[ nmilosev @ 09.05.2008. 22:17 ] @

Od kako su se pojavile najave i slike za ovaj browser, ceo svet ga sa neizvesnošću čeka. Prijavio sam se za Public Beta 2-3 dana nakon što se to moglo uraditi. Naravno na lažni telefon iz U.S.-a. Pošto nisu mogli da mi pošalju poruku () poslali su mi download link na email korišćen pri konekciji. Izabrao sam verziju za Touch Screen i download-ovao fajl velik 467kB.

VGA korisnici - jadni mi...


Verzija SkyFire-a koja mi je stigla nema ama baš nikakvu podršku za VGA, ovo pišem prvo jer mi je to najviše smetalo pri surfovanju. Slika je mutna u "Show All" modu a nije se proslavila ni zumirana. Iskreno se nadam da će sa Final verzijom doći i VGA podrška koja će ovaj browser učiniti... boljim.


Zoom opcija


Svako ko je koristio Operu Mini sigurno se upoznao sa odličnom funkcijom zumiranja. Dakle, kad se web strana učita vidite je "iz daleka" a klikom na određeni deo strane zumirate taj deo i čitate sadržaj. U SkyFire-u je ovo odlično odrađeno, mada kao i u Operi 9 Beta (za Pocket PC) često će vam se dešavati da vidite crno-belu podlogu ako, kao ja, brzo čitate i brzo skrolate. Nažalost nema mogućnosti da se u opcijama poveća cache tako da ovo takođe ostaje developerima da isprave u finalnoj verziju.

Brzina...


...je ono što smo svi očekivali od SkyFire-a, a to smo bogami i dobili. SkyFire je brži od Opere 8, NetFronta, i IE a sa Operom 9 se ne zna ko je brži, tu su negde. Ovde je mana što developeri nisu ubacili funkciju da se isključe slike pri surfovanju tako da ovo šteti brzini a i računu.

You Tube

Kako ne postoji drugi način za normalno gledanje You Tube-a osim, naravno, skidanjem flv fajla koji će se posle pustiti u TCPMP-u, SkyFire donosi apsolutni preokret. You Tube radi odlično (1536kb/s konekcija), kao na onoj maloj preview flash animaciji na oficijalnom SkyFire sajtu. Ovde stvarno skidam kapu kako je odrađena podrška. Naravno Flash Player je uključen u aplikaciju, tako da barem ne morate da ga posebno instalirate kao kod Opere.

Picsel Browser Reloaded?

Postoji više razloga što me SkyFire podseća na Picsel. Prvo, nema podršku za VGA. Drugo isto crno-bela podloga pri brzom skrolanju kojoj čak ni povećavanje pagefile-a ne pomaže. I treće, najzanimljivije, isti bug u programu. Naime kad imate VGA uređaj često se desi da vam browser bude samo u gornjoj levoj četvrtini ekrana. Skoro sam siguran da je bilo saradnje sa developerima Picsel Browsera. Doduše SkyFire će biti besplatan tako da je to razlika.

Opera 9 Beta vs. SkyFire Beta

Da li koristiti Operu 9 ili SkyFire. Po meni definitivno Operu, barem zasad iz više razloga :
a) Svaki put kad uključite SkyFire on šalje vaš email i šifru koje ste koristili pri registraciji serveru koji vam omogućuje pristup internetu.
b) VGA korisnici bez punog potencijala SkyFire-a.
v) Mnogo, mnogo više stvari za podešavanje, u SkyFire-u kad uđete u settings imate dva dugmeta "Clear Cache" i "Clear History"


U svakom slučaju očekujemo SkyFire Beta 2, ja sam se već prijavio. Do finalne verzije ima još dosta ali siguran sam da će, završen, SkyFire biti jedan od najboljih browsera za Pocket PC platformu koji će približiti iskustva surfovanja na Pocket PC-u iskustvima surfovanja na PC-u.

Zasad ostajem na Operi 9 ali siguran sam da ću odmah probati Beta 2 verziju "Plamenog Neba" čim mi stigne.

Pozdrav.
[ dakipro @ 10.05.2008. 09:46 ] @
Cool, mislio sam da je nemoguce kod nas pokrenuti skyfire (pre bi reko da je "nebeski plamen/vatra" nego "plameno nebo" :) ) jer bio sam ubedjen da je broj telefona identifikacija, a ne email. Ako je email identifikacija, ne vidim poJentu ogranicavanja registracije po zemljama, jedino ako im je frka zbog opterecenja servera koji procesira stranicu , ko ce ga znati...
[ nmilosev @ 11.05.2008. 19:42 ] @
Ne znam meni plameno nebo nešto lepše zvuči .