[ Kiseli_kupus @ 14.04.2008. 20:50 ] @
Zainteresiran sam za kupovinu MacBooka. Sada problem mi je sto na njemu dode Mac OS X, pa me sada interesuje da li je moguca instalacija Windows operativnog sistema na Applove laptope. Ako je to moguce odlucan sam na ljeto da sebi uzmem upravo MacBook.

Pa molim vas za pomoc nadam se da razumijete moje pitanje!
[ electropioneer @ 14.04.2008. 22:20 ] @
Da. Ima ovo npr. http://www.apple.com/macosx/features/bootcamp.html
[ Kiseli_kupus @ 15.04.2008. 19:48 ] @
mozete li mi malo pojasniti sve ovo ako nije problem!
[ madamov @ 16.04.2008. 07:18 ] @
Imaš to već milion puta ispričano u forumu Macintosh, poslednji put ovde: http://www.elitesecurity.org/t314822-Windows-na-Macintoshima

[ Kiseli_kupus @ 21.04.2008. 13:12 ] @
ma sve je to ok sto ste vi dali odgovore, ali mene konkretno interesuje. hocu li ja moci na ovaj laptom staviti npr vistu, pa onda da mogu staviti office, da instaliram javu netbeans, da mogu igrati igrice normalno kao na ovom desktop racunaru, da mogu staviti adobe photoshop i normalno raditi sa njim. i jos vasnije da mogu na internet sa njim. to me interesuje. znaci da li imam mogucnost kao sa ovim desktop racunarom sto sada trenutno radim sa njim.
[ MacOS @ 21.04.2008. 13:51 ] @
Citat:
Kiseli_kupus: ma sve je to ok sto ste vi dali odgovore, ali mene konkretno interesuje. hocu li ja moci na ovaj laptom staviti npr vistu, pa onda da mogu staviti office, da instaliram javu netbeans, da mogu igrati igrice normalno kao na ovom desktop racunaru, da mogu staviti adobe photoshop i normalno raditi sa njim. i jos vasnije da mogu na internet sa njim. to me interesuje. znaci da li imam mogucnost kao sa ovim desktop racunarom sto sada trenutno radim sa njim.


Kao zakleti Mac zealot odbijam da ti odgovorim na ovo pitanje. Mogu samo da kazem da je na sva ova pitanja vec bilo odgovora a ako iole baratas engleskim idi na apple.com/getamac/movetomac/ i vidi sta pise (ne, to nije samo reklama vec surova istina)
[ Kiseli_kupus @ 21.04.2008. 18:09 ] @
zasto nece niko da mi pomogne

da se znam po ovome snaci ne bih nikoga pitao, zato vas molim za pomoc!
[ nokconn @ 21.04.2008. 18:50 ] @
1. Zasto kupujes Mac ako ces na njemu da koristis Win? U tom slucaju bolje kupi neki Acer, Asus, Toshibu... i td.. Dobices veci ekran, verovatno ces za iste pare dobiti i vise rama i bolju graficku karticu. Jednostavno, greota je staviti Vistu na Mac racunar.

2. Mac se kupuje prvenstveno zbog njegovog OS, ima tu i drugih razloga ali jedan od najvecih razloga je Mac OS X.

E sad odgovori na tvoja pitanja,

1. Neces ga moci koristiti kao desktop racunar, prvo manji je ekran. adobe photoshop ce ti verovatno super raditi na Mac OS X, na Win nisam siguran. Koliko vidim on dolazi sa grafickom Intel GMA X3100 graphics processor with 144MB of DDR2 SDRAM shared with main memory , tako da nisam siguran kako ce ti igrice raditi u Win.


Ja imam Macbook pro 17" nVidia 8600GT sa 512mb rama i c2d 2.5 i WOW radi odlicno na max detaljima. Druge igrice nisam probao bas zbog toga sto NECU da podignem Win. na Mac-u.


I ako budes uzimao obavezno uzmi beli, pokajaces se ako uzmes crni.
[ Kiseli_kupus @ 21.04.2008. 20:01 ] @
Evo ovo je konfiguracija:

17... inca displey
2.5GHz Intel Core 2 Duo
2GB memory
250GB hard drive1
Double-layer SuperDrive
NVIDIA GeForce 8600M GT with 512MB


posto ja kuci imam dva dobra racunara, sad na jesen idem studirati pa sam kontao da sebi uzmem MacBook zbog sminke (naravno bijeli). Posto ja citav zivot radim na windowsu, zbog toga pitam sve ovo. Nije meni do para meni je upravo to sve zbog sminke, i meni je lakse nabaviti drugi i mozda bolji laptop ali kad ja hocu ovaj sa znakom jabuke, to je to. Drugar nokconn meni nije u interesu njega koristim kao desktop racunar nego da imam za fakulteta, da mogu raditi kao sto kod kuce radim.


