[ espresso @ 06.04.2008. 21:08 ] @
Kakvo je stanje kod vas?
Na telefonu mi je aktivan hsdpa i telefon sam ulazi u pomenuti režim kada prima/šalje podatke (i nekih desetak sekundi posle toga). Zatim se vraća u 3g režim.
Problem je da dok je telefon u tom 3.5g stanju, nije moguće pozivati ni primati pozive. Isti slučaj je i kod Telenora i kod Telekoma. Ali čim se vrati sa 3.5g na 3g, sve je uredu.
Ako mi je uključen mesindžer, imam česte neuspele pozive zato što on povremeno ostvaruje saobraćaj pa je fon češće u 3.5G režimu. Mogu da isključim HSDPA, to znam, ali ne bih da žrtvujem odziv i brzinu koji nudi.

Da li je ovo ograničenje same tehnologije ili je do telefona? Kako je kod ostalih?
[ Gayo @ 06.04.2008. 22:00 ] @
High-Speed Downlink Packet Access (HSDPA) is a 3G (third generation) kaze http://en.wikipedia.org/wiki/HSDPA tako da mi nije bas najjasnije odakle tebi 3,5G.

Kako god bilo, verujem da je zasigurno problem u podesenju mreze.
[ espresso @ 07.04.2008. 12:58 ] @
3,5G je zapravo HSDPA. To je marketinški izraz koji se inače naširoko primenjuje (toliko da mi i na Nokiji indikaciju HSDPA režima ispisuje kao 3,5G).
Isto kao što se GPRS smatra za 2,5G.

Molio bih nekoga da proveri da li se dešava ista stvar kao i kod mene dok je HSDPA aktivan (ne samo uključen, nego trenutno aktivan). Da li možete da primate pozive?
[ hecky @ 07.04.2008. 14:23 ] @
Meni radi normalno.

Recimo da mogu da surfam (notebook + bluetooth + n95) i telefoniram u isto vreme.

Moglo bi biti do mreze, jer se secam da mi ranije u Srbiji nikad nije radilo telefoniranje i GPRS u isto vreme .
[ agasoft @ 07.04.2008. 15:25 ] @
Telefoniranje i GPRs, wow, pa to je za mene naučna fantastika!!!
Poziv uvek ima prioritet, i čim te neko pozove gprs se stopira!
Može li igde drugačije?
[ espresso @ 07.04.2008. 15:54 ] @
Da, GPRS se stopira ali HSDPA se u ovom slučaju ne stopira - to je problem.
Malo sam potražio po netu i koliko mogu da vidim ovo je problem do provajdera jer bi on u slučaju dolaznog/odlaznog poziva trebalo da stopira HSDPA. Međutm ovo se ne dešava ni kod telenora ni kod telekoma.

Evo primera:
Citat:
I have a Nokia N95 with firmware V20. When I'm using the data connection, i.e. 3G or 3.5G, I'm unable to make or receive calls.
...
I've seemed to resolve my problem by disabling 'High Speed Packet Access'. To my understanding this disallows 3.5G, or HSDPA. Perhaps the HSDPA connection is causing my problem.

ili
Citat:
When my 3.5G (HSDPA) Data connection is active I cannot make or recieve phone calls.

Tako da mislim da je ipak cela stvar do naših provajdera.
Čudi me da se niko do sada nije žalio na ovo.
[ hecky @ 08.04.2008. 09:16 ] @
Meni na N95 sa poslednjim fw radi bez problema (telefoniranje i 3.5G download u isto vreme), tako da isto cenim da je do mreze...