[ John Frusciante @ 13.04.2008. 01:15 ] @
Postovanje svim clanovim ES foruma , ovo je moj prvi post , citao sam mnogo tema i uglavnom su bile kvalitetne rasprave i savjeti .
MOja prica da skratim je sledeca : kupio sam prije par mjeseci El Gitaru . SX standard series , dosla mi je u kompletu sa nekim jadnim pojacalom . Kasnije sam Kupio Orange 15 R crush , i Marsalovu pedalu ( Jackhammer JH-1) . Cijena gitare , navedeni komplet je bila 250 eura ili 220 ne mogu se tacno sjetiti . kada sam prvi put svirao sa SX ovim pojacalom zvucala je ocajno , zvuk tanak pistav , uglavnom losina . Kasnije sa novim Orangovim pojacalom to je vec bila druga prica , zvuk je odlican .
Citao sam mogo po internetu kao i po ovom forumu govori se o cijeni gitare i kvalitetu . Cjena je razmjerna kvalitetu . Ja se sa tim ne bih u potpunosti slozio , Jer ova SX gitara posleduje sve elemente na koje treba obratiti paznju (da bi se doslo do zakljucka da li je gitara dobra ili ne) . Udaljenost zica od vrata je OK , moze se podesavati po zelji , debljina i rastojanej zica su srazmjerni , lako se steluje i ostane posle dugih svirki nastelovana , testiranje akorda A , E , C su isti kao i pri tjelu gitare kod 12 tog praga . Mene zanima moze li neko da mi navede konkretne razlike u kvalitetu el gitara , ili sam ja mozda naletio na neku vanserijsku :) . Dakle recimo gitara od 500 evra neka yamaha i ova moja . Kakve bih razlike mogao uociti ? Postoji li neka video demonstracija ? Molim iskusne muzicare na adekvatnom odgovoru jer razmisljam mozda da promjenim gitaru (volim da imam kvalitet) , svirao sam na nekoj yamahi od 300 evra i na drugovom ibanezu poluprofesionalna gitara ne znam tacno seriju ali kostala ga je oko 800 evra , nijesam uocio neke bitne razlike u sviranju (vratu akordima..) o zvuku nijesam mogao procjeniti jer su razlicita pojacala .

Hvala oprostite na dugom postu nadam se da ce neko imati zivaca da sve iscita :)
[ Sava @ 13.04.2008. 07:03 ] @
> Citao sam mogo po internetu kao i po ovom forumu govori se o cijeni gitare
> i >kvalitetu . Cjena je razmjerna kvalitetu . Ja se sa tim ne bih u
> >potpunosti slozio , Jer >ova SX gitara posleduje sve elemente na koje
> treba obratiti paznju (da bi se doslo do zakljucka da li je gitara dobra
> ili >ne) . Udaljenost zica od vrata je OK , moze se podesavati po zelji ,
> debljina i rastojanej zica su srazmjerni , lako se steluje i ostane posle
> dugih >svirki nastelovana , testiranje akorda A , E , C su isti kao i pri
> tjelu gitare kod 12 tog praga . Mene zanima moze li neko da mi navede
> >konkretne razlike u kvalitetu el gitara , ili sam ja mozda naletio na
> neku vanserijsku :)

Već sam naslov je kontradiktoran: ne postoji jeftina, a mnogo dobra gitara.
Da je ta postavka tačna svi profesionalci bi pohrlili da kupe jeftine gitare
jer je i njima kao i ostalim ljudima bitno da plate što manje.




[Ovu poruku je menjao Sava dana 14.04.2008. u 09:14 GMT+1]
[ John Frusciante @ 13.04.2008. 13:48 ] @
Odlicno , u tom slucaju odgovori mi konkretno na ptanje , u cemu se bitno razlikuju jeftina i skupa gitara ? Kazes ne postoji a ne navodis nikakve argunemte , meni tvoje misljenje ama bas nista ne znaci bez argumenata .
[ kristi1 @ 13.04.2008. 14:30 ] @
Pa ako zanemarimo kvalitet izrade same gitare, jedan par magneta kosta koliko i sama ta tvoja gitara, onda civije, dobre civije nemas ispod 80-100 eur. Elektronika, potenciometri, sve bre prijatelju.
[ Sava @ 14.04.2008. 08:18 ] @
Citat:
John Frusciante: Odlicno , u tom slucaju odgovori mi konkretno na ptanje , u cemu se bitno razlikuju jeftina i skupa gitara ? Kazes ne postoji a ne navodis nikakve argunemte , meni tvoje misljenje ama bas nista ne znaci bez argumenata .