Samo me to interesuje jel normalno moze raditi vista, XP na njemu i ostali programi da nemam problema sa driverima i slicno. Oko toga se pitanja citavo vrijeme vrtim. Na to pitanje trazim odgovoran.




PS. Mozda sam malo dosadan ali molim vas oprostite mi!
[ markom @ 21.04.2008. 20:08 ] @
Pa ovo nije MacBook... Po ovoj specifikaciji, ovo je MacBook Pro - skroz druga mašina.

Windows na ovome radi savršeno, ali ne možeš da ga instaliraš bez OS X-a. Apple obezbeđuje sve drajvere u okviru BootCampa. Kad instaliraš Windows, OS X ti više ne treba. Istini za volju, ovo je budalaština raditi, ali tvoje su pare :-).

Ah da, MBP ne postoji u beloj, već samo u „aluminium“ varijanti. Beli su samo MacBook, a oni su 13" i slabijih ostalih karakteristika.
[ Džeronimo @ 21.04.2008. 20:12 ] @
Citat:
Kiseli_kupus: hocu li ja moci na ovaj laptom staviti npr vistu

Ako nekom treba Vista, onda naravno da može da je stavi.

Ljudi koji su probali da stave Vistu na MacBook kažu da radi odlično, tako da to ne bi trebalo da te brine.

Citat:
Kiseli_kupus: pa onda da mogu staviti office

Zbog Office-a uopšte ne moraš da stavljaš Win na MacBook jer Office takođe postoji i za Mac OS X.

Pogledaj ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Ms_office

Pročitaj prve dve rečenice iz tog članka.

MS Office je prvo napravljen za Mac, pa tek kasnije za Win.

Citat:
Kiseli_kupus: da instaliram javu netbeans

Ni za to ti Win uopšte nije potreban jer i to postoji za Mac OS X.

Citat:
Kiseli_kupus: da mogu igrati igrice normalno kao na ovom desktop racunaru

Ako ti treba računar za igrice, onda bi trebao da zaobiđeš laptopove.

Teško da ćeš da nađeš neki laptop koji je jednako dobar za igrice kao desktop računar.

Inače, igrice mogu da se igraju i na Mac OS X. Jeste da za OS X nema baš toliko puno igrica kao za Win, ali mnoge igrice koje postoje za Win imaju i svoju verziju za Mac.

Citat:
Kiseli_kupus: da mogu staviti adobe photoshop i normalno raditi sa njim

Photoshop takođe postoji i za Mac OS X, tako da ti Win nije neophodan ni za to.

A i prva verzija Photoshopa je nastala na Mac, a tek kasnije se pojavio Photoshop i za Win.

Evo ima i screenshot Photoshopa za Mac na: http://en.wikipedia.org/wiki/Photoshop

Citat:
Kiseli_kupus: i jos vasnije da mogu na internet sa njim.

Kakvo je to pitanje? :)

Pa normalno da Mac može na Internet :)

Pa World Wide Web je nastao na NeXTSTEP-u, čiji je Mac OS X direktni naslednik.

Prvi Web server i prvi Web browser su nastali na NeXTSTEP-u.

Pogledaj ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/WorldWideWeb

A ovde može da se pročita da je Mac OS X direktni naslednik NeXTSTEP-a: http://en.wikipedia.org/wiki/NeXTSTEP

Ako su prvi Web server i prvi Web browser nastali na OS-u čiji je Mac OS X direktni naslednik, onda normalno da može da ide na Internet :)

[ MacOS @ 21.04.2008. 20:30 ] @
Citat:
Kiseli_kupus:PS. Mozda sam malo dosadan ali molim vas oprostite mi!


Zasto bi ti neko oprostio lenjost (i moram da primetim, nepismenost)? Pricas o belom MacBook-u a naveo si podatke za MacBookPro. Niti znas sta hoces, niti si utrosio sekund vremena da pogledas specifikacije na Apple sajtu koje su kristalno jasne (ima i slika ako ti citanje slabije ide) niti si pogledao linkove koje smo ti dali.

