[ 1OXB @ 17.04.2008. 21:50 ] @
Evo teme o antenama, pa postujte svoja iskustva i konstrukcije.
U koliko za temu bude dovoljno interesovanja (sto ce se videti prema broju postova i kvalitetu konstrukcija i diskusije) moguce je da bude obelezena kao TOP tema, ali to ne moze sada na pocetku.
[ komaratz @ 17.04.2008. 22:47 ] @
Antena bi trebalo da radi onako kako je sam korisnik (citaj radioamater) zamislja. Antena puno zavisi od prostora, mjesta gdje je postavljena. Ista antena ce raditi potpuno drugacije na dva razlicita mjesta.
Za pocetnike preporucujem sto lakse antene za izradu.Dipol za KT, J-antena ili GP za 2m idealni su za shvatanje kako se podesava SWR, impedansa antene itd itd itd.
Ne stidite se pitati za savjet, svi mi ucimo iz dana u dan. Cak i ON4UN :).
I najbitnije: antena koju sami napravite najmanje kosta, donosi mozda i najvise uzitaka, i cesto ce raditi bolje od fabricke antene sa cijenom nekoliko puta vecom od "home made"...

VE3ZIK, DO7ZZ
[ konda @ 18.04.2008. 10:58 ] @
ok, a možemo li samogradnjom napraviti SWR-metar (koji je neophodan u podešavanju antene), ili moramo instrument takvog tipa kupovati?
[ 1OXB @ 18.04.2008. 12:34 ] @
Svakako, i to barem isto tako dobar pouzdan i precizan kao vecina standardnih fabrickih! Ima puno takvih resenja a ja ne smem da obecam ali pokusacu da za koji dan pripremim i ovde postavim neka moja resenja za samogradnju!
[ konda @ 18.04.2008. 13:29 ] @
hvala,,,
[ dendic @ 24.04.2008. 07:12 ] @
treba nam shema SWR metra za 2 metra,dajte najednostavnije i najeftinije antene za 2 metra i za podrucje 80 metara.
[ dendic @ 24.04.2008. 07:16 ] @
Uslijed skucenog prostora medju zgradama morat cemo napravit najmanju antenu za 80 metara.Ima li kakva konstrukcija najmanje stap antene ili mini dipola,samo nek ne crknu izlazi na stanici.Trenutno nam je vazno da ostvarimo veze sa okruzenjem od par stotina kilometara na 3,5 MHz.
[ yu1ny @ 24.04.2008. 08:20 ] @
Možda ti W3DZZ odradi posao, multiband dipol dužine cca 33m?

http://www.btinternet.com/~shaun.scannell/club/w3dzz.htm

Ima puno vertikalki za 80m na netu, ali sa dobrim "Match Box"-om lako obaraš SWR na podnošljivu vrednost impedanse za tvoje izlazne tranzistore, dijagram zračenja i upotrebljivost je već druga priča...
[ komaratz @ 26.04.2008. 12:07 ] @
Pozz.

Sto se antena tice, mnogo toga je prosto i postoje jednostavna rjesenja ali mi radio-amateri volimo da zakomplikujemo :).
Pisao sam vec u gornjem postu da za jednostavna rjesenja ne treba niti puno vremena niti para. YU1QT Andra je meni pozitivan primjer. Ako ce antena da se koristi privremeno, ili da se nesto isproba, luster klema rjesava mnoge probleme konektora.

Uzecemo za primjer 7m fiberglas stap koji moze da se nadje za nekih 500 dinara (6€). ako se taj stap nasadi na neku 4m sipku ili drvo, dobijamo dovoljnu visinu za 40m L/4 GP. Ono sto mozda moze biti problem su radijali duzine 10m kojih bi eto trebalo biti najmanje 3, antena radi i sa 2, a sa jednim ima usmjerenje u jednom pravcu...

Meni u Hrvatskoj je na 12.5m fiberglas stapu stoji GP za 40 i 30m. Zica koju sam koristio je 0.75 mm² i za snagu koju sam koristio (100W) je bila vise nego dovoljna. Zica je bila izolir trakom pricvrscena na stap. Zenski PL konektor je sluzio kao "baza", a sa malim papucicama i sraficima sam pricvrstio radijale. Ono sto je meni bitno za rad iz 9A je brzo (de)montiranje antene.
Evo kako izgleda antena iz zablje perspektive:



Dipol, inverted V dipol, GP su proste antene koje trebaju da budu osnov za dalje igranje sa antenama.
[ gane1 @ 28.06.2008. 08:11 ] @
U trci za "cudotvornim" antenama nikad nema zastoja!Doduse FRAKTALNA antena je zaista novo otkrice ali kako konstrukcija ne moze da bude po sistemu "...uz'o decko jedan stap-udicicu i kanap..." ona za amatere i nije od epohalnog znacaja dokle god smo na metarskim i decimetarskim talasima!Kad mesta nema onda nema ni antene!Ovo stoga sto ako se "...anetna skrati na manje od 75% stvarne duzine njeno pjacanje je manje od 1 tj.postaje negativno..."!
A kad mesta nema,"resenje" je samo u zici dovoljno dugoj da dohvati od pocetka do kraja,u dobrom kupleru i naravno jos bolje protiv tegu!E ovaj zadnji nije opisan dovoljno a tu se krije "cudo" od antene no proci ce dosta vremena dok ljudi to shvate!Jer se danasnji "mudraci"uglavnom {cast izuzecima} oslanjaju na internet koji je zaista daleko od "sveznajuceg" a cesto i pun gluposti,kao i na cistu resavsku skolu,tipa Dombrovski {kopirao ga poznati "strucnjak" Rothamel}, da ne pominjemo velike autore kao sto su Sterba,Nadenjanikov cija je "mana" sto su Rusi,mada ima i na zapadu korektnih autora ali redje!Dakle,ako mora da bude kratka,samo jos dobar protiv teg i to je sve sto se moze uciniti!Magije nema-cista fizika!Sto je kraca-to je Q faktor veci.Sto je veci Q faktor-sirina propusnog opsega je manja!Ovde sam stvari veoma iskirakirao ali to ne menja sustinu!
[ Mihalj Agocs @ 18.08.2015. 09:35 ] @
Citat:
konda: ok, a možemo li samogradnjom napraviti SWR-metar (koji je neophodan u podešavanju antene), ili moramo instrument takvog tipa kupovati?
Citat:
konda: ok, a možemo li samogradnjom napraviti SWR-metar (koji je neophodan u podešavanju antene), ili moramo instrument takvog tipa kupovati?


Evo jednog jednostavnog SWR metra. Trebalo bi da radi na svim frekvencijama.
https://www.facebook.com/Elekt...1765016?notif_t=notify_me_page