[ mixerowsky @ 06.04.2008. 16:17 ] @
Sta mislite o uticaju kafe na coveka (psihicki,fizicki)...?
Dajte neke linkove gde mogu procitati mnogo o tome ali na srpskom...potrebno mi je za naucno-istrazivacki rad...
HVALA.....
[ Fitopatolog @ 08.04.2008. 22:09 ] @
Ništa ne mogu da mislim dok ne popijem kafu.
[ srki @ 09.04.2008. 05:58 ] @
Daily caffeine 'protects brain'
[ petarm @ 11.04.2008. 23:43 ] @
Mislim da kafa nije zdrava, a nadam se da nije puno nezdrava :) Koga briga. Danas je medicina i onako toliko uznapredovala da svakom coveku nesto fali. Ja popijem par kafa dnevno hladan nes, produzeni espreso sa mlekom, tursku redje. I nisam previse uspavan preko dana...
[ fucumaraxl @ 12.04.2008. 17:24 ] @
>
Kako bi medicina i farmacija opstale da svakome po nesto ne fali?
Sto se tice kafe, nije mi poznato koliko koristi organizmu. Bojim se da vise
steti.
Jedno izvesno vreme sam mislio da mi je neophodna i pio sam 3-4 dnevno sve
dok mi nije pukao film. Onda sam probao kako je kada se ne pije i evo,
deveti mesec uopste mi ne pada na pamet.
Sve se moze kad se hoce...

5�zW��ƣͫ뱫ڦ���޲J�Ӄ�m��M���8�R'~��jب�8b�g�������$y��4��٩�����2�צ��i��0����&
[ existenz @ 12.04.2008. 18:00 ] @
Kafa kao i svaka druga namirnica ili pice moze da bude zdrava u umerenim dozama (ispod 4 jake kafe dnevno otprilike), a naravno za nju kao i za sve drugo vazhi da nista nije zdravo ako se pretera. Tajna je u UMERENOSTI, sto npr medicinski naucnici u Americi nikako ne mogu da skontaju, i kad god se pokazhe da je nesto 'zdravo', onda to potenciraju do mere gde vec nacini neku stetu ljudima. Posto se bavim biohemijom, mogu iz licnog iskustva da kazem da sam video vec nebrojene primere takvog rezonovanja (npr 'A vitamin stiti od raka, uzimajte ga svaki dan u dozi od ****mg', a nakon koje godine skontaju da ako se bas jako preteruje sa njim on sam moze da bude kancerogen....i sl).
Elem, podosta o kafi imas na http://en.wikipedia.org/wiki/Coffee , a takodje i korisnih linkova za druge stvari koje su u vezi toga, npr o samom kofeinu i sl.
Pozdrav!
[ petarm @ 22.04.2008. 14:28 ] @
Citat:
existenz: Kafa kao i svaka druga namirnica ili pice moze da bude zdrava u umerenim dozama (ispod 4 jake kafe dnevno otprilike), a naravno za nju kao i za sve drugo vazhi da nista nije zdravo ako se pretera.


U kom smislu kazes da kafa moze da bude zdrava? Sta je tu zdravo?
[ petarm @ 22.04.2008. 14:29 ] @
Inace pogledajte ovo

http://www.b92.net/zivot/vesti...08&mm=04&nav_id=295201
[ Ranka170385 @ 06.05.2008. 12:23 ] @
Mislim da sam se bolje osecala kad nisam pila kafu,a kad sam pila bilo mi je muka od nje,ali uticalo je jedino drustvo na mene da je popijem jer sam smatrala da se ne uklapam ako nekonzumiram kafu.Kafa posle konzumiranja naglo poveca krvni pritisak,ali isto tako posle odredjenog vremena taj pritisak opadne jer adrenalin koji se oslobodio naglo iz nadbubreznih zlezdi se rasporedi i dalji tok rada organa koji su bili pod naglim uticajem adrenalina je slabiji,jer je pretrpeo mali sok i sve funkcinise normalno dalje,ali netreba preterivati sa konzumiranjem kafe,bar tako mislim.
[ mixerowsky @ 06.05.2008. 13:26 ] @
Procitao sam negde da je kafa cak i zdrava tj. kofein ali u dozvoljenim kolicinama, odprilike oko 2-3 soljice kafe dnevno (soljice ne solje...)
[ boolander @ 08.05.2008. 12:13 ] @
kafa nije kafa ako se pije iz šoljice... ali stvarno... meni nije dovoljno kada popijem kafu iz male šolje (ili ti šoljice)...
[ petarm @ 08.05.2008. 19:49 ] @
To je onda kafica
[ Chellawy @ 02.06.2008. 21:23 ] @
zanimljivo da se i o tome prica

kafa je mnogo vise stetna nego korisna
ali je velika navika i kao takva veoma dobar biznis za zaradu brdo para....

sto se tice napitaka jedini zdrav napitak je voda ali naravno ne ova iz gradskih vodovoda jer su vecina zagadjeni vec negde iz prirode kao sto su recimo prirodne mineralne vode....

mada je danas i to sve veca retkost naci cistu vodu u prirodi.

u svakom slucaju toliko nam je zagadjena zivotna sredina da je kafa mnogo manje zlo od mnogih drugih pa ko je voli i kome ne smeta .... neka izvoli.....
[ petarm @ 19.07.2008. 00:55 ] @
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=308912
[ srki @ 19.07.2008. 14:26 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=ELZSeiTpOUw
[ Stranger2 @ 26.08.2008. 00:24 ] @
U jednoj knjizi sam citao znimljiv primer o uticaju kofeina.
Ubrizgali su pauku kofein. Pauk je brze pleo mrezu ali je mreza bila neurednija i slabije precizna nego dok nije dobio kofein.

