[ rambo @ 11.04.2008. 14:43 ] @
Nedavno sam instalirao FreeBSD 7 (ali sa DVD-a koji je neko napravio od originalnih CD-ova).

Uglavnom se snalazim sa svim podešavanjima koja mi trebaju ali sam naišao na jedno (za mene) čudno ponašanje.

Instalirao sam samba port i pokušao da sa svog drugog računara (Windows XP SP2, isključeni svi Firewall-ovi) prebacim jedan malo veći fajl (~450MB) pomoću komande smbget. Prvo što sam uočio bio je strahovito spor protok (jedva 5-7KB). Nakon malo pretrage po netu, našao sam da treba da podesim jedan parametar preko sysctl (net.inet.tcp.delayed_ack=0). Ovime sam dobio nešto veći protok (12-15KB max), ali to je svakako daleko manje od brzine moje lokalne mreže (100Mbit/s).

Moram takođe da kažem da sam probao i preko FTP-a (na Windows sam instalirao FileZilla server), ali sam dobio gotovo iste rezultate (protok je bio čak i manji).

Dosta sam tražio po netu moguće opise ovog problema, ali nisam uspeo da nađem ništa valjano, pa zato pitam dali neko zna u čemu je problem?

Negde sam takođe naišao na pominjanje firewall-a ali nisam pronašao detaljnije informacije o tome. Sledeće što mi pada na pamet je da detaljnije pogledam FreeBSD Handbook, ali, pošto mi ovo i nije najbitnija stvar na svetu, ne bih da trošim previše vremena.

Moja predpostavka je da je u pitanju neko podešavanje same mreže ili firewalla. Ja sam instalirao FreeBSD 7 RELEASE sa svim standardnim paketima (tj. izabrao sam All kada me je instaler pitao za vrstu sistema). Od portova nisam instalirao gotovo ništa (Samba i Quake3 ).

Nadam se da sam bio dovoljno jasan.

Unapred hvala



UPDATE 1

U međuvremenu sam malo uradio neke testove pa sada dopunjujem post njima, kao i informacijama vezanim za moju mrežu.

Prvo, ono što sam zaboravio da kažem, a to je kako je moja mreža organizovana.

Imam 3 računara. Svi su povezani na switch. Brzina svih "tačaka" je 100Mbit/s. Na sam switch mi je takođe povezan i ADSL ruter. Svi računari i ruter imaju statičke IP adrese. Adresa rutera je svugde postavljena kao default gateway.

Dva računara imaju Windows XP SP2, jedan ima FreeBSD 7.0 RELEASE.

Workgroup je svugde postavljen na HOME (takođe i u smb.conf).

Bitna razlika je što je ime (hostname) mašine na kojoj je FreeBSD stari.eunetadsl.com, dakle stavljeno je ime domena kome pripada (zato što mi bez toga prijavljuje greške prilikom startovanja sistema). Pada mi na pamet da upravo ovo mo\e da bude ključna informacija.

E, sada malo rezultata testova.

Prvo, zaboravio sam da kažem da mi je brzina pristupa internetu normalna. Brzina ADSL-a je 1024/128Kbit/s, pa je shodno tome brzina downloada oko 104KB/s. Dakle, nema naglih padova već je uvek konstantna.

Pokušao sam da kopiram iste fajlove između svih računara (BSD->WIN, WIN->BSD, WIN->WIN). Kombinacija WIN->WIN radi ok, dok su ostale dve uvek iste, tj. kreću se od 14KB do 100KB. Inače, nije bitno kojim metodom radim kopiranje. Probao sam sa smbget, preko ftp-a (u oba smera, instalirao sam server i na Windows-u), čak i sa WinSCP. Jedino je WinSCP postigao veće brzine (povremeno i preko 3Mbit/s, ali je brzo padao).

Nadam se da će ove nove informacije značiti nekome ko bi mogao da mi pomogne da rašim ovaj problem.


[Ovu poruku je menjao rambo dana 12.04.2008. u 00:06 GMT+1]