[ KoR! @ 01.04.2008. 01:50 ] @
E sad... iako je o ovome bilo mnogo pitanja, ja bih samo da potvrdim da dobro radim.

Naime, imam zakupljenih 5 domena. Imena su ista, razliciti su samo nastavci (tj. to su www.domen.com, www.domen.org, www.domen.net i www.domen.info (bio na rasprodaji ) ) i tu je jedan common misspelling, karakteristican za nase govorno podrucje.

Sva cetiri sam dodao na isti hosting i stavio kao addon domene. Svi gledaju u isti direktorijum (poddirektorijum glavnog, glavni domen na tom hostingu nema nikakve veze sa ovim domenom).

Uradio sam za .net, .org, .info i taj misspelling 301 redirekciju na .com domen.

Hocu da postignem da mi google i ostala bratija tih 5 sajtova smatraju IDENTICNIM!!! Znaci necu da napucavam SEO, necu nikakve fensi stvari, hocu prosto da kad se neko za**be i ukuca org ili net ili info, ili omasi slovo da dodje do dobrog sajta.
Ali, necu da zbog toga gubim na pretrazivacima. Sajt ce verovatno da izadje prvi na nekim kljucnim recima (naziv firme koji je u isto vreme i domen), tako da ako ljudi i zaborave domen, mogu da ga dobiju preko googla. Naravno, cilj mi je da prvi bude .com, ostali i ne moraju da se spominju.

E sad, na ovo sve hocu jos u dogledno vreme da kupim i .co.rs ili .rs. I taj bi domen da usmerim na taj www.domen.com. Necu da postignem nista vise od razresavanja situacije da cobani zapamte ime sajta ali da im nastavci ne znace mnogo i lupaju svasta.

Da li sam dobro uradio? Da li je to dovoljno?
Da li sam dobro uradio sto sam stavio addon domene, ili sam ih trebao parkirati na glavni domen i raditi redirekciju? Jel ima to nekog uticaja (mislim, mogu to promeniti, meni je ovako logicnije).

Da li je dobro sto sam odabrao opciju "Wild Card Redirect" pri 301 redirekciji iz opcija? Za tu opciju cPanel kaze "Checking the Wild Card Redirect Box will redirect all files within a directory to the same filename in the redirected directory." Ja mislim da to sluzi da ako neko ukuca www.domen.INFO/proba/index.html dobije u stvari www.domen.COM/proba/index.html. Da li sam u pravu?

Takodje sam 301 redirektovao i sve poddomene mog glavnog domena koji su mi se sami napravili prilikom dodavanja addon domena. Jel to neophodno, nije bitno ili je stetno?

Po mojoj logici to je neophodno da google ne bi naisao na te poddomene i registrovao da imaju identican sadrzaj kao i domen.com i onda mi udari packu. Jel pravilno razmisljam?

Izvinjavam se unapred sto je dugacak post i sto mozda mogu da nadjem odgovore rastrkane po temama, ali ja sad nemam vremena da ucim SEO, time cu se baviti kasnije, ali necu da na pocetku napravim glupost, dodjem na los glas kod pretrazivaca, pa posle da se natenane kajem... samo mi treba potvrda da pravilno razmisljam, nista vise i ako gresim, gde mogu da potrazim pomoc. Nista vise.

Hvala unapred i velik pozdrav!



[Ovu poruku je menjao KoR! dana 01.04.2008. u 03:20 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 01.04.2008. 08:40 ] @
Dobro si uradio.
[ ||NeX|| @ 04.04.2008. 06:22 ] @
Moj ti je savjet da misspellinge ne kotiraš sa pravom KW.
Tu ti je bolja fora, ono "htjeli ste ukucati xxx?" I staviš link.
[ KoR! @ 04.04.2008. 15:13 ] @
Citat:
||NeX||: Moj ti je savjet da misspellinge ne kotiraš sa pravom KW.
Tu ti je bolja fora, ono "htjeli ste ukucati xxx?" I staviš link.


Izvini, ali ne znam sta ti znaci "ne kotiraš sa pravom KW".

