[ shut_down @ 27.04.2008. 10:19 ] @
Iiiiiiiiii idemo!!!

Citat:
Beograd -- Republička telekomunikaciona agencija (RATEL) će do juna tačno znati koliki su troškovi za fiksne telefone, odnosno da li telefonski impuls treba da poskupi ili ne.

RATEL sada pravi troškovni model, i kada taj posao bude bio završen, Telekom Srbija će po njemu određivati cene. Ipak, prema rečima čelnika RATEL-a to ne znači da će poskupeti razgovor, već internet i druge usluge Telekoma.

"Kada od juna budemo imali egzaktne podatke, mi ćemo iuzaći sa tim podacima koji praktično obezbeđuju razvoj te mreže. Činjenica je da to mora na odgovarajući način da bude plaćeno. Sagledaće se socijalni model. Imamo rešenje, a to je da ćemo od juna imati metod na osnovu koga ćemo na tasu meriti kolika je cena, na tasu, nema laži, nema prevare, to je to", kaže predsednik Upravnog odbora RATEL-a Jovan Radunović.


Izvor: http://www.b92.net/info/vesti/...v_category=9&nav_id=295641

Neki od komentara tamo su:

Citat:
Da poskupi internet??? Pa internet je ovde bezobrazno skuplji nego u zemljama EU sa kojima se porede. Kako ova zemlja ocajnicki treba protektorat na neko vreme. Go gangster do gangstera.


Citat:
Taman sam mislila da za rodjendan (pocetak juna) poklonim sebi duplo brzi ADSL. Time bih i ja i Telekom bili zadovoljni, kad RATEL bi da mi poslaje rodjendansku cestitku, da mi otme pare, al za "mufte". Salu na stranu, jos nisam cula da internet u nekoj zemlji poskupljuje! Svuda cene SVIH telekomunikacionih usluga padaju, al' Srbija ima precutni monopol Telekoma (mogla bih reci i ilegalan, jer je Zakon istekao juna 2005), bar do 2010. Zeleli smo, imamo!


Citat:
Sto se tice interneta, on nam je i onako jedan od najskupljih u Evropi, a da ce telefonski razgovori poskupeti u to budite
sigurni. Nacice oni za to vec neko naucno objasnjenje ili opravdanje.
- Ajmo naucnici, objasnite!

Citat:
a to sto u nemackoj za flatrate internet brzine 4mbps, flatrate fixni i mobilni za pozive na bilo koji fixni broj u nemackoj i mobilne brojeve u okviru iste mreze kosta 29e, to ni slucajno necemo staviti na drugi tas?!? sramota!


Citat:
Da mozda Telekom ne koristi naftu za rad interneta?! Samo u Srbiji internet moze da poskupi. Kad ceo svet bude komunicirao telepatski, Telekom ce da udvostruci brzinu ADSL-a kao tehnoloski napredak.


Citat:
A i sta ce vam taj "intrenet"? Sto lepo ne koristite bezicnu vezu "sa brda na brdo" - eheeeeej Dragoljubeeeee, Ohooooj Miroljubeeeeee - em jeftinije, takoreci dzabe, em ne mogu da vam podmecu zapadnu propagandu, em nema virusi, milina jedna, a moze i duze da se spava, oslepecete vise sa taj net, bre!




Ja moje misljenje necu jos da dajem, posto sam jos uvek pod utiskom!!!
[ mischo @ 27.04.2008. 11:48 ] @
Ovde nešto ne štima. Mislim da smo ovde žrtve "istraživačkog novinarstva". O ceni interneta nije bilo priče u tom kontekstu. Tumačenje novinara u ovom slučaju je proizvoljno i očajno. Evo i ceo prilog objavljen na dnevniku b92 pre par dana na tu temu iz kojeg je ovaj članak i nastao.

http://www.youtube.com/watch?v...=F8BAD7EBC0C83781&index=12

Komentari na b92 nisu vredni komentara, jer neupućeniji komentarišu neupućenog.
[ shut_down @ 27.04.2008. 11:52 ] @
Iz tvojih prstiju u usi direktora Telekoma Daj boze da je tako, inace bi bilo stvarno...

Edit:

Evo preslusah video sa youtube-a sto si okacio. I nesto mi je bilo zanimljivo

Milan Jankovic: izvrsni direktor RATEL-a
Citat:
"U principu pre svega cena lokalnog saobracaja je niska i mesecna pretplata koja je oko 1 evro, u poredjenju sa susednim zemljama ili sa zemljama Evropske unije je daleko nize."


Khm, ovaj okolne zemlje imaju bolje uslove. Eto recimo Hrvati mogu da salji SMS putem fiksne telefonije. Hoce li i ovde kao za ADSL - a sta ce vam to?!?!?!?

I voleo bi da mi neko objasni sta to pise na sledecim slikama






Izvor: Fourth SEE comparative reportIstanbul, November 8, 2007 Veronica Bocarova

[Ovu poruku je menjao shut_down dana 27.04.2008. u 17:21 GMT+1]
[ batancev @ 27.04.2008. 12:10 ] @
RATEL: Do juna o ceni telefoniranja
24. april 2008. | 16:29 | Izvor: B92
Beograd -- Republička telekomunikaciona agencija (RATEL) će do juna tačno znati koliki su troškovi za fiksne telefone, odnosno da li telefonski impuls treba da poskupi ili ne.

RATEL sada pravi troškovni model, i kada taj posao bude bio završen, Telekom Srbija će po njemu određivati cene. Ipak, prema rečima čelnika RATEL-a to ne znači da će poskupeti razgovor, već internet i druge usluge Telekoma.

"Kada od juna budemo imali egzaktne podatke, mi ćemo iuzaći sa tim podacima koji praktično obezbeđuju razvoj te mreže. Činjenica je da to mora na odgovarajući način da bude plaćeno. Sagledaće se socijalni model. Imamo rešenje, a to je da ćemo od juna imati metod na osnovu koga ćemo na tasu meriti kolika je cena, na tasu, nema laži, nema prevare, to je to", kaže predsednik Upravnog odbora RATEL-a Jovan Radunović.


http://www.b92.net/info/vesti/...04&dd=24&nav_id=295641
http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=295641#rating

NA*EBASMO K'O ŽUTI
[ Ivan Dimkovic @ 27.04.2008. 12:33 ] @
RATEL nema nikakve veze sa cenama interneta u Srbiji.

Ovo je najobicnije zamazivanje ociju narodu - posto je internet nebitan vecini, hoce kao da kazu da ce poskupeti "nebitne stvari" a ne zlatni "impulsi" :)

Mislim, o cemu mi pricamo - 2008-ma godina, a u Srbiji jos i dalje pricaju o "impulsima" - zaostavstini crossbar telefonskih centrala ("klepetusa"), dok u zemljama koje su vec zapad za Srbiju ne postoji vise ta arhaicna tarifna politika i predjeno je na IN a billing model je baziran ne na geografiji vec na cistom demand-supply pravilu.

Primera radi, minut razgovora sa USA je po pravilu jeftiniji od minuta razgovora sa Srbijom iz mnogih EU zemalja, zbog demand-supply odnosa koji je daleko povoljniji za USA.

Citat:

Imamo rešenje, a to je da ćemo od juna imati metod na osnovu koga ćemo na tasu meriti kolika je cena, na tasu, nema laži, nema prevare, to je to", kaže predsednik Upravnog odbora RATEL-a Jovan Radunović.


Inace, u pitanju je nesposobna grupa diletanata - posto vec skoro 3 godine ladomude a proizveli su jedno VELIKO nista.

- 3 godine prave "procene", "studije izvodljivosti", "predloge" o local-loop unbundlingu, interkonekcijama, medjunarodnim internet vodovima... Jebote i Kosovo je ispred nas po tom pitanju @#)(*@#
- Setaju se po raznim TELFOR-ima i slicnim okupljanjima gde se masteruje vestina mrsenja muda bez konkretnog rada, tu im parira jedino Ministarka za Impulse
- Naravno, sve to od para poreskih obveznika

Jedino sto znaju je da daju "saopstenje za javnost" i da pripreme nekakve papire - a od konkretnih akcija nista.
[ mischo @ 27.04.2008. 12:45 ] @
Da ne bih ponovo komentarisao:

http://www.elitesecurity.org/t...TEL-Do-juna-ceni-telefoniranja
[ night-shift @ 27.04.2008. 12:53 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Jedino sto znaju je da daju "saopstenje za javnost" i da pripreme nekakve papire - a od konkretnih akcija nista.