_____________
This e-mail originated from a Macintosh. All attachments are intentional, legitimate and, of course, virus-free
[ nokconn @ 21.04.2008. 20:46 ] @
Citat:
Kiseli_kupus: Evo ovo je konfiguracija:

17... inca displey
2.5GHz Intel Core 2 Duo
2GB memory
250GB hard drive1
Double-layer SuperDrive
NVIDIA GeForce 8600M GT with 512MB


posto ja kuci imam dva dobra racunara, sad na jesen idem studirati pa sam kontao da sebi uzmem MacBook zbog sminke (naravno bijeli). Posto ja citav zivot radim na windowsu, zbog toga pitam sve ovo. Nije meni do para meni je upravo to sve zbog sminke, i meni je lakse nabaviti drugi i mozda bolji laptop ali kad ja hocu ovaj sa znakom jabuke, to je to. Drugar nokconn meni nije u interesu njega koristim kao desktop racunar nego da imam za fakulteta, da mogu raditi kao sto kod kuce radim.


Samo me to interesuje jel normalno moze raditi vista, XP na njemu i ostali programi da nemam problema sa driverima i slicno. Oko toga se pitanja citavo vrijeme vrtim. Na to pitanje trazim odgovoran.




PS. Mozda sam malo dosadan ali molim vas oprostite mi!



Ti onda zelis da uzmes Macbook Pro. Licno ga koristim i odlican je, slobodno ga uzmi.
[ n1tr0 @ 22.04.2008. 08:03 ] @
Ja jos uvek ne kontam sto lik kupuje MacBook (Pro) za Windows???
Ja sam dobio MacBook (13") kao poklon i instalirao sam BootCamp, a veruj mi da sam 10% vremena na njemu proveo u Win zato sto moram da radim neke projekte u Visual Studio...
OS X je veoma zarazan OS to moram da priznam...
[ Kiseli_kupus @ 22.04.2008. 11:28 ] @
pa ovako da se prvo izvinem sto nisam naveo odmah da mislim na macbook pro. nisam nikada radio ma OS X, pa zato pitam jel moze windows na mac-u. mozda se i ja zarazim sa njim! nisam nikada radio na drugim OS pa zato sva ova pitanja! ja sam tek pocetnik sto s etice ovih pitanja, zato su vam mozda poglupa pitanja, ali bolje da pitam da i ja nesto naucim.

zahvaljujem svima na ovolikoj pomoci i jos jednom nemojte mi sta zamjeriti!
[ PPZ @ 22.04.2008. 11:30 ] @
Ja moram da priznam da sam se skoro 100% transformisao na Mac OS, Win koristim samo za neke poslove koje nemogu da odradim na Apple-u.I ti poslovi su hardware-software specific, jer su mi potrebni RS232 i paralelni interfejs (da,da, jos uvek ).

Ali za SVE ovo sto si ti naveo, OS X ti je vise nego dovoljan.I da odigras igricu, i da surfujes webom, i sve ostalo.I Office, i Adobe, i sta ja znam jos.Bices iznenadjen elasticnoscu ovog OS-a, kad jednom probas.A ako ga kupujes zbog sminke, onda ti ustvari imas gde da odradjujes win-specific poslove...


I ja se pridruzujem onima koji misle da je potpuno pogresno instalirati Windows na Mac (sad, obratno, to je diskutabilno )
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.04.2008. 12:50 ] @
Meni je drago da KK nije popiz*eo zbog tolikih prozivki :)

Verovatno ćeš se savršeno uklopiti u OS X okruženje. Ko što svi i rekoše, nećeš pogrešiti ako uzmeš MBP, pogotovo što imaš još 2 Win mašine koje ti mogu završiti onaj promil posla koji ne mogne taj MBP (i to uglavnom ako imaš potrebe za nekim specifičnim hardverom, ne toliko softverom, kao što reče PPZ).
[ Kiseli_kupus @ 22.04.2008. 13:11 ] @
ma hvala vama svima na pomoci,

ako imate jos sta dodati preporuciti samo pisite
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.04.2008. 13:34 ] @
Taj MBP već ima 2GB, to ti je dovoljno za komotan radu u većini programa i većini igara. Plafon mu je 4GB, pa ako želiš da mu digneš performanse još više, razmisli o kupovini 2x2GB modula za njega, a te 2x1GB prodaj. Možeš kupiti RAM bilo kojeg proizvođača. Kingston npr. radi lepo, ali verovatno i svi drugi. A cene RAM-a su smešne.

I obavezno uzmi neki "skin" za MP3, futrolu od neoprena ili sličnog materijala, da ga štiti od ogrebotina prilikom nošenja. Pretpostavljam da će ti trebati i povelik ranac sa pregradom za laptop :)
[ Džeronimo @ 22.04.2008. 22:50 ] @
Citat:
n1tr0: Ja jos uvek ne kontam sto lik kupuje MacBook (Pro) za Windows???

