[ slash93 @ 16.04.2008. 14:30 ] @
Da li je isplativije uciti modelovanje ili programiranje ?
Da li ce C# potisnuti C++ u GameDev-u,
I koji program za modelovanje Maya ili Max ?

Hvala !!!
[ NastyBoy @ 16.04.2008. 17:31 ] @
Hocesh da ti neko drugi kazhe za koju si oblast vishe talentovan?
[ slash93 @ 16.04.2008. 19:36 ] @
ne, ja jos ne znam za sta sam talentovan ali pitam vas sta da radim.
uostalom mislim da je pitanje jasno.
[ NastyBoy @ 16.04.2008. 19:54 ] @
Ne, tebi nije jasno moje pitanje.
[ markozelenovic @ 16.04.2008. 20:08 ] @
2. post
moj odgovor : da
[ Crazy shadow @ 16.04.2008. 22:23 ] @
Programiranje i modeliranje su tu dve razlicite stvari.Niko sem tebe ovde ne moze da ti pomogne.
Moj savet je probaj i jedno i drugo i vidi sta ti vise lezi.Neznam na sta si mislio kad si reko "isplatljivije"?
[ StefanJer91 @ 16.04.2008. 22:29 ] @
Onaj ko u game-devu podje od pitanja isplativosti (tj. glavni cilj su mu pare) uglavnom brzo odustane od toga :) Uostalom ima mnogo unosnijih poslova gde moze da se zaradi vise pa izvoli, uci se za njih. Sto se tice C++ ili C# ili bilo sta drugo nije uopste toliko bitno, koliko je bitna stvar da se nauci logika. Jezik je sam po sebi samo sintaksa, a programer je onaj koji stvara :) Ako si pocetnik od ova 2 bih ti preporucio C# jer je bolje krenuti od laksih stvari, ali po meni najbolji izbor za pocetak je python. Sto se tice programa za modelovanje ja koristim blender, oko ova 2 ne znam nista a pretpostavljam da ni ti kao ni ja nemas para da ih kupis :)
[ slash93 @ 17.04.2008. 13:56 ] @
Sta ste svi takvi,
Ja nisam pitao da li cu se baviti gamedevom, jednostavno pitam sta se vise placa generalno,
I nisam pitao kojim cu jezikom vec samo hoce li c# potisnuti c++,
ako neko hoce nek odgovori?

hvala


ps Zamislite da sam novinar i da sam postavio ovo pitanje
[ NastyBoy @ 17.04.2008. 15:33 ] @
U tom sluchaju

1. Za "isplativije" uchi Javu i finansije.
2. Ne
3. Zavisi
[ obucina @ 17.04.2008. 18:17 ] @
Citat:
slash93:Ja nisam pitao da li cu se baviti gamedevom, jednostavno pitam sta se vise placa generalno


Mislim, a mozda i gresim, da su vece mogucnosti su u programiranju. Kada znas da programiras, mozes da radis samostalno, za jednu ili vise firmi, vise vrsta programiranja, a i ulaganja su manja (treba ti racunar i neki od besplatnih jezika i okruzenja kojih danas imas koliko hoces).
Kod modelovanja imam utisak da ostajes na ledu ako nemas nekoga iza sebe, npr firmu koja radi razvoj igara, industrijsko projektovanje i slicno.

Citat:
slash93:I nisam pitao kojim cu jezikom vec samo hoce li c# potisnuti c++, ako neko hoce nek odgovori?


Nece, jer su ova dva jezika jezici razlicite namene. Ako pocinjes, izaberi C#, laksi je, ali nikako nemoj da propustis da savladas i C++, jer je to univerzalni jezik, od koga su veliki deo sintakse i paradigme preuzeli svi moderni jezici.
[ slash93 @ 17.04.2008. 20:13 ] @
Jos jedno pitanje,
U cpp-u je razvijeno najvise igara, a koji su ostali jezici u kojima je napravljen odredjeni broj igara.
[ bkaradzic @ 17.04.2008. 21:22 ] @
Citat:
slash93: U cpp-u je razvijeno najvise igara, a koji su ostali jezici u kojima je napravljen odredjeni broj igara.

C i asembler.
[ obucina @ 17.04.2008. 23:36 ] @
Citat:
slash93: Jos jedno pitanje,
U cpp-u je razvijeno najvise igara, a koji su ostali jezici u kojima je napravljen odredjeni broj igara.


Jedan od jezika je objektni paskal (Delphi). Pored C++ on je jedan od retkih jezika koji proizvodi vodi native izvrsni kod (native izvrsni kod = brzina) sa dobrom podrskom za DirectX, a ima i DX10 podrsku.

Za .NET jezike postoji Managed DirectX i na ovoj platformi mozes u bilo kom .NET jeziku pisati igre.

