[ clapton @ 01.05.2008. 18:54 ] @
sta mislite o ovoj gitari? kupio sam je prije pola godine i u paketu sam jos dobio futrolu i SX pojacalo od 10W sa overdrive distorzijom (250e). inace volim i slusam blues (clapton, bb king, buddy guy, r. cray, srv, g. moore...) pa ako mozete da mi predlozite neke efekte (pedale) jer namjeravam da u skorije vrijeme kupim nesto do toga. znam da ne mogu imati takav zvuk ali ako moze nesto priblizno clapton-ovom zvuku, koje efekte on koristi ili koje vi predlazete. svidja mi se nesto (zvuk) izmedju clapton-a, buddy guy-a i d. gilmoure-a
evo i kako izgleda (treca po redu):
http://www.sxguitarspain.com/sx_vintage.htm
[ acaradio @ 02.05.2008. 00:02 ] @
Hehe...pa to se Clapton licno registrovao na ES
Pa kako to, Claptone, da si presao sa original Stratocastera na kojekakve SX kopije...slaba prodaja albuma u poslednje vreme pa se nema para?

Elem, salu na stranu...treba prvo da kazes koji buzdet bi da izdvojis, da bi ljudi mogli da ti preporuce sta da kupis.
I ono sto je najvaznije - ne nameravas valjda da pedalu/procesor prikacis na to SX pojacalo? Ne vidim svrhu.
Da bi dobio taj zvuk sto trazis treba ti i bolje pojacalo (iskreno - i bolja gitara)....pedala ti uz trenutnu "konfiguraciju" nece nista pomoci.
[ clapton @ 02.05.2008. 15:19 ] @
udruzio sam sam se sa j.j. cale-om na poslednejm albumu (road to escondido) misleci da ce mi on poboljsati prodaju ali nista od toga nije bilo : )

nabavio sam bolje pojacalo od jednog druga, roland 20W - ima li sad svrhe?
sto se tice budzeta izdvojio bih od 150 - 200e, vjerovatno ces se pitati zasto onda nisam ove pare dodao na cijenu gitare koju sam kupio i nabavio mnogo bolji instrument - odgovor je da tada finansijski nisam dovoljno dobro stajao a nimalo nisam strpljiv. cim sam ovu vidio...

gledao sam i slusao na youtube-u neke korisnike sx gitara i moram reci da su odlicno zvucali.
sta predlazes?
[ acaradio @ 02.05.2008. 23:02 ] @
Ako hoces iskljucivo da dobijes taj "vintage" zvuk, onda uzmi neku overdrive pedalu sa lampom.
Ima ovde jos gitarista pa ce ti preporuciti sta konkretno.

Ali ako hoces da dobijes i sound koji ima Gilmore, to je vec malo siri pojam...jer on definitivno nema samo jedan sound.
[ clapton @ 03.05.2008. 00:48 ] @
nisi mi odgovorio na pitanje "sta mislis o sx gitarama", jesi li imao iskustva...

kako bi bilo da uzmem marshall-ove bluesbreaker i guv'nor pedale. slusao sam na njihovom sajtu sample-ove i svidjaju mi se?

i ako mi mozes pomoci, imam Guitar FX BOX 2.6, Cubase SX 3 i Guitar Rig 3 ali ne znam kako da (el.) gitaru povezem sa kompom. koji kabal (imam onaj od gitare) mi je potreban i gdje se ukljucuje. jesu li mi potrebni ikakvi jack-ovi i tome sl.
malo mi detaljnije objasni jer sam laik po tom pitanju.

hvala unaprijed

[Ovu poruku je menjao clapton dana 03.05.2008. u 13:27 GMT+1]
[ acaradio @ 03.05.2008. 19:49 ] @
Citat:
clapton: nisi mi odgovorio na pitanje "sta mislis o sx gitarama", jesi li imao iskustva

Jedan ortak je svojevremeno donosio SX...lepo sklopljen instrument, ali mi se nije svideo zvuk koji izlazi iz nje.
Mada, moram da priznam da je izrada same gitare mnogo bolja od trenutno veoma popularnih (zbog nenormalno niskih cena) kineskih Squier-a.


