[ zzmakii @ 08.05.2008. 13:52 ] @
Razmišljam o kupnji novog GSM ili PDA.

Uz obaveznu GSM telefoniju, koristiću ga uglavnom još i za GPS navigaciju i Wi-Fi VoIP telefoniju.

Koji operacijski sistem je bolji (brži, sigurniji, pouzdaniji, sa boljim aplikacijama) za ove namjene ?

Symbian v9.x ili Windows Mobile v6.x ?

[ Miroslav Jeftić @ 08.05.2008. 14:09 ] @
Ako pare nisu problem, radije bih se odlučio za Windows Mobile.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.05.2008. 14:19 ] @
Simbiani su malo više telefoni, a WM uređaji su više sve ovo ostalo.

WM ti nudi i malo veću komociju u radu (touchscreen), a takođe, na njima nemaš potpisivanja aplikacija i smaranja sa sertifikatima.

To je par sitnica koje mi prve padnu na pamet kad pomislim na komparaciju ovo dvoje.
[ Miroslav Jeftić @ 08.05.2008. 14:21 ] @
Mislim da je i u pogledu VoIP-a u prednosti WM.
[ nmilosev @ 08.05.2008. 20:53 ] @
Uh, stara stvar Symbian vs. WM. Been there, veruj mi od WM-a nema bolje. Ćale mi je pazario preko Telenora Nokiju N95 i mogu vam reći da sasvim lepo radi dok ne probate da pokrenete kontakte, kalendar i napišete poruku u isto vreme ;).

U svakom slučaju, čini mi se da se sada WM platforma razvija mnogo više od Symbiana, svakako M$ forsira konkurenciju. Po meni je jedini razlog što su (u Srbiji) Symbian smart-telefoni tako popularni je preterivanje sa cenama uvoznika Pocket PC-Phona.

Sa WM-Smartfonovima (bez touchscreen-a) nisam do sad dolazio u dodir.

Pozdrav.

[ rapidlord @ 10.05.2008. 01:31 ] @
Skroz individuelna stvar, ako planiras da odvojis ozbiljnu kintu, najbolje da pozajmis od nekog
na par dana i jedan i drugi, pa se odluci sta ti se vise svidja i sta ti lezi.
[ owim @ 16.05.2009. 17:32 ] @
I ja sam trenutno u ovoj dilemi, kupujem nov uređaj i moram da odlučim kom se carstvu prikloniti - Symbian ili WM.

Može li neko da okvirne cene uređaja? Recimo, video sam da Nokija E71 (oko 350 evra) je praktično vrh od SmartPhone-ova na Symbianu, šta bi bio WM parnjak? Koji su to uređaji? Možete li da mi navedete nekoliko Proizvođača i modela sa cenama u srbiji, pa da ih potražim na netu? Da vidim kolika je razlika.

Naviknut sam na SonyEricsson, ali on ima neku svoju platformu, koliko kapiram.
[ owim @ 16.05.2009. 20:15 ] @
Nasao sam jednu jedan jedini SE koji je pod Windows Mobile: XPERIA X1
(400+ evra u BG). Koliko se ova stvarcica isplati u poredjenju sa Symbian
telefonima slicnih karakteritika? Mocno izgleda!
[ Rade Zemun @ 26.05.2009. 13:18 ] @
"To je par sitnica koje mi prve padnu na pamet kad pomislim na komparaciju ovo dvoje"

Meni je, iskreno, prvo što pada na pamet a tiče se komparacije, fića i ferari, ajd dobro, ne baš fića, ali stojadin i ferari.
U korist WM-a, naravno :)

[ dolke022 @ 28.06.2009. 14:14 ] @
Pozdrav

Posedujem sledece telefone / smart phone / PDA uredjaje: LG350i / Nokia E50 / O2 XDA Zink (Platforma HTC Tytn)

Prvi je klasicni 3G telefon sa nekim fabrickim LG OS-om
Drugi je smartphone, sa Symbian OS-om
Treci je PDA uredjaj 3G + Wi-fi + GPS, sa WM 6.1 OS-om (originalni je bio WM 5 ali sam ga fleshovao)

Iskustva:

Za klasicno telefoniranje i slanje sms-a, kao i potreba da se to brzo odradi u raznim situacijama - gradski bus recimo :) - LG
Kada ste na nekom putu, ili pak zelite i nesto vishe od telefoniranja ali opet zelite da zadrzite i odredjenu brzinu kao i autonomiju u radu (baterija) ali i par naprednijih funkcija - Nokia (Ustvari svaki symbian uredjaj, meni licno Nokia E class, mada i protiv N nemam nista protiv :) )
Kada vam treba jako mocna platforma, znaci citanje pdf dokumenata, poneki chat dok sedite u kaficu koji ima hot-spot, proveravanje mail-ova, touchscreen onda je to definitivno PDA uredjaj sa WM OS-om.
Samo jedna napomena u vezi poslednjeg. Za telefoniranje i sms, uprkos qwerty tastaturi i touchscreen-u koji poseduje, PDA uredjaji nisu prakticni, barem su moja iskustva takva. Takodje autonomija i stabilnost u radu je i dalje ispod nivoa Symbian smartphone-ova itd...

Zakljucak:

Kupite svo troje :P pa menjajte shodno potrebama!


[ ninjaz @ 28.06.2009. 14:52 ] @
Za telefoniranje i sms PPC sa qwerty tastaturom nije praktican jedino ako bas ne umes da napravis izbor softvera. To je moje misljenje. Ja koristim Palm Treo 750, touchscreen skoro da i ne koristim, (a volim finger friendly uredjaje), i slanje sms poruke kao i izbor broja za pozivanje ne moze biti jednostavnije. Na Qtek s200 (HTC Prophet) to je bilo komplikovanije, ali sa pravim softverom nije nikakav problem. Smart dialing je default opcija na svakom HTC uredjaju, a trebala bi da bude default na svakom drugom telefonu.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.06.2009. 01:46 ] @
Citat:
dolke022
Kada vam treba jako mocna platforma, znaci citanje pdf dokumenata, poneki chat dok sedite u kaficu koji ima hot-spot, proveravanje mail-ova, touchscreen onda je to definitivno PDA uredjaj sa WM OS-om.


Ili neki Android/iPhone telefon ;)
[ dolke022 @ 29.06.2009. 20:51 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ili neki Android/iPhone telefon ;)


oooo DA :)
[ dr.kis @ 30.06.2009. 22:24 ] @
Ako WM uredjaj ima hardversku(touch pro, Xperia, Tytn...) qwerty tastaturu, onda je, po meni, laksi za slanje sms poruka, a o mail-ovima da i ne pricam.Imaju i vece ekrane, lepsi je pregled. I ne znam sto je telefoniranje teze sa pda, meni je duplo lakse bas zbog Smart dialing! Ali tacno je da im je baterija kraca! Po meni WM na nekom dobrom, novijem pda, nema alternativu!