Svidja mi se ta druga ideja, da stavim redirekciju, ali onu koja će se videti tj. da im napomenem da su pogrešno ukucali i da uradim ono "bićete automatski prebačeni, ako nećete da čekate, kliknite ovde...". Hvala na ideji, to ću i da uradim!
[ ||NeX|| @ 05.04.2008. 06:34 ] @
Nemoj raditi nikakvu automatsku redirekciju i pripazi da ti domene nisu na istom IP.
Na seomoz je bio članak (pokušao sam naći, ali nisam uspjeo) kako treba izbjegavati tu optimizaciju za misspellinge.
Moj ti je savjet da se fokusiraš na prave riječi, a te misspelled domains povežeš samo sa linkom.
[ KoR! @ 05.04.2008. 11:35 ] @
Sad sam skontao KW Je keyword

Mozda te je tema foruma povukla pa si otisao na keyword i optimizaciju. Ja o tome nisam pricao. Znaci, meni je bilo bitno da mi kazete da sam dobro uradio redirekcije tj. 301 da ne bih imao slucaj da google smatra da na 4 sajta drzim istovetan sadrzaj.

Sto se tice IP-ova, svi su na istom IP-u naravno, posto je to sve u stvari jedan sajt sa 5 aliasa.

Nigde necu ni spominjati .org, .net, .info kao ni misspeling domen i njih necu ni na koji nacin da kotiram. Oni su tu kad se neko zajebe. Kupio sam ih samo zato sto necu da neki saban posle kupi net domen i da mi pobegne ispred mene na kljucnu rec imena firme (koja je ime domena).

Zaboravih da kazem, da ne pucam uopste na neki veliki rank, bitno mi je da kad se ukuca ime firme, izbije moj sajt na prvo mesto. Trenutno google na prvom mestu izbacuje neki bezveze forum gde je neko greskom povezao te dve reci. Inace na tu KW (ala sam naucio ) google izbacuje oko 390 pogodaka i uglavnom ni jedan pogodak nema veze sa temom koja ima veze sa mojom firmom. Tako da mislim da kad postavim sajt, to nece biti tesko.

Sto se tice misspeling, tamo cu staviti jednu stranicu sa naredbom da nema indeksiranja (ako roboti naidju na nju) i sa obavestenjem da je pravi domen onaj koji je pravilno spelovan. Redirekcija ce biti automatska ili ako korisnik brze procita od zadatog vremena, moci ce da klikne. Nista vise. Necu da misspeling domen dobije ikakvu paznju od bilo kog bota.

Stvar je u tome sto to i nije pravi misspelling, nego je to ono sto ce korisnici sa ex-yu govornog podrucja uglavnom da ukucaju jer se rec pise slicno i na engleskom i na srpskom (razlika je u jednom slovu).

Da rezimiramo, od 5 domena, hocu da mi SAMO JEDAN bude pravi domen, ostali su tu zbog moje sigurnosti. Ne interesuje me uopste njihov rating, niti ce ikad ista biti na njima. Sluze samo da se dodje do glavnog domena.

Hvala na trudu ||NeX|| i nadam se da smo se sada razumeli. Opet moje cuveno pitanje, da li dobro radim (u svetlu mojih prohteva)?


P.S. Do sada sam radio nekoliko sajtova, ali bili su dovoljno specijalizovani i bez velikih zahteva da su na kljucne reci koje su klijenti zahtevali izbijali na prvo mesto u roku od par dana i bez velike optimizacije, tako da za to i nisam neki strucnjak.
[ Predrag Supurovic @ 05.04.2008. 12:20 ] @
Kao sto vec rekoh, dobro si uradio.
Ne diraj nista. :)
[ ||NeX|| @ 07.04.2008. 09:41 ] @
Dobro sam ja tebe razumio i nije totalno ok.
Poslušaj me i nemoj raditi automatsku redirekciju.
Samo stavi link. A ako uradiš ovako nećeš imati problema isto, ali ako se pojavi konkurecija hoćeš.
[ KoR! @ 09.04.2008. 23:10 ] @
Izvini sto se nisam javljao, nisam imao vremena da se bavim ovim ovih dana. Kako mislis ako se pojavi konkurencija imacu? Koji je worst case scenario?
[ ||NeX|| @ 11.04.2008. 11:47 ] @
Ne znam što se bačkaš oko toga šta bi bilo, samo uradi odmah kako valja i nemaš problema.