Citat:
kako da (el.) gitaru povezem sa kompom

Ima ovde na forumu dosta tema u kojima smo pricali o povezivanju gitare na komp.
Za detaljno objasnjavanje sad nemam vremena....uglavnom, trebace ti DI-box ili neka manja mikseta koja ce biti veza izmedju gitare i linijskog ulaza zvucne karte.

[ clapton @ 03.05.2008. 20:14 ] @
moze li nekako bez DI-box-a ili miksete? moze li preko pojacala? ja sam gitaru ukljucio u line in i dobro se cuje preko zvucnika ali ne mogu preko Guitar FX Box-a, Guitar Rig-a 3 ili AmpliTube-a 2 da sviram i koristim efekte. procitao sam sve teme kad je u pitanju ovaj moj problem ali nisam nasao rjesenje.
[ acaradio @ 03.05.2008. 22:40 ] @
Citat:
clapton: moze li preko pojacala

Ako pojacalo ima izlaz za slusalice ili "effects send" izlaz mozes to da vodis prema line-in svoje zvucne karte.

Kada to prikljucis, da bi radio sa Guitar Rig (bilo da ga koristis kao plugin ili samostalan program) potrebno je da tvoja zvucna karta moze da pogura ASIO protokol (da bi imao minimalno kasnjenje u zvuku). Ako imas integrisanu ili slicnu low-budget zvucnu karticu, skini i instaliraj Asio4All drajver (uh, cini mi se da sam ovo vec 100 puta napisao) koji ce "na divlje" naterati tvoju karticu da podrzava ASIO. Posle toga, u audio podesavanjima Guitar Rig-a (ako ga koristis kao standalone) ces namestiti da ti program koristi drajver Asio4All...i to bi trebalo da svira.
[ clapton @ 03.05.2008. 22:48 ] @
hvala ti velika. vjerovao ili ne, skoro citav dan te cekam da mi odgovoris. sjutra idem po pojacalo i moram da nabavim jos jedan kabal. Asio4All sam vec skinuo s neta.

nadam se da ce raditi, zvucna karta je (cini mi se) kompatibilna.

i samo jos jedno pitanje, u vezi Guitar FX Box-a. kad kliknem na dugme "start" izbaci mi mali prozorcic na kome pise "error opening wave input device". djelimicno rjesenje sam nasao na sajtu proizvodjaca medju FAQ.
tamo pise da treba da enable-ujem Full Duplex u setup-u zvucne karte ali ne mogu to nikako da nadjem?!

ako guitar rig bude radio valjano guitar fx mi nece biti potreban ali za svaki slucaj...

hvala jos jednom
[ acaradio @ 04.05.2008. 19:51 ] @
Za Guitar FX Box ne znam posto ga nisam nikada koristio, ali svaki softverski efekat u svom Audio settings (ili Preferences) ima mogucnost da se usmeri kako da radi. Kada je u pitanju samostalni softver, onda on ima svoja podesavanja, a kada se radi o VST pluginu, onda se Audio preferences podesavaju u programu koji hostuje taj efekat (u tvom slucaju - Cubase).
[ clapton @ 04.05.2008. 22:31 ] @
uradio sam kako si mi rekao, kad je u pitanju Guitar Rig ali nista. nema zvuka
(vjerovatno cu sad da se ubijem)

mozes li mi nekako bolje to objasniti, korak po korak, jer stvarno ne znam vise sta da radim
izvini, namucih te ali sta cu...

hvala unaprijed
[ acaradio @ 04.05.2008. 22:48 ] @
Prvo proveri da li ti uopste zvuk dolazi na linijski ulaz. Ako imas integrisani zvuk, klikni na mali zvucnik u system tray-u, ides na Options > Properties i pogledas da slucajno "Line-In" nije mutiran ili utisan. Ako se zvuk cuje, znaci da on dolazi do zvucne karte. E, posle te provere stavis "mute" na taj "Line-in"
Nakon toga, ponovo klik na taj mali zvucnik, ides na Options > Properties, prebacis na Recording i selektujes "Line-in" (i naravno, podignes fader). Sad je spreman za snimanje.