Sto se tice igara za mobilne telefone, Java je tu bez konkurencije.
[ reject @ 20.04.2008. 19:15 ] @
Citat:
obucina:Kod modelovanja imam utisak da ostajes na ledu ako nemas nekoga iza sebe, npr firmu koja radi razvoj igara, industrijsko projektovanje i slicno.

Nije istina.
Istina je da niko vise nista ozbiljno ne moze da radi sam (mislim moze da sedi sam sa sobom, trosi vreme i misli da ce se jednog
dana nekim cudom obogatiti kada zavrsi svoj genijalni projekat).
Kao sto postoji rent-a-coder i slicni sajtovi, tako postoje i servisi za prodaju modela i oglasavanja
freelancera.
Ako si dobar programer ili modelar ili animator ili stolar ili nocni cuvar neces biti bez posla nikad.
Citat:
obucina: Nece, jer su ova dva jezika jezici razlicite namene. Ako pocinjes, izaberi C#, laksi je, ali nikako nemoj da propustis da savladas i C++, jer je to univerzalni jezik, od koga su veliki deo sintakse i paradigme preuzeli svi moderni jezici.

Ovo je malo u sukobu sa samim sobom.

Pocni sa c++ om.
[ obucina @ 20.04.2008. 23:08 ] @
Citat:
reject: Ovo je malo u sukobu sa samim sobom.

Objasni.
[ reject @ 22.04.2008. 20:11 ] @
1 .Ako pocinjes, izaberi C#, laksi je,
2. ali nikako nemoj da propustis da savladas i C++, jer je to univerzalni jezik,od koga su veliki deo sintakse i paradigme preuzeli svi moderni jezici.

Logicno je da prvo naucis univerzalni jezik,od koga su veliki deo sintakse i paradigme preuzeli svi moderni jezici
pa onda sve ostalo jer je odatle poniklo, jer tako?
[ obucina @ 24.04.2008. 02:56 ] @
Ne, zato sto u C++ ima elemenata koje neki jezici nisu preuzeli (pokazivaci, reference, operatori, upravljanje memorijom) ili su ih drugacije implementirali (C++ visestruko nasledjivanje i Java interfejsi), a koji su nezgodni za pocetnike.
Mislim da bi imao brzi start sa C#. Ili, uporedi broj poruka u .NET i C++ forumu. Vise pomoci mu je na raspolaganju ako pocne C#.
[ bkaradzic @ 24.04.2008. 06:49 ] @
Za prvi Tetris/Mario klon ili menadžer memorije, rasterizer, raytracer, profajler, multithread programiranje, kompresiju/dekompresiju animacije/videa, itd. su ti sasvim dovoljni asembler, C i C++. Bitno je naučiti kako procesor radi da bi znao kako da napišeš najefikasniji kod. Jezici tipa C#, Java, i slično nisu namenjeni za pravljenje igara. A i kada vidiš neku igru napravljenu u tim jezicima izgleda u najboljem slučaju kao nešto što je pravljeno pre jedno 10-tak godina i jedva se vuče na najmodernijoj mašini. Zadnji Java Mario klon koji sam video se osvežava u jedva 20Hz na dual-core procesoru, a original igra je radila u 60Hz na ~2MHz procesoru pre 20+ godina.
[ markozelenovic @ 24.04.2008. 17:17 ] @
Citat:
2MHz procesor
[ mdax @ 10.05.2008. 22:58 ] @
C++ i nema tu šta da se kaže.
C# po meni nije nikakav jezik ali se mora znati da njemu budućnost ide u korist zbog Rapid Aplication Developing RAD-a.
C i C++ već dugo godina dominiraju i tako će ostati.
Za izradu operativnog sistema tu je asembler i C.
Za izradu video igara tu je C++.
Za izradu Windows XP ili Vista aplikacije tu imamo NET platformu to jest NET jezike C#, Visual Basic NET ...
Šta god želeo da radiš najbolje je poznavati i rad u nekom od 3D programa i programiranje. Moje preporuke su ako zeliš da
programiraš video igre da naučiš C++ i neki od 3D programa.

Ako želiš da naučiš princip rada OS tj. kernela-a treba znati asembler za boot rutine i čist C jezik.

Ali treba znati i NET jezike C# ili recimo na primer Visual Basic Net ako želimo da uradimo neki program za Windows XP ili Vistu.
[ mdax @ 10.05.2008. 23:15 ] @
Citat:
Jedan od jezika je objektni paskal (Delphi). Pored C++ on je jedan od retkih jezika koji proizvodi vodi native izvrsni kod (native izvrsni kod = brzina) sa dobrom podrskom za DirectX, a ima i DX10 podrsku.


Probajte FREEBASIC!
Besplatan, kompajler, uostalom evo linka pa pogledajte http://www.freebasic.net/


[Ovu poruku je menjao mdax dana 11.05.2008. u 18:58 GMT+1]