mi obajsnjava kako se to ne tarifira vise, kako to nema veze sa njim, vec da zovem mt:s.... i tu krece opet prica kako su mi oni rekli da zovem njih... a onda ona meni jedno pola sata objasnjava kako ne vidi u cemu je problem... jer mi broj izlazi na identifikatoru Na moje insistiranje da mi da objasnjenje zasto broj izlazi u obliku 9938164xxxxxxx umesto kao do tada 064xxxxxxx i da provere u cemu je problem i zasto je tako, ona mi je poprilicno neprijatnim tonom i uopste ne slusajuci sta ja njoj pricam objasnjavala kako njoj ne pada na pamet da trazi bilo sta zboj JEDNE REKLAMACIJE KOJU JE PRIMILA!!!!!!! Ta zena, ocigledno neki "rukovodilac" za reklamacije u Telekomu, toliko je NEOBRAZOVANA, NEKULTURNA i moram da kazem GLUPA i BEZOBRAZNA da jednostavno nemam reci!!! Izvinite, ali morao sam malo da vam se izjadam..... Sorry!!!!

E sad, posle svega toga, hteo sam i pismeno da napisem zalbu za taj problem, ali sam sasvim slucajno primetio sledece: NEKI brojevi telefona i dalje izlaze potpuno normalno (064xxxxxxx)!?!?!? doduse broj sa koga sam probao je iz nekog buisness paketa, pa je mozda zbog toga....... Voleo bih da utvrdimo u cemu je problem, koga treba da jurimo da se ovo sredi, i nije mi nikakav problem da se naostrim strpljenjem i da krenem da zovem - ako treba i svakodnevno! Samo, dajte da vidimo da li je do Telekoma ili mt:s-a. Cekam odgovor nekog ko se u ovo razume, da ne napadam pogresne ljude - jer ako krenem u akciju, ne stajem dok se to ne sredi
[ Zeleni zub @ 19.04.2008. 23:51 ] @
Citat:

...ocigledno neki "rukovodilac" za reklamacije u Telekomu, toliko je NEOBRAZOVANA, NEKULTURNA i moram da kazem GLUPA i BEZOBRAZNA...


Steta sto nisi snimao razgovor, bio bi to trazen snimak na Netu ;)
[ dexycomar @ 09.08.2008. 23:52 ] @
Cudi me da nisu ubacili standardizovane brojeve za hitne pozive, to je daleko korisnije. Npr, sa mobilnog telefona koji cak nema ni ubacenu karticu u sebi, mozes zvati hitne pozive, tako je barem u inostranstvu, dok ti ovde kaze - "izabrali ste nepostojeci broj".
[ m257 @ 10.08.2008. 00:09 ] @
Bice i to, u planu je. Sve to je u nadleznosti RATEL-a, tj. on prvo mora da donese odgovarajucu izmenu Plana numeracije. A da bi se to desilo moraju se prvo stvoriti odgovarajuci uslovi, tj. Telekom prvo mora da rascisti (promeni) sve pretplatnicke brojeve koji pocinju sa 1 kako ne bi dolazilo do zabune, pa tek onda moze da se ocekuje uvodjenje 1xx kodova (izmedju ostalog i za hitne pozive, npr 112).