Ako Guitar Rig koristis kao samostalni program, moras u njegovom audio options da podesis da ti ASIO device bude Asio4All....a ako ga koristis kao VST plugin u Cubase-u, ides na Devices > Device Setup > VST Audiobay i podesis da ti Master ASIO driver bude Asio4All. Postavis ga kao insert efekat u audio kanalu i...to treba da radi.




[ clapton @ 04.05.2008. 22:52 ] @
hvala ali ne bih da snimam nego da koristim guitar rig-ove efekte/pedale za gitaru

ipak,
uradio sam kao sto si mi rekao ali opet nista. inace, ne pojavljuje mi se nista na input i output bar-ovima

[Ovu poruku je menjao clapton dana 05.05.2008. u 01:25 GMT+1]
[ acaradio @ 05.05.2008. 20:01 ] @
Citat:
clapton: ne pojavljuje mi se nista na input i output bar-ovima

Nazalost, ne mogu da ti ovako "daljinski" pomognem, posto ne znam da li postoji nesto sto si mozda propustio...ako na ulazu nemas signal, to moze da znaci da on uopste i ne dolazi na zvucnu kartu.
[ clapton @ 05.05.2008. 21:13 ] @
ako si upravu i na ulazu nemam signal, sta treba da radim?

nevjerovatno je koliki sam baksuz, nikad mi nista nije radilo kako treba. uvijek neki problemi...

da nema mozda neki video klip na kojem se, detaljno, pokazuje povezivanje gitare sa komp-om?
[ acaradio @ 06.05.2008. 10:42 ] @
Ne treba ti nikakav klip.
Jednostavno reci kako ti je to sada vezano.
[ clapton @ 06.05.2008. 14:03 ] @
prikljucim gitaru na pojacalo u input, onda i drugi kabal prikljucim u pojacalo (headphones) a drugi kraj ubacim u line in na komp-u (i upalim pojacalo). kliknem 2 puta na ikonicu za volume u system tray-u, stavim mute na line in i microphone, udjem u guitar rig 3, podesim audio settings onako kako si mi ti rekao i to je to.
cini mi se da mi kartica nosi naziv: soundmax hd audio o. mozda je do nje?
[ acaradio @ 06.05.2008. 17:11 ] @
Citat:
clapton: stavim mute na line in i microphone

Iskljuci mute na line-in da bi cuo da li zvuk uopste dolazi u kompjuter. Naravno, pripazi koliko ces jako "odvrnuti" taj izlaz za slusalice. Nemoj da ides preko polovine ukupne jacine.
Ako dobijes zvuk sa pojacala dok je iskljucen taj mute, onda mi stvarno nije jasno zasto ne radi preko Asio4All.

E, sad...mozda se javi jos neko ko se petlja sa Asio4All...raditi sa "divljim" ASIO drajverima (na kartici koja ne podrzava ASIO) je lutrija...mozda ce da radi, mozda nece...ja imam karticu koja ima svoj ASIO driver i koja ima potpuno drugaciji routing.

Citat:
clapton
cini mi se da mi kartica nosi naziv: soundmax hd audio o. mozda je do nje?

Taj SoundMax je trenutno najcesci integrisani audio za PC.
[ clapton @ 06.05.2008. 21:33 ] @
nema zvuka na pojacalu kad se mute iskljuci.

odlucio sam da sjutra kupim marshall-ovu bluesbreaker pedalu, mozda ce preko nje raditi?!
ili bi bolje bilo da nabavim bolju zvucnu karticu,
npr.
http://images.tomshardware.com...rima_donna_on_pc/audigy2_2.jpg

svidja mi se sto se postavlja s prednje strane kucista pa je laksa za koriscenje.

sta bi ti radio da si na mom mjestu?
[ acaradio @ 06.05.2008. 21:44 ] @
Pedala ima drugu namenu i nece ti nista znaci za prikljucivanje na racunar. Ona tome ne sluzi.
Ako nisi uspeo da dobijes signal nakon spajanja phones izlaza sa svog pojacala sa linijskim ulazom zvucne karte, onda ti mozda nije ispravan (ili je nepravilno spojen) kabl....ili sa tog izlaza za slusalice ne izlazi nikakav signal.

