[ mikal @ 19.04.2008. 00:56 ] @
Prateći postove na ovom forumu došao sam do zaključka da je i uvodjenje ERP-a i IS u Srbiji uglavnom uradjeno ili se radi bez mnogo znanja i pameti. Kao prvi primer je NEXT u zdravstvenim ustanovama. Samo pominjanje Accessa kao alata je dovoljno. A tu su i IS poreske uprave, fonda zdravstvenog osiguranja, itd. Jedini svetli primer bi bili IS narodne banke i apr-a. Uvodjenje IS u državnu upravu je zasnovano na burazerium smradianum ili "angažovaćemo_mog_pametnog_rodjaka" sistemu. Svi mi van tog sistema možemo samo da se nadamo da će rodjak bar malo da odradi posao. Banke su uglavnom prepisale ili donele rešenja iz inostranstva. AIK banka je na bazi "domaće pameti" napravila domaću glupost, a sličan je i sistem elektronskog bankarstva firme mega trend. Što se uvodjenja u privredu tiče, stvari su malo drugačije. Oni su okrenuti rešenjima koja su im nametnuta od strane novih vlasnika, koji su probali da prepišu oprobane sisteme koji funkcionišu u inostranstvu. Kada oduzmete mala preduzeća, radnje, nelikvidne sisteme i sisteme navedene u prethodnom tekstu ostaje vam jako malo firmi koje su slobodne u izboru IS. A, čak i one umeju da odu na pogrešnu stranu, (firma sa 200 maloprodajnih objekata i preko hiljadu zaposlenih koristi fox aplikaciju).
[ negyxo @ 19.04.2008. 06:47 ] @
I, sta je poenta ovog posta?
[ mirko.mirko @ 19.04.2008. 08:22 ] @
Pa, poenta je da se ljudi manu ćorava posla, vrate kompjutere, i da se late pera i 'artije ...
[ sinisa.medic @ 19.04.2008. 09:50 ] @
Ovo je ocigledno napisao neko ko bas nije svestan stanja domaceg ERPa u Srbiji. Ako preko 100 domacih velikih firmi koristi M&S i Upis resenje, onda mikal nije ni sekundu u pravu :)
[ Moonshine @ 20.04.2008. 15:06 ] @
Citat:
sinisa.medic: Ovo je ocigledno napisao neko ko bas nije svestan stanja domaceg ERPa u Srbiji. Ako preko 100 domacih velikih firmi koristi M&S i Upis resenje, onda mikal nije ni sekundu u pravu :)

Šta bi Srbija bez Upisa?! Verovatno ne bi ni postojala, jer preko 100 (neki bi čak rekli i celih 200) VELIKIH firmi u Srbiji ne bi ni postojalo.
Najgora moguća propaganda nekog ko je "svestan stanja ERPa u Srbiji"!!! UAAA!!!!
[ Mister Big Time @ 20.04.2008. 15:40 ] @
Meni naslov nije jasan - IS i ERP? Ok razumem pesimisticko vidjenje stvari za ERP (doduse ne slazem se) ali za IS nikako ne razumem. Informacioni sistem je mnogo sirok pojam, i ne vidim zasto se ova dva pojma poistovecuju.
[ sinisa.medic @ 20.04.2008. 23:07 ] @
Citat:
Moonshine: Šta bi Srbija bez Upisa?! Verovatno ne bi ni postojala, jer preko 100 (neki bi čak rekli i celih 200) VELIKIH firmi u Srbiji ne bi ni postojalo.
Najgora moguća propaganda nekog ko je "svestan stanja ERPa u Srbiji"!!! UAAA!!!!