Pa MacBook Pro je odličan izbor čak i ako neko planira da ga koristi kao Win mašinu.

Vidi ovo: http://www.pcworld.com/article...age,3-c,notebooks/article.html

Kažu ljudi da je na tom njihovom testu Vista brže radila na MacBook Pro-u, nego na bilo kojem drugom laptopu koji su testirali :)

Citat:
Kiseli_kupus: nisam nikada radio ma OS X, pa zato pitam jel moze windows na mac-u.

OS X je dosta lakši za korišćenje od Win-a kad se čovek privikne na novo okruženje.

Mac je out-of-the-box spreman za korišćenje. Čim se izvadi iz kutije i uključi, skoro sve što je potrebno prosečnom korisniku računara je već tu. Čak su i razni plug-inovi za Internet već tu. Skoro da ne treba ništa od dodatnih programa da se instalira. Može da se otvaraju čak i dokumenti u nekom Office formatu bez instalacije bilo kakvog dodatnog programa za to.

Ako treba da se instalira neki dodatni program i to je izuzetno jednostavno. Programi se na Mac OS X instaliraju lakše nego što je to slučaj na Win. Na Mac OS X se većina programa instalira tako što se samo stavi negde na hard disk i kad se klikne na ikonicu programa, program je odmah spreman za korišćenje. Deinstalacija nekog programa je takođe jednostavnija nego što je to slučaj na Win. Većina programa se deinstalira tako što se program odvuče u kantu (Trash) i program je deinstaliran.

Kad smo već kod programa, treba napomenuti i da mnogi programi koji postoje za OS X ne postoje ni za jedan drugi OS, pa čak ni za Win. Mnogi od tih programa su stvarno odlični i dosta bolji od nekih programa slične namene koji postoje za Win. To se pogotovo odnosi na programe za profesionalnu video i audio produkciju, pa zato mnogi poznati filmski i muzički studiji koriste OS X.


A tu su i neke druge prednosti koje OS X ima :)

Pogledaj ove klipove:

http://youtube.com/watch?v=MqjH0_E4pxQ

http://youtube.com/watch?v=aM_8vhVE6jA

http://youtube.com/watch?v=id5vpy2CapY


To su samo neke od prednosti OS X-a :)


A najveća prednost, po meni, je to što je OS X neuporedivo lakši za održavanje od Win-a :)

Ne znam za ostale, al' ja više volim da svoje slobodno vreme iskoristim da izađem u grad ili da pogledam neki film, nego da se bakćem sa nekim alatima za održavanje sistema :)


Zato su ljudi smislili jednu izreku "Once you go Mac, you never go back" :)



[Ovu poruku je menjao Džeronimo dana 23.04.2008. u 01:01 GMT+1]
[ Karlo Gavric @ 23.04.2008. 13:31 ] @
Svaka cast Dzeronimo, tj. covjek je rekao sve sto bi se moralo reci i pojasnio detaljno svaki odgovor na postavljena pitanja... a ja cu samo dodati, da sam prije par godina isto na faksu dosao u dodir s jednom Macom (desktop) te nisam imao pojma kako copy/paste ili sl. :D jbg, a nesto trebao skinuti i kada sam kupovao laptop prije manje od godinu dana, onda sam isto ovdje na ES pitao nesto sl. da li moze i kako radi uopste Win na Mac masini, jer sam se pribojavao mozda bas toga kao i ti, dati 2500€ (ili baciti) na nesto sto cu imati a necu imati pojma - pasam htio imati i sigurnost tu da ako ne budem znao da mogu Win staviti pa da imam upotrebljivu masinu :D


I naravno svi su mi dali razloge sta i kako i sl. pojasnili, te sam kupio - i nakon 2 dana mozda nije mi ni palo na pamet da pomislim da stavim Win na HDD od Maca :D (mozda na ext. ali proces - tek da probam), jer OS je toliko lagan i logicniji mi nekako za raditi... te kao sto rece Dzeronimo sve ti je prosto skroz i aplikacije isto extra koje nemam za Win ili nisam naletio... te sve sto si napomenuo vec postoji na Macu... pa cak i igrice sa Win koje su portovane za Mac (samo da ti navedem jedan primjer NFS Carbon mi bolje radi na Mac nego na Win - koji je portovan sa Wina (cider))!!!


Tako da ako hoces da imas nesto extra onda definitivno, pogotovo sto pominjes da je MacBook Pro a ne MacBook masina koju zelis :D