Ja bih nabavio ozbiljniju zvucnu kartu, npr. M-Audio Audiophile 2496.

U svakom slucaju, sve ovo sto je pisano u ovoj temi je "uradi sam" varijanta i u principu to tako ne ide...ali za pravilno povezivanje potrebna su i dodatna novcana sredstva....za bolju zvucnu karticu i za neki DI-Box (ili neku mikseticu).
[ clapton @ 06.05.2008. 21:50 ] @
umjesto mixete ili di box-a cu uzeti pomenutu pedalu jer moze da se koristi kao posrednik ali mi reci koliko kosta ta zvucna kartica?

sigurno je problem u output-u (headphones) na pojacalu (kao sto ti tvrdis) a kad budem nabavio pedalu taj problem ce biti rijesen
[ acaradio @ 06.05.2008. 23:36 ] @
Citat:
clapton: reci koliko kosta ta zvucna kartica?

Oko 120 evra.
Citat:
clapton: sigurno je problem u output-u (headphones) na pojacalu

To utvrdis tako sto ubodes slusalice i proveris da li se cuje zvuk ili ne.
[ clapton @ 06.05.2008. 23:53 ] @
ok, provjericu
[ clapton @ 07.05.2008. 19:49 ] @
nisam provjerio radi li output (headphones) na pojacalu ali sam zato kupio marshall bluesbreaker pedalu i opet mi guitar rig ne radi!
[ clapton @ 08.05.2008. 18:51 ] @
ne radi mi output (headphones) na pojacalu.

moze li se nekako rijesiti ovaj problem (poviezivanje gitare sa komp-om)?
[ acaradio @ 09.05.2008. 00:03 ] @
Citat:
clapton: moze li se nekako rijesiti ovaj problem (poviezivanje gitare sa komp-om)?

Resenje je vec receno u ovoj temi...nabavi DI-Box ili neku malu mixetu...i naravno, uzmi ozbiljniju zvucnu kartu koja ima svoj ASIO driver.
Stvarno se ne vredi petljati sa budzenjem stvari koje nisu namenjene toj svrsi.
[ clapton @ 01.06.2008. 14:02 ] @
odlucio sam da uzmem ovu zvucnu kartu, sta mislis?

http://www.pcshopmart.com/images/soundcard/SB_Audigy2Platinum.jpg

ili mi mozda treba samo ovaj dio, laik sam pa ne znam:

http://images.americas.creativ...images/products/large/4915.png

hvala unaprijed
[ acaradio @ 01.06.2008. 16:22 ] @
Za te pare mozes da uzmes M-Audio Audiophile 2496 (oko 120 evra)...ili ako dodas jos 30 evra, odlicnu E-MU 1212m

I jedna i druga su najbolje i najjeftinije resenje za kvalitetnu kucnu produkciju.

Naravno, i taj Audigy je sasvim ok, ali su kartice koje sam pomenuo vise namenjene za audio obradu / muzicku produkciju.

[ clapton @ 01.06.2008. 17:21 ] @
ok, hvala
[ clapton @ 05.06.2008. 05:35 ] @
gdje bih u beogradu mog'o da nadjem ove zvucne kartice (krecem za koji dan/ koncert M. Knopflera)?
znas li neku bolje snabdijevenu radnju u kojoj to sigurno ima da ne lutam po gradu i ako moze adresa?

nadjoh slucajno na jednom forumu - line 6 toneport gx
http://img3.musiciansfriend.co...ducts/regular/3/0/3/504303.jpg
cijena je oko 60e. da li da koristim (dwload-ovani) guitar rig ili da kupim navedeni, sta mislis?

i jos jedno pitanje: imaju li ove dvije prve zv. kart. koje si mi predlozio onaj dio koji ide s prednje strane kucista (pored cd/dvd-a)? laksi je pristup i ne moram da se uvijek saginjem i pomjeram kuciste da bih ukljucio gitaru.

hvala

[Ovu poruku je menjao clapton dana 05.06.2008. u 07:30 GMT+1]
[ acaradio @ 05.06.2008. 10:25 ] @
Citat:
clapton: imaju li ove dvije prve zv. kart. koje si mi predlozio onaj dio koji ide s prednje strane kucista

Ne.