U zvuku pre svega, kvalitetu izrade i trajnosti.
[ kelja @ 16.04.2008. 12:18 ] @
Koliko dugo sviras, Frusciante?
[ Strigor Moroi @ 19.05.2008. 09:35 ] @
Citat:
Odlicno , u tom slucaju odgovori mi konkretno na ptanje , u cemu se bitno razlikuju jeftina i skupa gitara ? Kazes ne postoji a ne navodis nikakve argunemte , meni tvoje misljenje ama bas nista ne znaci bez argumenata .


Pazi, ja imam Yamahu - Pacificu koja je 2001 godine kostala 400DM a danas je oko 200 EUR. Za te pare je odlicna. I dan danas drzi stim i po nekoliko nedelja i bez problema joj rade civije. Nemam problema sa telom niti vratom a ni pragovi nisu propali. Elem, magneti su naravno NO NAME, dva singla i ham kod kobilice. IMao sam prilike da sviram i nekoliko skvajera, izbaneze i Gibson les paul studio. Ono sto se odmah primeti je boja tona i trajasnost zvuka. Naime kada istim intenziteom okines zicu, na razlicitim gitaram oni razlicito traju i imaju razlicitu boju i karakterisitike. Npr. Ibaneze licno ne volim jer imaju dosat siljat i vristav zvuk koji je karakteristican za metal u HC svirku. Obzirom da sviram ritam gitaru i to uglavnom rock i blues i da se ne lozim na brzinske solaze takava vrsta gitara mi ne odogovara cak i ako ima odlican hardver i kvalitet zvuka yas tu vrstu muzike. Sa druge strane Gibson ima toplinu i veliki raspon mogucnosti, tj. iz njega i dobrog Stratokastera mozes da izvuces bukvalno sve, za razliku od drugih modela i frimi, ali je Gibson meni neudoban zbog sirine vrata i njegovog profila.
E sad, sta je ustvari to sto gitaru cini kvalitetnom... Pa recimo da ako uprostis svari to je sledece: kvalitet materijala, elektornike, izrade. Od toga ce ti zavisiti da li ce ti gitara imati dobar zvuk ali i sve njegove karakterisitke. Jeftine gitare imaju losiji kvalitet zvuka, koji moze ponekada da bude zadovoljavajuc (ponavaljam ja imam jeftinu gitaru koja odlicno radi i zadovoljan sam njome) ali nikada se ne moze meriti sa onim sto mozes da izvuces iz vrhunskih gitara. Ako si ikada imao priliku da slusas vise gitarista na jednom mestu ili jos bolje jednog koji koristi razlicite modele bice ti jasnije sta pokusavam da ti kazem. Nisu sve gitare istih karakteristika, narocito kada su u pitanju karakteristike zvuka koji daju. Npr. nikada neces uspeti da dobijes boju zvuka i karakteristike karakteristicne za B.B. Kinga iz gitare kao sto je moja.
Dalje losije gitare imaju negativnu osobinu da ne daju dovoljnu jacinu zvuka pa moras da odvaljujes pojacalo a onda dobijas mikrofoniju i distorziju, takodje cesto ne mozes ni da izvalis razliku izmedju zvuka koji dobijas promenom pozicije prekidaca za magnete. Tako, kod moje Yamahe, ne postoji prevelika razlika izmedju prve pozicije prema vratu, kada radi samo jedan singl i srednje pozicije (prekidac mi je sa pet pozicija) i to zna da bude frustrirajuce. Takodje, promenom pozicija cesto se javlja promena u kvalitetu zvuka. A za ovu pojavu je kriv pre svega kvalitet elektronike tj. magneta i tela koji su najbitniji za dobar zvuk. Na sve to dodaj i samu trajasnost instrumenta.
Dakle razlike postoje. Naravno za jeftine pare mozes nabaviti gitaru koja ce ti raditi posao ali svakako ne mozes da kazes da razlika ne postoji izmedju gitare od 200 eur i onih od 1000 eur. Postoje i negativna iskustva sa skupljim modelima ali to je uglavnom stvar licnih afiniteta.
[ kristi1 @ 19.05.2008. 10:34 ] @
Citat:
takodje cesto ne mozes ni da izvalis razliku izmedju zvuka koji dobijas promenom pozicije prekidaca za magnete.


To sam i ja primetio kod ovih kineskih gitara, ma koja da je u pitanju, razlika je minimalna. I jos nesto, razlika je u tezini velika, ja sam recimo imao davno Gibson SG Stabdard, imala je oko 5-6 kila, a skoro sam imao prilike da probam neku kopiju, laka je kao perce. Isti slucaj je i sa Stratocasterom.