Mislim da ovde i nije potrebno puno da se radi, samo da se da odobrenje Telekomu za povećanje cene internet linka, što će ovi verujem rado dočekati.
[ pantic68 @ 27.04.2008. 12:58 ] @
Ma i dosadio je taj internet, imperijalisticka izmisljotina. Dovikivacemo se s brda na brdo ko nasi stari na koje se tako rado pozivamo.
[ MyWay @ 27.04.2008. 13:08 ] @
Mene lično fascinira da se za telefoniranje 'sagledava socijalni model', odnosno, da svaka i ama baš svaka vlast u ovoj zemlji pegla standard građana kroz jeftinu tarifnu politiku telefoniranja u zemlji... A sa druge strane poskupljenja struje, gasa, benzina, hleba, mleka... Za neverovati. pogotovo što svi redom imaju istu logiku
[ Ivan Dimkovic @ 27.04.2008. 13:14 ] @
@MyWay,

Valjda ti je jasno zasto je to tako - posto je Telekom jedna od retkih firmi koja je jos u kandzama "Vlade Srbije" - cene hleba i mleka svakako ne mogu da kontrolisu, ali "impulsi" mu dodju kao sledeci dobar nacin socijalnog mira :)

Pa cak i sa takvim "socijalnim" impulsima, Telekom je i dalje vrlo profitabilan - sto znaci da pare dolaze od neceg drugog, manje "socijalno" bitnog ali izgleda vrlo profitabilnog ;-)
[ batancev @ 27.04.2008. 14:19 ] @
my bad
nisam pregledao taj podforum o fixnoj telefoniji pa nisam ni video temu ali svakako u pitanju su 2 totalno dijametralno suprotna gledista pa tako i postojanje 2 teme treba da predstavlja problem
a i razlika u vremenima postavljanja tema objasnjava dovoljno
nije kao da su dani u pitanju

@misho
nadam se da je tako
[ MyWay @ 27.04.2008. 19:10 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @MyWay,

Valjda ti je jasno zasto je to tako - posto je Telekom jedna od retkih firmi koja je jos u kandzama "Vlade Srbije" - cene hleba i mleka svakako ne mogu da kontrolisu, ali "impulsi" mu dodju kao sledeci dobar nacin socijalnog mira :)
Ipak mi nije jasno :-)
Jer tvoje objašnjenje ima log'ke posmatrajući ovaj trenutak, ali, kao što rekoh, ovo se ponavlja i kroz vlade Miloševića, Đinđića, Koštunice - bukvalno višedecenijsko čuvanje socijalnog mira cenom impulsa?!?!?!?! Evo sad i predsednik UO Ratela (moj nekadašnji profesor fizičke elektronike :-) )govori o sagledavanju socijalnog modela - vlade se menjaju, osnivaju agencije a svi i dalje brinu o socijalnom miru kroz impuls.
To je ono što mi nije jasno, zar će toliko da se ubije siromašni sloj građana ako pretplata bude skuplja par €? A sa druge strane mleko, meso, gorivo, struja, gas, hleb poskupljuju bez osvrta na 'socijalni model' (i sa malo kao u slučaju struje)..
[ Predrag Supurovic @ 27.04.2008. 20:34 ] @
TElekom je samo dobar kanal za izvlacenej para. Kad god treba nesto da sesponzoriste eto ga Telekom, kad god treba da se hvalimo uspesnom ekonomijom eto ga Tlekom sa nenormalno visokim profitom, ali zato kad god zatreba para, onda se prica kako cena telefinskih usluga mora da se podize ali eto trazi se neka socijalna sema.

Telekom zaradjuje nenormalno i potpuno je irelevantna socijalna nota. Da je nekome do socijale, sve bi cene isle dole, a Telekom to ne bi bi osetio, jer ionako najvise para ide na sve samo ne na Telekomovu delatnost.
[ paparazzo @ 27.04.2008. 23:19 ] @
procitao sam da je telekom najuspesnija firma u srbiji sa ogromnim prihodom.tesko ce se drzava odreci tih para....
[ shut_down @ 28.04.2008. 00:13 ] @
Citat:
MyWayTo je ono što mi nije jasno, zar će toliko da se ubije siromašni sloj građana ako pretplata bude skuplja par €?


A hoce li usluga biti kvalitetnija proporcionalno sa tih par € vise??? Mi smo bre jednina zemlja u regionu (pored Albanije) koja nema konkutenciju u fiksnoj telefoniji!!! Aj pogeldajte slikice na temi koji je mischo pomenuo - a ja otvorio

http://www.elitesecurity.org/t320682-0#1930415

Ocete cene kao u evropi??? Pa dajte takvu uslugu!!!
[ Markoxxx @ 28.04.2008. 00:48 ] @
pa naravno, sada kada bude uskladjivanje cena benzina kod nas, nafta ce verovatno da pojeftini, posto su izbori vrlo blizu, jos kada bi i hleb nekim slucajem uspeo da pojeftini neki dinar... pa dobili bi izbore 100% ;)
[ Ilic Igor @ 28.04.2008. 01:08 ] @
Pre neki dan bi vest kako zbog mobilne telefonije, moraju da povecaju cene fiksne (da ne propadnu sigurno) i spomenuse internet u tome. O cemu pricamo/ prcaju kad ja jos dvojnika imam!!!??
Vrti se reklama, ovih dana, da telekom nudi do Jula (valjda) besplatni net, smrdi nesto?

[Ovu poruku je menjao Ilic Igor dana 28.04.2008. u 10:55 GMT+1]
[ caslavvl @ 28.04.2008. 03:04 ] @
ma niti cu vishe da citam, niti da pokusavam da sagledam, niti da razumem kao do sada...samo ostro.... JE****** LI IM **************************************************************************************
[ Strale @ 28.04.2008. 04:38 ] @
Jednostavno nemojte koristiti fiksnu telefoniju i internet. I telekom propada
[ slobx @ 28.04.2008. 07:23 ] @
Citat:
Strale: Jednostavno nemojte koristiti fiksnu telefoniju i internet. I telekom propada


E to je resenje.Bravo!Od sutra gasim sve sto trosi struju jer mi je skupa struja, ne jedem hleb i mleko jer su takodje skupi, ne vozim auto, ne idem u kupovinu kod monopolista jer je sve skupo....Jel ima neko asov jeftino da proda pa da odem da se zakopam.
[ vejin @ 28.04.2008. 08:41 ] @
Citat:
Strale: Jednostavno nemojte koristiti fiksnu telefoniju i internet. I telekom propada


Telekom je monopolista za Internet, u tom slučaju bi morali da koristimo satelitski Internet. Da zaista će se država teško odreći svih novaca koje donosi Telekom, a i za internet, se pojavljuje još jedan plus. Neće se povećavati broj korisnika mnogo, pa će ostati relativno mali broj ljudi koji se mogu informisati sa strane, za većinu ostaje da se informišu preko RTS-a i preko Pinka. Aznamo da narod ne živi tako lepo nigde kao na našoj televiziji, sve neki rekorderi i uspešni ljudi.

Uostalom, oni znaju najblje šta je dobro za nas, nije naše da razmišljamo, zar ne?
[ LoLive @ 28.04.2008. 09:20 ] @
A šta očekivati u zemlji u kojoj bar 5god. traju izbori..i neizvesnost
Nestabilnos,povećanje cena energenata,inflacija od ~15% godišnje,slabljenje domaće valute,nedonošenje zakona,monopolizam,manjak investicija..
A to je globalno..
Da pogledate malo u unutašnjost naše države...gde je monopol bukvalno u svakoj grani privrede..Pa čak do samog detalja..
Ljudi Vi kao da živite negde virtuelno..
Pa se pitate kako ADSL da poskupi...
Dosta je bilo tema o povećanju cena....ovo je još jedna u nizu...
[ Radovan__III @ 28.04.2008. 10:01 ] @
Docice do poskupljenja iz jednog veoma prostog razloga a to je da je planirana skora privatizacija telekoma ( negde da se zavrsi u narednih 3 godine ) . Raspisan je konkurs za privatizacionog savetnika. Cena telekoma ce bitno zavisiti od same cene telekomunikacionih usluga i nacina na koji se ona moze menjati nakon privatizacije posto ce to ponovo biti monopol. Slicno se vec desava sa eps-om tokom proteklih 2 godine i rast cena ce se nastaviti do privatizacije.
[ shut_down @ 28.04.2008. 10:42 ] @
Citat:
Radovan__III: Docice do poskupljenja iz jednog veoma prostog razloga a to je da je planirana skora privatizacija telekoma ( negde da se zavrsi u narednih 3 godine ) . Raspisan je konkurs za privatizacionog savetnika. Cena telekoma ce bitno zavisiti od same cene telekomunikacionih usluga i nacina na koji se ona moze menjati nakon privatizacije posto ce to ponovo biti monopol. Slicno se vec desava sa eps-om tokom proteklih 2 godine i rast cena ce se nastaviti do privatizacije.


SVE BI BILO UREDU DA NEMA MONOPOLA!!!!!!!!! Mada i da ima vise davalaca usluge za fiksnu telefoniju - dogovorili bi se oni oko zajednicke cene I kako posle svi govore odliv mozgova iz ove zemlje. Pa cime ih zadrzavaju? Puis!!!
[ Ivan Dimkovic @ 28.04.2008. 10:44 ] @
Citat:

Docice do poskupljenja iz jednog veoma prostog razloga a to je da je planirana skora privatizacija telekoma


Telekom NECE biti privatizovan, vec ce deo akcija biti ponudjen na IPO-u. Drzava planira da Telekom zadrzi u svom vecinskom vlasnistvu.
[ Slobodan Milivojevic @ 28.04.2008. 11:06 ] @
Ma meni je smesno sto ja imam spartansku centralu koja susti krci, ne moze da se dobije niko... Sad ce i to sustanje i uzivanje u pulsnom biranju da poskupi i onda uzivancija...

A internet vec i onako placam oko 50e ukupno (za skoro 2.5mbit veze ukupno na dve lokacije) sad jos to da poskupe pa da vidimo cudo... A sto im ADSL od navodnih 1536k ne moze da povuce ni 1250kbps (kod mene konkretno) to je posebna prica, i pokrenuo sam temu o tome vec.

Samo ~6 miliona ljudi ima srecu da zivi u Srbiji, svi ostali imaju sve ostalo!

Evo nasi komsije Bugari ako gledamo ADSL imaju nekih 9MBit/1MBit za 25lv (12.5e) ~1012.5din! A kod nas ce jos i da poskupljuje... A da ne gladamo ponudu Megalan provajdera u Sofiji: 20/2MBit/s za 40lv (20e) ~1620din ili 30/3Mbit/s za 65lv (32.5e) ~2632 din. Za te pare kod nas moze da se nadje recimo 1536/384kbps. To je tacno 15 puta manje! A sad ce jos i da poskupi

Srbijo medju sljivama!
[ nikola_v86 @ 28.04.2008. 15:13 ] @
Eh sta nam rade....