Postoje i te varijante, ali je to mnogo skuplje. Npr. E-MU 1616 PCI kosta oko 350 evra.

Mozes resiti problem tako sto ces uz karticu kupiti i DI-Box, "kutiju" koja prilagodjava impedansu gitarskog prikljucka sa linijskim ulazom na kartici.

Treca opcija - imas i kartice koje koriste USB vezu, ali ja licno nikada ne bih zamenio neku dobru PCI karticu sa USB uredjajem (iz nizeg cenovnog ranga). Mada, za pocetnike u home-produkciji i ljude koji nemaju prevelike zahteve, jeftiniji USB interface je najelegantnije resenje.
Primer 1 - E-MU Tracker Pre
Primer 2 - E-MU 0404 USB
Primer 2 - M-Audio MobilePre USB


Citat:
clapton: gdje bih u beogradu mog'o da nadjem ove zvucne kartice

Poslacu ti odgovor na PP, da ovde ne pravimo reklamu.

[ clapton @ 05.06.2008. 15:13 ] @
hvala ti ali mi nisi odgovorio na drugo pitanje - line 6 toneport gx, sta mislis o njemu i da li se isplati?

ne trazim mnogo razno-raznih funkcija nego ono sto se kaze "za svoju dusu". karticu cu da kupim
da bih mogao normalno da koristim programe poput guitar rig-a, amplitube-a i sl. i naravno da mogu da sve sto odsviram snimim.
mogu li umjesto di-box-a da koristim efekt pedale (imam marshall-ovu bluesbreaker pedalu)? (kad sam je kupovao pitao sam u prodavnici i rekli su mi da moze)
[ acaradio @ 05.06.2008. 16:09 ] @
Veruj mi da nisam ni primetio pitanje o Line6.

Nisam nikad koristio Toneport GX, ali sudeci po onome sto sam procitao i cuo o njemu, ako ces da ga koristis iskljucivo za rad sa gitarom (softverski efekti, recording...), onda je to prava stvar za tebe. U tom slucaju mozes da koristis i svoju staru audio-kartu jer ce ti ulazni interfejs ionako biti taj Toneport.
[ clapton @ 05.06.2008. 16:27 ] @
razmisljao sam malo i vjerovatno cu da kupim E-MU 0404 Digital Audio System.
oko 100e je. koju bi joj ocjenu dao od 1 - 10?

mada me kopka ovaj line 6 toneport gx. dvoumim se oko ovo dvoje.

mogu li preko tone port-a da koristim guitar rig?
[ acaradio @ 05.06.2008. 18:23 ] @
Citat:
clapton: razmisljao sam malo i vjerovatno cu da kupim E-MU 0404 Digital Audio System.
oko 100e je. koju bi joj ocjenu dao od 1 - 10?

To je sasvim ok kartica. Nije za ozbiljan rad, ali za kvalitetno kucno snimanje je dobra. Ocena, za te pare - 7
Citat:
clapton
mogu li preko tone port-a da koristim guitar rig?

Nisam koristio Toneport GX pa ne mogu da tvrdim, ali posto ima svoj ASIO, onda bi trebalo da moze i Guitar Rig i Amplitube i slicne alatke.
Ali treba obratiti paznju: kada koristis Toneport, moras u Guitar Rig-u (ili drugom softveru) da namestis da ti ulaz bude usmeren na njega, posto ce Toneport imati ulogu ulaznog audio interfejsa. Ako ovo ne namestis, neces imati zvuk.
[ clapton @ 05.06.2008. 18:47 ] @
pa je li problematicno namjestiti to? ako nije onda cu da uzmem toneport
[ acaradio @ 06.06.2008. 00:15 ] @
Ne bi trebalo da je tesko.
Toneport treba da funkcionise po principu - prikljucis, instaliras drajvere, njegov softver i vozis.
Podesavanje u Guitar Rig-u i Amplitube-u je isto jednostavno. Svaki od tih programa ima Audio Options ili Preferences ili Settings. Tu samo treba da odaberes da ti ASIO driver bude onaj sa Toneport-a i to je to.