U istoj knjizi se spominjalo da ima jedna grupa ljudi koju kafa cini pokretnijim i aktivnijim dok druga grupa ljudi se oseca opustenije nakon kafe.
tumacenje je bilo otprilike ovako:
Nervozniji ljudi u svom mozgu misle na vise problema i pod uticajem kofeina mozak radi brze pa brze razresuju probleme i zato se opustaju. Kod opustenijih ljudi mozak se ne bavi tolikim pitanjima pa kofein ne pomaze nicemu nego ih samo cini aktivnijim.
[ Marko Enter @ 26.08.2008. 12:18 ] @
kafa nije losa i toliko opasna ako se ne preteruje kao moj otac popije 10 + kafe i jos ima cir na zeludac i posle ne moze da se napije sode bikarbone i ranisana ali jbg postao zavisan na kafu i ne moze bez nje

pozdrav Marko
[ brankec @ 19.03.2009. 13:09 ] @
Štetno je sve što stvara zavisnost.
[ zaraza @ 16.09.2009. 18:45 ] @
Podize.
[ Flash411 @ 16.09.2009. 18:49 ] @
Podize.
[ jablan @ 16.09.2009. 18:52 ] @
S obzirom da je kofein diuretik, trebalo bi da spušta.

Mada... http://www.mayoclinic.com/health/blood-pressure/AN00792
[ kristi1 @ 16.09.2009. 19:03 ] @
Surda kad mu se spusti pripisak na nulu, ne moze da ustane bez kafe
[ superbaka @ 16.09.2009. 20:59 ] @
kofein deluje dvostruko, delovanjem na cns podize pritisak, a delovanjem direktno na krvne sudove spusta... ovo se desava istovremeno, a koji ce uticaj da prevagne zavisi od slucaja do slucaja, same osobe i drugo... u vecini slucajeva efekat je zero...
pored kofeina, tu su jos neke druge supstance koje imaju manje vise nebitan uticaj u odnosu na kofein (teofilin, teobromin itd...)

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 17.09.2009. u 20:25 GMT+1]
[ hajduk7 @ 17.09.2009. 19:37 ] @
Mene to najvise buni jer vecina kaze da dize pritisak, a i ja osecam da mi pulas radi ubrzane tj cim je popijem nekako se razbudim ali skoro mi je drugarica rekla da bi trebalo da spusta i sad sam nekako zbunjen kod tog pitanja.
[ superbaka @ 17.09.2009. 20:59 ] @
to jeste tacno... kofein ima razna dejstva ali to sto pojacava rad miokarda (snaga i brzina otkucaja) ne moze se dovesti u vezu sa povisenjem krvnog pritiska... takodje, kofein ima dejstvo i na retikularnu formaciju pa navodno povecava budnost, mada sam gledao neke emisije u kojima pokusavaju da dokazu da se radi o placebo efektu... ta povecana budnost se opet ne moze dovesti u vezu sa povisenim krvnim pritiskom... znaci, niti pojacan rad srca, niti povecana budnost nemaju uzrocno posledicnu vezu sa povisenjem krvnog pritiska...

najbolje je da meris pritisak pre i posle konzumiranja kafe pa sam utvrdis kako na tebe deluje...
[ DR83 @ 17.09.2009. 21:32 ] @
Citat:
superbaka: kofein deluje dvostruko, delovanjem na cns podize pritisak, a delovanjem direktno na krvne sudove spusta... ovo se desava istovremeno, a koji ce uticaj da prevagne zavisi od slucaja do slucaja, same osobe i drugo... u vecini slucajeva efekat je zero...
pored kofeina, tu su jos neke druge supstance koje imaju manje vise nebitan uticaj u odnosu na kofein (teofilin, teobromin itd...)

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 17.09.2009. u 20:25 GMT+1]


Upravo tako.
[ zaraza @ 17.09.2009. 22:22 ] @
U svakom slucaju, ko ima problem sa visokim pritiskom, izbacivanje kafe mu nece mnogo pomoci...
[ hajduk7 @ 19.09.2009. 12:39 ] @
Citat:
superbaka: najbolje je da meris pritisak pre i posle konzumiranja kafe pa sam utvrdis kako na tebe deluje...

Nevolim da merim pritisak zbog toga sam mislio da na ovakav nacin saznam istinu.