Prijatelju, procitaj ono M&S prvo...
[ mikal @ 21.04.2008. 00:41 ] @
Malo pogrešno shvaćeno. Sorry. Naravno da je IS veoma širok pojam i o tome bi posebno trebalo da se piše. Osnovna ideja za poruku je bila ta da sam zadnjih par nedelja u potrazi za informacijama o poslovnom softveru na ovim prostorima. Veoma pažljivo sam pročitao većinu postova na ovom sajtu i saznao sledeće. Postoji grupa "konsultanata" koja je savetovala svoje klijente da stucaju silne pare na neke strane softvere, koji nakon svega ne štampaju naša slova, koji nemaju kepu knjigu, koji nemaju obračun zarada, i još mnogo toga. Kakva su iskustva ljudi koji koriste taj softver? Da li će taj novac da se ikada isplati? I da li je to samo još jedan način da se otmu pare? 100 firmi po 100k mnogo je to para za Verovatno postoji kvalitetan domaći softver. Pomenuli ste upis. Ima toga verovatno još. Bilo bi lepo čuti šta misle korisnici.
[ range @ 21.04.2008. 06:25 ] @
Novac koji se ulaze u IS, a pogotovu ERP sistem se ne isplacuje KEPU knjigom ili obracunom zarada. Drugo, stvarno je komplikovano naci prave informacije jer eto, na primer ti si pomenuo dve implementacije od kojih je makar jedna, opet po nekim drugim informacijama, recimo sumnjivog kvaliteta. Mislim da je osnovno pitanje koje sebi treba da postavis sta je to zasto ERP resenje kosta 100k+ evra, ali ako vec imas izgradjene stavove kako mi se cini iz tvojih postova, ne znam da li ces to moci da razumes.
Ovo je jedan deo price, drugi deo se zove ERP na srpski nacin. Poenta je jednostvna, prosecni srpski gazda-domacin kad je video da na prodaji hardvera moze da se zaradi sa samo 20% marze resio je da prodaje softver. Kod ERP-a se zarada cini relativno velikom ako razmisljas na taj nacin. Od 100k dajes dobavljacu 30k na licence, od 70k placas pet ljudi po 500e mesecno, 6 meseci, rezultat je 55k zarade, ojha! Pa ko se time ne bi bavio??? E onda domacin posle nekoliko meseci shvati da bas i ne mozes da pokupis priucene programere da nauce MRS za 15 dana i rezultat su implementacije koje traju 5 puta duze nego planirano, utroseno 5 puta vise para, a klijent ne moze da vidi karticu materijala....
E sad, ovde postoji i momenat zvani 'kupujmo domace', jednostavno neki domacini su u nekom trenutku imali vise sluha, para, pameti... i shvatili pa zasto ja da placam i ovih 30k za licence kad ja mogu da napravim to resenje? Ja, iz svog iskustva, koje btw nije preveliko u vezi domaceg softvera nisam neki pristalica. Prvo, on ce klijenta verovatno lisiti na pocetku nekih glupih problema jer je lokalizovan u potpunosti. Ali, ja nisam video domace kompletno resenje i to je problem jer uvodjenje ERP-a je jako bolan posao za klijenta. Ako klijent resi da ustedi sebi taj bol, vreme, novac na pocetku i uvede neko resenje koje je ERP look-a-like, vrlo je verovatno da ce kasnije imati problema kada krene da ga prerasta, sto ce reci umesto da uvodi ERP jednom uvodice ga dva puta. Trece zasto nisam pristalica je isti oni domacini koji ga cekaju u prvom slucaju, nalaze se i ovde.
Zakljucak, biti jako oprezan u odabiru partnera, jako realan u smislu ocekivanja od ERP-a, biti spreman da menjas navike u poslovanju, tj promeniti logiku: ne prilagodjava se ERP firmi vec firma ERP-u. Sto se tice firmi koje rade implementaciju... sta znam, svi se nadamo da polako prestajemo da budemo zemlja sustera, nedojebanaca, neznalica i ljudi koji se vode devizom take money and run. Ja se iskreno nadam da ce se to desiti, ako ne sumnjam da ce ikome ovde trebati ERP.
[ totovic @ 21.04.2008. 12:12 ] @
Citat:
mikal: Malo pogrešno shvaćeno. Sorry. Naravno da je IS veoma širok pojam i o tome bi posebno trebalo da se piše. Osnovna ideja za poruku je bila ta da sam zadnjih par nedelja u potrazi za informacijama o poslovnom softveru na ovim prostorima. Veoma pažljivo sam pročitao većinu postova na ovom sajtu i saznao sledeće. Postoji grupa "konsultanata" koja je savetovala svoje klijente da stucaju silne pare na neke strane softvere, koji nakon svega ne štampaju naša slova, koji nemaju kepu knjigu, koji nemaju obračun zarada, i još mnogo toga. Kakva su iskustva ljudi koji koriste taj softver? Da li će taj novac da se ikada isplati? I da li je to samo još jedan način da se otmu pare? 100 firmi po 100k mnogo je to para za Verovatno postoji kvalitetan domaći softver. Pomenuli ste upis. Ima toga verovatno još. Bilo bi lepo čuti šta misle korisnici.


