[ dongoran @ 11.04.2008. 14:01 ] @
Moja Firma razmatra uvodjenje internet sekundarnog linka. Imamo ponudu od Telekoma za SHDSL konekciju. Moze li neko da mi prenose iskustva za SHDLS-om (prednosti, mane)? Konekcija je 4Mb/s.



[ Joja82 @ 12.04.2008. 10:53 ] @
Ja mislim da oni daju Alkatelove SHDSL rutere, tj ja imam jedan takav u firmi i iskreno da kazem evo vec godinu dana ni jedan kvar nemam. Zaboravio sam da postoji!0
Osim sto nekad kada oni nesto brljaju po mrezi ne radi net ali ok.Potraje to i po sat vremena:)

Ali ok je!
[ dongoran @ 15.04.2008. 16:42 ] @
OK. Hvala Joja.

Ako jos neko ima nesto u prilog da kaze, bilo bi super.
[ Dennis @ 08.07.2009. 17:06 ] @
SHDSL i sve to zvuči lepo. Druga priča je Telekomova neodgovornost i nemarnost. Ja sam prostim rečima, ogorčen na Telekom. Firma u kojoj radim je uzela SHDSL i svaki put kad padne kiša, veza puca. Na telefon se ne javljaju po dva sata. I to je usluga??? Neko treba da se osloni na njih??? Mislim da će sve biti OK ako ne budeš loše sreće i imao nekih grmljavina, poplava, slučajnih prekida na kablovima, jer ćeš se u tom slučaju načekati dok ponovo proradi. I pitanje je koliko košta da neka firma ne radi sat vremena, izračunati troškove i uporediti sa nekom skupljom i pouzdanijom alternativom. Inače, smejao sam se kada su mi rekli da je njihova alternativa u slučaju prekida linije, 128 K ISDN, hteo sam da puknem od smeha.
[ gandalf @ 09.07.2009. 09:52 ] @
Igrom slucaja imam klijenta koji ima 20 lokacija po Srbiji i ima po dva SHDSL modema na svakoj lokaciji. Posto shdsl koristi paricu kao transport medium za prenos podataka, pokazalo se da na lokacijama gde je parica losa (ide preko 2-3 spojnice (ili cega vec)) relativno cesto puca link ( svaki dan par puta na po par sekundi do minut). Na ostalim lokacijama statistika je na nekih 2-3 meseca po 1h. I tome je uzrok uglavnom problem u njovoj mrezi (sto nema veze sa SHDSL-om).

P.S sto se tice Telekoma i njihovog pristupa prema koriniku.. to je vec manje-vise poznata prica :)
[ drvlada75 @ 09.07.2009. 10:27 ] @
Evo, mi imamo vec 3-4 godine SHDSL i da kucnem u drvo, radi i dalje bez greske. Izgleda da imamo srece.
[ Joja82 @ 11.07.2009. 15:20 ] @
Evo i ja da dodam i ja ga imam od prilike nekih 3 godine i savrseno radi. Mozda je za tih 3 god. dva puta pukla veza i to na kratko vreme. Ali moja iskustva sa njima su pozitivna u zvakom poggledu.
[ chikanikola @ 25.09.2009. 18:31 ] @
ja u kancelariji imam telekomov biznis paket i vise sam nego zadovoljan , nema pucanja nema nicega naravno cifra je malo veca ali vredi

[ optix @ 25.09.2009. 23:19 ] @
Samo kad bi ovo jos bio shdsl ;-)
[ chikanikola @ 26.09.2009. 13:47 ] @
ja iskreno ne znam sta je ovo , prvo sam mislio da su mi uvalili nesto .
medjutim sasvim zadovoljavajuce pritom up link i down link je 1:1 - 80MB

cifra je sumanuta , nesmem ni da pitam samo znam da me knjigovodja pitao sta ce nam to :)
[ optix @ 26.09.2009. 14:10 ] @
Ethernet preko optike najverovatnije ;-)

Za cifru verujem :)
[ Dennis @ 25.04.2010. 09:39 ] @
Telekom nam je posle nekog vremena sredio liniju i sada je OK, nema prekida. A svakom, ko ima tehničkim mogućnosti, saverujem optiku, jer je cena znatno pala. Uvođenje je oko 1200 €, a 5 Mb/s je oko 440 € na DPI (može se dobiti do 128 javnih IP adresa) ili oko 220 € na nekoj drugoj usluzi (do 8 javnih IP adresa). A ova slika sa speedtest - a me potseća na istu brzinu kod nas pre nego što su nam stavili limit.