[ dados.p @ 28.04.2008. 01:55 ] @
Jedno kratko pitanje da li ce me google kazniti ako registrujem dome-n.com, naprimer mone-y.com
[ ||NeX|| @ 28.04.2008. 05:34 ] @
Neće, a niti nagraditi. :)
[ dados.p @ 28.04.2008. 13:35 ] @
Razlog sto to pitam je sledeci, naravno naziv domena money.com je uzet kao primer. Registrovao bi domen mone-y.com iz rasloga sto rec mone je isto veoma trazena rec, e sad kad covek ukuca u pretrazivac mone da li cu ja imati koristi ako imam domen koji glasi mone-y.com ili naravno ako ukuca rec money u pretrazivac da li cu i onda imati koristi ako imam domen mone-y.com. Kako uopste google cita domen mone-y.com.....

Posto iskreno nigde nisam mogao da nadjem tacan opis kako google cita domene koji u sebi imaju crtu. Negde na netu sam procitao da google cita crtu kao navodnike, na primer ako imate domen novi-sad.com on to cita kao "novi sad". Isto tako sam procitao da greske u nazivu domena kaznjava kao sto bi to bio primer sa mojim domenom, odnosno mone-y.com cita kao "mone y" sto je greska i on lupi sljagu:-) I da jos jedno da ne zaboravim, citao sam po forumima da ako imate domen kao sto je novisad.com svi kazu da je bolje tako ali eto slucajno sam naisao na jedan sajt koji kaze bas obrnuto da je mnogo bolje da taj domen razdvojite sa crtom, jel ako hocete bolje za SEO je da bude novi-sad.com, jer kao google voli da mu razdvojite reci...

E sad ko tu moze biti pametan pa znati ko je u pravu. Pa bih molio ljude koji zaista znaju optimizaciju da razrese ovu misteriju jednom za svagda ako je to moguce. Hvala puno....

I za kraj da li uopste da registrujem domen mone-y.com ili da potrazim drugu soluciju...
[ ||NeX|| @ 28.04.2008. 16:45 ] @
mone-y.com bi samo imao koristi za "mone y", nikako za "money", a djelimično za "mone".
Money ti je preširoka riječ pa traži nešto specifičnije.
Ako je recimo new york, najbolje je new-york.us ,
dakle ako je nešto lokalnog karaktera onda je i lokalna domena primjerena.
new-york.us je malkice bolje od newyork.us, a ipak smashcity.us može bolje rangirati,
jer domen pomaže pri kratkotrajnom SEO, dok je branding za dugotrajno.
Na kraju druge stvari imaju puno veči uticaj nego domena.
[ dados.p @ 28.04.2008. 23:40 ] @
Znači domen mi može pomoći u početku ali ako taj projekat ne optimizujem on će pasti bez obzira na ime domena? Znači prednost za optimizaciju dajemo crti u domenu ako sadrži dve i više reči, ali isto tako nije prednost ako neko ukuca domen direktno u polje za link, jer retko ko kuca sa crtom, zar ne? Ali pošto se ipak najviše po meni treba osloniti na optimizaciju ( nego se nadati da će neko baš vaš domen kucati u polje za link sem ako nije reč tipa free.com ), onda domen treba da koristi crtu ako ima dve reči, da li sam ja ovo lepo shvatio ili grešim?
I da ovo sa smashcity.us nisam baš shvatio, da li misliš da je bolje zbog toga što znači srušeni grad ili šta već pa bi manje ljudi optimizovalo svoj projekat za tu reč a domen bi već sadržio tu formu reči a naravno ljudi bi u pretragama kucali smash city i to je to, dobitak!!! :-)
[ ||NeX|| @ 29.04.2008. 12:23 ] @
Dobro shvatio oko crtica, dakle daju ti malu pomoći.
Međutim nisi shvatio sa smashcity.us!
Govorim o brandingu. Ako ćeš konstantno optimizovati domena nije neki faktor.
Recimo, ako kupiš chat.rs ne znači da će biti bolje od brbljaonica.rs za riječ "chat" u pretragama,
ukoliko prva domena se ne optimizuje, a druga da.
[ bsaric @ 29.04.2008. 14:15 ] @
Jedna mala napomena, ne strogo vezana uz pitanje i odgovor iznad. Ako je cilj ključna riječ "chat", po meni ukoliko se domene sa "chat" u sebi zauzete, nije na odmet zakupiti brbljaonica jer je srodna riječ, varijacija. Znam malo je nategnuto obzirom da riječ o drugom jeziku, no ista stvar se može primjeniti na engleski, ako je "real estate" domena zauzeta, a "properties" slobodna, ja bih ju uzeo jer Google točno zna da su te riječi u vezi jer bolda obje na neko pretraživanje, a i tražilice gledaju dosta na srodne ključne riječi i varijacije.