Evo npr. kod Amplitube 2 ides na Settings > Audio Setup, odaberes da Technology bude ASIO, a output Toneport ASIO (ili slicno, zavisi kako ga zovu).
[ clapton @ 06.06.2008. 00:54 ] @
hvala na pomoci.

uzecu Line 6 Toneport UX1. samo ne znam kako ce to zvucati uz moju jadnu Sound MAX karticu, ali nadam se da ce posluzit dok ne kupim e-mu.

od cega zavisi koju cu jacinu zvucnika moci da prikljucim na komp.
trenutno imam Sonic Gear Tatoo 320e (2 x 5W RMS i Subwoofer: 18W RMS) -
http://www.sonicgear.com.sg/?i...pcid=17&pid=55&iid=926

mogu li da dodam na postojece jos 2 x 80W i ako moze kako se to radi?

[Ovu poruku je menjao clapton dana 06.06.2008. u 12:27 GMT+1]
[ acaradio @ 06.06.2008. 13:08 ] @
Zavisi samo od toga kolika je snaga samih PC zvucnika...ili ako prikljucujes neki HiFi sistem, kolika je snaga tog sistema. Signal koji izlazi iz kartice moze da se prosledi na bilo koje pojacalo sa zvucnicima.

Nemoj nista da dodajes na postojece vec nabavi neki jaci komplet PC zvucnika ili prikljuci se na neki HiFi uredjaj.
[ clapton @ 06.06.2008. 13:50 ] @
ok
[ clapton @ 27.06.2008. 22:00 ] @
mozes li da mi posaljes preset-ove za Guitar rig ili jos bolje da me uputis na neki sajt pa da ja potrazim?

kako da smanjim latenciju u GR-u? uradio sam sve po uputstvu ali se osjeca malo kasnjenje.
a cuje se i zujanje kad mi je ukljucen bridge pickup?

hvala
[ acaradio @ 28.06.2008. 09:18 ] @
Postoji jedan forum na kome korisnici iz celog sveta razmenjuju svoje "home-made" presetove za guitar-modeling aplikacije (medju kojima su Guitar Rig i Amplitube 2), tako da mozes tamo da potrazis. Ima veoma interesantnih presetova, mnogi su daleko bolji od fabrickih:
http://www.guitarampmodeling.com/

Sto se tice latency-ja, moras da ga podesis u control panelu (da smanjis ASIO latency) tvog zvucnog interfejsa na koji je gitara prikljucena. Sve sto je iznad 10 ms, veoma je iritantno za svakog gitaristu.

Zujanje neces moci da korigujes lako jer treba znati sta je uzrok, a to moze biti:
- magnet koji je malo osetljiviji na spoljne smetnje, pogotovo ako je slabijeg kvaliteta
- losa veza ili oklopljenost spojeva u samoj gitari
- los gitarski kabl
- lose uzemljenje tvog audio-lanca
- izvor smetnje u prostoriji gde sviras (monitor racunara, televizor, fluoroscentne lampe, transformatori uredjaja...)
[ clapton @ 28.06.2008. 13:31 ] @
u control panelu nigdje ne pise "ASIO latency". malo sam procackao po komp-u ne bi li nasao nesto slicno, ali nista se nije promijenilo - latencija je 29ms. ne osjeca se mnogo li je ipak tu.

da se vratim na pitanje od prije 15-tak dana, o zvucnicima. posto su mi isti prikljuceni za woofer da li mogu neke jace da prikljucim na taj isti woofer (naravno prije toga maknem stare, slabije). woofer ima, koliko se sjecam, 18W.
i kako to utice na toneport jer ne bih volio da mu se nesto desi, tek je kupljen?
[ acaradio @ 28.06.2008. 15:01 ] @
Citat:
clapton: latencija je 29ms

To je prevelika latencija. Zar nigde ne postoji nacin da je spustis? Neki options/properties/setting/itd...?

Citat:
posto su mi isti prikljuceni za woofer da li mogu neke jace da prikljucim na taj isti woofer (naravno prije toga maknem stare, slabije). woofer ima, koliko se sjecam, 18W

Nisam bas siguran sta hoces da uradis, ali ako na neki izlaz koji daje odredjenu snagu prikljucis zvucnik vece snage, neces nista postici...a ako se zeznes sa impedansom (zvucnici sa manjom impedansom od one na izlazu), rizikujes "zdravlje" pojacala.