Al bas smo tuzna drzava... Tamo skidali nekog Slobu,a on se taman nafatirao,sad dosli ovi novi,pa njima i nije bas puno ostalo da pokupe sto se ne vidi,pa sad ajmo da dignemo malko cene,tu cemo jos malko narod da zavrnemo,taman dok i nas ne oteraju motkama,pa ko dodje sledeci,nek on sredjuje ovo s***e koje cemo mi da ostavimo iza nas....

Najvaznije je to sto 3 godine nisu u stanju da regulisu pitanje medjunarodnih konekcija,a samo mesec dana im je dovoljno da poskupe usluge.Koliko mi se cini kako su nanovo poceli,necemo mi skoro videti kraj monopola u telekomunikacijama u Srbiji.Samo me zanima kada ce da pocnu da nam cenzurisu sajtove svih stranih provajdera u normalnim drzavama,da bi se narod osecao zadovoljnim i ovom bedom za koju nam sisaju krv na tone...

A na speedtest.net pod Srbija najbrzi provajderi su Kutjesa,Telekom Kosova i Crna Gora je cini mi se iznad nas... Bas me zanima dokle vise... Postacu okoreli autonomas samo zbog ovakvih stvari...
[ MyWay @ 28.04.2008. 16:43 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Ma meni je smesno sto ja imam spartansku centralu koja susti krci, ne moze da se dobije niko... Sad ce i to sustanje i uzivanje u pulsnom biranju da poskupi i onda uzivancija... :)
Čuj, za to što kako si sam rekao plaćaš mesečno 65 dindži, odnosno, kao 1 litar trajnog mleka ne možeš očekivati čuda :-)
Jedna stvar treba da bude na umu kad se pominju brzine - pokrivenost, kada je mala pokrivenost brzine koje se spominju su više reklama nego stanje.
Evo kako je kod razvijenog sveta:
[img][att_url][/img]



Citat:
Ivan Dimkovic: Telekom NECE biti privatizovan, vec ce deo akcija biti ponudjen na IPO-u. Drzava planira da Telekom zadrzi u svom vecinskom vlasnistvu.
Ovo mi baš nije jasno - može pojašnjenje Ivane?
[ mischo @ 28.04.2008. 18:08 ] @
Na temu je rečeno mnogo "šuma", pa ću pokušati da pojasnim par stvari.

Ratel je najavio uvođenje troškovnog modela prilikom obračuna cena telekomunikacionih usluga od strane operatera sa dominantnim učešćem (SMP). To znači da se usvaja metodologija na osnovu koje cene usluga moraju da budu realne, zasnovane na stvarnim troškovima.Ovim se štite krajnji korisnici tj. sprečava se da operater "dere" korisnike. Ne vidim nijedan razlog da se toga neko plaši, osim ako sadašnje cene nisu bagatela ;-). Regulator propisuje metologiju. U EU je propisana LRIC metodologija koja je vrlo kompleksna, a šta će kod nas biti nemam informaciju. Verovatno će krenuti sa nekim jednostavnijim modelom, pa posle preći na LRIC.

Rezultat toga u fiksnoj telefoniji će biti verovatno veća cena pretplate, poskupljenje lokalnog i saobraćaja u mreži, značajan pad cena međunarodnih poziva i blagi pad cena poziva ka mobilnim operaterima. Ne treba neka velika pamet za ovo, dovoljno je samo malo zaviriti kod komšija.

Uvođenje ovakvog načina obračuna usluga je preduslov za liberalizaciju tržišta i stvaranje RIO (referentne ponude za interkonekciju). To znači da SMP operater mora da da javnu ponudu sa cenama za interkonekciju sa novim operaterima. Ovim se sprečava da SMP operater ne zloupotrebi svoju poziciju i spreči nove operatere da se povežu ili da ih uništi visokim cenama poziva koji treba da se obavljaju između mreža.

Neverovatno je kako kod nas od svake vesti naprave najavu katastrofe (setite se pomračenja sunca od pre par godina)


[ Ivan Dimkovic @ 28.04.2008. 19:00 ] @
Citat:
MyWay
Ovo mi baš nije jasno - može pojašnjenje Ivane?


Telekom ce biti privatizovan, u smislu da ce deo akcija biti dostupan privatnom kapitalu, ali samo 14%.

http://www.telegeography.com/cu/article.php?article_id=20715

Citat:

14% stake in Telekom Srbija to be sold via IPO in 2008

The Serbian government has drafted a three-year timetable for the privatisation of its six most valuable public companies, hoping to attract billions of dollars in new investment and boost future economic growth. The draft, as reported by Reuters, sets out new plans for amongst others the oil, power and fixed line telecoms monopolies, and is expected to be approved by mid-December. The government believes the privatisations could net it as much as USD6 million-USD8 million in foreign investment by 2010 and help the country achieve economic growth of between 7%-9% a year. Under the plans a 14% stake in Telekom Srbija will be sold via an initial public offering (IPO), to be held in 2008.

According to TeleGeography’s GlobalComms database 49% of Telekom Srbija was privatised in June 1997, when STET (now Telecom Italia) acquired 29% and OTE of Greece 20%. In February 2003 the Italian company sold its shares back to the Serbian government, leaving Telekom 80% state-owned.

[ MyWay @ 28.04.2008. 19:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Telekom ce biti privatizovan, u smislu da ce deo akcija biti dostupan privatnom kapitalu, ali samo 14%.
Pa čekaj, 14% IPO, 20% OTE, znači još 17% do 51 - čini mi se da će dodela akcija zaposlenima i onaj izborni poklon u vidu akcija svim punoletnim prevazići tu granicu..
Zar nije samo Zakonom o privatizaciji obezbeđeno do 15% akcija preduzeća zaposlenima? Ajde neka bude to 'do' u slučaju Telekoma i 12%, zar neće preći ukupni 'nedržavni' sharehold 51%?
[ Ivan Dimkovic @ 28.04.2008. 19:40 ] @
Ne.

Kada se radi IPO, stvaraju se nove akcije tako da se smanjuje proporcionalno udeo svakog od vlasnika (i gospoda iz OTE-a sigurno zele deo IPO kolaca ;-) - dakle, ako sada imas 80% Telekom, 20% OTE

Posle IPO-a ce slika biti:

68.8% Telekom
17.2% OTE
14% IPO kapital

FYI - http://www.b92.net/biz/vesti/s...=24&nav_id=295549&fs=1

Citat:
Telekom ostaje državni

U vlasništvu države trenutno je 80 odsto akcija Telekom, a 20 odsto u vlasništvu grčke kompanije Helenik telekomikacije. Telekom će i posle sprovođenja IPO ostati u većinskom državnom vlasništvu, a akcije tog preduzeća dobiće svi punoletni građani Srbije koji ispunjavaju uslove za sticanje prava na besplatne akcije. Akcije Telekoma dobiće i bivši i sadašnji radnici tog preduzeća, u vrednosti po 200 evra za godinu staža u odnosu na procenjenu vrednost Telekoma.


Dakle u prevodu, nista se nece promeniti IPO-om Telekoma, osim sto ce odredjena kolicina Telekomovog profita biti dostupna privatnom kapitalu. Kontrolu nad tom firmom ce i dalje imati Vlada Republike Srbije, sto je jako losa odluka.
[ Dejan2003 @ 28.04.2008. 20:52 ] @
OK,

ali da ne spekulisemo sta ce se desiti, ajde da gledamo iz ugla sta je najbolje za nas gradjane Srbije, je li?

Drugi operater ce uskoro poceti da radi ovde i na taj nacin ce pocete da se menjaju stvari u nasu korist, a to je da imamo opciju izbora mreznog operatera, a to da li ce telekom da skine gace DojchTelekomu i za koliko %, poznavajuci situaciju u telekomu meni to nista ne znachi ili manje znachi.

E sad ono tipa u HR T-Com kao daje besplatne razgovore na teritoriji te drzave i moze SMS s fixne, super, a da li znate kolika je pretplata i koliki je impuls tamo...

pa samo vidi sta telenor radi, dao je nevidjenu kintu za mobtel, ali sad nas lema po usima a nemaju ni upola usluge kao na mts (prica za biznis korisnike)

Strava, dozvolice VOIP, USA CANADA GERMANY za 0.01$, super, ali samo 10 % stanovnistva u Srbiju zaove preko, ali ce zato na racun VOIP-a pretplata umesto 65 dinara da bude 10 ojra, pa ce sirotinja da vrati takav fiksni telefom

Da skratim
naravoucenije: kako god se desavalo telekomunikacijsko trziste u zemljama u tranziciju stanovnistvo je dobilo po grbini tj po dzepu

i slazem se s MyWay da sad mi kao bunimo se zbog telefonskog poskupljenja, a placamo dzubre od hrane 30% vise nego u Austriji, ili placas struju gde 30% mreze nema ni 180V, da uvezes kola das drzavi 50% od cene kola

ko prezivi relefonirace

namerno nisam pomenu Internet, jer je izgleda to luxus u Srbistanu

Dial or Die i uzdravlje

[Ovu poruku je menjao Dejan2003 dana 28.04.2008. u 22:29 GMT+1]
[ Dejan2003 @ 28.04.2008. 21:22 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic:
Evo nasi komsije Bugari ako gledamo ADSL imaju nekih 9MBit/1MBit za 25lv (12.5e) ~1012.5din! A kod nas ce jos i da poskupljuje... A da ne gladamo ponudu Megalan provajdera u Sofiji: 20/2MBit/s za 40lv (20e) ~1620din ili 30/3Mbit/s za 65lv (32.5e) ~2632 din. Za te pare kod nas moze da se nadje recimo 1536/384kbps. To je tacno 15 puta manje! A sad ce jos i da poskupi :(

Srbijo medju sljivama!


