[ Beltrammi @ 13.04.2008. 13:50 ] @
Kad Srbija dodje na belu sengen listu moci cu konacno da idem da radim u EU ?

Ne. Bela Sengen lista znaci da si oslobodjen zahteva za turisticku vizu pa kao turista mozes boraviti u nekom periodu (najcesce 90 dana u 6 meseci) bez dodatnih dozvola. Tokom boravka ne mogu se obavljati radne aktivnosti, za to je potrebna radna viza.

Toliki ljudi su otisli napolje, a meni nece da daju ni vizu !

Boravak na teritoriji strane zemlje je privilegija, a ne pravo. Cak i ukoliko je izdata viza nadlezni organ moze da ne dopusti ulazak u zemlju. Isto tako svaki imigrant moze biti uskracen prava i proteran u odredjenim slucajevima.

Da li kao turista mogu da dobijem radnu dozvolu ?

Uglavnom ne, zato sto je to dug proces i zahteva povratak u maticnu zemlju. Ipak, kao turista nemas zabrane da trazis posao tj. poslodavca (npr. na sajmovima) koji ce ti obezbediti radnu dozvolu. Takodje kao turista mozes da odes na intervju za posao, a to svakako olaksava.

Kako se dobija radna dozvola ?

Radnu dozvolu moze dati samo poslodavac. On to pak ne moze da uradi na svoju ruku vec u saglasnosti sa privrednom komorom i imigracionim vlastima. Obicno on mora dokazati da ne moze naci kadar kao sto si ti. Medjutim, posle toga zadnju rec ima imigraciono koje trazi da ima slobodnih mesta jer ugavnom sve zemlje daju godisnje kvote za ulazak imigranata.

Da li su svi imigranti isti ?

Ne. Medju imigrantima postoji rang u zavisnosti uglavnom od staza u zemljama. Uglavnom za pocetak dobija se boravisna dozvola privremenog karaktera (Temporary Residence). Ona se obnavlja, najcesce godisnje i to u roku od nekoliko godina. Posle toga stice se pravo za podnosenja zahteva za trajnu boravisnu dozvolu (Permanent Residence). Posle odredjenog broja godina trajnog boravka dobija se pravo na drzavljanstvo (Citizenship). Tim cinom prestaje se biti stranac tj imigrant. Ostajes samo emigrant za sopstvenu zemlju.

Da li je moguce emigrirati na osnovu braka ?

Naravno, za mnoge je to i jedini nacin i zbog toga imigracione vlasti vrse rigorozne provere istinitosti braka.

Brak sa stranim drzavljanom daje drzavljanstvo ?

Da, i to brze nego inace. Mnoge zemlje pak vrse rigoroznu kontrolu i primenjuju stroge kazne za fiktivne brakove. Medjutim isto tako mnogi koji imaju
zajednicku decu prolaze vrlo brzo jer je to jedan od jakih dokaza iskrenih namera u braku.

Brak sa nasim u inostranstvu ?

Ovde se radi o spajanju porodice. Uglavnom se podrazumeva jos dovodjenje i maloletne dece. Osoba koja zove mora svakako obezbediti materijalne uslove i smestaj onima koje zove. Nazalost, moze se desiti da osoba koja je dosla na spajanje nema automatski pravo na rad.
[ zzviktor @ 13.04.2008. 14:19 ] @
Da li osobe sa hendikepom mogu emigrirati u E.U. kako?
[ Beltrammi @ 13.04.2008. 16:44 ] @
pa ukoliko nadju osnov po kome da odu mogu, a da li mogu po osnovu hendikepa emigrirati ne znam. Mozda ne bi bilo lose obratiti se nekim bogatim zemljama sa dobrim socijalnim programom poput Skandinavskih zemalja.
[ Beltrammi @ 13.04.2008. 16:53 ] @
Sta je to iseljenicka tj. imigrantska viza ?

To je ona viza kod koje podnosioc jasno stavlja do znanja konzularnom sluzbeniku da zeli da imigrira i potom se uvodi u proceduru za ostvarenje tog prava. Ukoliko bude odobrena viza to najverovatnije znaci da se dobija po dolasku trajna boravisna dozvola. Naravno, uslovi za dobijanje ovakve vize su veoma rigorozni. Iseljenicka viza je specijalitet prekookeanski zemalja, dok EU vise izdaje privremene radne dozvole.

Ne znam jezik zemlje, da li mogu emigrirati u nju ?

Tesko da ce neka zemlja izdati useljenicku vizu bez testa jezika. Medjutim, za privremene vize pogotovo u EU to nije uglavnom uslov. Uglavnom je veoma pozeljno sto pre nauciti jezik zemlje domacina. Cak i ukoliko na poslu govorite npr. engleski ili cak srpski, svakako ce vam trebati jezik domacina u svakodnevnoj komunikaciji, na ulici, posti, banci, kod doktora, mehanicara i dr...

Sta je to dual-intent viza

Neke zemlje, poput SAD, odobravaju neimigrantski tip vize dakle neiseljenicki, ali takav da daje mogucnost i trajnog nastanjenja. Znaci ta viza daje Temporary Residence, ali godinama i uz odgovarajuce uslove moguce ju je pretvoriti i u Permanent Residence, a to je put ka drzavljanstvu.