[ clapton @ 28.06.2008. 18:26 ] @
(To je prevelika latencija. Zar nigde ne postoji nacin da je spustis? Neki options/properties/setting/itd...?)

- Pokusacu

javio se novi problem. u toku koriscenja gearbox-a bes problema snimam sebe preko audacity-a ali kad to isto pokusam preko guitar rig-a ili amplitube-a snima se samo clean sound gitare - ja cujem jedno, audacity drugo.
sta bi to moglo biti?
[ acaradio @ 28.06.2008. 19:34 ] @
Stvarno ne znam...nemam Gearbox da bih mogao da provalim kako je uradjen routing signala.
Ako se pojavi neko sa Gearbox-om, neka odgovori.
[ clapton @ 28.06.2008. 20:04 ] @
izgleda da me nisi dobro razumio.
nije problem u gearbox-u vec u guitar rig-u i amplitube-u.
ukljucim gr pa audacity. onda izaberem neki od preset-ova, ukljucim recording u audacity-u, odsviram nesto, kliknem na "stop" pa "play" da cujem ono sto sam odsvirao ali se cuje samo cisti zvuk gitare kao da nije bio ukljucen nijedan efekat.
[ SasaDee @ 30.06.2008. 20:54 ] @
Potrazi Reaper. Ozbiljnije je od Audacity a ne zauzima mnogo resursa racunara. Naravno, moze da procesira zvuk u realnom vremenu za razliku od pomenutog programa koji inace ima kilavu podrsku za VST.
[ clapton @ 30.06.2008. 21:19 ] @
ok, hvala

ne snalazim se bas najbolje u takvim programima pa zato koristim audacity - najlaksi je za koriscenje

[ clapton @ 01.07.2008. 03:48 ] @
ukljucim guitar rig (normalno radi), onda ukljucim reaper i iskoci mi prozor u kojem pise:

"There was an error while opening your audio hardware:
Error initializing ASIO driver
Would you like to view your audio device configuration"

a kad GR nije ukljucen reaper fino radi i snima ali snima clean sound gitare.

ovo se desava sa guitar rig-om i amplitube-om ali ne i sa gearbox-om, s njim normalno snima.
[ acaradio @ 01.07.2008. 12:44 ] @

Kada podizes Reaper, mora da ti bude iskljucen Guitar Rig (kao standalone aplikacija) jer ces ga koristiti kao plugin unutar Reapera.

Otvori Reaper, udji na Options > Preferences > Audio > Device...odaberi da ti Audio system bude ASIO i pogledaj sta stoji kao ASIO driver...ako ti nekim slucajem pokazuje "No ASIO drivers found" (sto bi bilo cudno), onda je tu problem...ali pretpostavljam da ce sve biti ok.

Nakon toga moras da podesis prepoznavanje foldera sa VST pluginovima, da bi se Guitar Rig video u listi:
Options > Preferences > Plugins > VST > dodas putanju ka folderu gde su ti po defaultu smesteni VST pluginovi. Nakon toga restartujes Reaper.

Otvoris prazan kanal (insert new track), na tom kanalu kliknes na ikonicu R, pa na ikonicu sa malim zvucnikom. Nakon toga na dugme gde pise FX. Pojavice ti se novi prozor, ides na "Add", odaberes VST i pogledas listu. Na njoj treba da se nalazi Guitar Rig (tu ces videti i Amplitube 2).

Nakon toga trebalo bi da cujes zvuk koji prolazi kroz Guitar Rig.