Da nije mozda flat tih 20, 30 50 100Mb/s za te pare,kladim s e da nije flat, da nema mozda negde u ugovoru nesto kao friend - use - policy, kladim se da ima, pa ti skini GB preko...
a da se slazem s tobom oko ovakvih bandwidtha slazem se, i to samo u tome sto su nasi slepci nesposobni da puste jebenih 8Mb/s po ceni sadasnjeg 1,5Mb/S paketa

Ma upravu si to za sljive i srbiju
[ MyWay @ 28.04.2008. 21:39 ] @
Hm,da, 31,2% u nedržavnom vlasništvu... plus što sam se ja preračunao da bi reda 12% pripalo radnicima/penzionerima Telekoma jer mi sve matematike ukazuju na 70-90 milja € u njihovim rukama, što je bliže nekih 7%. Dakle teško da si osim države drže zajedno i 40%.
Tja

Btw: Ivane, kad spajaš FYI i B92 dobija se FY(dis)I :-)
[ Ivan Dimkovic @ 28.04.2008. 22:04 ] @
Citat:

Btw: Ivane, kad spajaš FYI i B92 dobija se FY(dis)I :-)


Koliko vidim, u ovom slucaju je vest sasvim u skladu sa IPO ponudom i planom za alokaciju akcija za zaposlene i sl...
[ Slobodan Milivojevic @ 28.04.2008. 22:16 ] @
Citat:
Dejan2003: Da nije mozda flat tih 20, 30 50 100Mb/s za te pare,kladim s e da nije flat, da nema mozda negde u ugovoru nesto kao friend - use - policy, kladim se da ima, pa ti skini GB preko...


FLAT je (nigde na satu ne pise da nije flat):

[att_img]

1. Brzina downloada sa interneta
2. Zbirna brzina uploada (lokal + internet)
3. Neogranicen mesecni saobracaj (FLAT)
4. Cene sa uracunatim PDV-om
5. Cena za uslugu pri potpisivanju ugovora u trajanju od 12 meseci

Iz ovoga zakljucujem da je u pitanju FLAT usluga.

Citat:
1 BGN = 40.4451 RSD
[ dejan, @ 29.04.2008. 01:05 ] @
Jel može neko da mi objasni šta je IPO?
[ Branko Santo @ 29.04.2008. 12:48 ] @
Google? Google: "ipo"
[ shut_down @ 29.04.2008. 14:22 ] @
Al mu ga Bugari daju po netu
[ Dejan2003 @ 30.04.2008. 11:16 ] @
Koliko se secam Telekom je obecao da do 2007 digitalizuje celu Srbiju, poznat projekat kao "Srbija bez dvojnika", i stvarno od njih bi bilo jako jako neprofesionalno (ali oni su vec jako jako neprofesionalni neko bi rekao) i bezobrazno da dignu cene telefoniranja (cena impulsa)

Prvo neka digitalizuju (centrale i mrezu) Srbiju kao sto su obecali ali ne PCM-ovima pa tek onda neka dizu cenu

A mi ne bi trebali ovo Ratelovo S***nje da trpimo, i posebno sam kivan i ljut na Ratel zato sto nista ne rade cak i neprepisuju zakone od ostalih zemalja u tranziciji, nego primaju extra kintu prave se pametni, a ustvari tamo sede gomila nesposobnjakovica i drzavnih pionchica koja ne razlikuje induktorski telefon od mobilnog telefona

ENDE
[ batancev @ 02.05.2008. 10:35 ] @
"Aleksandra Smiljanić: EPS razbija monopol nad internetom"

http://www.biznisnovine.com/cm...sr.html?view=story&id=9238

"Kakve promene očekujete na tržištu posle njegove liberalizacije? Šta će se desiti sa cenama telefonskih i internet usluga?

- Ne verujem da će pojeftiniti telefonske usluge. Cene ne mogu ići dole, jer su već jako niske. „Telekom" tvrdi da je u poslu sa fiksnom telefonijom cena održavanja mreže veća od zarade. Cene u Srbiji su najniže i u odnosu na Evropu i region. Očekujemo da će procedura za dobijanje telefonskih linija biti znatno ubrzana i pojednostavljena. Pad cena može se očekivati u oblasti brzog interneta, koji će se znatno brže razvijati nego sada."
[ Ivan Dimkovic @ 02.05.2008. 10:41 ] @
Citat:

"Aleksandra Smiljanić: EPS razbija monopol nad internetom"


Ovo se u biznis zargonu naziva bullshit bingo :)
[ shut_down @ 03.05.2008. 12:40 ] @
Citat:
batancev: "Aleksandra Smiljanić: EPS razbija monopol nad internetom"

http://www.biznisnovine.com/cm...sr.html?view=story&id=9238

"Kakve promene očekujete na tržištu posle njegove liberalizacije? Šta će se desiti sa cenama telefonskih i internet usluga?

- Ne verujem da će pojeftiniti telefonske usluge. Cene ne mogu ići dole, jer su već jako niske. „Telekom" tvrdi da je u poslu sa fiksnom telefonijom cena održavanja mreže veća od zarade. Cene u Srbiji su najniže i u odnosu na Evropu i region. Očekujemo da će procedura za dobijanje telefonskih linija biti znatno ubrzana i pojednostavljena. Pad cena može se očekivati u oblasti brzog interneta, koji će se znatno brže razvijati nego sada."



Ovaj, a po kvalitetu gde smo? Kao sto neko rece - medju sljivama

EDIT: http://www.b92.net//biz/vesti/...05&dd=08&nav_id=245400

Citat:

U eksperimentalnoj fazi korisnicima će se nuditi ADSL internet priključak, protoka 512/128 kilobajta u sekundi, lokalni pozivi u fiksnoj telefoniji, kao i usluga odabira 2 broja mobilnog telefona MTS-a.

Pozivi odabranim mobilnim telefonima će se tarifirati po ceni od četiri dinara za minut. Mesečna pretplata za ovaj paket je 2.400 dinara, a ponuda nove usluge kreće od 10. maja. Probni period je do 1. avgusta, posle čega će biti analizirani učinci i odlučeno da li će nova usluga zaživeti i po kojim uslovima.

Zanimljivo je da slični paketi već postoje u okolnim zemljama. U Hrvatskoj je veoma popularan paket kompanije Iskon, gde korisnici za mesečnu pretplatu od 1.600 dinara dobijaju ADSL protoka 768/192 kilobajta u sekundi uz novu telefonsku liniju i broj. Telefonski impulsi su znatno jeftiniji u Hrvatskoj nego u našoj zemlj, jer brojne kompanije tamo nude slične usluge.


[Ovu poruku je menjao shut_down dana 03.05.2008. u 16:13 GMT+1]
[ MyWay @ 03.05.2008. 15:54 ] @
Čekaj, ti citiraš (doduše prošlogodišnju vest, doduše sa b92) i bolduješ:
Citat:
Telefonski impulsi su znatno jeftiniji u Hrvatskoj nego u našoj zemlj, jer brojne kompanije tamo nude slične usluge.

a par postova iznad (pa čak si i ti citirao) imamo:
Citat:
Cene u Srbiji su najniže i u odnosu na Evropu i region
Neko ne govori istinu, izgleda...
[ shut_down @ 03.05.2008. 17:13 ] @
A jel ovo istina? Nisam gledao na datum A ovo dole jos uvek stoji! Ima jos stvari koje su slicne u jednom PDF-u ali me mrzi sada da vadim





Niko mi nije odgovorio na pitanje sa prve strane Pa reko ako biste bili ljubazni

Edit: Pam param param

[Ovu poruku je menjao shut_down dana 03.05.2008. u 18:48 GMT+1]
[ batancev @ 03.05.2008. 19:53 ] @
kako misliš da ti neko ovde, na ovom forumu, može dati nekakav, za tebe zadovoljavajući, odgovor?
pa i mi smo u istoj situaciji (čitaj:go*nima) što se tiče fiksne telefonije i interneta kao i ti
i niko ovde, pogotovu ne ja, ne pravda Telekom već samo pratimo dešavanja i komentarišemo ih kao TOTALNI outsider-i jer realno ne možemo da utičemo na njih
[ MyWay @ 03.05.2008. 19:53 ] @
Ne znam na koje si mislio pitanje sa prve strane - jedino čisto pitanje se odnosilo na komentare sa b92, u šta ne bih ulazio jer kao što mischo reče nema smisla kometarisati komentare neupućenih.
Ako si pak želeo da neko komentariše slike koje si (ponovo) postavio malopre ajde da kažem koju:
- izgleda ni ovi podaci nisu najsvežiji (obrati pažnju na broj F-M i M-M interkonekcija u Srbiji)
- nedostaju ti još i kolone za cene i usluge da bi napravio smislenu analizu, dakle da se vidi koliko u kojoj zemlji ima operatera/kolike su cene/kakve se usluge nude

Ovako (izdvojene slike koje si postavio) bi neko mogao da kaže da u Srbiji postoji samo nacionalni operater jer nema interesa da pri ovakvim cenama još neko uđe na tržište, zar ne? ;-)
[ shut_down @ 04.05.2008. 11:03 ] @
Citat:
MyWay: Ne znam na koje si mislio pitanje sa prve strane - jedino čisto pitanje se odnosilo na komentare sa b92, u šta ne bih ulazio jer kao što mischo reče nema smisla kometarisati komentare neupućenih.
Ako si pak želeo da neko komentariše slike koje si (ponovo) postavio malopre ajde da kažem koju:
- izgleda ni ovi podaci nisu najsvežiji (obrati pažnju na broj F-M i M-M interkonekcija u Srbiji)
- nedostaju ti još i kolone za cene i usluge da bi napravio smislenu analizu, dakle da se vidi koliko u kojoj zemlji ima operatera/kolike su cene/kakve se usluge nude

Ovako (izdvojene slike koje si postavio) bi neko mogao da kaže da u Srbiji postoji samo nacionalni operater jer nema interesa da pri ovakvim cenama još neko uđe na tržište, zar ne? ;-)


Da li je problem da bacis neki link sa cenama u okruzenju i sa uslugama koje idu uz to?

