[ 2fAst4aNY1 @ 26.04.2008. 15:27 ] @
Da li neko ima iskustva sa provlacenjem UTP kabla kroz zid kroz pvc kanale??
Naime,trenutno imam obican telefonski kabl u zidu,hteo bih da ga zamenim UTPom,jer mi treba za mrezu,a telefon mi ne treba(jos nije ni uveden,jer je novogradnja),treba da provucem nekih 10m do razvodne kutije,odakle bi ga gurnuo u drugi kanal da dodje do sobe gde se nalazi ruter,znaci jos nekih 7m!Da li neko zna kako to najlakse odraditi i na kakve probleme mogu da naidjem pri tome??Hteo bih da uzmem CAT 5E kabl,da li je on ok?? U blizini kabla nema strujnih kablova,mozda samo na 2 mesta,ali to je od putanje kabla udaljeno bar 30cm.
Da li bi trebao da uzmem uticnice ili mogu je mozda bolje da kablovi idu direktno u comp i ruter?
[ Ivek33 @ 26.04.2008. 15:43 ] @
Citat:
2fAst4aNY1: Da li neko ima iskustva sa provlacenjem UTP kabla kroz zid kroz pvc kanale??
Naime,trenutno imam obican telefonski kabl u zidu,hteo bih da ga zamenim UTPom
kroz bužir-cijev prvo provučeš krutu žicu ( možeš iskoristiti i taj telefonski kabal ako ti više neće trebati i odlučio si ga izbaciti ), a na njenom drugom kraju ljepljivom trakom spojiš UTP kabal i polako provlačiš. Nemoj natezati previše ako ne ide. Možda da ti netko još pomogne pomalo gurkati UTP dok ti na drugom kraju povlačiš

Citat:
2fAst4aNY1: U blizini kabla nema strujnih kablova,mozda samo na 2 mesta,ali to je od putanje kabla udaljeno bar 30cm.
ovo ne bi trebalo smetati, iako je pravilo da se UTP smjesti na udaljenost najmanje 30 cm, vidio sam kompletnu enterprise kablovsku strukturu ( radili stručnjaci gdje u je jednoj kanalici smješten UTP i strujni kabal 220 V ???
Citat:
Da li bi trebao da uzmem uticnice ili mogu je mozda bolje da kablovi idu direktno u comp i ruter?
na dužinu koju ti planiraš ja bih stavio utičnice na zid ( ali kvalitetno odrađene ). Nećeš puno osjetiti razlike na spoju-dva više ( osim ako nekvalitetno i nepravilno spojiš UTP u tim utičnicama ).
[ 2fAst4aNY1 @ 26.04.2008. 15:59 ] @
Hvala na ovako brzom odgovoru :D
Sto se tice uticnica,da li preporucujete neke??
Nasao sam neke za 350din. u TehnoTroniku u NS,ali npr. u Merkuru sam slicne nasao za "samo" 1200 i 1400din,naravno ima i sredina za 500din!Znam da je najcesce koliko para toliko muzike,ali jel i ovde bas tako??!!
[ Ivek33 @ 26.04.2008. 16:08 ] @
Citat:
2fAst4aNY1: Sto se tice uticnica,da li preporucujete neke??
ne znam zašto se zamaraš sa time. Pa ne radiš mrežu za zgradu "vlade" već za sebe. Na kraju krajeva trebaš par utičnica
Uzmi ih prema svom kućnom budžetu. Važno je da ih dobro instaliraš.
[ 2fAst4aNY1 @ 26.04.2008. 16:18 ] @
:D hehe
Hvala jos jednom,odo da kupim kabl i da se molim Bogu da ne zapne negde :D
[ tdjokic @ 26.04.2008. 16:56 ] @
Obavezno kablu pomazi guranjem, pazljivo, ali ipak. Ja sam svojevremeo radio nesto slicno, a bio sam, pa sam na izlaznu stranu zice vezao nesto (manji cekic?) kanapom i onda je taj cekicak vukao zicu a ja sa druge strane sa merdevina gurao. Pomaze i podmazivanje, moze talkom, moze sapunicom - kako uvlacis kabl dodajes mu mazivo. Te savremene pasticne cevi su dobre, ako negde nekom nesrecom nije bas stisnuto, ne bi trebalo da imas problema uopste.

Jos jedan savet za spajanje vucne i zice koju ugradjujes - na duzini 2 - 3 cm skines izolaciju i zice povezes jednu za drugu direktno, kao sto su povezani delovi lanca - savijes jednu i drugu, provuces, pa krajeve obe uvijes oko nje same. Tako je jace a tanje nego da ih spajas lepljivom trakom. Treba paziti da oni uvijeni krajevi ne strce. Oko njih bi mogao da uvijes malo izolir trake, nece povecati previse debljinu, a bolje ce da klizi.
[ 2fAst4aNY1 @ 26.04.2008. 17:40 ] @
E ovo sa podmazivanjem je dobar savet,toga bi se verovatno setio tak kad bi ga postavio :(,hvala :)

Nego jel bolje da uzmem wall kabl ili stranded(licnasti)??
[ calexx @ 26.04.2008. 18:15 ] @
Ako ćeš da stavljaš utičnice, onda wall, ako idu konektori pa direkt u mrežnu, onda licnasti. Prednost utičnica je što kasnije možeš da promeniš mesto kompu i samo uzmeš odgovarajući kabl do utičnice. Prednost licnastog je ... što uštediš utičnicu i jedan konektor.
Inače strujni kablovi nisu problem ako ne idu paralelno sa UTP, ništa strašno ako se negde sretnu.
[ 2fAst4aNY1 @ 27.04.2008. 20:26 ] @
Sad moram jos nesto da pitam,pre nego sto prodju ovi neradni dani :)
Da li cu izgubiti nesto ukoliko uzmem licnasti kabl da ide kroz zid(ukoliko na kraju budu uticnice)??
[ Ivic@ @ 07.05.2008. 09:40 ] @
U principu i licnasti(patch) kabal ce raditi ali pun presek je pun presek(wall) tako da je preporucljivo uzeti njega a s'obzirom na duzinu koja tebi treba, neces preterano ustedeti kupovinom "licnastog"
[ calexx @ 07.05.2008. 17:53 ] @
Neće da uštedi na kablu ali može na par priključnih kutija koje mora da stavi ako ide wall kabl. Ja bih u svakom slučaju uradio tako, wall kabl i na krajevima priključna kutija. Patch panel mi baš i nije potreban. ;)