U principu, mogu u potpunosti da se složim sa odgovorom koji je range dao. ERP nije samo KEPU i sl., mada ino rešenja uglavnom imaju i KEPU i zarade i ostalo (za naša slova već mi nije jasno??). Ta rešenja (KEPU, zarade...) su uradili domaći partneri koji i prodaju ta ERP rešenja, tako da krajnjeg korisnika to i ne interesuje. Partner koji ovo nema u svojoj ponudi i nije ozbiljan. A da li će kupac kupiti rešenja od takvog jer je on npr.jeftiniji (od drugih koji prodaju "isto" rešenja), to je problem za onog koji kupuje. Ako bude pokašavao svuda da uštedi, na kraju će ispasti daleko skuplje.
ERP je rešenje, a ne softver. Da bi se napravilo rešenje, treba imati mnoooooogo iskustva. Takvo iskustvo se ne može dobiti u par desetina firmi (i to lokalnih koji imaju malo iskustva u tržišnoj ekonomiji). Ino proizvođači ERP rešenja imaju iskustva iz više hiljada Firmi. To je i glavna razlika između ino i domaćih ponuda. Ne kažem da domaća rešenja nisu kvalitetna, ali su ino mnogo kvalitetnija (naravno, ne sva ino rešenja - tu mislim na SAP, AX, NAV, BAAN, JD...). Inače, nemam ništa protiv domaćih proizvoda. Čak i kada kupujete neko ino ERP rešenje, vi obično kupujete i neke module koji su domaći partneri razvili za naše tržište, pa je i to na neki način "kupujmo domaće".
[ spro @ 21.04.2008. 13:06 ] @
Kupujmo domace !!! Ali postujmo i inostrana resenja, najbolje je ono resenje bilo domace ili strano koje ispunjava veci deo zahteva korisnika, 100% niko nije ispunio i nece jer kod nas i dalje vredi izreka '' Celom svetu se ne moze ugoditi '' ko ne zna o cemu se radi nek procita narodnu pripovedku o ocu i sinu koji su jahali magarca.
Sto se tice Kepu knjige u SAP-u , napravio sam je pre par meseci , ok radi. Znaci nista nije ne moguce cak i kod nas, a za ona slova i srpske karaktere smesno je komentarisati , covek je verovatno video neku demo verziju za Madjarsku ili Cesku...
[ totovic @ 21.04.2008. 15:19 ] @
Slažem se. Što se tiče KEPU knjige, pouzdano znam da postoje u SAP-u, NAV-u i AX-u. Za druga ino rešenja nisam siguran, tako da neću govoriti.
[ Mister Big Time @ 21.04.2008. 20:56 ] @
SAP EXPERT
Citat:
- Serbian and English language skills are must
- German language skill is an advantage

User support for SAP solutions
- reception and analysis of users' service requests (helpdesk calls) regarding SAP
- immediate solution or forward to second level support
- proactive help of users regarding data quality issues and data cleansing

Consulting and training to users
- analysis of users' change requirements to the solutions and translation to technical requirements for customization or development
- consulting to users regarding the usage of SAP standard or specific client’s solutions to fulfill the business needs
- training of users regarding SAP standard and specific client’s solutions

Required skills and profile:
- Extensive knowledge of SAP standard in MM and SD, at the level of SAP consultant certification
- Ability to quickly master client’s specific SAP solutions
- Broad knowledge of logistic (sales) processes and the way they can be mapped in SAP

- Assignment duration: 6 months minimum, with strong possibility to be prolonged to1 year


ERP u Srbiji se ipak isplati onome ko je 'expert'...