Recimo nesto ovako http://www.t-com.hr/privatni/telefon/dodatne/halo/kucni_sms.asp

Ili ce toga biti kada poberemo sljive?
[ MyWay @ 04.05.2008. 12:33 ] @
Citat:
Mjesečna naknada za priključak u fiksnoj mreži Uključeno:
10 kn odlaznih poziva u nacionalnom ili međunarodnom telefonskom prometu prema fiksnim i mobilnim mrežama. 60,00 73,20 cijena s PDV-om
http://www.t-com.hr/privatni/k...jenici/tel_prikljucak_halo.asp

1. Usluga SMS-a je bezmalo smešna
2. Za ~10€ mesečne pretplate možeš imati sve usluge koje postoje pa i ovu glupost od SMS u fiksnoj

Ali ne, ma ne, ti bi sve to za jedan ceo evrić? E u tom delu nastupaju čuvene šljive :-)
[ shut_down @ 04.05.2008. 13:09 ] @
Citat:
MyWay: http://www.t-com.hr/privatni/k...jenici/tel_prikljucak_halo.asp

1. Usluga SMS-a je bezmalo smešna
2. Za ~10€ mesečne pretplate možeš imati sve usluge koje postoje pa i ovu glupost od SMS u fiksnoj

Ali ne, ma ne, ti bi sve to za jedan ceo evrić? E u tom delu nastupaju čuvene šljive :-)


Pa za 1 evric i ne dobijamo nista od toga :) Jel tako? Kolko muzike - tolko para :) I nije stvar u tome da li su te stvari bezveze ili ne - stvar je u tome sto bi se vise naplacivalo - a ne bi se dobijalo ono za sta se plati... Koliko se ja secam CallerID se posebno placa, jel tako?



U Bosni:

http://www.ht.ba/telefonija/httel%20tarifni%20paketi.htm

Mjesečna pretplata 11 KM (ISDN BRA paketi: standard - 20KM, komfort - 25 KM)
Uključeno u pretplatu 50 minuta za pozive prema fiksnim mrežama u Hrvatskoj,
Srbiji i Crnoj Gori;
dodatne usluge: prikaz broja, konferencijska veza,
preusmjeravanje poziva...

Za 5.5e :)

Njima izleda ranije nestadose sljive :)

P.S. Jel bese 1KM=0.5e?
[ MyWay @ 04.05.2008. 13:16 ] @
Dobro. Ajde reci mi šta tačno želiš:
1. telefoniranje+ dodatne usluge za 5-10€ mesečno?
2. sve to isto za 1€ mesečno?
1 ili 2?
[ shut_down @ 04.05.2008. 13:44 ] @
Citat:
MyWay: Dobro. Ajde reci mi šta tačno želiš:
1. telefoniranje+ dodatne usluge za 5-10€ mesečno?
2. sve to isto za 1€ mesečno?
1 ili 2?


Pa ovo pod 1. to i jeste logicno. Ali da ne bude nesto pod 3. - 5-10 € bez dodatnih usluga

Edit: I kao sto sam u tom postu vec naveo -
Citat:
Kolko muzike - tolko para
Znaci da Telekom ne uzima onoliko para koliko uzimaju zemlje iz okoline i Evrope - a da usluga bude na istom nivou na kom je sad... Vec sam pominjao u nekoj temi kako u francuskoj za 30e dobiju net + IPTV sa 70ak kanala + besplatne razgovore u toj mrezi.
[ MyWay @ 04.05.2008. 13:48 ] @
Pa to i jeste jedina ekonomski normalna varijanta koja ne samo da otvara mogućnosti dobijanja paketa usluga besplatno uz pretlatu, već i čini tržište inetersantnim za ulaganje, odnosno, za ulazak konkurencije.
[ shut_down @ 04.05.2008. 13:59 ] @
Citat:
MyWay: Pa to i jeste jedina ekonomski normalna varijanta koja ne samo da otvara mogućnosti dobijanja paketa usluga besplatno uz pretlatu, već i čini tržište inetersantnim za ulaganje, odnosno, za ulazak konkurencije.



A da li ce kod nas ikada biti nesto ovako moguce Jbg, jesmo malo trziste...

http://209.85.135.104/translat...illa:en-US:official%26hs%3DVSt


Ukratko sta se na tom linku nalazi:

# High-speed Internet
# Musique illimitée dans Music unlimited
un genre musical au choix a musical genre of your choice
# TV sur ordinateur TV on computer

# Unlimited calls to more
de 50 destinations fixes of 50 fixed destinations
# Ligne téléphonique incluse Phone Line included
# Sans changer de n° Without change No.

# More than 75 channels included
et plus de 150 en option and more than 150 optional
# MediaCenter et VOD MediaCenter and VOD
# Magnétoscope num. VCR dig. en option Optional

Sve to za 29.90e mesecno



I ovo http://209.85.135.104/translat...illa:en-US:official%26hs%3DVSt

Unlimited Package

* Appels illimités 7j/7 et 24h/24 vers les fixes en France Unlimited calls 7 / 7 and 24/24 to landlines in France
* Une seule facture pour vos appels et votre abonnement téléphonique. One bill for your calls and your telephone

Za 29.90e neograniceno koriscenje fiksnog telefona (naravno u razgovoru sa drugim fixnim iz te zemlje).
[ Ivan Dimkovic @ 04.05.2008. 14:10 ] @
Ono sto MyWay pokusava da kaze je da je situacija zapravo losa po vecinu IT pismenih stanovnika ali i po Telekom.

Drzava ne dozvoljava komercijalne cene telefoniranja u Srbiji, sto povlaci i pretplatu koja je bliza ceni od 10 EUR nego ceni od 1 EUR koliko je sada - a u isto vreme Telekom vadi svoj profit na drugim kategorijama koje nisu "socijalni mir", na medjunarodnim pozivima i internetu.

Kao sto vidite, ovakva situacija nije dobra ni za Telekom ni za vecinu ljudi koji posecuju ES, npr... ali sta je tu je. Drzavi se vise isplati da ima zadovoljne penzionere, nego zadovoljnu omladinu i akademce, poslovne korisnike i... rodbinu gastarbajtera (mada, za ove poslednje bar postoji resenje - mogu njih da zovu a ne obrnuto :)

Kako drzava ne planira da u skorije vreme privatizuje veci deo Telekoma, ostaje jedina nada da ce EU zakoni, koje je Srbija obavezna da usvoji ako zeli da se prikljuci EU, konacno naterati drzavu da promeni svoj odnos prema ovom, svuda ostalo jako bitnom, trzistu.
[ shut_down @ 04.05.2008. 14:16 ] @
Citat:
MyWay: Pa to i jeste jedina ekonomski normalna varijanta koja ne samo da otvara mogućnosti dobijanja paketa usluga besplatno uz pretlatu, već i čini tržište inetersantnim za ulaganje, odnosno, za ulazak konkurencije.


Cek, a telefonija je povezana sa internetom? Jel tako? A kako onda hrvati dobijaju duplo vecu brzinu za iste pare? I Bugari recimo. Neko je postavio da za oko 1000 din dobiju 9/1Mbit/s!!! http://www.elitesecurity.org/p1931674

Gde je sad ekonomski normalna varijanta? Mi za 1400 din dobijamo osamnaestinu onoga za sta oni daju 1000 din
[ MyWay @ 04.05.2008. 15:15 ] @
http://www.telekom.yu/PROFIL/Poslovanje.aspx - tu imaš pokazatelje, dakle prihodi u 2007. fixna/međunarodni pozivi/internet su 34/5.5/2.1 respektivno
imaš i ovo: http://www.novosti.co.yu/code/...h=radujko&datum=2008-05-04 gde je interesantno ovo:

Citat:
Kakvi su bili poslovni rezultati "Telekoma" 2007. i u prvom tromesečju ove godine?
- Prošle godine profit kompanije je bio za 22,6 odsto manji nego u prethodnoj, 2006. godini. To je ozbiljan indikator, ali se i dalje može govoriti o dobroj i uspešnoj kompaniji.

iliti:
Citat:
Ivan Dimkovic: Ono sto MyWay pokusava da kaze je da je situacija zapravo losa po vecinu IT pismenih stanovnika ali i po Telekom
[ noreniou @ 04.05.2008. 17:44 ] @
Citat:
MyWayhttp://www.telekom.yu/PROFIL/Poslovanje.aspx - tu imaš pokazatelje, dakle prihodi u 2007. fixna/međunarodni pozivi/internet su 34/5.5/2.1 respektivno


