[ euripyd @ 15.10.2003. 14:05 ] @
Postoji li mogucnost zabrana da se slika (jedini objekat koji se nalazi na datoj stranici) ne moze download-ovati, tj. desni klick-save as..., kao i da se ne moze odstampati (Print)?

Razlog tome je sto zelim da objavim fotografije rukopisa koje su pod Copyrights te su zabranjene za dalje umnozavanje ili repordukovanje.

Ako moze, koja metoda ili scripta je potrebna?
[ _igor @ 15.10.2003. 14:21 ] @
Evo ti script da na stranici zabranis desni klik. ako ti to moze pomoci.

<script language="JavaScript">
<!--
ns4=(navigator.appName=="Netscape" && parseInt(navigator.appVersion)>3) ? true:false
function mdn(e) {
if ((ns4?e.which:event.button)!=1) {alert('Na ovoj stranici ne mozete kliknuti desnim dugmetom misa'); return false;}
return true;
}
document.onmousedown=mdn;
if (ns4) document.captureEvents(Event.MOUSEDOWN);
</script>


_poz
[ euripyd @ 15.10.2003. 14:39 ] @
[quotens4=(navigator.appName=="Netscape" && parseInt(navigator.appVersion)>3) [/quote]

Ima li to veze samo sa Netscape ili zabranjuje uopste na svakom browseru? - ok radi u IE6.

A za stampanje? Ima li tu zabrane?

Rodd pomoz'.....
[ CONFIQ @ 15.10.2003. 14:47 ] @
Nikad ne možeš da sakriješ HTML ili slike koji su na HTTP-u.Možda možeš za MSIE...

~Say FiQ
[ euripyd @ 15.10.2003. 14:49 ] @

hvala _igor, bolje i to da se ne moze desnim klickom... ali.....problem je sto se slika ucitava u temporary internet files. I sta onda?
Toga se nisam setio...
[ euripyd @ 15.10.2003. 14:51 ] @
CONFIQ, .... znaci nema sanse???
ili?
[ Rodd @ 15.10.2003. 15:17 ] @
Nema sanse.

Pa zamisli, na kraju ljudi mogu i da urade Print Screen pa da ti opet ukradu slike. Tome sluzi "copyright notice" i "terms of use" na dnu stranice.
[ noviKorisnik @ 15.10.2003. 15:28 ] @
Ako slike smeš da objaviš - ti ih i objaviš. Stavljaš sve napomene o Copyrajtu i to je i najbolje i najlakše što možeš da učiniš.

Postaviću jednu analogiju - neka televizija otkupi film za prikazivanje i želi da se obezbedi od dalje neželjene distribucije, šta će da čini? Prikazaće film, i to je to. Oni imaju pravo da prikažu film, to i čine, a sad ako neko snimi film i počne da ga distribuira, pitanje je ko krši Copyrajt? Šta bi sve televizija morala da učini da onemogući snimanje filma od strane bilo koga kome omogući da pogleda film? Uf, postavih puno pitanja i ne znam šta bih odgovorio dalje...
[ CONFIQ @ 15.10.2003. 16:18 ] @
ili nacrtaj neki watermark :)
[ euripyd @ 15.10.2003. 22:14 ] @
Ok, ok.. Onda copyright.
Rukopisi su iz 17, 18 i 19 veka. Ja sam licno skenirao, samo mi je receno da mogu samo da ih koristim za licne stvari...
Nece valjda muzeji da me jure???
Doduse u svedskoj bi jos mogli da mi naplate (C)....
[ noviKorisnik @ 15.10.2003. 23:25 ] @
Citat:
mogu samo da ih koristim za licne stvari...
ako ovo znači da možeš da objaviš na sajtu, onda slobodno (uz copyR)...
Ako to ne znači - zamoli, objasni da bi ti to izuzetno mnogo značilo - biće im drago da ti kažu: Ajd' :D
[ tOwk @ 16.10.2003. 01:20 ] @
Citat:
euripyd:
Ok, ok.. Onda copyright.
Rukopisi su iz 17, 18 i 19 veka. Ja sam licno skenirao, samo mi je receno da mogu samo da ih koristim za licne stvari...

Autorska prava sigurno ne važe za rukopise iz ovog doba, ko god ti je rekao da su ona njima zaštićena je gadno odvalio.

Možda postoji nešto u vezi zaštiti antikviteta, ali to sigurno nije zakon o autorskim pravima koji je ranije bio do najviše 50 godina (nedavno je Amerika izmenila to na 70 godina, a možda smo i mi), uz mogućnost jednokratnog produženja od valjda 30 godina (ovo samo okviron, zavisi od konkretnog zakona u odgovarajućoj državi).

Autorsko pravo treba da stimuliše autora na stvaranje garantujući mu određena suverena prava ograničenog trajanja, ali beskonačno duga autorska ograničenja su kontraproduktivna za društvo u celini. Zamisli da ne smeš da prepišeš bilo šta iz Njutnovih knjiga, ili možda iz Euklidovih, Gausovih, Ajnštajnovih, Lajbnicovih, Rimanovih...
[ euripyd @ 16.10.2003. 02:09 ] @
Stvar je u tome sto se to odnosi na muzicke rukopise. Dakle, note od Beethovena mozes da imas, niko ne polaze prava na (C) samog Beethovena. Pravo ima na notni materijal onaj ko te note stampa: znaci ta i ta izdavacka kuca. To je zaista tako na zapadu. Moze neko da dodje na koncert i da prekontrolise da li neko u orkestru ima nedozvoljeno kopirane note. To je ok, i to se desava. Ali da sviras Beethovena to te niko ne sprecava.
Drugo, zastita rukopisa je zanimljiv problem. Rec je o muzici koju svako moze da ima i da svira bez placanja poreza i sl. samo da ima validne note tj da ima original koji je publikovan ili kopiju u sopstvenoj reziji: prepisane rukom ili na komp. Mozes da sviras i napamet i onda te niko ne pita da li si to skinuo na sluh ili iz nota.
Medjutim autograf je u vlasnistvu onoga ili ovoga. To je fakat. Pa zasto je meni trebalo odobrenje da bi slikao jednu fotografiju Beethovenove pete sifonije??
Zamislite kada bi svako dosao i trazio note. Sva sreca da sam imao jaku pozadinu. I to sta je bilo: dali su mi note tako da sam ih samo gledao, nema pipanja...
Sasvim druga stvar je sa slikarskim delima. Ajde nadji onda rukopise Njutna i Ajnstajna i Lajbnica i ostale. Publikuj ih kao manuscript. To je problem..
Ajd da ne smaram...

Al bez'ze da se ne moze zastititi...
[ Ivan Stanojevic @ 23.10.2003. 23:41 ] @
mozes da sliku pretvoris recimo u flash 7 format i da onemogucis desni klik i da Ubacis u film akciju da pusta sliku samo ako si online i na tvom sajtu...