[ klima @ 09.04.2008. 14:42 ] @
Nadam se da sam uspio postaviti adekvatan naziv teme.

Naime, htio bih misljenje, malo strucnijih vas, da vas ne imenujem sa prethodnih tema :) genijalci...koji ste mi mnogo vec do sada pomogli, pisanjem vasih postova na forumu....

Koji je najbolji nacin, najefikasniji takodjer...prilikom crtanja vektora....tacnije, evo crtam logo, preko rastera, i oblikujem vektorre po fontovima....kako najbolje,..da ga nacrtam ..brzo a kvalitetno....da nema krivljenja itd...

Koristim naravno alatke Line i PolyLine...(corel X3)...a sa Shape Tool-om oblikujem vektor...Eh sada...Ja sam malo pokušao, pretvarajući krivulju u Elastic mode, i odredjenim brojem NODA, na onim zakrivljenim dijelovima, (recimo kod slova e koje dajem u prilogu na slici)....dajem efekat tim selektovanim nodama "Make node Smooth"....a one gdje ivice trebaju ostati ostre...ostavljam je u Line modu...


Slika crteza







Da li, i koliko grijesim i sta bih mogao koristiti dodatno ili eventualno poboljsati ovo crtanje?




Hvala unaprijed!
[ Shadowed @ 09.04.2008. 14:47 ] @
Za ovako nesto, mozes Shape tool-om (pricam o spoljnoj liniji na e, pa ti posle dalje) da selektujes sve tacke osim prve i poslednje, klikni u toolbar-u na convert lines to curves a onda na make node smooth i manje vise to je to. Ako nesto jos hoces, mozes da doteras rucno. S' tim da ti za ovakvu stvar ne treba toliko node-ova.
[ bakara @ 09.04.2008. 15:08 ] @
Mislim da je za slova jednostavnije naci slican font...
[ Skandy @ 09.04.2008. 19:27 ] @
Citat:
klima:Da li, i koliko grijesim i sta bih mogao koristiti dodatno ili eventualno poboljsati ovo crtanje?


Ja cu se nadovezati na vec date odgovore, sa malo teorije. U vektorskoj grafici, krug i pravilna elipsa, su idealni ako su nacrtani iz 4 tacke. Prilikom precrtavanja odredjenih objekata, a u kojima mozes da prepoznas elipsu ili krug, pokusaj da ih dobije iz sto manje tacaka, imajuci na umu pomenuti minimum. U pocetku, dok ne steknes rutinu, pozeljno je da koristis "Guide Line" (pomocne linije) za precizno pozicioniranje tacaka. Jedni horizontalnu i jednu vertikalnu liniju, pozicioniras tako, da se presecaju u centru objekta i onda tamo gde krajnje ivice objekta dodiruju te linije postavis osnovne tacke. Vremenom ti Guide Line nece biti potrebne. Konkretno, u prikazanom primeru, slovo " e " bi moglo da se dobije iz 6-7 tacaka (racunao sam samo spoljnu putanju).
Za finalno oblikovanje i doterivanje putanje, mozes koristiti sve alate pomenute u predhodna dva odgovora. Na ovaj nacin dobijas na brzini i kvalitetu. Neceu dodatno opteretiti temu pricom o tome gde sve mogu da se jave potencijalni problemi sa vektorskim putanjama, koje imaju suvise tacaka.
Pozdrav.
[ klima @ 10.04.2008. 11:47 ] @
Hvala Vam mnogo obojici, Shadowed i Skandy. Vase odgovore sam i ocekivao, i njima se nadao :)...

U sustini, izgleda da sam to dobro radio, ali lijepo je imati potvrdu, i da, smanjio sam broj noda, i super je sve. Hvala na onom savjetu za elipse i kruznice. Korisna stvar zaista.
A sto se tice guielines i snap-anja, to koristim redovno...nema nista korisnije....Evo onako, kratki vizelni pogled na Guidlines koje koristim za slova koja se vide na slici:)...mozda ih i previse cak koristim ne? :D





I evo kako na kraju onda to izgleda! (broj noda smanjen)

Hvala jos jednom!


[ klima @ 10.04.2008. 11:55 ] @
A imam opet jedno pitanjce!

Vidite te linije zelene gore!? Da li je bolje da ih crtam sa linijama, po ivicama, da idem recimo polyline tool-om prvo sa jedne strane ivice da obidjem krug pa da nastavim i sa druge, kako bih imao dvije ivice, ili recimo jednostavno da precrtam potezom jednim sa FreeHand tool-om preko linije i onda da je pretvorim u krivulje i obradim po pravcima......

A htio bih i oni sjenu kasnije imati ispod..bas da je identicno :D

Na ove linije mislim (samo link do slike, da ne ucitava se bezpotrebno na forum sa presporog imageshack-a)
http://img208.imageshack.us/img208/2061/kakocrtaticm5.jpg
[ Skandy @ 10.04.2008. 12:56 ] @
Kao sto i sam znas, u vecini grafickih programa, postoji vise nacina da se dodje do istog rezultata. Sam teba da se opredelis za nacin na koji ces raditi, jer ono sto je tebi lakse, nekom' drugom je teze i obrnuto. Bitno je doci do zeljenog rezultata, nacin je nebitan.
[ brm @ 10.04.2008. 14:47 ] @
U pravu je svako ko ti je odgovorio a ja bih ti predložio da crtaš "nod po nod" sa preciznošću koja ti najviše odgrovara i leži. Što više budeš crtao biće ti lakše. Opet zavisi i od preciznosti koja je potrebna za neki posao.

Nemoj samo da "robuješ" nekim pravilimima kojih zapravo i nema. Postoje dizajneri svetski poznati koji negledaju na mere, guid-ove, brojeve.

Samo radi kako ti misliš da ti najbolje odgovara.
[ klima @ 10.04.2008. 15:31 ] @
Dombro shefovi :D

MA vjerovatno cu se opredijeliti na Free Hand metodu jer ce mi uskratiti vremena, a mogu dobiti modeliranjem obicne linije isti efekat koji bi dobio duplim mucenjem ako bih isao nodu po nodu...
Da je preciznije nesto i da je potrebna dubina, onda bih tu drugu metodu isao...

Pretpostavljam da ima veze donekle, ne :D

Dobro...

Hvala obojici u svakom slucaju!

Poz!
[ brm @ 10.04.2008. 16:06 ] @
postoje poslovi gde zaista.... ali zaista moraš imati apsolutnu precizsnost al' u većini slučajeva to nije toliko bitno. Već sam napomenuo samo radi i vreme će pokazati.