po ovim podacima ispada da zaradjuju mnogo vise od međunarodnih fiksnih poziva negoli od neta (5.5 prema 2.1 milijarde 2007. dok je 2006. taj odnos bio čak 5.3 prema 'samo' 0.98)
sada, čini mi se za godinu dve ako bude pristupačnog bržeg neta, barem na sadašnjem nivou kao kod hrvata il bugara , prihodi od međ. poziva će znatno opasti ako ne bude ograničenja u pogledu VOIP-u
[ MyWay @ 04.05.2008. 19:19 ] @
ono što se jasno vidi je da povećanjem pretplate za nekoliko € može da se napravi debela margina kojom bi se pokrilo smanjenje prihoda od međunarodnih poziva i interneta smanjenjem cene istih..
Računajte sami na ~3 miliona pretplatnika x 12 meseci x 200 din > interenet+međ poziv
[ shut_down @ 05.05.2008. 19:08 ] @
Koliko ja vidim u odnosu na Bugarsku - kod nas je losija situacija i sto se tice korisnika i sto se tice Telekoma? Jel tako? Mislim na internet...
[ mischo @ 05.05.2008. 21:06 ] @
DA. Oni su Evropska Unija.
[ calexx @ 05.05.2008. 21:45 ] @
Aha, znači kad uđemo u EU, onda će Ratel da ukine Telekomov monopol i dozvoli još nekog operatera fiksne kao i da provajderi mogu sami da nabavljaju link od spolja. Dok ili ako ne uđemo, sve pomenuto ostaje. Meni se čini da mi imamo veći problem nego što je EU a ni oni nas ovakve neće hteti. Osim ako ovo nije njihova ideja.
[ mischo @ 05.05.2008. 22:07 ] @
Jedan od uslova da uđeš u EU jeste da imaš zakonsku regulativu u oblasti telekomunikacija koja je u skladu sa okvirom koji propisuje EU. To znači da je tržište liberalizovano, da je slobodna interkonekcija (međunarodna i nacionalna), da postoji carrier selection, carrier preselection, LLU, RIO, RUO, da je definisana obaveza univerzalnog servisa, da postoji number portability,...
S obzirom da je Bugarska u EU, kod njih sve navedeno postoji. Zato je stanje kod njih bolje.
[ calexx @ 05.05.2008. 23:34 ] @
Znači da sam u pravu, kod nas sve ovo ne postoji ali nije rešenje da se to sredi nego da odemo u EU a onda će to samo da dođe?? Meni se čini da je bolje da mi to odmah rešavamo pa kad vide da se to menja, još će i da nas pozovu a nećemo samo da kukamo da oćemo tamo.
Kad vidim koliko se Telekom plaši ovoga, ne bi me čudilo da sve čine da što duže ostane kako jeste.
[ mischo @ 06.05.2008. 05:23 ] @
Neće ništa samo da dođe kad uđeš u EU. Da bi uopšte ušao u EU moraš prvo sve ove stvari da dovedeš u red.
Telekom se ne plaši svega ovoga, već se plaši svaka vlast u Srbiji, jer kroz telekom kupuju socijalni mir, kroz telekom izvlače silan novac na razne načine, i telekom je divno mesto da se udome članovi upravnih odbora i direktori svih profila, stranaka i nivoa.
[ MyWay @ 06.05.2008. 07:41 ] @
džabe se trudiš mischo - ne čuju, milion puta je rečeno isto, ne žele objašnjenja već brži i jeftiniji internet za bolji torrent...
[ calexx @ 06.05.2008. 09:20 ] @
Ako se na mene odnosi, ne, ja ne želim brži i jeftiniji internet za bolji torrent. Meni je takođe glupo što je pretplata 1 evro (mada ja plaćam 3) ali bi mi bilo gluplje da se poveća a da sve ostane isto. Ne bih imao ništa protiv da bude recimo 20-30 evra ali da uz to sleduje sve što za istu cenu dobijaju i u EU. Ja nikad ne potežem argument da su naše plate 10x manje nego što su kod njih ali ako su plate manje, a usluga isto košta, onda neka ona bude ista kao tamo.

Mischo se baš trudi da objasni, sada znamo da su direktori i članovi upravnog odbora udomljeni političari i ostali Šojići pa je i to razlog da se povećaju cene a da usluga ostane kakva jeste. Naravno da je to opštepoznato, tako je svuda pa zato i kažem da moramo to prvo sami da menjamo a tek onda možemo u EU.
Nisam siguran da je socijalni mir u Telekomu važniji za neku vlast od socijalnog mira uopšte, ako bi ukinuli monopol, skoro sam siguran da bismo brzo imali mnogo brži internet za iste pare, a i tlf usluge bi sigurno bile bolje sa konkurencijom. A ne da kao sada sat telefoniranja često košta duplo više nego sat dialup interneta.
Da napišem nešto i on topic, nešto nisam video da se ovde pominje ono što je bilo aktuelno jesenas, uvođenje konkurencije u fiksnoj telefoniji i omogućavanje provajderima da nabavljaju link iz inostranstva. Onda bi se videlo koliko je fiksna telefonija neisplativa i kako to u okolini imaju mnogo brži internet. Za mene je to prvi korak ka približavanju a ne prosto izjednačavanje cena.
[ Ivan Dimkovic @ 06.05.2008. 09:36 ] @
Citat:
calexx
Nisam siguran da je socijalni mir u Telekomu važniji za neku vlast od socijalnog mira uopšte, ako bi ukinuli monopol, skoro sam siguran da bismo brzo imali mnogo brži internet za iste pare, a i tlf usluge bi sigurno bile bolje sa konkurencijom. A ne da kao sada sat telefoniranja često košta duplo više nego sat dialup interneta.


Vidis, u ovome jeste problem.

Srbija jeste jedna od najstarijih zemalja... po pitanju starosti stanovnistva, a jednom prosecnom penzioneru je daleko bitnije da mu je pretplata za telefon 1 EUR nego da ima 50 Mbit/s VDSL + Flat Rate Serbia&Balkan tarifu + 3 ISDN broja + online muzicku radnju za celih 39.99 EUR mesecno. Gomila telefonskih racuna u Srbiji, a to ce MyWay i mischo sigurno potvrditi, su samo pretplata + koji dinar za neki redak telefonski razgovor... Tim ljudima nije potrebno nista vise od toga, i svakako nece voleti da im se to zadovoljstvo sa nekih 1.1-1.5 EUR mesecno naprasno poveca na 10 EUR - to je veliki skok u troskovima za nekog penzionera.

To je ono sto je nezgodno u celoj racunici - cenim da je i najgorim Sojicima u administraciji Srbije jasno da bi deregulacijom trzista doslo do poboljsanja celog sektora telekomunikacija, ali oni takodje isto znaju da bi:

a) Izgubili kontrolu i mogucnost stranacke trgovine, zaposljavanja rodjaka i sl... u velikoj firmi. Cime bi onda trgovali posle izbora?
b) Jos gore, to znaci da bi cene postale komercijalne, i imali bi bar milion nezadovoljnih penzionera koji trenutno imaju beneficiranu pretplatu (ostatak se namakne na internetu i medjunarodnim razgovorima) - a to je znacajno biracko telo

Ako imas neku rodbinu koji su penzioneri - probaj da ih pitas da li bi voleli ADSL2+ & Co... ali da im se poveca pretplata ;-)

Sve u svemu, nece to tako lako ici... Mislim da ce se telekomunikacije u Srbiji deregulisati cistom silom, kada na to dodje red u uskladjivanju sa EU. Da nije tako, bilo bi to odradjeno vise puta do sad.
[ MyWay @ 06.05.2008. 10:47 ] @
Ogroman broj ljudi jednostavno 'ima' broj, tj, plaća pretplatu i eventualno potroši onih 150 impulsa koji mu idu uz pretplatu. Razlozi su raznorodni - dovoljno mu je tih 150 imp/mes, nema para za više (penzioneri, siromašni) i ima jako puno onih koji ni ne koriste telefon, tj koji potroše 0 impulsa, ali ga ne odjavljuju jer što bi kad ga to košta manje od jednog evra mesečno. Obično je slučaj da ima više brojeva a koristi samo jedan, za ostale samo plaća pretplatu.
Povećanje pretplate bi drastično povećalo prihod, omogućilo prestanak kompenzacije prinudnih gubitaka na fiksnoj putem povećane cene međunarodnih poziva + interneta (čitaj pale bi cene) i (očekujem) rezultovalo otkazivanjem linija koje se ne koriste (sad bi bilo preskupo držati nešto što ti ne treba) i tako oslobodilo zarobljene kapacitete i stvorilo tehničke mogućnosti za pretplatnike koji čekaju jer su svi kapaciteti bili zauzeti (u centrali, kablu, izvodu..)

Sve u svemu, samo bi socijalna kategorija bila na gubitku, i zato se slažem sa Ivanom da će deregulacija ići u paketu sa 'mora' i 'ne filozofiraj nego primeni' zakona kad (najzad) počnemo da se približavamo eu...
[ calexx @ 06.05.2008. 16:41 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Gomila telefonskih racuna u Srbiji, a to ce MyWay i mischo sigurno potvrditi, su samo pretplata + koji dinar za neki redak telefonski razgovor... Tim ljudima nije potrebno nista vise od toga, i svakako nece voleti da im se to zadovoljstvo sa nekih 1.1-1.5 EUR mesecno naprasno poveca na 10 EUR - to je veliki skok u troskovima za nekog penzionera.

a) Izgubili kontrolu i mogucnost stranacke trgovine, zaposljavanja rodjaka i sl... u velikoj firmi. Cime bi onda trgovali posle izbora?
b) Jos gore, to znaci da bi cene postale komercijalne, i imali bi bar milion nezadovoljnih penzionera koji trenutno imaju beneficiranu pretplatu (ostatak se namakne na internetu i medjunarodnim razgovorima) - a to je znacajno biracko telo

Ako imas neku rodbinu koji su penzioneri - probaj da ih pitas da li bi voleli ADSL2+ & Co... ali da im se poveca pretplata ;-)
Ajde od početka. Nije u pitanju dilema da li 1 evro pretplata i ostalo kako je sada vs 50 Mbit/s VDSL + Flat Rate Serbia&Balkan tarifu + 3 ISDN broja + online muzicku radnju za celih 39.99 EUR mesecno. Jel može da ostane 1 evro i sve ostalo? Ako može, nemam ništa protiv. Ipak, koliko ja vidim, planira se da se pretplata poveća jer je jeftina ali se ne pominje da će da se dobije nešto više.
Meni odgovara varijanta 1 evro i ostalo kao što je sada ili 39,99 sa svim prilozima ali mi NE odgovara 39,99 evra a da usluge ostanu kao što su sada a liči mi da je tako nešto u igri. Možda ne baš 39,99 ali će da bude povećanje.

a) E, ovo i meni liči na najozbiljniji problem. ;)
b) Ako se ne varam, nekada je zejtin bio 17 dinara a sada je 150 ali mi ne deluje da su se nešto brinuli za to značajno biračko telo.