[ clapton @ 01.07.2008. 17:37 ] @
uradio sam kako si mi rekao, ali reaper nadje samo amplitube a ne i guitar rig ali snaci cu se nekako.
sad reci mi kako da postojeci backing track ubacim u reaper i snimam preko njega?
preko audacitya je vrlo jednostavno, ne vjerujem da je u slucaju reaper-a nesto komplikovanije!?
[ acaradio @ 01.07.2008. 20:14 ] @
Citat:
clapton: reaper nadje samo amplitube a ne i guitar rig

Verovatno zato sto ti je VST plugin Guitar Rig-a instaliran na nekom drugom mestu. Pokusaj da ga nadjes mozda u Program Files/Vstplugins ..trebalo bi da se zove Guitar Rig.dll ili slicno...ne koristim vec duze vreme Guitar Rig pa nisam siguran. Kada pronadjes taj dll, zapamti gde si ga nasao, odes u Preferences u Reaperu pa dodas i taj folder u kome se nalazi VST verzija Guitar Rig-a.
Ako ne pronadjes, onda znaci da nisi pri instaliranju Guitar Rig-a odabrao da ti se instalira i VST plugin, sto zahteva reinstalaciju (tj. repair) tog softvera.

UVEK treba paziti gde se instaliraju VST pluginovi, tj. pobrinuti se da se svi nalaze u istom folderu.

Citat:
sad reci mi kako da postojeci backing track ubacim u reaper i snimam preko njega

Jednostavno - otvori jos jedan track (Insert new track), pa ides na Insert > Media File, odaberes taj backing track (ili jednostavno uradis drag'n'drop iz nekog file managera). Imaces dve odvojene trake - jednu sa pratnjom a drugu spremnu za snimanje gitare. Moci ces da je pomeras napred-nazad, da izjednacavas nivoe...itd itd...

Kada zavrsis sa snimanjem, ides na File > Render, odaberes zeljeni audio format...i eksportujes ga. Dobijeni snimak ce (u tvom slucaju) biti miks backing tracka i snimljene gitare.
[ clapton @ 02.07.2008. 01:58 ] @
ok hvala
[ clapton @ 02.07.2008. 16:08 ] @
radi kao sat
[ acaradio @ 02.07.2008. 17:04 ] @
Odlicno!!
[ clapton @ 03.07.2008. 14:25 ] @
povecao sam sample rate u guitar rig-u na maximum (96000) i sad mi je latency 17ms. a kad smanjim buffer size na minimum latency je 15ms. utice li smanjeni buffer size na kvalitet zvuka i sl.?

i sta znaci "HI Q" (gornji desni ugao GR-a)?

[Ovu poruku je menjao clapton dana 03.07.2008. u 16:42 GMT+1]
[ acaradio @ 03.07.2008. 22:22 ] @
Zasto ne drzis na 44100 ili 48000? Sample rate od 96000 je nepotrebno previse.
Latency se smanjuje kada smanjujes buffer size...15 ili 17 ms je mnogo. Ne znam kako tebi odgovara, ali ja bih izludeo kada bih imao toliko veliki latency pri sviranju gitare.
Da li je moguce da tvoj audio interface (Toneport) nema neki interni control panel u kome mozes podesiti ASIO latency (tj. buffer size)?

Nemam Guitar Rig ispred sebe, ali pretpostavljam da aktiviranjem HI Q funkcije dobijas visi kvalitet amp-modelinga. Naravno, veci kvalitet = nesto vece opterecenje procesora...ali ako imas dobru konfiguraciju, to ti nece mnogo zasmetati.
[ clapton @ 04.07.2008. 01:26 ] @
uspio sam da smanjim latency na 10ms, a sample rate sam stavio na minimum. visoka latencija se sigurno osjeca u sviranju pri vecim "brzinama" (shred) a kako sam ja tek pocetnik, brzina i tehnika su mi na najnizem nivou. latencija od 27ms je bila osjetna ali me nije previse iritirala ali sad je osjecaj mnogo prijatniji.

koliko dugo sviras? sta imas od "opreme"? - ako nije tajna
[ acaradio @ 04.07.2008. 18:20 ] @
Citat:
clapton: koliko dugo sviras? sta imas od "opreme"? - ako nije tajna

Javi mi se na PP, posto je ova tema ionako prilicno pobegla od prvog pitanja...da ne bismo i dalje offtopic-ovali
[ clapton @ 29.07.2008. 18:46 ] @
evo mene opet. mali problem sa Gearbox-om. reaper ga pronadje u VST folderu, kliknem na njega pa OK ali ne mogu da koristim njegove efekte. ne znam sta je u pitanju.

hvala unaprijed