Imam penzionere i njima je svejedno, možda zato što im ja plaćam račun. ;)
[ shut_down @ 06.05.2008. 17:14 ] @
Citat:
calexx: Ajde od početka. Nije u pitanju dilema da li 1 evro pretplata i ostalo kako je sada vs 50 Mbit/s VDSL + Flat Rate Serbia&Balkan tarifu + 3 ISDN broja + online muzicku radnju za celih 39.99 EUR mesecno. Jel može da ostane 1 evro i sve ostalo? Ako može, nemam ništa protiv. Ipak, koliko ja vidim, planira se da se pretplata poveća jer je jeftina ali se ne pominje da će da se dobije nešto više.
Meni odgovara varijanta 1 evro i ostalo kao što je sada ili 39,99 sa svim prilozima ali mi NE odgovara 39,99 evra a da usluge ostanu kao što su sada a liči mi da je tako nešto u igri. Možda ne baš 39,99 ali će da bude povećanje.

a) E, ovo i meni liči na najozbiljniji problem.
b) Ako se ne varam, nekada je zejtin bio 17 dinara a sada je 150 ali mi ne deluje da su se nešto brinuli za to značajno biračko telo.

Imam penzionere i njima je svejedno, možda zato što im ja plaćam račun.



E i mene zanima sta ce se to dobiti za 10x vecu pretplatu...

P.S. I nije 39.99e vec 29.9e All-in-one u Francuskoj
[ MyWay @ 06.05.2008. 17:45 ] @
Citat:
shut_down: E i mene zanima sta ce se to dobiti za 10x vecu pretplatu...

P.S. I nije 39.99e vec 29.9e :) All-in-one u Francuskoj :)
OK ako vas zanima kako to ide raspitajte se - vidim da spominjete druge zemlje pa ćete tim pre doći i do ovih informacija.
Dakle, raspitajte se kako se krenulo od 'one' do 'all-in-one' u eto npr Francuskoj (cene/pretplata).
[ Ivan Dimkovic @ 06.05.2008. 18:46 ] @
Citat:

P.S. I nije 39.99e vec 29.9e All-in-one u Francuskoj


Zanimljivo, znaci sad cemo da shopujemo po EU zemljama kako nam se svidja... Hrana za bebe treba da bude ko u Nemackoj, VDSL kao u Francuskoj, struja kao u Bugarskoj :)))

Pa tesko da moze biti bas tako ;-)

Mene recimo ADSL 16 Mbps + Flat Net + ISDN + Flat Rate za DE kostaju 49.95 EUR mesecno.
VDSL25 Mbps bi kostao 69.99 EUR
VDSL50 Mbps bi kostao 80 EUR
[ Boris @ 06.05.2008. 20:40 ] @
A u 90% Afrike nemaju šta da jedu ljudi... Blago nama?

[Ovu poruku je menjao Boris dana 07.05.2008. u 02:05 GMT+1]
[ shut_down @ 08.05.2008. 11:24 ] @
Ah da, pa mi hocemo evropske cena - a srpsku uslugu Jel tako? Podizanje cena na evropski nivo - a usluga na nivou na kom je sad...

Gresim li?
[ MyWay @ 08.05.2008. 17:14 ] @
Grešiš
[ shut_down @ 08.05.2008. 17:49 ] @
Citat:
MyWay: Grešiš


Videcemo Ja se nadam da gresim

P.S. A zanima me sta ce to biti bolje? Da li ce Telekom postaviti negde neko obavestenje o tome?

I jos nesto, ja sam se pogubio kada sam ovo procitao Jeste da je vest iz 2003. ali tim gore po nas...

Citat:
Švedska je tehološki najnaprednija zemlja na svetu


Citat:
Švedska je prva u Evropi širom otvorila svoje tržište telekomunikacija, tako da danas ima više od 150 registrovanih operatera fiksne telefonije.


Izvor: http://www.mikro.co.yu/ser/ves...p?datum=2003-06-20&ID=4549

Na koju foru 150 provajdera fiksne telefonije??? Guraju se ko mi u GSP-u



EDIT: Jel ovo tacno???
http://www.biznisnovine.com/cm...sr.html?view=story&id=9238

Jao sto mi zao

[Ovu poruku je menjao shut_down dana 08.05.2008. u 19:54 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 08.05.2008. 19:22 ] @
Ti zaista verujes nekom Ministru u Vladi Srbije? :)

Blago tebi... to Ministarstvo inace igra Bullshit Bingo vec par godina... Do sad su uspeli da naprave Web anketu i da palamude o tome kako "imamo problem" viseci po raznim skupovima... A da, dali su i pozamasan broj izjava za stampu.

Mislim, na nivou.. skroz ;-)
[ shut_down @ 08.05.2008. 19:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ti zaista verujes nekom Ministru u Vladi Srbije?

Blago tebi... to Ministarstvo inace igra Bullshit Bingo vec par godina... Do sad su uspeli da naprave Web anketu i da palamude o tome kako "imamo problem" viseci po raznim skupovima... A da, dali su i pozamasan broj izjava za stampu.

Mislim, na nivou.. skroz ;-)


Nada umire poslednja Ali prvo sljive da se poberu

Covece kolko' smo mi zaostali za nekim drzavama koje su do pre nekoliko godina bile zajedno sa nama... Sramota!!! Postadosmo najnerazvijenija zemlja regiona Cast izuzecima (Albanija npr, mada i oni imaju 2 lokalna provajdera fiksne telefonije).
[ Dejan2003 @ 09.05.2008. 04:43 ] @
Kad smo vec kod drugih zemalja, mada je jako i extremno glupo da se poredimo u telekomunikacijama s drugim zemljama

Ko sto rece Vuk Draskovic dont mix frogs and Grandma's

E sad evo mene u Azerbejdzanu Bakuu (glavni grad), 3000km od Becha, (sta da vam kazem dali mi cebe i jastuk u avionu, ja im rekao hvala, neshvataju oni da cu ja to da koristim ne za spavanje nego ko anestetik pri padu aviona:)) extremno bogata zemlja, koliko SUV-a po metru kvadratnom :)), samo palate zidaju, buduci evropski kuvajt, americki Vegas, pozlacene shipke drzaci na stanicama...ma ne bi verovao

Sreo se ja s Direktorom njihovog Telekoma u vezi PRI ISDN i Interneta
Da instaliram PRI ISDN je prvo blo 1400 EUR, pa 780E, pa mi je kao na kraju spustio na 500EUR SAMO MESECHNE PRETPLATE!!!! (veca pretplata od obavljenih poziva zamalo),instalacija je trebala da bude 1000EUR

and this is just because you are good custumer na njegovom "technom" engleskom trljajuci ruke

Vidim ja nema nista od unapredjivanja PBX,ajd ti njega Deki pitaj za Internet koliko je flat up/down 2Mb/s umesto jadnih 512kb/s po prenetom saobracaju, koliko je sada u nasoj kancelarijici

2200EUR, ali ovaj put bez cenkanja

Lep Baku, zemlja pliva na nafti i parama, uhh da mi je jedan onaj Cayene ili Tuareg (ko Jugo kod nas se vozi) ili bar 2-3 BRI ISDN-a kad vec je skup PRI, pa cak bi i pristao na 1Mb/s Internet-a

Zasto samo ovo napisao?Kad vec poredimo!Nevalja se porediti s loshijim od sebe kazzu...

Ajde da uporedimo koliko je meni zao sto zbog unapredjivanja poslovnog Interneta i komunikacije sto ISDN sto VoIP u Srbiji, Azerbejdzanu, Austriji ili nije bitno gde, posao ispasta; i da uporedimo sto razmazeni klinci u SRBIJI zbog torrenta i ko-zna-chega-sve kukaju na 13 EUR skup 256 ADSL

Naravnouchenije
NJima ce svuda biti 2Mb/s biti nedovoljan i skup,a ja cu se pomiriti s onih 1024kb/s, pa da teram glas preko toga ako mogu...al sve se nesto mislim MNOGO CE DA KASNI

Ma da ja samo dobijem onaj jastuk i cebe gore pomenuto, a shljive ce mi doci GRATIS

[Ovu poruku je menjao Dejan2003 dana 09.05.2008. u 06:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Dejan2003 dana 09.05.2008. u 06:54 GMT+1]
[ shut_down @ 09.05.2008. 11:01 ] @
Bogte sto nisi otiso na mesec? Pa da placas 9.999.999.999.999.999e da ti ugrade kablovski internet sa zemlje
[ pisac @ 10.05.2008. 19:16 ] @
U pravu je d2003, ovde samo kukaju, a nemaju pojma da ima i mnogo mnogo gorih od nas. A i oni koji su naizgled bolji, nisu uvek stvarno bolji. Na onom N9UF-u što je neko pomenuo u Francuskoj, ne možeš da vidiš živog čoveka. Sve se sredjuje preko poziva 0900 brojeva, i preko pošte, i čeka se desetak dana. Nemaš besplatan korisnički servis (ni telefonom ni e-mailom) već moraš takodje da zoveš 0900 brojeve. Ne možeš ni da plaćaš lično, moraš da im daš broj tekućeg računa sa koga ti sami skidaju svoje usluge po svom cenovniku koji mogu da promene kada im se ćefne. I onda kao nude TV preko Interneta... pa šta će mi TV preko Interneta? Ja ne koristim ni kablovsku TV u Beogradu, a i ove programe što hvatam preko antene sam redukovao (obrisao Pink, Fox, Brat92, i još poneke smorove).
[ Ivan Dimkovic @ 10.05.2008. 19:30 ] @
Citat:

i preko pošte, i čeka se desetak dana. Nemaš besplatan korisnički servis (ni telefonom ni e-mailom) već moraš takodje da zoveš 0900 brojeve.


Iskreno, ne znam ni sta ce 99% ljudi neki face2face korisnicki servis, kada u korisnickom servisu svakako nece dobiti odgovore na tehnicka pitanja... obicno cela stvar radi "iz odmah" posto se pre ukljucivanja nekog servisa izvrsi merenje linije. Ako ne znaju, ili hoce "service", mogu da idu kod resellera koji ce vrlo rado objasniti sta dobijaju :)

Ovde u Nemackoj je procedura prosta - mozes online da apliciras za ADSL/ISDN ili VDSL sa IPTV, a mozes da odes u njihov "point of sale" koji je ekvivalent korisnickom servisu da se tamo lepo ispricas i oni ti predloze sta i kako - i apliciraju. Manji ISP-ovi (pilicari) nemaju POS vec samo najveci (T-Com, Vodafone, i sl..), vec su skroz online... Ali sorry, koliko platis, toliko klatis. T-Com (ex-monopolista) je mozda nesto skuplji, ali bar te tretiraju kao customera.

Onda za 7-10 dana dobijes postom ADSL spliter, ISDN terminator (ako si trazio ISDN liniju), ugovor, informacije o brojevima, servisima - ubodes sve lepo u zid i zavrsis. Ako ne znas, to kazes na pocetku pa saljnu montera.

Ako nisi imao bakarne parice, ili ne moze jednostavno da se utvrdi ko je prosli pretplatnik (koja fizicka parica) - dodje ti monter u roku od 7-10 dana lepo prikaci sve, izmeri, potvrdi da radi - i cao... ne vidim neku specijalnu filozofiju oko toga.

Ako imas problem - jasno je da treba da zoves podrsku, ali ja vise cenim placenu podrsku zato sto besplatne telefone mozes da dobijes - na kukovo leto, zato sto u isto vreme pokusava da ih dobije jos 1000 ljudi a pilicarski ISP-ovi obicno hoce da pristede malo na podrsci ;-)
Takodje, po tim besplatnim telefonima obicno i ne rade ljudi, vec te saceka droid (voice recognition) koji niti razume sta hoces, niti je u stanju da resi tvoj problem anyway.

Citat:

Ne možeš ni da plaćaš lično, moraš da im daš broj tekućeg računa sa koga ti sami skidaju svoje usluge po svom cenovniku koji mogu da promene kada im se ćefne.


Ovde (Nemacka) mozes da placas licno (salju ti racun, pa ti placas rucno preko tvoje banke) - imas naravno pravo da se izjasnis da hoces da ti oni skidaju sa racuna automatski, sto ja radim u 100% slucajeva i to bih preporucio svakom ko prima platu ili ekvivalent, pogotovu sto se tih telefonskih racuna tice, struje itd... nemam pametnija posla nego da mislim da li sam platio neki racun ili ne i da mi mailbox pune papiri koje cu posle svakako da iscepam i bacim.

Sto se promene cene tice - oni su duzni da te obaveste da ce doci do promene cena na gore. Istini za volju, do sada sam video samo promene cena na dole, ali cim obore cenu zovu te da te smaraju da dokupis jos nesto "novo i brze" :)

Sto se "Internet TV-a" tice u smislu IPTV-a - tu se potpuno slazem. Useless.
[ shut_down @ 11.05.2008. 14:03 ] @
Citat:
pisac: Na onom N9UF-u što je neko pomenuo u Francuskoj, ne možeš da vidiš živog čoveka. Sve se sredjuje preko poziva 0900 brojeva, i preko pošte, i čeka se desetak dana. Nemaš besplatan korisnički servis (ni telefonom ni e-mailom) već moraš takodje da zoveš 0900 brojeve. Ne možeš ni da plaćaš lično, moraš da im daš broj tekućeg računa sa koga ti sami skidaju svoje usluge po svom cenovniku koji mogu da promene kada im se ćefne.


Proverena informacija? A kod nas je kao bolje? Face2Face pa mozes da im se naje*es svega I srecno da izadjes, zadovoljan sto si se na nekoga ispraznio Tamo potrosis nesto para na 0900, a ovde zivce...

I ima gorih naravno, a zar na njih treba da se ugledamo? No, dzaba razglabamo - kad ce Telekom da uradi sta on zeli - moze mu se.
[ Dejan2003 @ 12.05.2008. 10:53 ] @
Citat:
shut_down: Bogte sto nisi otiso na mesec? Pa da placas 9.999.999.999.999.999e da ti ugrade kablovski internet sa zemlje :)


Pazi, ovo je da admini reaguju
ali cu ti ja skrenuti paznju prvo pre njih
OK?

Citat:
shut_down: No, dzaba razglabamo - kad ce Telekom da uradi sta on zeli - moze mu se.


Da ne bi trosili kapacitete ES servera, da uradimo nesto pametno za tebe danas.

Ajde napisi ovde sta bi ti uradio s telekomom, u tri cetri linije kratko, slobodno upotrebi tvoj recnik i ponasanje, znachi sta uraditi i koja su tvoja reshenja i predlozi da se unapredi telekom servisi samim ti i tvoji / nasi prohtevi, pa na osnovu tvoje vizije mozemo dalje da prichamo

Vazi?
[ shut_down @ 12.05.2008. 12:18 ] @
Citat:
Dejan2003: Da ne bi trosili kapacitete ES servera, da uradimo nesto pametno za tebe danas.

Ajde napisi ovde sta bi ti uradio s telekomom, u tri cetri linije kratko, slobodno upotrebi tvoj recnik i ponasanje, znachi sta uraditi i koja su tvoja reshenja i predlozi da se unapredi telekom servisi samim ti i tvoji / nasi prohtevi, pa na osnovu tvoje vizije mozemo dalje da prichamo

Vazi?


Duboko se izvinjavam zbog tog posta.

A sto se tice Telekoma - ja samo gledam ostale zemlje, malo dalje - a i one u regionu... Kako je kod njih. Eto neka se ugledaju na to... Nisam ja politicar ili neko zaduzen za razvoj. Zar mi obicni smrtnici nismo tu da kritikujemo kako bi bilo bolje?

Nadam se da ce Telekom uraditi nesto pametno ovim poskupljenjem i da nece samo on imati koristi.

Ajd' pozdrav Bilo mi je lepo trositi vreme na ovoj temi

P.S. Da, evo jednog mog predloga - razbiti MONOPOL! Nadam se da ce poskupljenjem nase trziste postati primamljivije za stvaranje jos nekoliko provajdera fiksne telefonije. Rekao sam nekoliko, posto ako dodje samo jedan - lako se oni dogovore
[ pisac @ 12.05.2008. 12:20 ] @
Evo ja ću:

1) Smanjiti broj radnika, a one koji ostanu nadgledati da li stvarno rade ili po ceo dan surfuju, šetkaju po gradu (kobajagi na terenu) i slično.
2) Dati otkaz svakome ko ne zna svoj posao. Ja sam imao prilike da vidim da tamo masovno rade slepci na svim položajima, naročito u unutrašnjosti (tip koji radi na održavaju linija ne zna za pojam "decibel").
3) Sprovesti striktnu odgovornost za sve greške. Ukoliko meni neko priključi tudju liniju (a moju priključi nekome drugome, ja doživeo zajedno sa još par stotina komšija) i to ostavi tako nekoliko dana, taj treba da popije otkaz isto kao i njegov šef koji to nije iskontrolisao i brzo reagovao (uprkos stotinama žalbi).
4) Za korpuciju (bilo koje vrste), odmah otkaz. Kako to ne postoji mogućnost izbora lepog fiksnog broja, a vidimo da gomila firmi ima lepe brojeve. Kako su to dobili? Kako se dobijaju linije preko reda iako ima zahteva starih godinama?

eto, za početak, dosta.
[ Dejan2003 @ 12.05.2008. 12:42 ] @
Citat:
shut_down:

P.S. Da, evo jednog mog predloga - razbiti MONOPOL! Nadam se da ce poskupljenjem nase trziste postati primamljivije za stvaranje jos nekoliko provajdera fiksne telefonije. Rekao sam nekoliko, posto ako dodje samo jedan - lako se oni dogovore :)


Sve si rekao, i upravo sam tako nesto i ocekivao i nado se takvom odgovoru.Super bolje nisi mogao da odgovorish.

E sad, ukinuti (kako ti kazes) Lelekomov Monopol, nije stvar Telekoma, nego stvar odgovornih ljudi koji sede u vladi i nazivaju sebe politicharima, a odazivaju se na Ministre ajd na rakiju.

I da zip-ujem sve tvoje pljuvacke threadove po Telekomu, na pogresnu adresu si to radio, upravo neko drugi ima korist on nase stete
Citat:
shut_down:

Nadam se da ce Telekom uraditi nesto pametno ovim poskupljenjem i da nece samo on imati koristi.

Ajd' pozdrav :) Bilo mi je lepo trositi vreme na ovoj temi :)


A za ovo zadnje, sta da ti kazem, tvoja je odluka kako ces trositi svoje dragoceno vreme

[ batancev @ 22.05.2008. 09:42 ] @
evo blizi se jun a nema jos vesti o eventualnom poskupljenju
verovatno ce kasniti ko i sve u ovoj zemlji
ovde cak i zivot kasni a ne neki lezilebovici u ratel-u
[ noreniou @ 24.05.2008. 06:44 ] @
da stize jun, a jos nema vesti
a kad se pogleda nesto, cini mi se nije ni verovato da ce i biti poskupljenja pretplate/impulsa
jer ce ovako-onako u Vladi biti grupa penzionera koji
jelte ima da se izbore za socionalno-pravedno i nadasve jeftino koriscenja usluga
kako ne bi uticali na 'standard glasaca' a uz to imaju kao da se izbore i za vece penzije